Bilgisayarda çizilen rotanın iPhone üzerinden kullanılmasıyla takip edilmesi

gunce

Üye
Tepki
24
İsim
Gunce
Bisiklet
Merida
Arkadaşlar merhaba, konuyla ilgli forumdaki yazışmalara baktım ancak işin içindne çıkamadım.
Şimdi evimin olduğu noktadan varmak istediğim noktaya en kısa mesafeyi bilgisayarda google maps den ölçüp aldım. Ancak bu kuş uçşu mesafe. Google iphone 5s deki haritalar isimli programdan varmak istediğim noktayı işaretleyip rota çiz dediğimde yürüyüş ü seçsem bile beni araba yollarında götürüyor. Kaldı ekteki görüntüde olduğu gibi aslında ara sokak vs kullanarak ben kendim dümdüz gidebiliyorum. Ana google maps vs istediğim rotaya izin vermiyor. Şimdi benim amacım ekteki dümdüz çizgiyi rota haline dönüştürüp telefondaki gps ile bu yoldan gitmek. Kabul ediyorum tüm yolar böyle dümüdz değil ve bazen bu yolu kullanamıyorum ama ben gps ve harita ile parelel sokak yada yolu kullana bileyim. Bun neyle nasıl yapabilirim. Kolaylıklaryol.png

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Strava da rota çizebiliyorsun bilgisayardan. Bilgisayardan çizip telefondan o rotayı açsan olabilir gibi ? Denemedim ama olur gibi.

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
En pratik yöntem yolu kafada çizmek. Ben yeni gideceğim yerlerde önce harita.yandex.com.tr'deki sokak görünümü özelliğini kullanıyorum, rotaya bakıp röper noktaları belirliyorum. Bilgisayarda çizilen rota bisiklete pek uygun olmayabilir, telefondan sürerken takip etmek de çok zor olur.

gunce

Üye
Tepki
24
İsim
Gunce
Bisiklet
Merida
vall benim pc de çizdiğim rotayı telefondan gps ile takip edebileyim nasıl olsa giderken temiz rota kendiliğinden çizilecektir.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
MapMyRide bunlardan bir tanesi.
MapMyRide.com'dan rota oluşturup daha sonra bu rotayı telefondaki uygulaması ile rahatlıkla takip edebiliyorsunuz.

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
strava.com u açıyoruz (üyelik yok ise üye olmak gerek. Ücretsiz olunabiliyor)
rota çizmek için sırasıyla dashboard --> myroutes --> Create new route yı tıklıyoruz google maps sayfası açılıyor. istediğimiz rotayı çiziyoruz. Daha sonra Save deyip oluşturduğumuz rotaya da bir isim verdikten sonra bigisayar ile işimiz bitiyor.

cep telefonunda strav nın programını açıp Feed --> My profile --> Routes tıklanır orada çizdigimiz rotaların bir listesi çıkar istenilen rotaya gelinir use route tıklanı. işte bu kadar :)

birde lütfen rotayı takip edeceğim diye gözünüzü yoldan ayırmayın. Ciddi kazalara sebep olabilir bu cep telefonunda rota takip meselesi.

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Strava, wikiloc, runtastic, mapmyride vs. vs. gibi bu amaçla üretilmiş ve ücretsiz üye olabileceğiniz bir çok site var. Ama ücretsiz üyelikte bir takım kısıtlamalar mevcut . Ben yol çizimi için stravayı kullanıp elde ettiğim haritayı wikiloc a atıyorum ve bisiklet sürerken wikiloc dan kolayca takip edebiliyorum

Sebahattin Gerceker

Daimi Üye
Tepki
1.732
Bisiklet
Specialized
Strava, kullandığım için söylüyorum, bu konuda epey başarılı. Hatta, @isamorgil'in anlattığı yöntemle rota oluştururken, yoldaki eğimi de görebiliyor, gerekirse başka yollara yönelebiliyorsun :)

• Beğen
Tepkiler: Uğur S.

gunce

Üye
Tepki
24
İsim
Gunce
Bisiklet
Merida
@isamorgil sorun şu google maps de ben istediğim rotayı çizemiyorum. Adam ısrarla kendi çizdiği saçma sapan rotayı veriyor. Ben google maps ın dediği sokaklardan gğitmek istemiyorum kendim belirlediğim sokaklardan gitmek istiyorum.

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
480
İsim
H.
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Salcano
@gunce Directions from here deyip daha sonra istediğiniz noktalar üzerinde tıklayıp add destinition diyerek istediğiniz rotayı çizebilirsiniz. Aslen sizin yaptığınız ise rota çizmek değil uzaklık ölçümü. Ama google maps bu yapmak istediğiniz işlem için yeterli değil. Diğer arkadaşların anlattığı yöntemler daha uygun. İlla google kullanacağım diyorsanız ücretsiz hale gelen Google Earth'ü kullanabilirsiniz.

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@gunce

onunda çözümü oldukça basit bilgisayarda rota çizme adımında harita açıldığında haritanın üst kısmında bazı seçenekler var oradan manuel mod a geçerseniz haritada rota çizme konusunda tüm kontrol sizde olacaktır.

ben genelde yol olmayan yerlerde sürüş yaptığımdan :) sürekli bu modu kullanıyorum bu sayede istersek takla bile attırırız istediğimiz rotaya ;)

gunce

Üye
Tepki
24
İsim
Gunce
Bisiklet
Merida
@isamorgil
Üstad çok teşekküre derim. İstediğmi buldum nihayet.
Eline sağlık....
Herkese ayrıca teşekkürler...
Kolaylıklar....

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet