Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bilenlerden görüşlerini rica ediyorum, SRAM (YOL) hakkında...

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Yusuf Z. Şipal tarafından paylaşıldı.

1. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Değerli arkadaşlar, kendi araştırdığım ve takip edebildiğim kadarıyla konu önceden de tartışılmış ancak sorunun güncel durumunu netleştirmek için bu başlığı açıyorum. Sorun; SRAM çekiş sisteminin Shimano ve Campagnola ya göre durumu.
    Bilindiği gibi Yol bisikleti kategorisinde genel olarak SRAM' ın ömrünün kısa olduğuna dair yorumlar var. Bunun yanında diğer markalardaki muadili olan modeller açısından da hatırı sayılır bir ağırlık avantajı var. Bazı arkadaşlardan öğrenebildiğime göre bu ağırlık avantajı maalesef ki kullanım ömrünün kısalığı şeklinde bu markaya yansıyor. Zira, ağırlık avantajı için alüminyum ve diğer metaller kullanılınca, kullanım sırasında aşınma daha çabuk meydana gelip bir süre sonra komponenti işlevsellikten çıkarıyormuş. Öyleyse;
    - Acaba ortalama ne kadar kullanım ömrü var, verilebilecek tahmini değerler belki bu dezavantajın gözardı edilmesini sağlayabilir.
    - Eğer kullanım süresi ile ilgili bu eleştiri doğruysa bu durumun farkında olan SRAM acaba yeni imal ettiği ürünlerde daha sağlam metalleri tercih etmiş olabilir mi? ağırlığı artırmadan. Sonuçta sürekli AR- GE peşinde olan firmalar bunlar.
    - Yoksa eleştiriler gerçeklikten uzak mıdır?
    - SRAM ın diğer avantaj ve dezavantajları neler olabilir?
    Bütçede önemli meblağlar tutan bu çekiş sistemleri hakkında bu soruların yanıtlarını sanırım pek çoğumuz merak ediyoruzdur. Bilen arkadaşların aydınlatmalarını rica ediyorum.
    Şahsım adına Double Tap teknolojisini çok beğeniyorum. Her ne kadar kendi bisikletlerimde Shimano grup kullanıyor olsam da SRAM da çok çekici geliyor. Ancak; eğer metaller dayanıksız ise, daha çok sürtünmeye maruz kalan Double Tap cazibesini yitiriyor.
    SRAM hakkında sadece yukarıdaki hususlarda değil ayrıca belirtmek istediklerinizi de yazarsanız daha aydınlatıcı olur.
    Bilgisini paylaşan tüm değerli bisikletseverlere teşekkür ederim.

Edip Dinçer ve onur güneş bunu beğendi.
  2. Yusuf Z. Şipal

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bilgilenme talebi günceldir !!!

3. Yusuf Z. Şipal

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Başlığı mı değiştirsek acaba :p

4. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Konu ile ilgili pek bilgim yok anca genel bir düşünürsek, bakımlar yapıldığı sürece, bisiklet adam gibi kullanıldığı sürece, güzel muhafaza edildiği sürece hiçbir setin çürüyüp kullanılamayacak hale geleceğini sanmıyorum...

ihtiyar bunu beğendi.
  5. Cemre Can Süral

Cemre Can Süral Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Bisikletimde Sram Rival set kullanmaktayım,daha önceki bisikletimde Shimano sora kullanıyordum.Bi arkadaşımızın forumda Rivaller için bi konusu vardı ama ben yinede bahsedeyim.Öncelikle şunu söyliyim sram ın en sevdiğim yanı double tap teknolojisi ve bu double tapların shimano gibi plastik değil,benim kullandığım seri rivallerde magnezyum kullanılmış.Ağırlık konusunda kendisinin iki katı fiyatı olan dura aceden sadece 240 gr. daha ağır.Sramın sıkıntılı yanı yedek parça bulunması çok zor, bide almayı düşündüğünüz setin modeli nedir belirtirseniz daha iyi yardımcı oluruz.

Yusuf Z. Şipal bunu beğendi.
  6. Yusuf Z. Şipal

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Belirlediğim bir set yok, genel olarak SRAM hakkında değerlendirmeyi almak istedim aslında. Double Tap ilgimi çekiyor ancak vites geçişlerinde sert ve kısa süreli itiş ile yumuşak ve uzun süreli itiş gerektiren( yani vites artırımındaki parmak hareketini ifade etmek istedim) bu sistemin ani hızlanma gerektiren yerlerde efektif kullanılabileceği yönünde şüphelerim var. Değerli bir dostumun yorumları da bu yönde. Yorumunuz için teşekkür ederim.
    Bu arada bisikletinde SRAM kullanan başka arkadaşların yorumlarını da merak ediyorum. Acaba memnun olmadıkları için mi yorum yapmıyorlar ?
    Berke kardeşim, "adam gibi kullanmak, güzel muhafaza edilmesi, setin çürümesi" vs, bunları sorguladığımı mı düşünüyorsun gerçekten

7. efeballi

efeballi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    SRAM'i yerden yere vurma konusu olacak bu konu.
    İçini açacak olursanız DoubleTap sistemi ve sistemin üzerine kurulu olduğu Leapfrog teknolojisi aslında çok çok basit sistemler. SRAM burada gereğinden fazla malzeme kullanmaktan kaçındığı için daha hafif. Shimano ve Campagnolo sistemleri ise gereğinden belki %50 daha sağlam tasarlanmış, uzun ömür için.
    SRAM'in sol vites kolları kırıldı, arka attırıcıların menteşe pimleri patladı, zincirleri koptu, ruble dişlileri kırıldı vs. birçok geri çağırma veya güncelleme gerektiren sorun yaşandı. Shimano'da Dura-Ace kolların kablo koparması dışında sorun hatırlayamıyorum. İnternette "sram recall" diye aratırsanız birçok hikayeye ulaşabilirsiniz.
    Kablo hareketi Shimano ve Campagnolo'ya göre daha fazla olduğu için SRAM sistemler kabloların aşınması veya kirlenmesinden daha az etkileniyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Berke, Edip Dinçer, Murat B. ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  8. Yusuf Z. Şipal

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Teşekkürler yorumunuz için. Sram' ı kötülemek amacıyla değil de avantaj ve dezavantajlı yönlerini ortaya çıkarmak, yenilenen birşey varsa öğrenmek için sordum.