Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir bisiklet alarak sporumu değiştirmek istiyorum.

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Erdelibasi tarafından paylaşıldı.

1. Erdelibasi

Erdelibasi Yeni Üye

Arkadaşlar herkese meraba.
    Ben 124kg dan 95kg a kadar spor salonunda düzenli bir şekilde zayıfladım. Aylardır spor salonunda koşu bandındayım ve artık yaz aylarının gelmesiyle beraber artık spor salonu beni iyice boğar oldu. Bir bisiklet alarak spor tarzımı değiştirmek istiyorum. Mtb bisiklet geçmişim çocukluğumdan gelenler var (3-4 yıl basit bir bisiklet) :) Bir yol bisikleti veya şehir bisikleti alma fikrim var ve bir kaç model arasında kaldım. Fikirlerinizi almak ve tecrübelerinizden yararlanmak isterim.
    Ankara'da Altınpark civarında oturuyorum. Haftanın 3 günü (Sabah saatlerinde 05:00-06:00 gibi) düzenli ayrıca belki akşamlarıda ufak antrenmanlar şeklinde şehirde gezebileceğim bir bisiklet istiyorum. Oturduğum yer itibariyle en uzak gidebileceğim mesafe 30km felan Gölbaşı-Aydınlıkevler ( gidip gidemeyeceğimi bilemiyorum ama şuan gözüm bu yolu kesiyor :D )
    Bir kaç bisiklet beğendim bunların arasında
    Sedona 610
    Sedona 325
    Belki Carraro sportive 225
    gibi modeller var. Yalnızca bisiklete ayırdığım bütçe 1200tl civarı. Özellikle sedona 610 çok beğendim. Nedendir bilmem pek kullanıcısını göremedim.
    Benim ağırlığımdaki bir adama bu bisikletleri önerir misiniz ?
    İlk yol bisikleti deneyimim olacak bu bir sıkıntımıdır ?
    Daha düşük veya önce şehir bisikletleri ile mi başlamalıyım??

2. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Kilonuzda bir sıkıntı yok. Ben 120 KG ile yol bisikleti üzerindeyim :)

Sürekli asfaltta sürecekseniz yol bisikleti alın. Arada patikaya, ormana dalarım derseniz şehir bisikleti de işinizi görür. Sürekli dağ bayır derseniz MTB alacaksınız. İşin özeti bu.
    Şimdi ne istediğinize karar verme sırası...

3. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sedona ve Merida güzel bisikletler ama Hybrid(melez) tercih edin derim. Dağ bisikletinden uzak durun ve kadroyu boyunuza göre deneyerek alın.Ayrıca bisikletciden alın derim bazılarımızın (ben de dahil :) ) yaptığı gibi beyaz eşya satanlardan almayın tekrar tekrar masraf oluyor....

4. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sedona 610 için konuşuyorum, ilk kez 2014 model olarak çıktığı için fazla kullanıcısını görmemeniz normal. Sedona'nın internet sayfasında vites oranları ile ilgili bilgi bulamadım, resme bakarak tahmin yürütüyorum; kompakt (50/34) aynakol ve 12-23 ruble var düşündüğünüz bisiklette. Yani en küçük vites oranınız 34/23=1,48 (pedalı her çevirişte tekerlek neredeyse bir buçuk tur dönecek). Yokuşlu yerlerde binecekseniz bu oran sizi zorlar, o yüzden 3'lü aynakolu olan bir yol bisikleti ya da şehir bisikleti daha uygun olacaktır.

Mustafae ve Erdelibasi bunu beğendi.
  5. Emrah Özşahin

Emrah Özşahin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bende bisikletle kilo veriyorum. Çok sık binemiyorum gerçi ama 100 Kg'den 88'e düştüm Mart ayından bu yana. 13 kg daha vermeyi hedefliyorum.
    Bence yol bisikleti almalısın. Hem eve birde trainer alırsın, kışın da spor yapmak istersen sıkıntın olmaz. Evde de bisikletini sürersin her gün 40 dk 1 saat sürsen yeter. Ben son zamanlarda biraz saldım. Daha önce 1 ay falan her gün 40 dk evde bisiklet sürerek bayağı kilo verdim.

Erdelibasi bunu beğendi.
  6. TolgaK.

TolgaK. Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bence size hibrit Carraro yakışır.

7. Yasin Yücel

Yasin Yücel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Murat beyin dediği gibi 3'lü aynakollu yol bisikleti yada şehir bisikleti almanızı öneririm. Şahsi fikrim uzun yol yapmayacaksanız ve de çok yüksek hızlara çıkmayı düşünmüyorsanız şehir bisikleti seze daha uygun olacaktır.

8. Erdelibasi

Erdelibasi Yeni Üye

Üstadım teşekkür ederim bu yorum aydınlattı cidden :) Ben kendimi bildim bileli altımda hep bir araba oldu. Yolda denk geldikçe soru sorduğum bisikletci arkadaşlar sağolsunlar bisikletlerini denemem için verdiler ve hepsinde şunu farkettim. Yüzüme rüzgarın vurmasını bile özlemişim ben :D Bu yüzden biraz hız yapmalı ve hantal bir bisiklet olmamalı kesinlikle.
    Sizin verdiğiniz rakamlardan sonra üçlü aynakollu modellere bakayım dedim ama yarış bisikletleri genelde iki aynakollu ?? Aldıktan sonra hemen değiştirmek mi gerekli ?
    Ayrıca şehir bisikletlerini de tekrar inceledim. Sedona 325 bu söylediklerinize uyuyor. Sedona 325 i nasıl buluyorsunuz ?
    Yada sizin bir öneriniz var mı ? tabi ki fiyat aralığımızı unutmadan :D Diğer ekipmanlar hariç bisiklet için ayırdığım bütçe 1200tl

9. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Aldıktan sonra değiştirmenizi pek tavsiye etmem; vites kolları da aynakol da pahalı parçalar.

Gene nasıl yollarda kullanacağınızı bilmediğim için varsayım üzerine konuşuyorum; çok bozuk asfaltta, toprak yollarda ya da parke taşlı sokaklarda kullanmayacaksanız Sedona 325'teki amortisöre ihtiyacınız yok. O yüzden daha yüksek performans için sabit maşalı modellere yönelmeniz daha doğru olabilir, mesela Sedona 320.

Decatlonda satılan Triban modelleri 3'lü aynakola sahipler. Görsel olarak Sedona kadar çekici olmasalar da fiyat/performans olarak çok iyiler. Düz gidonlu tercih ediyorsanız Fit modellerine de bakabilirsiniz.

Son olarak, bazı giriş seviyesi yol bisikletleri kompakt aynakol ve dağ bisikleti rublesi ile satılıyor. Yani öndeki dişlilerin büyüklükleri Sedona 610 gibi 50 ve 34, ama arkadaki en büyük vites 23 değil, 30 veya 32 dişli oluyor. Bu da çok dik rampalar çıkmayacaksanız yeterli bir oran sağlıyor. Maalesef bütçenize uyan böyle bir bisiklet bilmiyorum ancak ikinci eli ile karşılaşırsanız değerlendirebilirsiniz.