Bilyaları söktüm? Nasıl akıcam:S

BarışCan

Üye
Tepki
5
Öncelikle kusuruma bakmayın. Teknik bilgi olarak daha yeni yeni aydınlanıyorum.
Bugün arka tekerim patladı neyse yeni içlastikle değiştirdim fakat garip bir durum vardı lastiğin iki tarafından tutup elimde çevirdiğimde nedenini bilmediğim bir takılma gibi yavaşlama gibi birşey oluyordu... Sorunun göbek olduğunu düşünüp biraz uğraş sonucu bilyalara ve yuvasına ulaştım... Elimde 9 bilya var. Ne eksik ne fazla, 9 bilyayı yerine koyunca cuk oluyor... Bilyaların hepsini yağdan arındırıp baktım herhangi garip bir durum söz konusu değil. Yuvasına baktım gene silerek. Herhangi bir aşınma veyahutta çatlak vs göremedim. Şimdi geri toplıcam fakat evde yağ yok... Gress mi press mi ne öyle bir yağ sürülcek diye biliyorum fakat haliyle o da evde yok... Şimdi alternatif olarak herhangi birşey sürsek olur mu? Yağsız koysam herhangi bişi olur mu?(Az miktarda olsa bir yağ sözkonusu sildiğimbezin üzerinde...) Şimdi yardımlarınızı bekliyorum. Göbek bana bakıyor ben göbeğe:(
Saygılarımla

Scudo

NKORHANK

Aktif Üye
Tepki
108
Bisikletini acil olarak tamirciye götürmelisiniz. Keza tehlikeli bir yeri açmışsınız riske hiç değmez. İyi bir bisikletiniz varsa kıymayın ona. Aletleriniz tam olunca birazda gözlemleyince siz de ileride açarsınız. Rİske hiç gerek yok.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
tekerleğin zor dönmesinin sebebi büyük ihtimal mil vidalarının çok sıkılması ve bilyelerin sıkışması idi:)bilyeleri toplamaya gelince-jant göbeğini KESİNLiKLE ve KESİNLİKLE yağ koymadan toplamamalısınız:eek:bu biraz dikkat ve ustalık isteyen bir iştir,en iyisi bu işi usta bir bisikletçiye yaptırmaktır;)

BarışCan

Üye
Tepki
5
Biraz tecrübe edinelim dedik, çok tehlikeli noktalara gelmişiz demek ki:)
Bisikletim çok matrah birşey değil yanlış hatırlamıyorsam 2004 senesinde aldım ümit pro-max diye bir bisiklet... 30kiloya yaklaşan ağırlığıyla tam bir tosun=)

Ama ben kendime güveniyorum... O yağı bulursam yaparım ben bu işi...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bilye boşluğunu ayarlamak önemlidir-hem tekerleği sağa sola oynatınca sallanmaması hemde tekerin dönüşünde bir zorlanma olmaması lazım-bilyeleri siz toplasanız da bilye boşluğunu -öğrenmek için bir kereye de mahsus olsa- bisikletçiye ayarlatmanız iyi olacaktır ;)yağ olarak sarı renkli rulman gresleri işinizi görecektir

:eek: ayrıca 30 kiloluk bisiklet de hiç duymadım,olması gereken ağırlığın 2,5-3 katı:eek: sanırım süpermarketten aldınız:)

NKORHANK

Aktif Üye
Tepki
108
@BarışCan

O bölgede gress formatı kalın bir yağ kullanılır diye biliyorum kalitelisi beyaz şeffafımsı bir krem gibi oluyor. Ama bence en onemlisi alet takımları. Göbeği çift taraflı sıkabilecek anahtarlarınız yoksa diş kaptırma ihtimaliniz var derseniz. Değmez uğraştığınıza gidin yaptırın bisikletçi arkadaştan belki arada bir iki tüyo da kaparsınız ortalama maliyeti düşürmüş olursunuz.

İyi sürüşler

BarışCan

Üye
Tepki
5
Arkadaşlar zaten daha önce bir göbek dağıtmıştım bisikletçide yanımda göbeği açıp nasıl hasar verdiğimi göstermişti. Bende yeni bir jant almıştım... Şimdi sökmesine söktüm. Gerekli ekipman konusunda sıkıntım yok tek sıkıntım gres yağı onuda buldum mu işlem tamam. Biraz relax olun ya:) Bozulursada tecrübe olur . Problem yok...

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
Yakınlarınızda kamyon felan yok mu? Vardır onların bi yerlerinde alırsınız bir parmak :eek: :D

BarışCan

Üye
Tepki
5
Evet işte bu:D İki üst komşumunda birinde tır birinde otobüs var:winkenlux
başlarız biraz sonra çalışmalara...

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
@BarışCan

Operasyondan dakika dakika haber bekliyoruz :rolleyes: :D

BarışCan

Üye
Tepki
5
Hallettim...:cool: Az sonra da denem sürüşüne çıkarım:D Fikir beyan eden arkadaşlara yardımlarından dolayı teşekkürler:)