Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir bisiklet de ben alayım.

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında roadrunner19 tarafından paylaşıldı.

1. roadrunner19

roadrunner19 Misafir

Selam Forum dostları.
    Ben de bir bisiklet almak istiyorum. Tavsiye konusunda arkadaşların yardımını esirgemeyeceğinden eminim. Forum'a 15 gün kadar önce kayıt oldum. Forumun girip çıkmadığım yeri kalmadı neredeyse. Ve forum sayesinde bisiklet dünyasının bizim dışarıdan gördüğümüzden daha büyük ve teferruatlı olduğunu anladım.:eek: Ben tavsiyeleri almadan önce kendimi tanıtayım ki doğruyu bulalım. ;)
    Ben Çorum'da yaşıyorum. Yaşım 33. Kilo 105. Boy 169. Anlaşılacağı üzere ben ağır bir adamım. :mad:
    Bisikleti genelde iş-ev arasında asfalt yolda süreceğim. Tabii ki son zamanlarda yapılan kazılar ile köy yoluna döndü yollarımız. Ancak arkadaşların paylaştıkları maceraları okuyunca araziye çıkmak ta istemiyor değilim.:p
    Gelelim meselemize.
    Daha önceleri (Orta-lise zamanlarımda) bisiklete bindim. İlk önce bizim çift demirli dediğimiz bir Bisan’ım vardı. Onu tükettikten sonra 93 yılında Sarda marka İtalyan malı olduğunu sandığım bir bisiklet aldım. 18 vites idi. O zamanlarda bu bisikletten çok satılıyordu. Shimano sistemi vardı (fren-vites vs. hepsinde shimano yazıyordu). Geçen yıl kapının önünden çalınana kadar halen yaşıyordu. İnanın fren pabuçlarını bile değiştirmemiştim. Halen sapasağlam duruyordu. Bunları neden anlattığımı birazdan anlayacağız.

Şimdi öncelikle bütçemi belirtelim. 500 TL. -+25 TL. Daha fazlası kesinlikle yok.
    Bu almayı düşündüğüm bisikleti beklide gelecek yıl daha büyük bir bisiklet isteyen oğluma devredip, daha üst sürüm bir bisiklet alacağım. Belki de bir yol bisikleti.

Sitede tavsiyeleri incelerken birçok sorunun cevabını buldum aslında. Ama anlamadığım bazı meseleler var.
    1- Şu vites ve diğer donanımların modelleri: Kendi tecrübelerime de bakarak kesinlikle Shimano olmalı diyorum. Ancak modeller konusunda hiçbir bilgim yok. Birçok forum dostu yorumlarını yaparken o model yaramaz, şu model daha iyi gibi birçok şeyler yazmışlar. Benim anlamaya çalıştığım şudur. Modelini dahi bilmediğim bir Shimano set ile 10 seneye yakın sorunsuz olarak bisikletimi kullandıysam, piyasadaki en ucuz Shimano setin beni idare edip etmeyeceğini nereden bileceğim. XTR falan gibi modeller tabii ki daha güzel olabilir. Ama alt modellerde sürüş performansı ve sürüş zevki açısından ne fark var. Sadece fiyatı ucuz, o zaman yaramaz şeklinde mi yaklaşılıyor, yoksa gerçek tecrübelere mi dayanıyor bu yaklaşımlar.

2- Markalar konusu: Araştırmalarım, bu bütçe ile alabileceğim bisiklet modellerinin Salcano, Sedona ve Kron markalarda bulunduğunu gösteriyor. Modeller de herkesin tahmin edeceği gibi, Astro, Borla 09, XC500. Forumda genelde Xc500 çok iyi falan demişler. Hatta diğerlerini bisikletten bile saymayanlar var. Nedir bunu bu kadar iyi yapan. Fiyatlar hemen hemen aynı. Hepsi yerli malı. Tamam, KRON ismi biraz daha ithal ve havalı duruyor. Ancak o kadar methettikleri modelin vites attırıcısının kulakçığının kadroya sabit olması ve kırıldığında sıkıntı yaşanması çok büyük bir dezavantaj değil mi? Astro alan arkadaşlar ne sıkıntı yaşamışlar. Borla’da sorun nedir. Ben de Kron mu alayım. Bunların haricinde bu bütçeye uygun başka marka ve modeller varmı? Diğer modellerin kadroları çok mu çürük. Dayanmaz mı? Aslında ben normal bir kullanımda kaynak yerinde kırılan bir bisiklet henüz görmedim.

3- İncelemelerime göre sanırım 16” kadro almalıyım. Bu konuda aksini söyleyecek arkadaşlar var mı?

4- Genel itibariyle yol şartlarında kullanacağıma göre bu bisikletlerden birini aldığımda, hangi tür bir dış lastik ile değiştirmeliyim. Benim şişman birisi olduğumu dikkate alırsak ne kalınlıkta olmalı. 1,15-1,40-1,50-1,90 vs. Yağmurlu havada da kullanacağımı düşünürsek marka ve model tavsiyesine muhtacım.

5- Benim gibi ağır bir kişi YOL bisikletine binebilir mi. Jantlar dayanır mı? Dayansa bile çok mu komik dururum üzerinde? Tabii ki yine ulaşım amaçlı olacağımdan pek anlamsız mı olur acaba?

6- Şu anda bisikleti aldıktan sonra fazlaca bir extra alacak durumum yok. Belki bir Kilometre saati, bir arka-ön ışıklandırma. Sanırım ışıklandırmalarda eskisi gibi dinamo olayı yok. Pilli LED lambalar var. Bu konuda tavsiyeleriniz nedir? Kilometre ve ışıklarda ne marka alayım.

Bu kadar çok yazıp kafanızı şişirdiğim için kusuruma bakmayın. Parça parça sorarak forumda boş yer işgal etmek istemediğimden tamamını buraya yazdım.

Yardımcı olan olmayan herkese teşekkürler.

mert deniz bunu beğendi.
  2. Mustafa Ozler

Mustafa Ozler Kıdemli Üye

Seviye:
    forum'da iyi bilenlerin yaptığı yorumlar çoğu zaman extrem koşullar için...
    montaj hatası olmadığı sürece dikkatli kullanan birini etkilemez.

alacağınız vites büyük ihtimalle acera'dır, yarısı sert plastiktir, kolay kırılır, yokuş yukarı geçerken takılır, süper ucuz olması iyidir. gönül rahatlığıyla alınabilir.

bence lastikleri eskitmeden değiştirmeyin bisiklet ekonomi demektir.

bisiklet konusunda en önemli şey rengi... eğer bir bisikleti seviyorsanız, hatta aşıksanız performansınız direk iki katına çıkar. bu nedenle belirli bir markaya aşık olan kişileri saygıyla karşılıyorum.

yol bisikleti değil 28 inch city bike veya treking bike tavsiye ederim. başlangıç için sedona, geotech, corratec bakın.

3. roadrunner19

roadrunner19 Misafir

Cevap veren arkadaşa teşekkür edrim. Sanırım hepsi bir arada olsun diyerek fazla uzun yazdım. Okuması ve cevap yazması zor oldu. Şöyle mi sorsaydım acaba?

Sedona-Kron-Salcano. Hangisi.?

Bu da çok klasik olur.
    Vakit bulup da okuyan arkadaşlar eminim tecrübelerini esirgemeyeceklerdir.

4. Mert Altıkardeş

Mert Altıkardeş Kıdemli Üye

Seviye:
    Benimde Seçimim Kron Cunku Bazı Kadrolarda Ömür Boyu Garanti Var Bana Sorarsanız Forumda En Fazla Dile Getiriler Bİsiklet Hangisiyse Onu AL

5. Gökhan Atalay

Gökhan Atalay Üye

Seviye:
    Salcano Alu Alacagim Üstad ..

Sanada Tavsİye Ederİm.. Daha Salcano Alu Astroya KÖtÜ Dİyen Duymadimda GÖrmedİmde....

Bakalim 470 Lİra Param Var Astro Almaya CaliŞacagim.

6. Görkem Saray

Görkem Saray Yeni Üye

Seviye:
    sedona 711 v
    ötesi yok..
    borlanın eksiği; ön amortisördeki kilit mekanizmasının olmayışı...
    bende bu şekilde başladım; bana verilen tavsiyeler hep sedona 711 v ile çıktı...
    bütçem 500 lira idi...
    açtığım başlığı görebilirsin...
    711 v den çok memnunum... sürmesi kullanması bir zevk...
    eminim çok zevk alacaksın...
    almayan görmedim duymadım ;)
    bol pedallamalar ;)

7. Mustafa Kolalı

Mustafa Kolalı Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bende dün Bianchi Wap aldım sizce iyi etmişmiyim.

8. Mustafa Ozler

Mustafa Ozler Kıdemli Üye

Seviye:
    711 V bir eşik... 550 ytl peşine aldığını söyleyenler var forumda.

9. ayca parmaksız

ayca parmaksız Yeni Üye

Seviye:
    Sedona V711 Kesİnlİkle PİŞman Olmazsin

10. outoftune

outoftune Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    elimde bir trek 3700 var cok az kullanimis ( 2 ay) siyah

ilgilenirseniz irtibata gecin

11. roadrunner19

roadrunner19 Misafir

Tavsiyede bulunan arkadaşlara teşekkürler. :winkenlux
    Fakat sanırım amacımı tam anlatamadım.
    Amacım, "şu bisikleti al" denmesinden daha farklı idi. Birçok soru sordum alt alta. Tecrübesi olan arkadaşlar paylaşsın diye. Tabiki bu iş zevk alma, bisikletten hoşlanma meselesi. Vites, kadro, lastik vs. ile ilgili sorularıma cevap bulabilirsem, o zaman en doğru kararı vereceğime inanıyorum.
    Hoş, hatalı karar versek ne olacak. Sonuçta profesyonel değiliz.:in:

12. orkan yılmazer

orkan yılmazer Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşlar ben bu hafta içinde 2008 model bi sedona sd 751 alıcam fiyatı da gayet uygun geldi rengi fıstık yeşili özellikleri alivio arka sistem vites kolları st ef 50 8 li öön vites acera aynakol acera ruble shımano 8 li altus başlıca özellikleri bunnlar bisiklete 250 tl vericem fiyatı çok mu ucuz alırken nelere bakim sorun varmı die ayrıca yanında km ve kask da vericek ne diosunuz vede resim nasıl eklicem bilmiorm eklemeyi örensem resimlerini de koyucam o konudada yardımcı olurmusunz

13. orkan yılmazer

orkan yılmazer Yeni Üye

Seviye:
    [/PHP][/PHP]
    http://www.sahibinden.com/sedona_sd-751_piyasa_degeri_altindaa-18WQQaXQQ11496154WQQpXQQdisplayitem bu linkteki bisikletin aynısı resim ekleyemediimden link ekledim

14. can demirel

can demirel Aktif Üye

Seviye:
    sedonadaki aynakol sorununa ne diosunuz

15. can demirel

can demirel Aktif Üye

Seviye:
    ben sedona ile kron arasında kalmıstım ama sedonadan soğudum kron almaya karar verdim

16. orkan yılmazer

orkan yılmazer Yeni Üye

Seviye:
  17. yusufhan can

yusufhan can Aktif Üye

Seviye:
    abi 751 var eğer düşünürsen
    TEL: 0554 457 78 53