Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bilgisayarında su soğutması kullanlar ve bu konuda bilgi sahibi olanlar yardım!!!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında ahmett.01 tarafından paylaşıldı.

1. ahmett.01

ahmett.01 Kıdemli Üye

Seviye:
    arkadaşlar bilgisayarım 65-70 derecenin altına inmiyor.bende su soğutmaya geçmeye karar verdim.bunun için ne kadar maliyet gerekli nerden temin edebilirim?bu konudaki bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.teşekküürler...

2. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Maliyetini tam bilmiyorum 200 de toplarsın 1000 lirayada bu senin kullandığın malzemelere ve ekipmanlara göre değişir...

65-70 derece sıcaklık yük altında yani oyun oynarken kaliteli videolar izlerken(kalite derken filmin kalitesi değil ekrandeki güzellik..:D) oluşuyorsa bence normal bir sıcaklı değeri üst sınırların intel için 80 amd için 85-88 olduğunu varsayarsak bence şimdilik sıvı soğutma işi ek masraf..Onun yerine daha kaliteli falnalr kullanabilirsiniz veya kasanızın anakartın onunde bulunan yan kapaklara uygun olçülerde buyuk bir fan takarakta bunlardan kurtulabilirsiniz..

İşlemci için özel pahalı olmayan soğutucular var. zalman coolermaster bunlara iyi bir örnek..

Sisteminize taktığınız fanlarıda ister kendinizin yapığı ister hazır alınan fan kontrolcüsü ile devirlerini ayar ve sesleri azalta bilirsiniz...

Lakin..

Hız aşırtma yapacağım,sistemim uzun süre hizmet etsin yada bu su soğutma karizma bir şey yaaaw..derseniz..

oncelikle hangi ekipmanlara takacaksınız.işlemci ekran kartı yonga köprüsü
    ister birini ister 3ünü 5 ini seçin..bunlar için piyasada bloklar var bunlardan edinirsiniz.
    sonra bu bloklar için hortum ve hortum için saf su veya ozel uv li sular seçersiniz..
    radyatör seçersiniz ki burası önemli kısımlardan biri..büyüklük olarak biraz araştırarak bulursunuz. ama kesin birşey var radyatör büyükse soğutma güzel ve kararlı olur..
    Su pompaları..Kullanacağınız sistemin su hacmini karşılayacak ve dakikada pompaladığı miktar ilede sistemin soğutma hızını kapsayacak...
    su kabı..pompanın alacağı ve sistem sonu dolaşan susuyun birikeceği kaplar....
    Bazı pompalarda bunlar entegreli bir şekilde geliyor....

son söz olarak dediğim gibi aşırı bir zorlama hız aşırtma yapmayacaksanız sadece fanlar ilede işlemcinizi buzdolbına sokabilirsiniz..

benim bildiklerim bu kadar..yanlış varsa beraber düzeltelim..

İyi forumlar...

Serden Us ve ahmett.01 bunu beğendi.
  3. ahmett.01

ahmett.01 Kıdemli Üye

Seviye:
    yazın için teşkkürler.fan işini deneyeceğim:in:
    başka fikri olanlar...

4. ahmett.01

ahmett.01 Kıdemli Üye

Seviye:
    yokmu başka fikri olan?

5. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ben su soğutmada kullandım, Çok iyi hava soğutma sistemleride...

Hatta forumda şuan satılıkta olan su soğutma parçalarım da var...

Burda soğutma tercihinde şunu değerlendirmek lazım... Bilgisayarı sürekli yük altında zorlayarak mı kullanıyorsun... Hız aşırtma gibi işlemciye verilen yüksek voltajdan oluşan ısılara sebep olan işlemler yapıyor musun?

Evet yapıyorsan ve bilgisayarını sürekli yük altında tutuyotsan su soğutma iyi bir seçenektir... Ama kullandığın malzeme kalitesi ve sistemin yapacağım bakım ihtiyacını da unutmamalısın... Arada suyunu değiştirmen hortumlar rı ve blok u tortudan arındırman gerekecektir... Bunlarda her defasında bilgisayar parçalarını su teması ile karşı karşıya getirecektir ve biraz özenli ve dikkatli çalışmayı ister bilgisayar parçalarından anlamayı ister...

Onun dışında su soğutma nispeten daha az fan kullandığı için biraz daha sessizdir ve stabildir... Klasik fanlar gibi kasa içerisindeki sıcak havadan (tabiki doğru beslenirse) kolay kolay etkilenmez...

Ama hava soğutmada günlük kullanım için süper sessiz, ve senin işini fazlası ile görecek ucuz fanlar alabilirsin...

Ben sana sessizlik olarak ve performans olarak Arctic Cooling Freezer7 Pro modelini tavsiye ederim... İki sene kullandım en yüksek devirde bile sesini zor duyarsın ve yüksek sıcaklık sorununu büyük ölçüde çözersin...

6. ahmett.01

ahmett.01 Kıdemli Üye

Seviye:
    Arctic Cooling Freezer7 Pro bunu önerdiğiniz için çok teşekkür ederim.çünkü sıvı soğutmadansa böyle küçük parçalarla ve su soğutmaya göre daha ucuz parçalarla soğutmayı tercih ederim.bu konuyu açmamdaki asıl sorun şu:bilgisayarım normal kullanımda yani yük altında değilken bile 70-75 derecenin üstüne çıkıyor.yeri geliyor 82-83 oluyor.böyle bi soğutucu ve kasanın kapağına takacağım 2-3tane normal fanla işi çözebileceğimi sanıyorum....

7. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Size şöyle bir tavsiyede bulunayım o zaman (benden daha iyi bilenler mutlaka vardır ama temel prensip) ;

Kasanızın kapağına bir adet yada yeriniz var ise iki adet uygun fiyatlı kaliteli (10-15 TL ye oldukça iyi sessiz fanlar var) fanı içeriye hava verecek şekilde altlı üstlü yerleştirin... Eğer iki fan koyacaksanız sessizlik adına düşük devirli ama üfleme miktarı normal sevilerde tercih edin... Böylede içeriye giren havayı dışarı verirken zorlanmamışta olursunuz...

Falnlardan bir tanesi işlemci fanına diğeride altında en çok ısınan parça olan ekran kartına doğru baksın...

Daha sonra kasanızın arkasında işlemci fanının çıkış kısmına doğru dışarıya hava üfleyecek şekilde bir fan daha koyarsanız içerideki biriken havayı dışarı atar kasada parçaların sıcaklığını arttıracak sıcak hava kalmasını engellersiniz...

Çıkış fanının gücü giriş fanlarından biraz daha yüksek olursa iyidir. Böylece iki yavaş fanın içeri verdiği hava dışarı dengeli atılabilir...

Tabi kasa arkanız da iki fan için yer var ise iki tane 92mm yada iki tane 120mm gibi fanlar kullanılabilir...

8. ahmett.01

ahmett.01 Kıdemli Üye

Seviye:
    peki istediğim sayıda fan koyabilirmiyim:Dbi çılgınlık dşündüm bi an???

9. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hayır sonuçta bunları anakart yada güç kaynağınızdan besleyeceksiniz :)

10. ahmett.01

ahmett.01 Kıdemli Üye

Seviye:
    peki 5 tane taksam??bunları nereye naslı takacam?bunları bir önce öğrenip halletmek istiyorum çünkü işlemcim 1 kez yandı ve garantiden tam 2 ayda geldi.böyle bişeyi bi daha yaşamak istemiyorum...

11. Negro

Negro Üye

Seviye:
    Bilgisayarınnızın donanım özellikleri nedir, overclock yapıyor musunuz, bilgisayar ilk aldığınızda da bu kadar ısınıyor muydu?
    Genelde ısınma sorunları eğer overclock yapılmıyorsa; soğutucunun işlemcinin üzerine tam oturmaması, tozdan gözenmeklerinin kapanması ve işlemci ile soğutu arasında bulunan termal macunun 1-2 sene içinde özelliğinin yitirmesinden kaynaklanıyor.Zaten satın aldığınız yeni bilgisayar ilk gün ne kadar ısı üretiyorsa halen o kadar ısı üretiyor problem soğutmada olabilir.

ahmett.01 bunu beğendi.
  12. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Power yani güç kaynağınız yüksek güçte ise yani kullandığınız sistemi fazlası ile karşılıyorsa buradab takabilirsiniz..

5 adet olurmu ...olur...

bunlardan 2 sini kasanın yan kapağına takıp birini direk olaran işlemci üzerine diğerinide anakart üzerine gelecek şekilde takarsınız..bunlar olursa 140lık yada 120 lik olsun e tabi olursa büyük gelirse 80 lik takarsınız...
    1ini hard disklerin onune takarsınız.Kasanızın on tarafı delikli yani hava alacak şekilde ise tabiki...Buraya mümkün olan en yüksek fanı takın..zaten fanın deliklerinden büyüklüğü anlaşılır..

2sinide egzoz olarak kullanacaksınız..Bunlarıda kasanızın arka tarafına alt alta takarak kurabilirsiniz...120lik olursa iyi lur olmassa 80 lik...

Tüm bunları yaparken güç kaynağınızın yeterli olduğunu varsayıyorum..

Birde uyarı..

5 adet fan taktıktan sonra ortam kablo cennetine dönecek

mümkünse kabloları düzenli bir şekilde kasanın en altında yada üstünden kenarlarından geçirin ki hava akışını engellemesinler

bu konua cırt dediğimiz plastik tutaçlar işinizi rahatlıkla görür...

yardımcı olduysam ne mutlu..

İyi Forumlar...:D

ahmett.01 bunu beğendi.