Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Binmek mi? Sürmek mi? Kullanmak mı?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Birtan Kolburan tarafından paylaşıldı.

1. Birtan Kolburan

Birtan Kolburan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arakdaşlar merak ettiğim birşey var İngilizce bisiklete binmek tek kelime anlamı var ''Ride'' bizde ise binmek sürmek kullanmak gibi bir çok farklı terimler kullanmıyoruz. Acaba hangisi en doğru .Bir yerde okuduğum yazıda bisiklet sadece oturarak değil ayaktada sürüldüğü için binmek kelimesinin doğru olduğu yazıyordu.Siz ne düşünüyorsunuz?

2. sercan akan

sercan akan Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Trakyada Pisiklete Pinilir veya Psiklet Aydanır. İngilizce Karşılığı Yoktur. Olmamalı Olamaz. :p

- Nabuyun beaaa ?!!!
    + İyi Gördüğün Gibi Psikilet Aydıyım Sen Nabuyun ?!!
    - Aynı Beaaa, Abe Kopuk Uçurtma Gibi Gidersin
    + Dayı Gel Bide Sen Ayda Şu Canavarı Yağ Gibi Gidiüüü
    -Yok Beaa Bizden Geçmiş Artıkın. Ama Ver bi Deneyem Bakem Teee Ordan Dönüp Gelirim. Emencecik.

3. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ben bisikleti sürerek kullanırken biniyorum. :D

4. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    Ben de bisiklete bindiğimde bisikleti kullanırken sürüyorum :D

5. Birtan Kolburan

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    dostum ciddi fikri olan arkadaşların fikirlerini sormuştum ama bu şekilde makaraya alınacaksa kapatalım konuyu.

6. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Türkçe'de söylenen üç kelime de bence doğrudur ve oldukça sık kullanılıyor hepsi. Bunu Türkçe'nin zenginliğine bağlayabiliriz...

7. Birtan Kolburan

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Teşekkürler verdiğiniz düzgün cevap için

8. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    Birtan abi doğru terim muhakkak vardır.Ama üç kelimeyi de kullansak muhakkak karşı taraf bizi anlayacaktır. Seleye koltuk gidona direksiyon denilmesi gibi ..:)

9. VolkanS

VolkanS Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
  10. adamCliff

adamCliff Yeni Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Binilir.Riding horse, riding bike

11. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Türkçemizde üç terimin de kullanılabilmesi, bir zenginlikten ziyade aslında dilin sahipsiz, denetimsiz olmasından kaynaklanıyor.
    Yabancı dillerin çoğunda "araba sürmek" ve "bisiklete binmek" kesin olarak ayrı fiillerdir.
    Ama "kullanmak" fiilini neye eklesen kulak tırmalamıyor, bu yönden güzel, araba kullanmak, bisiklet kullanmak, gemi kullanmak...hepsi olur.

Yani cevap A şıkkı. Binmek. (geçmiş mesajlarıma bir göz atayım, binmek harici birşey kullandıysam rezil olmayalım:)

12. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Binicilik sporudur :D

13. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bence sürmek daha doğru...

Uçağa da bineriz, vapura da bineriz; burada bizim yaptımığız sadece taşıtın içine girip oturmak. "Bisiklete binmek" de sadece ayağımızı kadronun üstünden atıp seleye oturmayı ifade eder bence. Ata binmek de aynı şekilde hayvanın üstüne çıkıp eğere oturmaktır; süvari birliğine "at bin" emri verildiğinde atın üstüne çıkarlar ama atı yürütmeye başlamazlar. Yani "binmek", İngilizcedeki "ride"ın değil, "mount"un karşılığı.

14. ArdaE

ArdaE Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
  15. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Şu başlığı görünce kendi terminolojimi bir gözden geçirdim ve belli bir standartımın olmadığını gördüm.

Genellikle, bisiklet ile dışarı çıkmadan evvel "Bisiklete binicem, şu saatte bisiklete binmeyi düşünüyorum" gibi cümlelerde "binmek" eylemini tercih ederken bu eylem sonrasında da "bugünkü sürüş şöyleydi, böyleydi" gibi bir kullanımla "sürüş/sürme" sözcüğünü tercih ediyormuşum. :D Aslında sürmek daha mantıklı geliyor kulağa.

16. hsnbykkls

hsnbykkls Dağda Asfaltta Karda Güneşte, 4 x Derrace

Adı:
    Hasan Büyükkeleş
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben bu basligi gordum ve farkimda olmadan hangisini kullandigimi dusundum. 3 unude kullaniyorum

17. Demir C.

Demir C. Aktif Üye

Seviye:
    Bütün dillerin mantık yapısı birbirinden farklıdır. İngilizcede şöyle Türkçede niye böyle diyemezsiniz. Mesela biz üç elma deriz, İngiliz üç elmalar der. Apple kelimesine çokluk eki getirir. Onun dilindeki mantık yapısı böyledir çünkü.
    Binmek sürmek gibi fiiller birbirinden farklı olsa da duruma göre birbirinin yerine kullanılabilir. Farklı dillerde de böyle durumlar vardır. Bir eskimoya neden senin dilinde elliden fazla beyaz kelimesi var diye sorun bakalım ne diyecek?

18. Özgür R

Özgür R Karanlık Taraf

Seviye:
    Bir kelimenin anlamını veya doğru yerde kullanıp kullanılmadığını tespit etmek için kelimenin İngilizcesi ve İngilizce'de ki kullanımını baz almak bizi bazen doğru olmayacak sonuçlara götürebilir.

Konuyla ilgili olarak ise hep binmek kelimesini kullanan biri olarak aslında doğrusu sürmektir.Kendi adıma düzeltmem gereken bir yanlışı hatırlattığı için konu sahibine teşekkürler..

19. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Bence de cevap binmek. Ancak eski federasyon "koşucusu" olan bir tanıdığım benim cümlemi sürekli düzeltirdi. Bisiklet binmek değil "Bisiklet koşmak" derdi. Koşmak eyleminin yapıldı bir makine ile seyahat ediyorsun derdi..

20. numanstein

numanstein Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Hepsi birebir aynı anlamda değildir bana göre. Örneğin Araç Sürücüsü denilir, çünkü aracı süren kişidir, Bisiklet Sürmek de bir A noktasından diğer bir noktaya haraket ettirilirken kullanılması doğru olan terimdir.

Araba kullanırken telefonla konuşmayınız cümlesinde olduğu gibi, bisiklet kullanmak aslında direkt olarak sürmek eylemini belirtmez. Evet eş anlamlı gibi ama bence pek de değil, ya da olmamalı.

Bisiklete binmek ise sanki eylem daha başlamamışken kullanılır. Bisiklete binelim mi? gibi. (Ayrıca binmek eylemi ingilizcedeki riding gibi continuous tense olarak pek kullanılmaz sanırım, yani arabaya biniyorum yanlış bence, ya binersin, ya da binmişsindir.

Örneğin 112 km bisiklete bindim cümlesi bana kalırsa uygunsuz, 112 km bisiklet sürmüş olabilirsiniz, aynı zamanda da 112 km bisiklet kullanmış olursunuz, ama yaptığınız eylem(o süre içerisinde) sürmektir.

Mehmet bisiklete binerken düştü.(= Sanki Mehmet bisiklete, atıyorum ayağını kaldırıp oturacakken düştü gibi.)

Mehmet bisiklet sürerken düştü. (= Mehmet bildiğimiz bisiklet ile haraket halindeyken düştü.)

Mehmet bisiklet kullanırken düştü. (= Sürerken düşmüş gibi bir anlam var ama ben olsam bu anlam için sürmek kelimesini kullanırım.)

Benim anladığım ve kullandığım bu şekilde, yanlış düşünüyor olabilirim.