Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bilinçsizlik veya Benim Aşırı Tedbirim

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında M.Çalışkan tarafından paylaşıldı.

1. M.Çalışkan

M.Çalışkan Yeni Üye

Seviye:
    Herkese merhaba arkadaşlar. Tam yer bulamadığım için uygun gördüğüm yere yani buraya bu konuyu açtım, umarım doğru yapmışımdır...

Bisiklet ile caddeye gidecek olsam bile kaskımı, eldivenimi alıp çıkıyorum. Fakat bisikletimi aldığımdan beri ve kaskımı kullanmaya başladığımdan beri bazı şeyleri fark ettim. Mesela ben kask takarken caddede bile insanlar uzaylı gormuş gibi bakıyorlar. Öyle baktıkları gibi birde laf atıyorlar. Sonra yüksek hızda giderken " Bak bisikletçiymiş bu! " deyip önüme atlamaya çalışanlar, bisikleti almaya çalışanlar, " Yarışlara mı katılıyorsun? " deyip yarış yapmaya çalışanlar var. Birde turlamaya çıktığım zaman daha önce başıma geldiği için yedek iç lastik, pompa, yama takımı, alyan anahtar seti vb. gerekli malzemeleri herhangi bir sorun olabilir diye çantama koyuyorum. Çantayı da takınca uzaylı gormuş gibi de değil adını bulamadığım sekilde bakıyorlar resmen ilgi odağı benim o an o cadde için. Bazen destekleyenler, arabadan " Helal Olsun! " diyenlerde çıkıyor karşıma ama binde bir. Birde arabalarda onlarla aynı hızda gidiyorum diye resmen yarış yapmaya kalkıyorlar benle. Caddede 35-40 km/h hızla giderken araba beni sıkıştırıyor bir ileri bir geri resmen yarış yapıyor. Artık sadece yola bakmak zorunda kalıyorum. Hatta bir amca " Yeğenim eldivenleri takmışsın ama kalecilik yapmıyorsun, bisiklet sürüyorsun sen! " deyince resmen sinirden bisikleti uçuracaktım. Yani o insanlara bir zararım da yok. Ama yapmadıkları kalmadı. Resmen kendimi bisiklet için değil o insanlarla mücadele için hazırlıyorum evden çıkmadan önce! Bisikleti bir araç veya amaç olarak değil sadece 9 yaşındaki çocuğa alınabilecek bir karne hediyesi, oyuncak olarak gören insanlar benim sinirlerimi bozuyor. Tamam ben onlardan bisikleti sevmelerini istemiyorum sadece bana ve tüm bisiklet kullananlara saygı göstermelerini istiyorum. Bulunduğum yer yüzünden çok düzgün bir yolda da süremiyorum.

Neyse çok uzattıysam çok özür diliyorum. Ama bana bir öneri göstermenizi rica ediyorum. Yani benim için bisiklet aynı zamanda sabır gösterme yeri oldu. Yani acaba bu insanlar çok mu bilinçsiz? Ya da ben aşırı mı tedbirliyim?

Hepinize kazasız belasız bol pedallar...

2. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu işin tek çözümü tartışmadan ve tehlikeden mümkün olduğunca uzak durup, söylenenleri duymadan gamsız bir şekilde pedallayıp rahatsızlık duyulan noktadan uzaklaşmaktır. İnsanlar değişmez. Siz takmamayı öğreneceksiniz...

Şafak Başlar bunu beğendi.
  3. Atıl Güven

Atıl Güven Forum Demirbaşı

Adı:
    Atıl Güven
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kulağınıza kulaklığınız takın açın müziğin sesini birde sadece yola bakın,arabayla sıkıştıran olursa kenara çekin daha da sizi rahatsız etmeye kalkarlarsa polisi arayacağınızı söyleyin.Birkaç kendini bilmez yüzünden keyfinizi kaçırmayın

4. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kulaklık ile müzik dinleme olayını bisiklet yolu hariç hiçbir yolda tavsiye etmiyorum. Zira sesli uyaranları duymayıp kaza yapma riskiniz artar...

5. M.Çalışkan

M.Çalışkan Yeni Üye

Seviye:
    Tamam bende çoğu sefer takmamayı denedim hatta hiç takmıyorum ama kaskima vurmaya çalışan önüme atlayan birini takmamak için gözlerim kapalı gitmem lazım adam önüme atlıyor resmen bilerek düşürmeye çalışıyor bunu kulağa kulaklik değil at gözlüğü alıp taksamda değiştiremeyeceğim ben galiba. Ama önerilerinizi dinleyip böyle yapanları hiç takmamaya, çok abartırlarsa da polise şikayet etmeye çalışacağım ama az önce İzmir'de bir bisikletliye arabadan ateş açıldığını okuduğumda artık yanımda en azından biber gazı taşımaya karar verdim ki ara sokaklara hiç girmemeye çalışıyorum, demek ki girsem yolumun kesilip bıçak zoruyla bisikletimin alınıp hatta bana zarar vermeye çalışacaklarından şüphem kalmadı. Yani bisikletçiler böyle insanlara aşırı garip, anormal, antipatik vs. mı geliyor anlamış değilim...

Artık Yok bunu beğendi.
  6. Koray06

Koray06 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kulaklık ve yüksek seste müzik intihardan farksız arkadaşlar. Arkanızdaki aracın freni boşlabilir, lastiği patlayıp hakimiyetini kaybedebilir hepsini geçelim Alkollü sürücü olabilir, kasten sıkıştıranlar olur. Diyalog'a girmezsinzi olur biter buna karşı eğer ki kulaklık takarsanız hiçbirini duyamazsınız, sesi az açtınız diyelim karşı taraf uyarıda bulunmayabilir ama kulaklık yokken motor ya da lastik sesinden da hi farkedebilirsiniz. kendi iyiliğiniz için bisiklet yolu dışında ve şehirler arası uzun turlar(şehir trafiği'nden uzak) kulaklık kullanmayın.

emrahozkan ve M.Çalışkan bunu beğendi.
  7. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    hepimizin ortak sorunu olan halkın bisiklete ve bisikletçiye bakış açısı konusunu çok güzel bir ifade ile dile getirmişsiniz öncelikle bunun için sizi kutluyorum uzun zamandır bu işin içinde olan biri olarak naçizane tavsiyem mümkün ise en az 2 kişi pedallayın tek olarak çıktığınız da ki zaman zaman bende kimse gelmediği için yalnız çıkmak durumunda kalıyorum yanınıza aldıklarınız dışında bir ilave olarak bir mp3 player alın makul bir seste dinleyerek dış etkenlerin verdiği rahatsızlıklardan bir nebze olsun kurtulmuş olursunuz çünkü apaçi ruhlu evrimini henüz tamamlayamamış olan bu tiplerin sözlü sataşmaları bir hayli sinir bozucu oluyor bizde neredeyse hergün bu sorun ile karşı karşıyayız grup sürüşlerinde pek sıkıntı olmuyor çünkü kalabalık olmanın verdiği güç size karşı art niyet taşıyanlara bir nebzede olsa gözdağı veriyor turlarınızda yada işiniz gereği bisiklet sürdüğünüz yollarda yolun sakinliğine dikkat edin araçların çok sık kullanmadıkları yolları tercih etmek sizin lehinize olacaktır
    bizler için tehlike ve risk taşıyanlar genelikle kendilerini belli ederler ani kalkışlar birden gaza yüklenerek korkutma eylemi gerçekleştirmeye çalışanları hissettiğiniz anda hafifçe fren yaparak bu tiplerin sizden uzaklaşmasını bekleyin aceleniz olsa bile bunu yapın çekin sağa hatta sanki telefonunuz çalmış gibi size çok ciddi yaklaşırlarsa derhal plakasına bakın bu sürücüyü genellikle caydırır olası bir çarpma yada tehlikeli bir davranışta bulunduğunda derhal emniyeti arayarak plakayı bildirin ve size en yakın emniyete giderek sürücüden şikayetçi olun haklarınızı bilin ve her zaman savunun kazasız belasız bol sürüşler dilerim

Raven_35 ve M.Çalışkan bunu beğendi.
  8. Çağatay Çağlar

Çağatay Çağlar Forum Demirbaşı

Seviye:
    Herkese merhabalar. İzmir gibi Türkiye'de kendisini diğer illere nazaran ön plana çıkarmayı başarmış, gerek hayat stili gerekse görüşüyle kimse yanlış anlamasın ama "Gavur İzmir" olarak adlandırılmış modern bir şehirde bile binbir hadise yaşanıyorsa ben diğer illerde neler oluyor düşünemiyorum. Kimse de kusura bakmasın ama şehir içi totalde 20-25 km mesafeli ve genelde sahil şeridini kullandığım antreman havasındaki turlarda ben artık kask takmıyorum. Uzun mesafe (100+ km) turlarda çantam da kaskım da tam takım ancak kısa mesafe şehir içi turlarda takmama kararı aldım. O kadar çok laf yedim, hakarete ve alaya maruz kaldım ki malesef bu kararı aldım. Hiç denemedim ama bisiklet sürerken kulaklıkla müzik dinlemeyi de düşünmüyorum, çünkü bazen gözümüzün gördüğü alan bizi uyarmakta yeterli olmuyor. Korna sesidir, sesli ikazdır, herhangi bir gürültü (lastik sesi, fren sesi, motor sesi vb) gibi durumlarda kulaklarımızın da çok net duyması gerekiyor. Ben bunu kasktan daha önemli gördüm ve kasktan vazgeçtim. Kask takmayınca daha az laf işitiyorum. Şehiriçinde de yolun olabildiğince sağından düşük hızda (30 km/sa) ile gittiğimden kask takmamanın sorun olacağını sanmıyorum. Zaten araçlar da lambalar yüzünden yavaş gidiyor. İnsanları anlamak gerçekten güç. Muhtemelen oğlunun kullandığı arabada şoför yanında oturan anne yaşında kadın camdan bana uzanıp "Kemal bas gaza da geç şu salak bisikletliyi görsün araba mı hızlıymış bisiklet mi? Trafikte sürüyor utanmazlar." demesi benim sinirimin patlama noktasıydı. Arabalarını sağa çekmelerini söyledim ancak yapmadılar. Yapsalardı kendime hiç yakışmayan bir davranışta bulunacak, öfkeme yenik düşüp bir kickbox sporcusu olarak limitlerimi zorlayıp kol bacak kırana kadar tekmeleyecektim ikisini de. Yani inanılır gibi değil, siz kimsiniz ki beni salak bir bisikletçi olarak adlandırabilirsiniz? Bir Amsterdam'a bak, kafanı çevir bir de Türkiye'ye bak. Birgün bir sürücü sırf keyif için arkadan çarpıp gidecek endişesini taşımadığımı söylersem yalan söylemiş olurum.

Herkese kolay gelsin ve iyi forumlar.

9. Korhan.G

Korhan.G Yeni Üye

Seviye:
    motosiklete bile saygı duymayan insanların olduğu yerde bisikletlere saygı duymaları beklemek pembe bir hayal tabi, oturduğunuz semt de önemli tabi bu konuda. Mahallede sorun varsa bisikleti araba ile daha "güvenli" bir bölgeye kadar gidip oradan sürmeye başlamak hem sizin güvenliğiniz hem de siniriniz için daha sağlıklı olacaktır...
    Kalabalık grup konusuna da katılıyorum. Yolda başka bisikletli görürseniz eşlik edin, hem daha net algılanırsınız (gözü görmeyen insana bile ehliyet verilirken) hem de rahatsız eden bir hayli azalır...

M.Çalışkan bunu beğendi.
  10. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    hiç takma, bildiğin ve doğru olduğunu düşündüğün şekilde binmeye devam et...

şemsiyeyi icad eden adamla kasabalı sürekli dalga geçmiş, bugün herkes kullanıyor...

11. Hakan Tekne

Hakan Tekne Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çalışkan kardeşim bisiklet ile seyir halinde ne olursa olsun kimseyi takma;güvenli sürüşü elden bırakmadan bisikletten keyif almaya bak;malum dışarıda sadece bisikletli kişilere değil ister trafikte araç sür ister sokakta dolaşırken vb şeyleri çoğaltabiliriz saygısızlık diz boyu;bisiklet arkadaşlarınız varsa grup halinde tur yaparsan daha iyi olur;malum birlikten kuvvet doğar.Keyifli sürüşler dilerim.

M.Çalışkan bunu beğendi.
  12. M.Çalışkan

M.Çalışkan Yeni Üye

Seviye:
    Söyle cevaplara bakıyorum ve bu olayların herkesin basına geldigini gördüğümde daha da üzülüyorum.

Ayrıca tepki çekiyorsunuz diye kask takmama kararı almanız tabiki sizin kararınız ama bence böyle yaparak can saglıgınızı da tehlikeye atmış oluyorsunuz. Bence ne olursa olsun 100 m için bile kask takmalıyız. Artık kaskimi takarken kask takmadigi icin yaralanan daha da kötüsü ölen arkadaslarımızın haberlerini aklıma getiriyorum. Belki bir kisi beni görürse tekrar kask takmaya baslar ve hayatı kurtulur ya da oğluna taktirir ve bilinçli bir kisi daha kazanmış oluruz.

Cevaplarınız icin çok teşekkürler. Hepinize "güvenli" pedallar...

emrahozkan ve Uçkun Barış CANDAN bunu beğendi.
  13. H.T

H.T Forum Bağımlısı

Adı:
    Hasan
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bisikletle tura çıktığımızda yol boyu bize yol kenarından beri "HELLOO HELLOO" diye seslenen çoçukların olduğu bir ülkedeyiz.Yani onların gözünde bu şekilde bisiklete binen kişi olsa olsa ancak yabancıdır...Bu oldukça masumane bir davranış olsa da aslında altında acı bir anlam yatan bir davranış...Bizi yabancı sanmasınlar,kibirli,soğuk görmesinler diye ben herkese selam vermeye çalışıyorum.Yanıma gelip soru sorduklarında(buna "abi bu kaç basıyo"da dahil)en iyi şekilde cevap vermeye çalışıyorum.
    Bisiklete spor amaçlı binmek bi kültürdür.Bu kültür bizim ülkemizde malesef tam yerleşememiş durumda.Bu durumu tersine çevirecek olan da yine bizleriz.Küsmekle,aldırış etmemekle olmaz.Siz eğer ben bisikleti seviyorum ve yaygınlaşmasını istiyorum diyosanız bunun için elinizden geleni yapmalısınız..Trafikte karşılaştığımız o hayvani tiplere karşı yapacak bişey yok.Doğasına bırakın yeter...

emrahozkan bunu beğendi.
  14. salcano

salcano Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bizim insanlarımız çok çok cahil.Cahil insandan başka ne beklenir ki?

15. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bunların dedeleri bildiğiniz pantalona öyle bakarlardı.Alıştılar.
    Babaları,saç uzatan erkeklere laf atarlardı;alıştılar
    Kendileri ise sadece size değil,kendisi gibi olmayan her şeye karşı öfkeliler.Elbette davranışları insanca değil.Çevresel hareketlerden korktuğu için saldırganlaşan ve ısıracakmış gibi havlayarak size doğru koşan bir sokak köpeği kadar ürkekler aslında.Durup,kendisiyle muhatap olduğunuzda,ne yapacaklarına dair hiç bir fikirleri olmayan primatlar da diyebiliriz.

Bir ara burada paylaşılmıştı,bir başka forumda,bisikletçilere gıcık olduğunu ve her fırsatta otomobiliyle bisikletlileri sıkıştırdığını ballandıra ballandıra anlatıyordu.Neler gördük neler...

Öte yandan vazgeçmek,egemenlik alanlarını bırakmaktır.Bizler saçımız uzun diye dayak yedik,bıyığımız farklı diye dayak yedik,elimizdeki gitarı alıp kafamıza geçirdiler...ve ellerinden gelen her ne varsa ardlarına koymadılar ama olmadı:Hepsi birer birer yenildi zamana.

Şimdi vazgeçmeyin.Zira sizin açtığınız egemenlik alanlarında çocuklarınız ve onların çocukları yaşayacak.Bu alanları terk ederseniz,onlar yerleşecek.Onlar yerleştiklerinde,bırakınız kafanızdaki kask'ı, tüm varlığınıza saldırırlar.

Kask'ı, onları sizden,sizi de onlardan korumak için değil,kafamızı asfalttan betondan,kısaca kendi hayatımızı korumak adına takıyoruz.Bunun kısa uzun turu yok.Kaldı ki şehir içinde kaska ihtiyaç duyabileceğiniz riskler,şehir dışına oranla çok daha fazla.

16. Emre ORAN

Emre ORAN Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Allahtan bir kaç arkadaşım varda beraber pedallıyoruz, böyle olaylar her kask,eldiven vs takanın başına gelmiştir eminim bende çok karşılaştım mümkün olduğu kadar mahallede değilde sahilde var olan bisiklet yolunda sürüyorum hiç değilse orada kask eldiven takan var, gerçi orada da bisiklet yolunda yürüyenler var. ne yapacağız bilmiyorum.

17. N. Burak Önder

N. Burak Önder Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kaskımızla beynimizi koruyoruz biz, onların koruyacak birseyleri yok. Derya Abininde söylediği gibi laf atmaktan baska birsey yaptıkları yok. Muhattap olduğunuzda sadece susuyorlar. Gecen gün basıma geldi aynısı durdum gel buraya dedim ne diyorsun sen dedim gevelemeye basladı sanane be adam dedim birsey diyemedi zaten. At gözlüklerinini cıkaramamış bu dar zihniyetli insanlara itibar etmeyin.. Unutmayın ki onlar bisikleti sadece cocuklara alınan bir karne hediyesinden ibaret sanıyorlar dünyadan bi haberler...

18. Doğan Bekir Bilge

Doğan Bekir Bilge Aktif Üye

Seviye:
    İnsanlar cevap bekliyorlar. Gözleri dönmüş resmen "Şu bana karşılık verse de kavga çıkarsam oooo mahalleden abimleri de toplarım şimdi kavga çıkarırız." düşüncesinden başka bir şeye sahip değiller. Tabii ki taciz ve fiziksel bir müdahale de tavrınızı siz de sert bir şekilde ortaya koyun fakat yoldan geçen herkese aldırsak halimiz ne olurdu. Özellikle de ben şehrimde skatepark olmadığı için street tarzı çalışmak zorunda kalıyorum her laf atana karşılık verseydim her günüm karakolda geçerdi :) Benim söylemek istediğim şu; bu laf atan arkadaş ya hayatında hiç bisiklete binmemiştir ya da gerçekten kafasında problem vardır. Go Johnny Go :)