Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir bisiklet antrenörü ne yapar?

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında Fatih Buzgan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Nadiren bisiklet antrenörlüğü kursları açıyor Federasyonumuz.
    Üstelik eğitim alacakların, memleketlerinden uzakta 2 hafta kalmalarını gerektiren ama kursun kendisi ücretsiz olsa bile ekonomik olarak yine de bütçeyi sarsan kurslar.

Peki, işe yarıyor mu?
    Ne iş yapar bisiklet antrenörü? Nerede görev alır?
    Kimin bünyesinde çalışır? Ne kadar kazanır?

Sadece bilen arkadaşların bilgilerini paylaşmalarını diliyorum.
    Teşekkürler.

2. selimcan

selimcan Aktif Üye

Seviye:
    Fatihçim selamlar iyi bir konuya değinmişsin !!!

Federasyonumuzun bünyesindeki antrenör/hakem kursları gerçekten
    ücretsiz mi bilemiyorum , kaç antrenöre sahibiz , bu antrenörler ferdi/takım
    yarışçılarını nasıl çalıştırıyorlar , ne yerler / ne içerler ne kadar kazanırlar ??
    sonuçta bir emek söz konusu herhalde karın tokluğuna çalıştırılmıyorlardır,
    kaç tanesi bisiklet yarışçılığından gelmekte ?? bir program / planları var mı
    önümüzdeki yıllar için yarışan ve gelecek vaat eden sporcuları izliyorlar mı ??
    Federasyonumuzun gücü ve etkinliği nedir ??
    Tabii ki bir futbol federasyonumuz kadar değil ama bütçesel olarak kaçıncı
    sıradayız ??

bilgi için link veriyorum : www.dynamicsports.net/bicycle_coaching.htm
    www.britishcycling.org.uk

3. bikergrrl

bikergrrl Bisikletkolik

Seviye:
    Selam Fatih. Aslina bakarsan antrenorluk benim gordugum kadari ile Turkiye'de cok fazla mercek altina alinmayan bir konu. Cok iyi antrenorler tanidim, ama benden fazla onlari taniyan spor camiasi icinde konuya ihtiyac duyanlar ile bir iki ust kademe yoneticiyi gecmez. Yoneticiler de bu konuda o kadar cahil ve yuzeysel olabiliyorlar ki, bir sporcuyu sporcu yapan kisiyi, antrenörü kolaylikla harcayabiliyorlar..

Sporcu ve antrenor aslinda el ile eldiven gibidir. Oyle zirt pirt degistirilmez. Her yeni antrenöre metabolizmanin yetisme sureci vardir cunku. Her antrenorun tarzi farklidir bu da onlari ozel kilar.

Psikolojiden, diyete, performanstan ozel hayata kadar herseyin icinde olurlar/olmalilar da. Yani oyle, sirt sivazlayip, iki uc taktik verip, biraz kosturup, biraz mekik cektirip beden hocaligi yapmaya benzemez bu is. Hayatini tek sporcuya verdigin olur, bir takimin icindeki her bir sporcu ile ayri ayri ilgilendigin de. Yani zor is. Egitim gerektiren, bilgi gerektiren ve herseyden once olgunluk gerektiren bir is.

Yani karsindakini zorlayacaksin, ve senden istedigini en iyi sekilde vermeye calistigini hissettiginde de ona sefkat gostereceksin. Kirilmaya yakin tutacaksin, ama kirilma noktasina kadar da iteceksin.

Yani annelik gibi, ama biraz daha profesyonel, biraz daha deneysel (kisinin sinirlarini test edermiscesine), ve oldukca teknik :)

Yani antrenorler, iyi antrenorler bir sporcuyu kazandiranlardir. Herkes sporcu olur, ama sampiyonlar, serseri mayin gibi cikan kaza urunleri disinda, iyi antrenorlerin elinden cikar :)

4. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Evet bu yönlerini biliyorum fakat öğrenmek istediğim bu sertifikayı edindiğimizde nasıl iş bulabiliyoruz?
    Federasyona mı bağlı sabit maaş alıyoruz?
    Yoksa biz mi kapı kapı dolaşıp sporcu bulmaya çalışıp, gel bak seni şampiyon yapacağım diye ikna etmeye çalışıp, sporcumuzun eline bakıyoruz?

Bu arada ilk mesajımda dediğim gibi, Selimcan abi kurs ücretsiz.
    Ama mesele bu değil.Şimdi atlayacaksın otobüse İzmir'den.
    700km yol gideceksin. (50ytl)
    10 gün pansiyon veya motelde kalacaksın (200-250ytl)
    10 gün metabolizman çalışacak (100ytl)
    Evine geri döneceksin (50ytl)
    Bu parasız zamanda, iş ararken cebinden vereceğin 400ytl sonunda işin olacak mı? (sertifikayı hakkını vererek aldığını varsayın)

sprint bunu beğendi.
  5. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Fatih kurs nerede açılmış?

Selim evet kurs ücretsiz.

Benim görüşün şudur; günümüzde bilgiye erişmek çok zor değil. Özellikle yabancı diliniz varsa süper kitaplar mevcut. Örneğim ben herhangi bir kurs almadım yada eğitimim yok. Ama kitaplar okuyarak belirli bir düzeye geldim. Elbette bazı şeyleri kitap yazsa da el yordamı ile bulmak gerekti. Benim gibi bakıyorsanız kursa elbette gerek yok.

Tabiki kursa giderseniz temel konularda hızla ilerlemiş olacaksınız kendiniz keşfetmek zorunda kalmayacaksınız. Çok daha kolay olacak. Daha önemlisi kurs sonunda sertifika edinmiş olacaksınız ki bu da ilerde antrenörlük işini resmi olarak yapabileceksiniz demektir. Bence en önemli yanı bu sertifika olayı. Tabiki kursun da seviyeleri olduğunu unutmamak gerek. Şimdi ayrıntılarını hatırlamıyorum ama kademeleri var. Yani ilk kademeyi alıyorsanız daha temel bilgileri öğrenmiş olacaksınız.

Bu noktadan sonra olay size kalmış olur. Kursdan alınan güzel bir temel eğitimle başlayıp kendi araştırmalarınız ve okuyacağınız kitaplar ile ilerleyebilirsiniz.

Fatih, masraflar elbette olacak. Ancak bazı kurslarda kalacak yerlerin sağlandığı yada çok ucuz kalacak yer sağlandığı olmuştur. Mesela yurt ayarlanır vs...

Kursların yeniden ve her yerde açılması ise taleple ilgili. Yeterince talep olursa heryerde açılabilir. Bu, olan talep sayısı, il temsilcisi ve il müdürünün çabalaması ile ilgili. Tabiki, heryerde zırtpırt kurs açılması da efektif değil. Bunu da göz ardı etmemek gerek.

burcu_challenger bunu beğendi.
  6. zorbeyonur

zorbeyonur Forum Demirbaşı

Seviye:
    Geçen senelerden başıma şöyle bir olay geldi ben çabaladım ben emek verdim belediyede takım kurduk antrenör belgem yok diye başka insanlar benim yerime takım kurdular şimdide belediyeden çatır çatır maaşlarını alıyorlar.Birşeyde yaptıklarıda yok. O kadar emeğimemi yanıyım dandik bir belgem olmadıgınamı.Gürol abiminde dediği gibi sonuçta bir sertifika ama çok işe yarıyor.Benim gibi emekleriniz en azından bosuna gıtmez alın köşede dursun ;)

fatihgüven bunu beğendi.
  7. bikergrrl

bikergrrl Bisikletkolik

Seviye:
    Benim bildigim bir kac turlu:

1. bir spor klubune afille olursun, onlar seni uygun bulduklari takim/sporcularla calistirirlar,
    2. senin bildigin, tanidigin sporcular vardir, onlarla calisirsin,
    3. belediyeler de 1. madde gibi isliyor sanirim, ama kamusal alanlar nasil isliyor cok bilmiyorum, eminim alo diyerek ogrenebilirsin..
    4. bir de daha cok pro olmak isteyen sporcularin katildiklari spor klupleri vardir, buradan da 2. maddedeki gibi sporcu bulabilirsin, onlarla salon icerisinde calisabilirsin

Bunlar arasinda en iyisi, garantilisi bir spor klubu ile yola cikmak. Bu iste pisip kendini kanitladiktan sonra solo devam edebilirsin..

Fatih Buzgan bunu beğendi.
  8. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba öncelikle kurs ücretsiz olduğu için Bisiklet Federasyonuna teşekkür etmek istiyorum.
    Ben bundan 3 sene önce 1. kademe antrenörlük belgemi Spor Eğitim dairesi başkanlığının açtığı kurstan almıştım ve kurs ücretli idi geçen sene ise Bisiklet Federasyonu bünyesinde açılan kurstan 2.kademe antrenörlük lisansımı almıştım sağolsunlar bu ikinci kurs ücretsizdi.

Bildiğim kadarıyla açılacak kurs Antalya'da olacak ve 15 gün sürecek, geçen gün bir arkadaşım aradı ve yol yemek konaklama vs yaklaşık 600 ytl kadar maliyet çıkardık, bana gidip gitmeme konusunda danıştı ben de günümüz şartlarında para kazanmak amaçlı olarak gitmeyi düşünmemesini söyledim, ancak mali açıdan durumu varsa sporcu ve yarışçı olarak çok faydasını göreceğini ve kendini geliştirebeleciğini kendine de antrenörlük yapabileceğini söyledim. Elbette lisansınızı aldıktan sonra kendinizi geliştirebilir ve para kazanabilirsiniz ama bunun için oldukça iyi olmanız, iyi çalışmanız ve iyi bağlantılar kurabilmeniz gerekecektir...

Yine kursa katılacaklara ön bilgi olarak söylebileceklerim şunlar: Kurslar son derece yoğun bir tempoda geçiyor, sabah 9 akşam 5-6 ya kadar sürüyor ve hiç boş gün yok, oldukça yoruluyorsunuz aslında 3 ay sürmesi gereken bir kursu 2 haftada alıyorsunuz haliyle ne kadar yoğun olduğun tahmin edersiniz, her akşam o günün konusundan sınav olabiliyor vs, hiç tatil günü olmadığından çok zorlanmıştık açıkçası, bu yüzden 2 haftalık sürecek sıkı bir maratona hazırlayın kendinizi...

9. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Ücretsiz olmasına sevinemiyoruz çünkü büyükşehirde yaşıyor olmamız bir işe yaramıyor ve biz daha kendi ülkemiz içinde başka bir şehre bile gidemiyoruz.
    Yine de ücretsiz yaptıkları için kendilerine teşekkür ederiz tabi.

Fakat konaklama sorununu gideremedikçe böyle bir şansım kalmadığını görüyorum ve hayatımın merkezini ve %90'ını kaplayan bir olguya dair eğitimi bile alamamak üzüyor.

10. selimcan

selimcan Aktif Üye

Seviye:
    aslında belki burada da sponsorluk gündeme gelmeli ;
    firma/markalar insana yapılan yatırımın özellikle bu spor ile ilgili olduğunda biraz daha önemini kavrayıp , sosyal sorumluluk görevinde ilk adımla başlayabilirler
    yurt dışındaki oluşumlarda buna rastlanıyor ; yeter ki kişi istekli olsun evinde boş durmasın , kötü alışkanlığı olmasın diye ister hakemlik ister antrenör dalı olsun mutlaka yetiştiriyorlar ..

Fatih Ertörün bunu beğendi.
  11. Selami Daban

Selami Daban Bisikletkolik

Seviye:
    arkadaşlar bende 1990 yılında marian bednarek milli takımlar antrenöründen sertifika aldım işime yaramadı değil yaptığım iş bisiklet tamirciliği en azından bi meslek sahibi oldum ama peşini bırakmayacağım bi gün bir sporcuda olsa kendi paramla yetiştireceğim bu iş yürek istiyor ve çok para kimseden bişey talep etmiyoruz pahallı bi spor bi gün başaracağız buna inanıyorum.