Bir bardak kolanın dakika dakika zararları!...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kolayı çoğumuz düşünmeden tüketiyoruz. Peki, kola içtikten sonra vücudumuzda ne gibi değişiklikler olur?

Prof. Dr. Ayşe Akın bir bardak Kola içtikten sonra vücudumuzda meydana gelen sürecin sağlığımıza etkilerini anlattı.

İlk 10 dakika:

10 çay kaşığı şeker vücudunuza girer (Günlük almanız gereken şeker
miktarının tamamı kadar). Fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı şeker yüklemesinden dolayı kusmanızı engeller.

20 dakika:

Kan şekerinizde ani bir yükselme olur, yüksek miktarda insulin patlamasına neden olur. Karaciğeriniz vücudunuzdaki şekeri yağa çevirerek buna bir yanıt verir. Bu sadece bir kaç dakika içinde olur.

40 dakika:

Kafein emilimi tamamlanır. Göz Bebekleriniz büyür, kan basıncınız
yükselir, karaciğeriniz kana daha fazla şeker pompalamaya başlar.
Beyninizdeki adenozin reseptörleri rehaveti önlemek için bloke olur.

45 dakika:

Beyninizde dopamin salgısı artar.Bu tıpkı eroinin vücuta yaptığı tepkimelere benzer.

60 dakika:

Kafeinin diüretik özellikleri baş gösterir (tuvalet ihtiyacı). Bu da
vücutta depolanmış kalsiyum, magnezyum ve çinko'nun da beraberce dışarı atılması demek.

Bir süre sonra şeker ihtiyacını tekrar duymaya başlayacaksınız, kendinizi halsiz ve bitkin hissedeceksiniz. Vücudunuzda kola ile aldığınız bütün su tekrar dışarı atıldığı için susuzluğunuzu tekrar hissedeceksiniz. Şeker ihtiyacını takiben, kafein isteği de başlayacak (sigaradaki gibi).

Yukardaki bilgiyi buraya naklettikten sonra birşey daha belirmek istiyorum;çok kimse bilmez, kolalı içeceklerden %18 KDV dışında bir de ayrıyeten %25 ÖTV alınır...
Yani 2-2,5 LT. bir kola ortalama 2 ytl dir ve bunun sadece 50 kuruşu ÖTV ye gitmektedir,daha sonra da KDV ye giden miktar vardır...
Avrupada sadece zararlı tüketim maddelerine konan ÖTV, ülkemizde kolalara da uygulanınca insanın "acaba kola da mı zararlı"? diye düşünmesi icab edebilir ama öyle değil işte...
Ben, hem zararlı olduğu için, hem de ÖTV ödememek için kola satın almamaya karar verdim.

Scudo

Ug90

Üye
Tepki
45
Bu denli ciddi bilgiler için teşekkürler. 4 Ay öncesine kadar günde en az1.5 litre kola içiyordum. Verdiği rahatsızlıktan dolayı bıraktım. Mide sorunlarım ve 60.dkda bahsedilen kalsiyum vb. yararlı besin değerlerini vücuttan attığı için çabuk yorulmalarım vardı. Ayrıca sporu kısa süreliğine bıraktığınızda bile fark edersiniz ki kilo almanıza neden olur. Herkese bırakmayı öneririm.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ha bir de kolanın dişlere verdiği o inanılmaz zararı da düşünün; dişler kelimenin tam anlamıyla bir asit banyosuna maruz kalıyor!
Üzerinden verginin vergisi alınan ve bize zerre kadar faydası olmayan bu içeceklerin hala insanların favori içecekleri olması çok düşündürücü...
Vazgeçmek için çok geç değil,zira zararın neresinden dönülse kardır...

• Beğen
Tepkiler: Serdar Emre ACAR

ozganugur

Daimi Üye
Tepki
162
esasında insanlarımızın cogu kolanın zararlı olduklarını bılıyor fakat içmekten vazgeçmiyorlar(içlerinde bende varım) :(

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@kozluk
Aynı şeker diğer tüm asitli içeceklerde vardır ama kafein sadece kolada vardır.

• Beğen
Tepkiler: ns06

Aykut Subaşı

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Bisiklet
Cube
bende içerdim ama fazla değil bazı haberler çıktı bu böcek ve coca colanın tersten okunuşu falan bunları ınceledıkten sonra gerçekten artık iğrenmeye başladım.tek tük içtiğim zamanda tadı inanılmaz kotu gelıyor.Konu için teşekkürler.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
kola nın araplarla ilgili bir esprisi vardır bilmeyenlerede anlatıyım ;

coco cola reklamını araplara yapmak ister ve resimleri hazırlar

bitkin zayıf bi adam çökmüş kolayı içiyor ve sap sağlıklı dinamik birisi oluyor

araplarda yazıyı tersten okudukları gibi resmede tersten bakıyorlar ve şöyle anlıyorlar:

genç dinamik bir adam kolayı içiyor ve bitkin zayıf bir adam oluyor

:D bana komik gelmişti

Fırat Ayanyan

Forum Bağımlısı
Tepki
259
@stratus

Bilgi için teşekürler.Aynı şekilde ben de kola içmiyorum denilebilir bu sene içtiğim kola miktarı 3-5 bardaktır heralde.

murty

Forum Bağımlısı
Tepki
1.185
Bisiklet
Giant
Kolanin icinde ne var birde bunlari yazarsaniz dahada bilinclenelim ...
Neden o siyah rengi verildigini halen ogrenemedik ??

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@kozluk

Evet malesef bütün gazoz fanta vs gibi içecekler de oldukça zararlı, koladaki kafein oranı (150mg/lt= 30 mg/200 ml) fazla abartılmamalı, bir bardak kahvede (100 mg) bir bardak kolanın 3 misli kadar kafein vardır. Ek olarak diğer içeceklerde genelde bulunmayan fosforik asit kolada bulunuyor, bütün softdrink (hazır gazlı içecek) çeşitleri sağlığını düşünen insanların sofralarından uzak olmalıdır...

Atahan Akıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
647
TUVALETİ TEMİZLEMEK İÇİN: Bir kutu kolayı klozetin içine dökünüz. Bir saat kadar bekleyiniz ve sifonu çekiniz. Koladaki sitrik asit tuvalet başındaki lekeleri yok edecektir.
KROM TAMPONLARDAKI PAS LEKELERINI YOK ETMEK İÇİN: Tamponu Coca-Cola'ya batırılmış marlboro folyosuyla iyice ovunuz.
AKÜ KUTUP BAŞLARINDA ÇAPAĞI TEMİZLEMEK İÇİN: Bir kutu kolayı kutup başlarına dökün ve çapak yok olsun.
PASLANMIŞ BİR CİVATAYI SÖKMEK İÇİN: Coca-colaya batırılmıs bir bezi birkaç dakika paslı civataya uygulayınız.
ELBISENİZDEKİ YAĞ LEKESİNİ ÇIKARMAK İÇİN: Bir kutu kolayı lekeli giyeceklerin üstüne boşaltın, deterjanı ekleyin ve her zaman yıkadığınız gibi yıkayın. Coca-cola yağ lekelerinin yok olmasına yardim edecektir.
COCA-COLA + PEPSI ARABALARIN ÖN CAMINDAKI LEKELERI YOK EDER.
!!! AYRICA BİZ BU MADDEYİ İÇERİZ !!!

1.) Coca-Cola ve Pepsi'nin ortalama pH değeri 3.4. Bu asitte dişleri ve kemikleri eritmek için yeterlidir.
2.) Pepsi veya Coca-Cola'yi içmeden önce bir düşünün.
3.) Dünyada kimsenin tavsiye edemeyeceği CARBONDİOKSİT içiyorsunuz.
İki yil önce Delhi üniversitesinde "kim daha fazla coca-cola içecek" diye bir yarışma yapıldı. Sekiz litre coca-cola içen kazandı ve herkesin gözü önünde öldü. Neden? Çünkü çok fazla karbondioksit almıştı ve kanında yeterli oksijen yoktu.
Birisi, kırılmış dişini bir şişe pepsinin içine koydu ve diş 10 günde eridi!!! Dişler ve kemikler ölümden sonra en fazla dayanabilen organlarımızdırlar.

bendende birkaç nokta:) ama uyguluyormuyum? hayır:(
saygılar

Tepki
20
@atahan07

Evet arkadasim aynen seninde belirttigin gibi aslinda Cola cok zararli bi icecek ama nedense alisan insanlar birakamiyolar bi turlu ben de bunlara dahilim..Eskiden arkadasla beraber hergun en az 5 litre kola iciyoduk ve aradan gecen zamanla ben kendimdeki degisimi hissettim gercekten..Onceleri pek umursamamistim ama sonralari baktim ki halsizlik almaya basladi beni bisikletimle eskiden yapmis oldugum antrenmanlarda eskisine gore cok daha cabuk yorulmaya baslamistim ve de en onemlisi kesinlikle insana cok kilo aldirtiyo..Ben ilk zamanlarda 62 kilo iken sonralari baktim 68 kiloya kadar ciktim ve hala da inemedim..Ama bereket artik eskisi gibi Cola icmiyorum hatta biraktim bile diyebilirim...Gercekten kesinlikle uzak durulmasi gereken bir icecek..Tesekkurler...

• Beğen
Tepkiler: Atahan Akıllı
Tepki
20
Biir daha da kola içmem :)

Şaka bir yana bir buçuk ay önce son kolamı içtim, artık içmeyi düşünmüyorum.Bu arada son bir buçuk ayda ne kadarçok şeyi bırakmışım sırasıyla kola,sigara(12yıl içmiştim) ve bu günde çay :)

• Beğen
Tepkiler: Corpse Paint

zekixx

Forum Bağımlısı
Tepki
197
İsim
Zeki
Bisiklet
KTM
@atahan07

Bu yillardir mail lerle dolasan geyik, gercekci gelmiyor bana :)

• Beğen
Tepkiler: aint no sunshine

zekixx

Forum Bağımlısı
Tepki
197
İsim
Zeki
Bisiklet
KTM
@murty

Siyah renk kolanin ozunden geliyor.

zekixx

Forum Bağımlısı
Tepki
197
İsim
Zeki
Bisiklet
KTM
Bence seker oranida fazla abartilmamali, kupada ictigim caya 5 kesme seker atan biri olarak :) Kola gercekten zararli ama 10 cay kasigi sekerden kimse kusmaz :D