bilinçli dinlenebiliyor muyuz ve esnemeye nekadar önem veriyoruz?

oguncavus

Aktif Üye
Tepki
529
Herkese merhabalar gecen hafta işlerimin ve havaının sıkıntılı olması nedeniye bisikete uzun zaman sonra bindim! (güzel) fakat ertesi gun kendimi ziyadesi ile kırgın ve bıtkın hissediyordum taki bir arkaşımı görüp onun tavsiyesi ile bazı esneme hareketlerini yapıncaya kadar. ve dün yine radyoda (ntvradyo) sporcu sakatlanmaları ile ilgili bir programı dinledim bu programda sporcuların yeterince bilinçli dinlenmediğinden bahsediyordu. bence orda bir başlık daha olmalıydı yeterince esnemeye önem veriyor muyuz? yıllar önce tarihni tam hatırlamıyorum ama Alman milli futbol takımı bizim takımı yenmiş (fena bir şekilde) maçın bitiminde sahada kalıp soguma koşusu yapmışlardı. o zaman biz bu duruma çok bozulmuştuk bizimle dalga geciyorlar diye. şimdi anlıyorum desem!
acıkcası göz ucuyla birkac siteye baktım ama yeterli bilgi edinemedim bu konu ile bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirm.
belki sakatlıkları daha aza indirebiliriz
NOT: Kas gelişimi spor yapma esnasında değil, dinlenme süresinde gerçekleşirmiş. haberiniz ola.
saygılar: Ogun Çavuş

Scudo

fatihgüven

Forum Bağımlısı
Tepki
807
spora başlamadan önce yapılan ısınma hareketleri kadar spor bitiminde soğuma da önemlidir.Spor yaparken kalp ritmi-metobolizma hızı yükselir ve aniden durmak vücuda zarar verir..

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@oguncavus

bu soz bana pek yabancı gelmedı ama aynı zamanda bıraz da mantıgıma yatmadı. bu neden boyle acaba bılgısı olan var mı??

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Fitness hocam antrenmandan sonra esnemenin antrenmanda çalıştırdığın kaslarda biriken laktik asidi vücuda eşit olarak yaydığını söylemişti. Bu yayılma sayesinde de antrenman sonrasındaki ağrılar azalıyormuş.
Antrenman öncesindeki esneme hareketleri de zaten sakatlıkları önlemek için çok önemli.

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
@tuninger_haa

Kas gelişimi dinlenme sırasında olur , özellikle uyurken çünkü kas hücrelerin antrenman sırasında çok yoğun bir şekilde çalışıyorlar o kadar yoğun çalışıyorlar ki kaslarda depolanan oksijen bitiyor ve dolaşımla kaslara gelen oksijen de yetersiz kalıyor ve hücreler oksijensiz solunum yaparak enerji üretmek zorunda kalıyorlar bunun sonucunda da laktik asit üretiliyor ve laktik asit miktarı belli bir seviyeye ulaşınca da beynine gelen sinyal ile yorulduğunu hissediyorsun. Hatta bu yoğun çalışmada kas hücrelerin bazı kayıplar da veriyor. Yani kas hücrelerin bu kadar yoğun bir şekilde çalışırken bir de kendilerini geliştirmeye vakit bulamıyorlar. Dolayısıyla kendilerini en iyi geliştirdikleri vakit uyku zamanı. Uykuda metabolizma yavaşlar bu şekilde kas hücrelerin kendilerini geliştirmeye başlarlar. Mitokondri sayılarını ve oksijen depolayan miyoglobin proteinlerini arttırırlar.

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@andac
enteresan bi olay :) daha once hıc boyle dusunmemıstım ama sankı eksık olan bırseyler.
sanki bu yazınıza gore bız kaslarımızı calısarak degıl de uyuyarak gelıstırıyoruz gıbı oldu:) degıl mı (biz karpuz muyuz canım:D )

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Antrenman yapmak aslında bir gerileme olayı ama ondan sonraki dinlenme safhalarında giden hücreler yerine hem yenileri geliyor hem de var olan hücreler hem oksijen deposu hem glikojen deposu hem de mitokondri sayısı olarak kendilerinin geliştiriyorlar.
Yani biz antrenmanda aslında kas hücrelerimizin bir kısmını kaybediyoruz ama ondan sonra gelen gelişim aşaması (dinlenme sırasındaki) kaybedilen hücrelerin yerine çok daha fazlasını getirdiği ve var olanları güçlendirdiği için kaslarını geliştirmiş oluyorsun. Yani dinlenme yoksa kas gelişimi de yok. Tabii ki dinlenme sırasında gelişim için doğru besinler doğru miktarlarda tüketilmeli.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Antrenman kaslara aslında o anda zarar verir, yani onlara zarar verdiğimiz zaman (belli ölçülerde) buna daha da gelişerek bir dahaki sefere daha az zarar görmek için daha kuvvetli hale gelerek cevap veriyorlar, aslında bu insanın temel içgüdüsü olan hayatta kalma güdüsünden kaynaklanıyor, bir dahaki sefere zarar görmemek için daha da kuvvetlenmelisin diyor vücut kendi kendine ve gelişiyor, tabii bu gelişme biz uyuken dinlenirken vs oluyor. Eğer dinlenme şiddeti antrenman şiddetinde gereği gibi dengede ayarlanmassa fazla antrenman yapsak bile kaslarımız gelişmiyor ve bazen geriliyor, buna da sürantrene veya overtraining yani gerileme deniyor.

Gerçekte koca koca antrenman kitapları, binbir çeşit teoriler özünde antrenman şiddetini gereği şekilde ayarlamak, dinlenme periyotlarını olması gerektiği gibi düzenlemek üzerine kuruludur, iyi bir antrenörün işi antrenman şiddetini sporcu üzerine adeta bir terzi gibi ayarlayabilmektir, bu da antrenörün sporcuyu iyi tanıması verileri çok ince bir şekilde analiz edip uygulayabilmesinden geçer...

oguncavus

Aktif Üye
Tepki
529
Soruma cevap veren herkese teşekkür ediyorum. bir kitab var ismi:"herkes için spor" ve bu kitapta dinlenmeden antrenman sekline dopingten yiyeceklere kadar çok çeşitli bilgiler mevcut (kitap genel olarak vücut geliştirme sporu üzerine yazılmış. fakat hepimiz için oldukce degerli bilgiler içermekte) yazarınıda vereyım Erol Uğur ve Özer Baysaling

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@tuninger_haa

Selam;

Karpuz gelişiminden minik bir fark var ::)
Karpuz hep yatarak gelişiyor, sporcu kasları ise sıkı bir antrenmandan sonra yatarak gelişiyor..

not: Eğer siz bu durumun zaten farkındaysanız, bilmeyenlere tekrar açıklamış olalım. ;) :)

Herkese; İyi antrenmanlar, iyi istirahatler.

• Beğen
Tepkiler: tuninger_haa

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
acıklamalar için cok tesekkurler ben yanlıs dusunuyormusum ben kaslar calısırken gelısıyor dınlenmede sadece laktık asıtten temızlenıyor olarak dusunuyordum
bundan sonra dınlenmelere daha cok dıkkat edecegım:)