Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bilte yataklarındaki tırtıklanma

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Semih Temiz tarafından paylaşıldı.

1. Semih Temiz

Semih Temiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar birkaç gün önce bisikletimin ön ve arka tekerlerine ait jant haznelerini yağladım. Ön jant haznesinde bir problem yoktu ancak arka jant haznesinin sağ tarafındaki bilye yatağında tırtıklanma olduğunu farkettim. Jant hazneleri SHIMANO Altus. Kullanım süresi 300-350 km arası. Bisiklet ağırlığı 17 kg, vücut ağırlığı 82 kg. Bisikleti devamlı asfaltta kullanıyorum. Bu durumun sebebi ne alabilir? Bu tırtıklanmalar bisikletin bilyelerine zarar verir mi? Bu hazneyi en kısa zamanda değiştirmeli miyim? Unutmadan belirtiyim hazneleri yağlamak için kullandığım gres oldukça kaliteli olan Alman Sonax marka. Bu gres Formula 1 arabalarında kullanılıyor.

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle F1 otomobillerindeki fres çok kaliteli olabilir, ancak bisiklet için uygunluğu tartışılır. F1 otomobillerinin 10bin devir dönen motorları, binlerce dereceye varan motor sıcaklıkları var. Hal böyle olunca o yağın performanslı bir şekilde görev yaptığı sıcaklık değerlerine bisiklette ulaşmak imkansız olabilir.

Diğer yandan bilye yataklarını değiştirmen gerekiyor. Tırtıklanma başladıysa ayar tutturmak ve tam verim almak git gide güçleşir.