Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir bisiklet bir kano: Dalgalı Göl, Yakıcı Güneş (2. Gün)

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında BF Okuru tarafından paylaşıldı.

1. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Hani yıllar geçiyor, teknoloji gelişip hayatımız daha da kolaylaşıyor ya; aslında herhangi bir şeyin değiştiği yok. Hâlâ yolcu uçakları "savaş uçağı" zannedilerek vuruluyor, hâlâ taş atan çocuklara bomba atılıyor, hâlâ ülkeler kınanıyor. Hayat kısa.

Yazının sonunda, daha evvel yaptığım kano-bisiklet karışımı turların bağlantılarını bulacaksınız. Belki ilginizi çeker.

Kürtçe-Türkçe şarkılar bütün gece çalmış olmalı. Ben yarım saatlik kısmını dinleyebildim. Sonra mışıl mışıl uyumuşum. Gezin tam bir tatil kasabası.

Çadırın ilginç bir atmosferi var. Şehrin ortasındaki bir çocuk parkına da kursan onun içine girdiğinde bambaşka dünyalara göçüyorsun. en azından ben öyle hissediyorum. Gezin'de de öyle oldu.

Doktorlar Sitesi'nin altında karaya çıktığımda çadırı kuracak halim kalmamıştı. Sabah bacakları, akşama kadar da kolları çalıştırmıştım. Her ne kadar yorucu da olsa, bu tadı verebilecek başka bir şey yok. Belki dereotlu bir yemek verebilir, emin değilim.

Sabah 5:00'te çalan alarmı o kadar çok ertelemiştim ki mattan kendimi ayırmam 7:30'u bulmuştu. Vücut dinlenmek istiyor tabii. Sonunda ricamı kıramayan vücudum harekete geçtiğinde, güneş yukarılara çıkmıştı bile. Bu, planımda 2 buçuk saatlik bir sapma anlamına geliyordu.

Neyse ki buz gibi suya ayağımı soktuğumda biraz olsun kendime gelebilmiştim. Pazar günü izleyeceğim rota çok da eğlenceli olmayacaktı. Amacım, bir günde delicesine özlediğim bisikletime ulaşmaktı.

Hazırlıklarımı tamamlayıp küreği suya değdirdiğimde saat 8:00 olmuştu. Göl yine çarşaf gibi... Rüzgar yok, dalga yok.

Artık yola çıkmıştım ya, eninde sonunda varırdım dün başladığım noktaya. Yolumun üzerinde birkaç tesis, birkaç otel vardı. Ancak ramazan ayında, bir de bu sıcakta kimseyle karşılaşacağımı sanmıyordum.

Pillerin hepsinin bitmesi gibi kötü bir sürprizle karşılaşmak istemediğimden, hazırlıklarımı yapmıştım.

Öğlen vakti kürek çekmek gerçekten zormuş. Özellikle bu sporla çok haşırneşir değilseniz... Hele bir de güneş gözlüğünüzü evde unutup kovboy şapkanızı da "gerek olmaz" diye yanınıza almadıysanız... Gölün kenarında yetişmiş ağaç bulmak zor. Ben de madem ağaç yok, ilk kuytuya atmıştım kendimi.

Önünden geçeceğim ilk tesis Karayolları'nın tatil köyüydü. Ramazan dolayısıyla bomboş olan sahile sermiştim kendimi. Tabii ki gölgeye...

Hep aynı kas gruplarını kullandığınızdan, e kas bunlar, yoruluyorlar. İyi ki yanıma cevizli yaz helvasını almıştım. En ufak bir yorgunlukta,kendimi gölgeye atıp saldırıyordum helvaya.

Bu arada, bulunduğum plaj, kadınlar plajıymış.

Sivrice'ye daha kaç kilometrem var, kim bilir!

Ben gölgede serilmiş dinlenirken, tesisin temizlik görevlisi yanıma yaklaşıp sorular sormaya başlıyor.

-Yorulmuyor musun?
    -Eh, biraz.
    -Nereden yola çıktın?
    -Gezin'den
    -Nereye gidiyorsun?
    -Sivrice'ye.
    -Gözlüğün cam mı, plastik mi?
    -Plastik.
    -Özelliği nedir?
    -Ultraviyole diyorlar ya hani, gözü ondan koruyor.
    -He, ben fizik mezunuyum, anlarım biraz.

Ondan sonra başlamıştık fen-edebiyat fakültelerinin durumundan mezunların durumuna, konuşmaya. En son cıbırlar plaja damlamaya başlayınca, buralarda istenmediğimi anlamıştım.

Herhangi bir arıtma ünitesi olmayan tesislerin, köylerin ve ilçelerin kanalizasyonlarını göle akıttığını duymuştum. Şimdi durum biraz daha iyi gibi. Belki de değildir, ne bileyim.

Yolumun üzerinde, gölün çevresindeki en eski yerleşim birimi olan "Desei Antik Kenti" vardı. M.Ö. 400 yılında kurulduğu düşünülenbu şehir, batık şehirden sonra beni en çok heyecanlandıran yerdi.

Şaka lan şaka. DSİ tesisi burası. B.k gibi bir yer.

Güneşin altında kürek çekmeye devam... Elimde GPS de olmasa, Sivrice'ye hiç yaklaşmıyormuşum gibi hissedecektim.

DSİ tesisini geçerken adını birkaç kez duyduğum baraja rastlamıştım. 60 yıl evvel inşaa edilen barajın çalışma sistemi hakkında bilgim yok. Ayrıntılı bilgi isteyen arkadaşlar şuraya tıkılayabilirler.

Hazar I ve Hazar II Hidroelektrik Santrallarının (HES) Rehabilitasyonu ve İşletilmesi İçin Görev Verilmesine İlişkin İmtiyaz Sözleşmesi | İDARE HUKUKU

Bu arada ilk günde anlattığım efsanedeki habile kadının, Hazarbaba dağının tepesinde yattığı anlatılıyor. Galiba şu siluet, bahsedilen ablanın silueti.

Şu fotoğraftaki ablanın duruşu gibi. Fikir vermesi açısından:

hamile abla filan derken, iyice yaklaşmıştım Sivrice'ye. Ama kollar da bitmişti tabii. Artık her bulduğum gölgeye atıyordum kendimi.

Son kilometrelerde, göl daha fazla dalgalanmadan karşıya geçeyim, demiştim. Böylece 2-3 kilometre kâr edecektim. Hem bu, sabah aksattığım planımı biraz da olsa telafi etmem için gerekliydi.

Hazar gölünün güneybatı ucunda, Hazarbaba Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi bulunuyor. Şizofreni hastalarının tedavi edildiği bu merkezde bulunan resim-porselen atölyesinde yapılan eşyalar, hem merkezin satış ofisinde, hem de alışveriş merkezlerinde açılan standlarda satışa sunuluyor. Ayrıca merkez binası, -bence- göl kenarına en çok yakışan yapı.

Sonunda varmıştım başladığım noktaya. Ne zamandır hayal ettiğim bir turu gerçekleştirmiştim. Ruhsal anlamda çok besleyici olmasına rağmen, fiziksel olarak tükenmiştim.

Yola çıkmadan önce, son hazırlıklarımı tamamladım. Artık görev sırası bacaklarda. Yola çıkmadan, göl kenarında son pozumu da vereyim.

Sivrice'den aldığım cips, çerez, bisküvi, ne varsa, Kinederiş rampasının tepesinde tüketip inişe geçmiştim. Güneşi batırmadan çevre yolunda olmalıydım. Karanlığa kalmama bir saat varken Elazığ tabelasına ulaşmıştım.

Bu noktadan sonra fotoğraf çekmedim. Eve ulaştığımda hava hâlâ kararmamıştı. Şanslıydım yani.

Pazar gününün sonucu şöyle:

Bisiklet:
    Toplam mesafe: 41.10 kilometre
    Ortalama hız: 12.5 km/s
    Maksimum hız: 51 km/s
    Toplam sürüş: 3 saat, 16 dakika

Kano:
    Toplam mesafe: 22.15 kilometre
    Ortalama hız: 4.2 km/s

Benden size bir tavsiye: Yapmak istediğiniz şeylere sıkı sıkı bağlanın! Elinizdeki fırsatlar buna yetiyorsa hele... Üşenmeyin, harekete geçin.

Bu yazının kaynağı:

Kod:
    http://www.turcubaba.com/2014/07/bir-bisiklet-bir-kano-dalgal-gol-yakc.html
    Kod:
    1. gün: http://www.turcubaba.com/2014/07/bir-bisiklet-bir-kano-batk-sehrin-kuslar.html
    Üç Bisiklet, Bir Kano: Gemiyi Karadan Yürütmek (Kömürhan turumuz)

Kod:
    http://www.turcubaba.com/2014/02/uc-bisiklet-bir-kano-gemiyi-karadan.html
    6 Bisiklet, 1 Kano, 1 Balıkçı Teknesi: Pertek Kalesi'nin Fethi (Pertek turumuz)

Kod:
    http://www.turcubaba.com/2014/03/6-bisiklet-1-kano-1-balkc-teknesi.html
    Sit-on-top Kayağı Tur ve Kamp İçin Hazırlamak

Kod:
    http://www.turcubaba.com/2014/06/sit-on-top-kayagnz-tur-ve-kamp-icin.html

2. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Turcubabo bir soluklan bir dinlen. Nedir bu hızki hızına yetişemiyoruz. Son günlerde bisiklet adına yapılan en dişe dokunur, farklı ve heyecan veren işlere imza atıyorsun. Biz sana nasıl ayak uydurup yetişeceğiz. Turculukda bir çığır açtın seni tebrik ediyor yeni tur ve yeni rotaları bekliyoruz.

oalmali bunu beğendi.
  3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Lan arkadaş ciddi misin, dalga mı geçiyon, anlamadım ki. Sağol tabii.

Önümüzdeki ay Kayseri'den geçeceğim biskiletiminen, fırsat olursa seninle bi tanışalım. Oturup bi çay içelim.

oalmali bunu beğendi.
  4. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Bir turcubaba klasiği.:) Yusuf abi konoya olan isteğimi günden güne arttırıyorsun. Bak sonunda bir tane de ben alacam o olacak.:)

5. Mehmet H.

Mehmet H. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    senin turlar acayip heyecan ve haz veriyor okurken teşekkürler

6. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Gel tabi turcubabo bekleriz çayımızıda kahvemizide iç. Hatta sucukda yiyelim lakin bastırma isteme benden kegesi 100 papel olmuş.

7. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İkinci bölümü de zevkle takip ettim, çok beğendim.
    Geç farkettim sizi ama bundan sonra takipteyim.
    Bu taraflara yolunuz düşerse -ki düşsün bence- mutlaka tanışmak isterim.
    Allah'a emanet olun.

Selamlar, saygılar...

8. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Yıllar evvel Artvin'e haritada bakar, "Buraya insanın yolu nasıl düşebilir ki?" derdim (Bunu Ardahan için de derdim. Yolum oraya düşmeseydi de olurdu!). Sonra gün geldi, bir baktım ki Artvin'de Tunç Fındık'ın kaya tırmanışını izliyorum.

Kim bilir, belki Çanakkale için de bir yol bulurum. O zaman ilk sizin haberiniz olur.

Yeter ki sağlığımız yerinde olsun :)