Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bilinçsiz alıcı, tamahkâr satıcı. Hüsran mı, hayır mı?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Oktay Erkan tarafından paylaşıldı.

1. Oktay Erkan

Oktay Erkan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Burada bilinçsiz alıcı ben oluyorum. Satıcı da bisikleti aldığım mağaza. Mağazaya çok yüklenmeyeceğim, iğne onlara çuvaldız bana. İsim de vermeyeceğim, zira onlara özel bir durum yok, başka mağazalarda da karşılaşabileceğiniz bir davranış.

Birkaç ay önce ilk bisikletimi aldım. Carraro Turner 417 (bir MTB). Daha önce hiç bisikletim olmadı, pek de kullanmadım. Şimdiye kıyasla bilgim sıfırdı. Almaya, bisikleti olan bir arkadaşımla gittim. Satıcıyla biraz muhabbet, biraz soru-cevap, pazarlık falan derken alıp çıktık. Yanlış hatırlamıyorsam bir kez seleye oturdum ama sürmedim. (Burada bir yönlendirme beklerdim satıcıdan)

Hemen kullanmaya başlayamadım. Gece ekipmanımı tamamlayıp da işe gidip gelmeye başlayınca çok hoşuma gitti. Hava izin verdiği sürece, az çok, haftada 7 gün biner oldum. Bu arada forumla tanıştım. Bilgiler edinmeye başladım. İlk defa forumdan yeni arkadaşlarla bir tur yaptım. Her şey iyi gibi gidiyordu.

Ta ki, bileklerimdeki ağrı ortaya çıkıp giderek artmaya başlayıncaya kadar. Geçen cuma ağrıdan binemedim. Bir süredir sebebini araştırıyordum. O gece okudum, okudum. Daha önce kulağıma çalınan "uygun kadro boyu, kullanım alanı vs." gibi terimler artık yüzüme çarpmaya başladı.

Evet, ne satıcı bana bunlardan bahsetmişti. Ne de ben, bisiklet almadan önce nedir, ne değildir diye iki satır okumuştım. Oysa ki en ufak alışverişte bile araştıran biriyimdir. Ama sokaklarda hayatım pahasına üzerinde gezdiğim aracı şıp diye alıvermiştim.

Neyse, geç ve güç oldu ama hatamızı anladık. Ders de çıkarırız umarım.

İkinci başlık: hüsran mı, hayır mı?

Okudum dedim ya. Şehir diye bir kategori var(mış). Forumda çok güzel deneyimler anlatılmış. Şehirde neden şehir bisikleti kullanmıyorum, diye düşünmeye başladım. Hatta iş ve sahilde kullanım dışında kısa da olsa turlar yapabileceğimi düşündüm.

Cumartesi günü, yolum düşünce önce Bisiklet Gezgini mağazasına, sonra da Aktif Pedal'a uğradım. Bisiklet Gezgini'nde Rahman diye bir arkadaş var. Onunla uzun uzun bu mevzuyu konuştum. Kendisi sağ olsun, hem önemli bilgiler verdi, hem de tavsiyelerde bulundu. Kendi sattıkları VSF marka bisikletleri tanıttı (Sattıkları markalar biraz pahalı, VSF en düşük fiyatlı olanları sanırım). T100 modeli ile birkaç sokaklık küçük bir tur yaptım ve aylardır boşa eziyet çektiğime kara verdim. Bir de MTB'yi lastik değişimi ve gidon ayarlama ile bana uygun hale getirebileceklerini, ama pek tavsiyeetmediklerini söylediler.

Aktif Pedal'da da forumda adı çokça anılan Sirrus Elite'i inceledim. Gerçekten çok güzel bir bisiklet. Öne değil ama arkaya bagaj da takılabiliyor. Biraz yoğun oldukları için başlarına çöreklenmedim. Deneme şansım da olmadı. Sadece lastiklerinin inceliği gözümü korkuttu.

Tam forumda bunları yazacakken Çetin Bey, MTB ve şehir kullanımı ile ilgili konuyu açtı. Doğrusu -siyasete kayma eğilimine rağmen- ben konudan çok fikir edindim. Herkes kendi penceresinden, bazıları da nesnel bakışla görüşlerini yazmış. Yazanların ellerine sağlık. Hâlâ da yazılıyor, okuyorum... Ama o konu dağılmasın diye ayrı bir başlık açıverdim :utn:

Neyse, epey kafa şişirdim. Buraya kadar dayanabildiyseniz iki satır daha okuyuverin. Bisiklet bundan sonra hayatımda. Yılın büyük kısmında şehirde kullanıp kısa birkaç tur yapmayı düşünüyırum. Doğru ve uygun bir bisiklet seçip keyifle ve sağlıkla kullanmak niyetindeyim. Büyük ihtimal şehir bisikletine geçeceğim, belki öncesinde şimdiki bisiklette düz lastik denemesi de yapabilirim. Acele de etmiyorum. Yani hüsran değil, hayır oldu...

Uzun sözün kısası, artık nasıl alışveriş yapmam gerektiğini az çok anladım. Bir de anladım ki seçenek çok: Scott, Trek, Merida vd.

Şimdi, bilgisi olanlardan ricam şu: bu VSF markası, bunun T100 modeli ve bu modelin bileşenleri ile ilgi +/- bana söyleyebileceğiniz var mı? Yukarıda verdiğim kullanım profili için uygun olur mu? Sanki biraz şehirlerarası, hatta yurtdışı turlarayönelik gibi geldi. Bana önerdikleri model 830€ idi, yanılmıyorsam. Bu da adresi.

Off amma yazdım :eek:

2. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,

Bisiklet Gezgini'nde sizi sorunuz doğrultusunda çok doğru yönlendirmişler, gördüğünüz VSF tam bir şehir bisikleti aslında. Üstelik bir kaç eklemeyle kolaylıkla safkan bir tur bisikletine de dönüştürülebilir. Ama.. (büyük bir "ama" var burda)

VSF T100 bildiğim kadarıyla "çelik" kadroya sahip (aluminyum değil) Dolayısıyla da ağır bir bisiklet. Şehir içinde sizi hemen hiç üzmeyecektir, burada bahsi geçen bir çok bisiklete göre çok daha konforlu şekilde sizi taşıyabilecek, gerçek manada bir şehir bisikletidir. Gelgelelim, bisiklet alacağınız keyifi nasıl konumlandıracağınız da burda önemli. VSF kadro yapısı, üstündeki komponentler ve geometrisi gereği atak bir bisiklet değildir. Haftasonu tıngır mıngır sahilde gezebilirsiniz, poponuz beliniz ağrımaz (hele bir de Brooks sele takarsanız nefaset) ancak özellikle yol bisikletine yakınsayan şehir bisikletlerinin (ki bazı yerde fittness da deniyor bunlara, örneğin Sirrus) performansını pek beklememelisiniz. Tekrar söylemek gibi olacak ama VSF tam bir "şehiriçi ulaşım" bisikletidir. Ama hızlı ve agresif bir şekilde kullanabileceğiniz bir bisiklet değildir.

İlk seçiminizde düştüğünüz hataya düşmeyin. "Ben bisikleti nasıl kullanırsam zevk alırım, neye ihtiyacım var tam olarak" diye kendinize sorun. Akabinde doğru cevabı zaten bulacaksınız.

3. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    VSF hakkında yorumum yok zaten bilgim de yok diğer konuya gelince.

Bende şehir bisikletine geçeceğim ( 2 ay sonra ) benim kararım Merida Speeder T2 oldu ancak bütçe yüzünden param olsa Sirrus Elite'a bakar mıydım bilmiyorum 2600 a çıktıktan sonra yol bisikleti daha mantıklı gelirdi sanırım , sirrus elite uçmuş gitmiş zaten fiyatı aslında seçeceğiniz tüm bisikletler MTB den şehir bisikletine geçiş de ilaç gibi gelecektir.

mariokaldato ve Oktay Erkan bunu beğendi.
  4. Umut Tekin

Umut Tekin Forum Demirbaşı

Adı:
    Umut Tekin.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    2600 verdim almışken yol bisikleti alayım bence hatalı bir yaklaşım. Bende sizin gibi hiç bir bilgim olmadan bisiklet aldım diyebilirim. Yinede 1-2 gün internette bütçeme yakın araştırıp Salcano ng 650 aldım 450 tl civarında. Memnunum o fiyatta ki bir bisiklete göre de.

Şimdi bende 2-3 bin Tl arasında şehir bisikleti alacağım. Çünkü benim amacım hem agresif ve hızlı bir sürüş hemde uzun tur yapmak.(Daha tam araştırmadım da) Ama şimdi 2500 tl verdim diye gidip yol bisikleti almayacağım. Yani paradan çok sizin ne amaçla bisiklet kullanacağınız önemli.

Edit: Ayrıca yol bisikleti benim fikrimce üstün bir bisiklet bilgisi gerektirir. Bence direk en üst tarafa yönelmeyin :) Karar sizindir tabi. Pardon sizi konuyu açan arkadaş sandım :)

5. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bir de şöyle bir durum var. 2500 tl'lik şehir bisikleti emsallerinin en üst düzeylerinden biriyken, yol bisikleti en basitlerinden birisi oluyor. O açıdan da bakmak da fayda var.

mariokaldato, Oktay Erkan ve Murat B. bunu beğendi.
  6. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Gerekirse 1000 TL yada 10.000 liraya da yol bisikleti var ve ben bi konuda merida speeder t2 yi alacağımı yazarken ayrıca BEN BU BİSİKLETİ YOL BİSİKLETİ'NİN HIZ,LASTİK,HAFİFLİK,VİTES SİSTEMİ'ne alışmak için aldığımı yazmıştım ama o yorumumu göremeniz normal yol bisikleti almak benim kişisel tercihim.

Not; Yorumunuzun sonunu okudum bana yazmadığınızı umarım bir daha isimlere dikkat edersiniz iyi forumlar :)

mariokaldato, Oktay Erkan ve Umut Tekin bunu beğendi.
  7. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    T100 modeli trekking bisikleti olarak geçiyor; yani günlük turlar için tasarlanmış. Bu bisikletler rahattır, sağlamdır ve hızlı gitme amacınız yoksa (yani saatte 15-20km/h gibi hızlarda gidiyorsanız) sizi hiç yormaz. Vites sistemi o fiyata alabileceğiniz çoğu bisikletin gerisinde kalsa da kullanım amacı için yeterlidir.

Yapı olarak da, sürüş karakteri olarak da Sirrus gibi fitness bisikletleri, denediğiniz T100'den oldukça farklıdır. Bunlar spor yapma ve şehir içinde kısa mesafeli ulaşım için tasarlanmışladır. Amaçlarına yönelik olarak hem çok daha hafiftirler, hem de tekerlek arası mesafeleri daha kısa olduğu için daha kıvraktırlar (Şehir içinde aniden yön değiştirmek istediğinizde, ya da 50km/h hızla viraja girdiğinizde işinize yarar, ancak köy yolunda lay lay lom giderken bisikletin kıvrak değil stabil olmasını tercih edersiniz).

Yol bisikletini bu kadar büyütmeyin gözünüzde; gidonu ve vites kolları değişik, sürüş pozisyonu daha yatık diye yol bisikletini kullanmak için farklı birşey yapmak gerekmiyor. Neticede fixie gibi değil yol bisikletleri...

8. ahmet can sahin

ahmet can sahin Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Keşke boyunuzu ve kullandığınız bisikletle birlikte kadro boyunuda yazsaydınız :) Neyse geç sayılmazsınız.Bende yanlış kadro seçimi yaptım, 1.85 boy 18'' merida matts40d.Şimdi 2. bisikletimi araştırıyorum, ama mtb ye devam.Yeni başlayanlara tavsiyem kadro boyu konusunu yabana atmayınız,zevkiniz sıkıntıya dönüşmesin

Oktay Erkan bunu beğendi.
  9. clubber

clubber Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bisiklet gezgini daha çok tur bisikletleri (şehir bisikletine yakın ama biraz farklı kategoridir) satan bir dükkandır. Sizi tur bisikletlerine yönlendirmeleri normaldir. Diğer dükkanların dağ bisikletine yönlendirmeleri gibi.

Yeni bir bisiklet almışsınız ve belli ki çok memnun değilsiniz. Aslında vücut ağrılarınız bisikletin cinsinden kaynaklanmaz. Hangi bisiklet olursa olsun ayarları doğru yapılmışsa ağrınız olmaz. Yada başlangıçta olur alıştıktan sonra geçer demek daha doğru olur.

Eğer yeni bir bisiklet düşünüyorsanız önce şu soruya cevap vermelisiniz: Bisiklete binerek ne yapmak istiyorum?

- Sakin sakin gezmek isteyebilirsiniz.
    - Ulaşım amaçlı kullanmak isteyebilirsiniz.
    - Sportif amaçlı kullanmak isteyebilirsiniz: nabız arttırarak yağ yakmak için mesela
    - Hız yapmak isteyebilirsiniz.

Bu sorulara vereceğiniz cevaba göre yeni bisikletinizi belirlemelisiniz. Marka sonra gelecek bir konudur.

10. Uğur Celasun

Uğur Celasun Yeni Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Öncelikle herkese merhaba,
    konuyu açan Oktay beyin yazısını okuyunca, gözüm hemen yazanın isminin olduğu yere gitti, orada kendi ismimi göreceğimi sandım bir an...
    Bu kadar benzerlik olabilirdi ancak.. zaman diye bir boyut olmasa, üst üste çakışırdık herhalde, ta ki 'Bisiklet Gezgini' mağazasından çıkana dek, fark burada başlardı, çünkü ben T 100' ü alıp çıktım.
    Bir haftada üçüncü bisiklet!! Birinci bisikleti geri verip üstünü tamamlayarak ikinci bisikletimi aldım. Corratec Sunset Gent. Elektrik sisteminin sökülüp takıldığını farkedince, pazar günü Bisiklet Gezginine uğradım, ön far ve stop lambası ve tesisatını değiştirmeyi düşünüyordum. Derken, dinamoyu da değiştireyim dedim, jant tellerinin değişmesi gerekti, bu sefer, hadi değişmişken jantlar da çift katlı jant olsun, lastikler Schwalbe olsun, falan filan masraf 2.000 TL ye ulaştı. Bir dakika dedim, T100 de bunlar zaten vardı ve 2.400 TL idi yani eski bisikletim bana bedavaya gelecekti. :) Kendim mali müşavirim ve hesabım da gördüğünüz gibi çok kuvvetlidir!!:eek: Şimdi iki bisikletim var.
    Gelelim sonuca: Corratec' te SLX arka değiştirici vardı ve bu en pahalı komponenti idi, ( göz boyama için ) diğerleri acera ve mesela ruble 10 usd lik, Fiyatının T100 ile aynı olduğunu düşünürsek, T100 de tümü Alivio en azından, jantlar çift katlı, lastikler Schwalbe v.s. fiyat kalite oranı oldukça iyi olduğu ortaya çıkıyor. Bütün bunların öğrenme bedeli olduğunu düşünüyorum.
    saygılar...

11. Adem Kaya

Adem Kaya Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Yazınızı sonuna kadar okudum. Ben de bir MTB mağduruyum. Bisiklet satan firmalar ne kadro boyuna dikkat ediyorlar ne de kullanım amacına.
    16 yerine 18 kadro almıştım daha halen bin pişmanım.. en iyisi şehir-tur bisikleti.

12. Oktay Erkan

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Değerli görüş ve önerileri için tüm arkadaşlara teşekkürler. Dediğim gibi acele etmeden, önce kendi fiziksel şartlarımı belirleyip sonra bunlara ve yapmak istediklerime uygun seçenekleri inceleyerek bir karara varmaya çalışacağım.

Ahmet Bey, Uğur Bey ve Adem Bey. Benzer durumda olan başkaları da olduğunu biliyorum. Daha geçen hafta bir kafede otururken, bisikletimi görüp yanıma gelen bir genç, "bir şey sorabilir miyim," dedi. "Aynı bisikletten aldım, sizinki kaç kadro, neresinde yazıyor, ben hatalı aldım galiba," dedi. Ben de "vallahi bilmiyorum," dedim. Hala da bilmiyorum :) Üzerinde yazmıyor hakikaten. Mezurayı alıp ölçeceğim artık :p

mariokaldato ve Adem Kaya bunu beğendi.
  13. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    iyi niyetinize hayran kaldım oktay bey.
    sanırım maddi açıdan olağanüstü rahat birisiniz.. bol pedallar

14. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Büyük kadro kullanan tek kişi olmadığımı bilmek güzel; ama bu kararı gunlerce düşünüp bilinçli şekilde alan tek örnek hala ben olabilirim. Bisikleti caldirana dek mutlu mesut bir 18" mtb kullacisiydim. Bisikletsiz kalınca yenisini almak şart oldu. Gönlüm de 29er'lara kayınca iki seçenek arasında kaldım: 17 ve 19". Bilindik bir sablon vardır malum: tur için bir boy büyük, arazi için bir boy ufak kadro. O kadar basit değilmiş bu iş. :) Kağıt üzerinde üst boru 2-3 santim daha uzun, ama konforda öyle bir fark ediyor ki... İlk suruslerim eziyet gibiydi. Avuç iclerimin acisindan gidonu neresinden tutsam bilemedim. Gidondaki belki yarım santimlik açıyı bile nasıl lehime kullanirim diye uğraşırken gidon bogazinin vida deliklerini de yalama ettim, çektiğim çile yetmezmiş gibi. Fakat her işte bir hayır var. O zaman yarım aklıma açılı bir gidon boğazı almak geldi ve tüm problemlerim sona erdi. Hem daha dik bir oturuş kazandım, hem de ellerim rahat etti. Göbeği eritebilirsem arazi sürüşlerinde daha fazla yatabilecegim şekilde ayarlarim. :D
    Bu kadar boş lakirtinin özü şu ki, açılı gidon boğazı büyük kadro bisikletinizi size tekrar sevdirebilir. :D
    Konuyu sulandirdiysak affola...

Tolstoy ve Oktay Erkan bunu beğendi.
  15. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Kullanım tarzına ve kişiye uygun bisiklet almanın önemini ortaya koyan bir konu. Üslup ve konuyu anlatış biçimi alıcıya satıcıya karşı tutun on numara. Böyle bir konu açıp foruma bu konuyu kazandırdığınız için teşekkürler. İnşallah bu konuyu okuyan olur ve sizin yaşadığınız sorunları yaşamazlar. Sizde inşallah sorunlarınızı çözer yeni bisikletinize zevkle binmeye devam edersiniz. Saygılar.

16. Oktay Erkan

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bilakis Serkan Bey. Keşke olsa :)

Her şey yukarıda yazdıklarımla da bitmiyor. Burada şu kriterler daha önemli:
    - Birincisi, öyle ya da böyle üzerinde bulunduğum araç bana uygun değilse, sağlığıma zarar veriyorsa bunun maddi karşılığını önemsemem.
    - İkincisi, trafiğe çıkmak her şeyi değiştirdi, doğrudan hayati bir mesele karşısında yine maddiyat ilk sırada yer almaz, önce güvenlik.

Maddi kısmı ise şöyle: Otomobilimi satmaya karar verdim. Bisikletin bunda katkısı büyük. Zaten epeydir öylece yatıyor. Yıllık vergisi, bakımı, kaskosu, trafiği, ıvırı zıvırı derken her yıl bir çuval para veriyorum zaten. Yakıtı saymıyorum bile. Hareketli yaşamın sağlığıma katkısı da artısı.

Optimumu bulmaya çalışıyorum diyelim.
    Saygılar...

atasoy, Tolstoy ve Murat B. bunu beğendi.
  17. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Harika konu, harika anlatım teşekkürler.

Hızlı, agresif sürüş ile uzun turlar ve şehiriçi güvenli ulaşım kolay kolay aynı bisiklette bulunmuyor. VSF t100 harika bir şehiriçi ulaşım, gezi, alışveriş, güvenli seyahat ve uzun tur bisikleti olacaktır. 20-25km hızlarda çok rahat uzun süreli sürüşler yapabilirsiniz. Üzerindeki donanım amacına uygun seçilmiş tamamen yeterli ve kaliteli malzemeler. Tercihinizi 28" janttan yana yapmanızı öneririm.

Gelelim hızlı agresif sürüşe, bu durumda fitness bisikletlere bakmalısınız. Ama bu tarzda günlük kullanım için ihtiyaçlarınız tam karşılanmayabilir ve sürüş konforu VSF düzeyinde değildir.

Öncelikleriniz hakkında bu sefer doğru karar vermenizi dilerim.

18. Oktay Erkan

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu haftasonu, listeme aldığım modellerden ikisi için düştüm yollara, Trek 7.2fx ve Merida T2.

İlk olarak Kızıltoprak'ta Velespit mağazasına gittim. Burada durumumu ve niyetimi anlattım. Onlar da 7.1fx veya 7.2fx modellerinin uygun olacağını söylediler. 7.1 ile deneme sürüşü yaptım. Orta eğimli bir yolda denedim. Gerçekten güzel bir bisiklet. Ancak süspansiyon olmadığı için, biraz da lastiklerden dolayı herhalde, yoldaki her girinti-çıkıntıyı hissettim diyebilirim. Fiyat olarak 7.2'ye çıkabilirim diye hesapladım. Sanırım bu donanımı da biraz daha iyileştiriyor. Kadro Alpha Silver yerine Alpha Gold oluyor.
    Trek 7.2fx

Aklımda bunlarla bu sefer Selamiçeşme'deki BikeAndOutdoor mağazasına gittim. Aynı girizgâh sonrası satıcı arkadaş (Veli) beni Crossway 300 modeline yönlendirdi. T2 hakkında bilgi almadım. Crossway 300 modeli görsel olarak ben buradayım diyor. Konuştukça özellikler açısından da benim ihtiyacıma yönelik olduğunu düşünmeye başladım. Örneğin süspansiyonsuz almak yerine bir miktar ağırlık farkına katlanıp gerektiğinde kullanabileceğim, gerekmedikçe kilitleyebileceğim bir süspansiyon olması daha makul geldi. Ayrıca bu modellerde sele borusuna da küçük bir süspansiyon konmuş. Donanım açısından da Trek 7.2'den az da olsa önde gibi. Bir de hareketli gidonu var ki bu da oturuş açısını değiştirerek bilek ağrılarım için fayda sağlayabilir.
    Merida Crossway 300

Merida'daki bu durum Trek için de geçerli olabilir diye düşünüyorum. Bu durumda Trek ds modellerini de bir inceleyeceğim.

Açıkçası şu an birbirine yakın bu modeller arasında Crossway 300 önde. Önümüzdeki haftasonu birkaç modele daha bakmayı planlıyorum.

Şimdi burada bir sorum var. Pek bu konuları bilmediğim için fikrinizi almak istedim. Merida satan arkadaş, modeli, Shimano SLX donanımlı diye tanıttı. Ancak baktığınızda sadece bir parça (Derailleur Rear) SLX-9. Diğerleri buna göre -sanırım- daha düşük seviyede parçalar (Acera vb). Bu durumda satıcının bu ifadesi doğru mu? Ne bileyim, belki bu parça en önemli parçadır ve onun SLX olması yeterlidir. Ne dersiniz?

mariokaldato bunu beğendi.
  19. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arka aktarıcının üst seriden olması, performansı arttırmanın en ucuz yollarından birisi. O yüzden pek çok bisiklet markası arka aktarıcıyı donanımın geri kalanından daha üst serilerden seçiyor. Donanımın çoğu Acera iken satıcının sırf arka aktarıcı SLX diye "SLX donanımlı" demesi bence doğru bir davranış değil. Neticede SLX, Acera'dan 3 üst seri (aralarında Alivio ve Deore var) ve arka aktarıcıda yazan "SLX" diğer parçalardaki yazılardan çok daha büyük harflerle yazılmış da olsa satıcı bisikletlerin özelliklerini yaklaşık olarak bilmeli ya da o aynakol ve vites kollarının SLX olmadığını üzerindeki yazıları okumadan anlayabilmeli, diye düşünüyorum.

Murtega ve Oktay Erkan bunu beğendi.
  20. osurgan

osurgan Yeni Üye

Seviye:
    hocam uzun zaman sonra bi sorum var;

öncelikli amacım uzun turlara çıkmak; türkiye touring modeliyle geçen ürünlerden almak istiyorum. tecrübem yok, toplayacak kadar vaktim yok.

fuji nin stok sorunu var; bütçeme uygun tek model vsf t100 kaldı.

vites sistemi bu fiyata olan fujiden zayıf; sizce uzun turlar için bu beni pişman eder mi? sizce ne almalıyım

ek olarak; vsf t100 tam anlamıyla bi tur bisikleti diyebilir miyiz? sürat değil amacım; zaten kilolarca yük olacak bagajda, konfor daha önemli..

sizin bu fiyat aralığına tavsiyeleriniz nedir? (2500tl)

mariokaldato bunu beğendi.