Bilenlerin bir dakkasını alacam...

Ahmet Can Köksal

Aktif Üye
Tepki
14
Bisiklet
Giant
Merhaba arkadaşlar

Aranıza ilk dağ bisikletimle katılmayı planlıyorum. Öncelikle kullanım amaçlarımı sıralayım sonrasında size seçtiğim modeller hakkında sorularım olacak.

Samsun un Atakum ilçesinde yaşıyorum. Sahile çok güzel bir bisiklet yolu yaptılar beni de bisiklet alma konusunda heveslendirdiler :)
Genel olarak sehir içi ulaşım amaçlı kullanmayı planlıyorum. Kondisyonum yükseldikçe sehirler arası gezilere katılmayı da hedefliyorum. Dayanıklı ve çok fazla masraf çıkartmayacak bir alet düşüyorum.

Sorulara geçmeden fiyat aralığım 600 - 750

Aklıma takılan sorular sırasıyla:

1: Vitesler hakkında çok fazla kafam karıştı. İşimi Tourney görür mü? ya da Acera ve Altus lardan birini mi tercih etmeliyim? Arasında ki farkı nasıl anlarım?
2: Maşa konusnuda kitlenebilir olması avantajları nelerdir?
3: Mekanik disk ya da v fren olarak hangisi daha mantıklı olur? Mekanik olursa bakımı nasıl olur?
4: Kadro olarak Kron nasıldır?
5: Marka olarak Krona yoğunlaştım. Özellikle XC 500 MD ya da KRON TOURER MTB düşünüyorum. Sizde hangisi olmalı? İkisi arasınca can alıcı farklar var mı? Varsa nedir?

Linleri aşağıda

(link)

(link)

Arkadaşlar cevaplarınız benim için çok önemli. Bir kez daha vurgulamak istedim :)

Scudo

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Şehir içi ve şehirler arası kullanım için kesinlikle dağ bisikleti almamalısın. Dağ bisikletinin tasarmı çok farklı. Şehir içinde yorar. Çok güzel şehir bisikletleri var. Şehir bisikleti alırsan vücudunun atletik sınırlarını zorlarsın, bisiklet sporundan daha fazla zevk alırsın.

• Beğen
Tepkiler: Cem Coşkun

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
1-İyi ayarlandıktan sonra hepsi işini görür.Ama bunlardan acera olanı daha iyidir.Tourney en alt seviye Altus bir üstü ondan sonra Acera.
2-Rampa çıkarken gücü emmesini önleyebilirsin.Aynı şekilde düz yolda.
3-Mekanikten uzak dur boşuna ağırlık,disk frenli istiyorsan hidrolik olanlarını alacaksın.Ama bakım maliyeti ve kolay parça bulma konusunda v-fren hepsini tek geçer.
4-İyidir:=)
5-Kron xc500 v frenli olanından al,Full shımano set ve oldukça göze hitap ediyor.Bisiklet ileriye dönük mesela hidrolik set filan düşünürsen kolayca montajlayabilirsin.

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Tepki
339
Bisiklet
Carraro
MTB Alırsanız uzun mesafelere çıktığınızda pişman olabilirsiniz, ama o gün geldiğinde bisikleti değiştirebilirim veya bir tane daha bisiklet alabilirim derseniz sorun değil.

İlk önce markalara odaklanmayın, ihtiyacınız olan bisiklet tipini ve bütçenizi belirledikten sonra seçenekleri araştırıp arasından eleme yapmak, son 2-3 tane kalınca marka değeri, kozmetik şeyler gibi konulara bakmak daha doğru olur.

Diğer soruların cevapları forumda çok tartışılıyor, forumun arama kutusunu bolca kullanın derim.

Ahmet Can Köksal

Aktif Üye
Tepki
14
Bisiklet
Giant
Hepnize teşekkür ederim. XC 500 MD tercih ettim.

Forumda bolca güzel vakit geçirmek dileğiylee :)