Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bilgisayarda psu(Güç kaynağı) önemi?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Samet Şenel tarafından paylaşıldı.

1. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,yeni topladığım bilgisayarımda oyun oynarken (Gta4) anlamsız takılmalar yaşıyorum hafif hafif ve canımı sıkmaya başladı bu durum.Grafik seviyelerini düşürmeme rağmen yinede engelleyemedim.Ekran kartım Ati hd4830 1gb 256 bit.Kutusunun üzerinde en az 450 watlık psu kullanın diyor ancak bilgisayarı alırken maddi durum yüzünden standart(230watlık) bir psu aldım ne önemi vardır diyerek.Bu konu ile bilgili arkadaşlardan yardım almak istedim.Güç kaynağının sistem üzerinde ciddi bir performans etkisi varmıdır acaba?Kaliteli güç kaynakları 130-150 lira civarındalar,almışken 2gb ram daha alıyım dersem 200 liraya geliyor.Eğer pek bir etkisi yoksa bu parayı boşuna bilgisayar için harcamayayım bisikletin ihtiyaçları varken.:) Yardım edebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.Sistem özellikleri;

İşlemci: Amd athlon x2 7750 Black Edition 2.7 ghz
    Anakart:Gigabyte M61pme-s2p
    Ekran kartı:Ati hd 4830
    Ram:Kingston 2gb ddr2 800mhz

Serden Us bunu beğendi.
  2. Berke ÖZTÜRKMEN

Berke ÖZTÜRKMEN Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bilgisayarda güç kaynağı gerek donanımın gerekse yazılımların stabil çalışması için çok önemli. Artık 250-300 watt'lık güç kaynakları standart bir bilgisayar için yetmez oldu. Kendinize 450 watt'lık güzel bir güç kaynağı almanızı tavsiye ederim. Böylece yoğun işlemci gücü gerektiren programlar ve donanımınız çok daha rahat çalışır.

Bu arada bilgisayarınızdaki 2 gb ram aslında yeterli. Zaten 64 bit işletim sistemi kullanmıyorsanız alacağınız yeni bir 2 gb. ram ile bilgisayarınız 4 gb'ye yükselmeyecek ;) 32 bit windows 3 gb'den yukarısını görmüyor ama 4gb. performansında çalışıyormu emin değilim. Bunu bilen bir bilgisayarcı arkadaştan bende duymak isterim. Ama benim deneyimime göre ben 2 gb'tan 4 gb'a geçtiğimde performans artışı hissetmedim :)

Bu arada işlemcinizdeki fanın kalitesi de gerçekten sistem üzerinde büyük etkiye sahip. Gerçek performans rahatlamasının bir püf noktası da iyi bir işlemci fanı.

Deneyimlerinizi burdan paylaşırsanız sevinirim.

Selamlarımla...

Serden Us ve Samet Şenel bunu beğendi.
  3. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Başta yapılan hatanın cezasını çekeceğiz yani :) En kısa sürede güç kaynağını değiştirip deneyimlerimi buradan paylaşırım,umarım değer.İşlemcinin stok fanı gayet yeterli şu an,soğutma bloğu İntel'in 2 katı civarında ama ileride el atmak lazım tabi ona da.

Berke ÖZTÜRKMEN bunu beğendi.
  4. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Güç kaynağınızı bilgisayarınıza taktığınız parçalarla hesaplayarak almalısınız. Ancak iyi bir ekran kartına gereken güç miktarından biraz daha fazlasını temin ederseniz performans artacaktır.
    Ram olayına gelince, anlık belleğinizi oyun oynarken kontrol edin, eğer 1,5 GB seviyelerinde ise Ram eklemenize gerek kalmaz.

5. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ramler 1.7gb seviyelerinde kalıyor sanırım eklemeye gerek yok,uyarılarınızı dikkate alacağım çok teşekkür ederim.

6. Bora

Bora N/A

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Anakartin 4gb ram desktegi var ise 32-bit isletim sistemleri 4gb'in tamamini (max)adresliyebiliyorlar.Yanliz bu 4gb'in icinde bios tarafindan (rom,apic,video karti,pci slotlari) gibi kaynaklara reserve edilen bolumler de mevcut..
    Kisaca 4gb ram'in tamamini kullanamassaniz bile daha stabil bi sisteme sahip olursunuz.Bu arada senkronize calisan dual ramlarden 2x2gb sekilinde alirsaniz daha da cok verim alirsiniz.
    Guc kaynagi icin de zalman,thermaltake,coolermaster markalarini tavsiye ederim.
    Cogu marka uzerinde yazan degerlere ulasamiyor bile.

7. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Teşekkür ederim,keşke zamanında doğru düzgün araştırıp toplasaydım bilgisayarı.Masraf çıkardık boşu boşuna şimdi :) Aşağıdaki power supply işimi görür sanırım yeterince.

http://www.hepsiburada.com/ocz-fata...etails.aspx?categoryid=1012&productid=bd84130

8. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Ben bunu kullanıyorum. Tak çıkar kablolu olması bilgisayar kasasının düzeni açısından öenmli. Yani gerektiği kadar kablo kullanıyorum.

RS-620 REAL POWER M 620W PFC GÜÇ KAYNAĞI (TAK ÇIKART KABLOLU)

Samet Şenel bunu beğendi.
  9. Hacı Murat ŞAHİN

Hacı Murat ŞAHİN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bende 350W güç kaynağı, 2 gb ram, ATI (Model aklımda değil ama harici güç bağlantılı bir ekran kartı ve üst modellere yakın) ekran kartı, 4 adet 160 ve daha üstü kapasitede hdd, DVD Writer, CD Writer, tv kartı, fax modem, çift şekirdek işlemci bulunan kasada ayrıca fazladan bir de fan takılı ama denilene benzer bir problemle karşılaşmadım. Yukarıdaki bütün malzemeler aynı anda kullanılmakta. Tabii USB kamera ve Wireless adaptör de bunlara dahil. Bir süre de game pad sürekli takılıydı.

Yaşanan sıkıntı ya anakart ya da diğer bir parçanın ekran kartına tam uyum sağlamaması, bazı driverlerin yüklenmemiş ya da güncel olmayan driver yüklenmiş, arızalı olması ya da soğutma sorunu gibi birçok parametreden ileri gelebilir. Açıkladığım üzere sorunun güç kaynağından olması (çok kalitesiz birşey değilse) ihtimali çok zayıf. Bir de şunu göz önünde bulundurun kalitesiz güç kaynakları üzerinde yazanın bazen yarısı kadar bile kapasiteye sahip olmayabiliyorlar. Ben Aopen kullanıyorum örneğin, muhtemelen üzerinde yazan kapasiteyi sağlıyordur. 350 W benimki gibi yüklü bir donanıma da gayet zorlanmadan cevap verebiliyor.

10. Okan Bozkurt

Okan Bozkurt Kıdemli Üye

Seviye:
    Sisteminize gerçek güç veren 400W civarında bir psu yetecektir. Psu' ların sistem performansına direk olarak bir etkisi olmadığı için çok önemsenmiyor bu tür donanımlar, ama yeni bir sistem alındığında kasa güç kaynağı gibi donanımlara daha çok önem vermek gerekir çünkü bilgisayarın içine takdığınız donanım 2 yıl bile dayanmazken kasa güç kaynağı monitör vs. gibi donanımlar çok uzun yıllar kullanılabilir.

High Power 350W
    http://www.exa.com.tr/highpower/power_supply/high_power-343-6210.html
    High Power 400W
    http://www.exa.com.tr/highpower/power_supply/high_power-343-8115.html

High Power, OCZ, FSP, Cooler Master, Gigabyte, Enermax gibi firmalar çok iyi firmalardır bunların ürünlerinden alabilirsiniz. Everest, Quake, Firsby, Bien gibi markalar kalitesiz ürünler üretirler ve üzerinde yazan gerçek değeri vermezler, bu marklardan uzak durun.

11. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşların söylediklerinin altını çizmeli.

1. Tecrübelerime göre kilitlenmelerin en yaygın nedeni kalitesiz güç kaynaklarının düzgün bir gerilim sağlayamaması oluyor.

2. Gereksiz yere çok güçlü bir güç kaynağı almanın da anlamı yok. Çoğu bilgisayar için gerçek 350-400 W gücünde bir PSU yeterlidir. Bunu hesaplayarak almak mantıklı.

12. Murat Orego

Murat Orego Aktif Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Samet,

http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

Yukarıdaki site yardımıyla güç ihtiyacını kabaca hesapladım ve güç harcaman yaklaşık 256W çıkıyor.

Ama güç kaynakları %100 verimlilikle çalışmaz. Yani alacağın 300 Watlık güç kaynağı, 300W güç üretmez.

O yüzden en az 350Watt al derim.

Serden Us, ErdincAydin78 ve Samet Şenel bunu beğendi.
  13. Mehmet Akif MALKOC

Mehmet Akif MALKOC Forum Bağımlısı

Seviye:
    İnsanlar bütün paralarını ram,işlemci,anakart ve ekran kartına harcıyorlar.Aslında onların hepsini elinde bulunduran ve küçücük bir voltaj dalgalanmasında hepsini kullanılamaz hale getirebilecek olan Psu'ya para harcamıyorlar..Özellikle dış kasa ve psu bilgisayarın en önemli malzemeleri bana göre..İsterseniz içinde nehalem işlemci olsun istediği gibi soğutulmadığı ve istediği gibi voltaj almadığı sürece bir hiçtir..Hele benim gibi bilgisayarınız 16-17 saat günlük online oluyorsa mutlaka kaliteli bir psu kullanmalısınız..Klasik çift çekirdekli bir işlemci,250 gb üstü hdd 512 mb lık ekran kartı ve 2 gb ram olan bir bilgisayara sahipseniz en az 500w lık psu alıp bilgisayarınızı rahatlatmalısınız.Bilgisayarın stabil çalışmasını sağlamasının yanında voltaj dalgalanmaları,topraklama hatası,ani elektrik gelişi ve gidişinde bilgisayarı zarardan koruma gibi özellikler belkide sizin o yıllar boyunca topladığınız bilgi ve dökümanlarınız için gerekli bir özellik olabilir..Şuan 1000wlık ups ve voltaja dayanıklı ara kablo kullanıyorum..Kasa içinde de 650w lık OCZ z series kullanıyorum..Belki bir ekran kartı ve anakartın toplam parasını verdim ama gayet memnunum..Ups ile beraber kullanmanız daha iyi olacaktır..En azından elektrik kesildiğinde benim gibi kulağınızda kulaklıkla sesli müzik dinliyorsanız anneniz elektrikler kesildi diye yanınıza geldiğinde elektriğin kesildiğini anlarsınız. :)

14. Mehmet Akif MALKOC

Seviye:
    Arkadaşın dediği doğru..%100 verimlilikte çalışmazlar güç kaynakları..OCZ,enermax,FSP,Cooler master,high power gibi kaliteli psular %85 üstü sertifikalara sahipler...Sertifika garantisi olmayan marka almayın..

15. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Yorum yapan herkese teşekkür ederim,şu anda arayış içindeyim önerileriniz doğrultusunda.10 dolarlık güç kaynağı hem aşırı sesli hem de yeterli gücü sağlayamıyor kanımca.Şüphelendiğim bir durum daha var,Windows xp kurarken elimde sp2 paketlisi olduğu için direk onu kurmuştum.Daha sonra üzerine sp3'ü kurdum lazım olduğu için.Bu problemlerle alakası olabilirmi bunun acaba?

16. Hacı Murat ŞAHİN

Hacı Murat ŞAHİN Forum Bağımlısı

Seviye:
    SP3 güncellemesi yaptıysan sorun yok ama kaldırmadan yeniden üzerine kurulum yapmışsan kuvvetle muhtemeldir. Eğer öyle ise formatlayarak SP3 kurabilir ya da kurduktan sonra güncelleme aracılığı ile SP3 e geçebilirsin. Ancak daha önceki yazımda da belirttiğim gibi çok çok watt yazan PSU alman gerekmez ama en azından 350W değerinde kaliteli bir PSU alman yerinde olur. Daha yükseği daha iyi olsa da kesene olan etkisi ile birlikte değerlendirmen gerekir. :) Elindekinin marka ve kalite düzeyini bilmiyorum ama en iyisi de olsa W değeri oldukça düşük. Bir de özellikle yeni ATI driverleri windowsun en güncel sürümlerini, dotnet güncellemelerini ve bunların üst versiyonlarını istiyor. Bunları da güncellemen yerinde olacaktır.

Samet Şenel bunu beğendi.
  17. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Teşekkür ederim Murat Abi,şu bilgisayar konusunda pek cahil kaldım :) Kaldırmadan sp3 kurmuştum birde format atıp deniyim bakalım sonucu buraya yazarım.

Hacı Murat ŞAHİN bunu beğendi.
  18. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
  19. Mehmet Akif MALKOC

Seviye:
    cedrick41 ve Samet Şenel bunu beğendi.
  20. R@SYONEL

R@SYONEL Aktif Üye

Seviye:
    ben az çekmedim güç kaynağından anlatmakla bitmez tagan easycon 700w lık bir power aldım makine kendine geldi oyun ve diğer ağır uygulamalarda yaşadığın problemlerin bir çoğu power supply den kaynakladığını göreceksin.

cedrick41 ve Samet Şenel bunu beğendi.