Bilgisayar fan hızı sorunu, Yardım gerekiyor :S

BF Okuru

Üye
Tepki
2
İyi akşamlar arkadaşlar, pc min yakın zamandan beridir bir sorunu olduğunu düşünüyorum. Güç kaynağının altındaki fan sanırım soğutucu görevini yapmakta olan (adını tam getiremedim) fan pc nin şifresini yazıp açtıktan sonra yüksek hızda dönmeye başlıyo, ne yaptıysam düşüremedim, tozu falanda yok, bilen abiler kardeşler varsa tez yardımcı olursanız sevinirim.
Bilgisayarın ramı 4 gb
işlemci hızı 2.53 ghz
ekran kartı 2 gb

Scudo

mustafa burak

Aktif Üye
Tepki
29
Bisiklet
Sedona
S.a tozu olsa zaten fan çalışmaz pc büyük ihtimal kendini kapatırdı. Bios ayarlarıyla hiç oynadın mı? eğer oynadıysan eski ayarlarına çevirmeni tavsiye ederim (kesin biosla alakalı demiyorum sadece bir tahmin).

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Abdülsamed bey o fan içerdeki sıcak hava'yı dışarı üfleyen fandır.hemen güç kaynağının altında olur.onun hızlı dönmesi gerekir zaten bunda ne gibi bir sorun var.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mustafa burak

Aleykümselam, biosla hiç oynamadım ama biraz önce silent e aldım yine düşmedi hızı veyada başka bir fanı o ayara aldım yanlışlıkla.

ERTĞRL

Aktif Üye
Tepki
140
Bisiklet
Sedona
Büyük olasılıkla fan yerinden oynamıştır, fanın yerinden milimetrik kayması ve çok az hava alması bile üzerinde durduğu parçanın 10-20 derece kadar fazla ısınmasına neden olabiliyor. Tecrübeyle sabit.

Fan tam soğutma görevini yapamayınca dolayısıyla güç kaynağı normalden fazla ısınıyordur, o ısınınca da tabi fan'ın rpm'i otomatik olarak artıyordur. Eee tabi yerinden oynadığı için tam olarak soğutamadığından ötürü de sürekli yüksek rpm'de dönmeye devam ediyordur. Tavsiyem fan vidalıysa onları iyi bir sıkınız, pimli ise pimlerin aşınmadığından, yalama olmadığından emin olunuz.

Bu durum benim başıma hep işlemci ve ekran kartı fanlarıyla geldi ama mekanizma aynı neticede.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Oğuz aydın kadıoğlukurt
Evet o fan ama hiç bu şekil tam devir dönmezdi ve ses çıkarmazdı, bir ara durur gibi oluyo dalgalanıyo ve yeniden son sürat devam ediyo.

Eray Topcu

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Kron
Gürültüyü hangi fanın yaptığını öğrenmen lazım aç kasanın kasağını teker teker hepsini durdurup dene. İşlemci fanıysa, egzoz fanı giriş fanı vsyse fan kontrol programlarıyla halledersin. Güç kaynağı fanıysa değiştirir halledersin

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ERTĞRL

Bende düşündüm ama birazdan çıkarıp temizleyip hatta bir damlada yağ damlatıp takıcam bakalım aynı şeyi yapıyomu görücez.

@Eray Topcu

Kapak açıktı fanın hangisi olduğunuda biliyodum şöyle bi elledim tııırrrtrrtıır etti sesi kesti ama döndükçe yine değiştiryo sesini, en iyisi çıkarıp temizlemek

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Belki de ilgili donanımdaki termal macun etkisini yitirmiştir artık ve ısıyı iyi iletemiyordur? Bu nedenle fan yetersiz kalıyordur? Sadece bir tahmin...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Sorunu hallettim arkadaşlar, fan zorla dönüyomuş bende göbeğini açıp bir damla ince makina yağı damlattım, bu olmuyo ama şimdilik elimde bu var ama neyseki işe yaradı, şu an çıtı çıkmıyo namussuzun :D kapağı açıkken bile neredeyse duyulmuyo kapatıcam şimdi hiç gelmicek, yardımlarınız ve ilginiz için hepinize çok teşekkür ederim :) iyiki varsınız ;)

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Sorunu halletmişsin ama bi uyarıda bulunayım Sorun önceden yok ve sonradan olduğu için donanımsal ve yazılımsal olarak değerlendirmeni tavsiye ederim. Laptop da aynı sıkıntıyı yaşamıştım.Bazı ufak trojan,truva, tavşan(tavşan gibi çok çabuk ürediği için :) ) gibi zararlı yazılımlar pc ye yerleşmiş olabiliyor.Bunlar kapasiyeci cpu yu ve fan ı sonuna kadar çalıştırıp belli bir süre sonra yanmasına neden oluyor.Tavsiyem sağlam bir virüs programıyla tam tarama yaptırman.30 günlük deneme sürümleri var işini görür.Geceden bırak sabaha kadar tarar bitirir.Umarım başka arkadaşlar bu tarz virüs ler ile karşılaşmazlar.

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@Abdülsamed AKBULUT
Fanın gereksiz hızlı dönmesi tamamen fan kontrolcüyle alakalı, (eğer kontrolcüsü varsa) ısı arttıkça fan devri yükselmeye başlar. Yazın da gelmesiyle bu durum gayet normal. Eksoz fanını fanı molexle mi bağlıyorsun yoksa direkt anakart üzerindeki 3 veya 4 pin üzerine mi?
Eğer molexle(güç kaynağından gelen 4 pinli kablo) bağlıyorsan fan her zaman en yüksek güçte döner. Anakart bağlantılıysa onu da bios ayarlarından bakman lazım.
Chassis fan diye geçer, zaten silent'a aldığın da anakarta bağlı bir fan. Ama eksoz fanı değil belli ki.
Şu anki düzelme geçici olabilir.
Ayrıca kasanın kapağını açmak soğumayı olumsuz etkiler. Sirkülasyonun yapılması lazım çünkü. Bir de fanı doğru taktığından emin ol, arkadaki fanlar yaprak dışarı bakacak şekilde takılır.