Bir bisikletçinin rezilliği

Paslı Bisiklet

Daimi Üye
Tepki
157
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Merhaba :D :D Niye sırıtıyorsun demeyin! Sinirimden !
Elimde hiç malzemem olmadığı için bisikletimin patlak arka tekerini değiştiremedim ve en yakın ve tek bisikletçiye gittim. (Gitmez olaydım)
-Fazla söze gerek yok. Fotoğraflar size fazlasıyla anlatır.
(link)
(link)
Ne yapacağım şimdi ben? Jantımın her tarafını çizmiş. Teker tam oturmamış. Bende diyorum eski fren ayarım niye gitti. Elimde hiç malzeme yok
Fren ayarı yapmayı öğrendiğim gibi patlak tamirini de öğrenmek istiyorum.
Çok pahalı olmayan tamir setleri falan var mı?

Scudo

Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
345
Bisiklet
Scott
bisikletçiye gidip hesap sorun bence
sonra daha iyi bir bisikletçi bulun kendinize

• Beğen
Tepkiler: Paslı Bisiklet

alper turan

Aktif Üye
Tepki
21
Bisiklet
Giant
takıma ne gerek var?basit plastik levyeli yama takımları var bi tane ondan alın + 17 anahtar + küçük bi el pompası gerisini kendiniz halledersiniz ztn.bisikleti bu şekliyle tamir eden bisikletçiye götürüp hesabını sorun.alacağınız yanıt çokta mühüm değil bundan sonrada kapısından geçmeyin.tekeri bile oturtamamış beceriksiz..

• Beğen

Paslı Bisiklet

Daimi Üye
Tepki
157
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
@emroo07

Hesap sorduk. Tamam. Ama iyi bisikletçi nereden bulacağım ki? K.maraşta doğru düzgün bisiklet hobisini yapan yok ki doğru düzgün bisikletçi olsun.

Paslı Bisiklet

Daimi Üye
Tepki
157
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Birde benim dış lastiğim 26*1.5
Ama iç lastik çok kalın. Eski kalın lastiğin iç lastiği. Küçük ince buna uyumlu ucuz iç lastik ne tavsiye edersiniz? Almışken hepsini bir alayımda malum kargo ücreti falan var. Mecbur internetten alacağım çünkü düzgün mal satan yok.

horsepower

Forum Demirbaşı
Tepki
338
Ya arka göbekte neden quick release yok acaba ben onu gerçekten merak ettim.Yoksa götürtdüğünüz bisikletçi quick release i alıp anahtarla sıkılan eski sistem bir mil mi koydu??

• Beğen

Paslı Bisiklet

Daimi Üye
Tepki
157
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Bu dediğiniz sistem nedir? Nasıl birşeydir?
İlk aldığımda da böyleydi anahtarla sıkılan galiba.

Umut Kılınç

Daimi Üye
Tepki
76
adam topla 4-5 kişi öyle git hesap sor o zaman adam pusuyo :).pazarlık falan yaparken itiraz edemiyor bir de böyle dene bende işe yaradı

• Beğen

Paslı Bisiklet

Daimi Üye
Tepki
157
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Bir daha dükkanının önünden geçmem pazarlık bir yana.Adam daha tekeri oturtamıyor. Ben buna daha maşa falan değiştir desem maşayı sele borusunun girdiği yere sokmaya çalışır heralde.

Paslı Bisiklet

Daimi Üye
Tepki
157
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
@revan55

Teşekkür ederim. Evde 15 no anahtar buldum. Tekeri düzelttim. Şimdi yama seti falan alırsak birde iç lastik,iş tamamdır. Birdaha da bunlara muhtaç olmam inş.

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Merhaba Hocam,Quıck R. bu (link) anahtar takımına ihtiyaç duymadan rahat bir şekilde mandalı sıkıştırarak yada gevşeterek lastiği çıkarıp takabilirsiniz.

Anahtar takımınız var ise yanlış hatırlamıyor isem 14-15 anahtar ile vidaları gevşetip lastiği yerine oturtabilirsiniz.Jantın çizilmesi en sevmediğim olayların başında geliyor çizik çok derin ve çıkıntılı hale gelmiş ise hem pabuçun ömrünü yer hemde her frenlemede sarsıntı yapar(Tabi çok derin ve geniş izlerde).Patlak lastiği onarmak için;(link)

• Beğen

Paslı Bisiklet

Daimi Üye
Tepki
157
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Jantlarda ki kazınmalar çok canımı sıktı bu arada.

Paslı Bisiklet

Daimi Üye
Tepki
157
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
@can akıncılar

Çok teşekkür ederim. Şifa oldu resmen.

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Aslında bu vesile ile bakım onarımını yapan kişilerden özel bir talepte bulunabiliriz.

Bu teklifi motorsiklet-bisiklet fuarında gezdiğim tüm standtlarda bulabildiğim yetkilere yaptım amakimse oralı bile olmadı.

Lastik değişimi nasıl olur. ? iç lastiği ezmeden zedelemeden dış lastiğin içine pratik olara nasıl yerleştirilir. ? fren ayarları, orta ve arka arttırıcı ayarları nasıl yapılır. ? gibi aslında kullanıcının yıldız tornavida ve alien takımı ile kendisinde yapabileceği tüm ayarları gösteren amatörce videolar çekilse , forumda özel bir bölümde bunlar yayınlansa, kullanıcı kasap teknik servislerin elinden bir nebze kurtarılsa sizce nasıl olur. ???? ( You tube da bile doğru düzgün bir video yok )

Başlığı açan arkadaşımız yaşadığı yerde çok sayıda teknik servis olmamamsından dolayı bu servise gitmek zorunda kalmış Kaldı ki merkezi bir yerde yaşasa bile bir gezide yol ortasında bu ayarları yapmak icap ederse , teknik bilgisi olmadığından bu ayarları yapabilmek için yine birteknik servise ihtiyaç duyar. Ancak ne yapacağını bilir ise , oturup kendi işini kendisi halldedip yoluna devam eder. Bilen için çok basit olan bu ayarlar bilmeyen için maddi manevi ızdıraptır.

Örnek olması açısından aşadaki video arka attırıcının ayarlarının nasıl yapıldığını gösterir. Bu ayarı yapmayı bilmeyen bir kişi bu videoyu seyrederek kendi ayarlarını rahatlıkla yapar. Nemrüt servisin nazını çekmez.

(link)

Paslı Bisiklet

Daimi Üye
Tepki
157
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Sonuna kadar katılıyorum. Forumumuzda bisiklet bakım onarım videoları diye ayrı bir bölüm açılmalı. Çok faydalı olur. Herkes kendi işini kendisi halleder. Böyle insanlara da muhtaç olmayız.

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Herkez kendi ayarını yapmayı biliyor olmalı ki önerim fazla ilgi çekmedi galiba..

İngilizceniz var ise ( gerçi yoksa seyrederekte çok şey anlayabilirsiniz ) aşadaki videoları seyrederek bisikletiniz tüm ayarlarını kendinizde yapabilirsiniz..

(link)

• Beğen

Paslı Bisiklet

Daimi Üye
Tepki
157
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Öneriniz ilgi çeksin veya çekmesin bence muhteşem bir fikir.
Verdiğiniz site de çok güzel siteye benziyor.Artık anlamaya çalışacağız.

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Aslında o linkteki videolarda orta göbek sökümü ve jant teli örümü haricinden nerdeyse bisiklette yapılan tüm ayarlamaların nasıl yapılacağı anlatılıyor. Videolara çeviri yapıp altyazı yazabilip upload yapabilecek birisi varsa, hakikaten herkezin işine yaracaktır.