BikeCafe konsepti altında bisiklet kafe yapmak istiyorum

fthugr23

Aktif Üye
Tepki
122
İsim
Fatih Uğur
Bisiklet
Salcano
Herkese merhabalar. Bike Cafe konsepti adı altında bisiklet kafe yapmak istiyorum. Hem bir bisiklet sever ve aktif bir bisiklet kullanıcısı olarak bisikleti tanıtmak. Hem de okul için harçlığımı çıkartmak istiyorum.Ayrıca severek yapacağım bir iş olacak.

İlk olarak belediyeden izin almam gerekiyormuş , gerekli izinleri aldıktan sonra kredi çekip şu resimdeki gibi seyyar bisiklet yapacağım.

Sizce gerekli izinleri nasıl alabilirim? Ayrıca böyle bir iş fikri olarak sizin bakış açınız nedir?

Dosyalar

Scudo

el_Aksa_1903

الأقصى
Tepki
1.255
İsim
İsa
Bisiklet
Mosso
Fikir güzel bence fikriniz çalınmadan ise kalkışmalısiniz:D

• Beğen
Tepkiler: musto

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Dostum isini duzgun ve temiz yaptigin surece kazanirsin. Biz de seni destekleriz. Buyuk ticaret adamlari is hayatlarina genelde boyle basliyorlar.
Hic para kazanmasan bile ticarete atilmis olur, bir suru hayat tecrubesi de yanina kar kalir.

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU

duracell

Üye
Tepki
27
Şahane fikir dostum. Özellikle bisiklet rotaları üzerinde çok güzel işler yaparsın. Eğer istanbulda yapmayı planlıyorsan muhakkak uğrar destek oluruz. Şimdiden başarılar dilerim.

Sebahattin Gerceker

Daimi Üye
Tepki
1.732
Bisiklet
Specialized
Hem öğrenci hem bisikletsevere tam destek.. ;)
Tüm bisiklet gruplarında tanıtımını zevkle yaparız...

Engin ATAL

Forum Bağımlısı
Tepki
364
Bisiklet
Trek
Eskişehir'de olması durumunda aktif destekçisi olmaya hazırım !

Bugraacik

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Buğra Açık
Bisiklet
Carraro
İstanbul'da Beşiktaş, Bakırköy ve Sarıyer noktalarına doğru yerler olursa daha çok bisikletlinin geçeceği aşikar. Kesinlikle destekçi ve müşterin olmayı isterim. :)

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

Seymour Glass

Aktif Üye
Tepki
246
İsim
Seymour
Belediyelerin işleyişleri farklılık gösterir. En iyisi gidip birebir belediye ile görüşmek.

Y.Genç

Üye
Tepki
82
İsim
Yasin Genç
Bisiklet
Bisan
Bu işi yapan bir sürü insan var. Genelde kağıt helva, mendil, çekirdek satarlar. Bostancı Maltepe arasında çay satanlarda mevcut.
Ancak hevesini kırma. Özenli, özel ve bisiklete özel bir çalışma yapabilirsen hem harçlığın çıkar, hem çevren genişler.
Hem hava soğukluğu hemde sağlık sorunu sebebiyle ne yazık ki bisiklet için sıcak havaları bekleyeceğim.
Kendi adıma, sahilde demini almış, rengi yerinde bir çay her zaman ilgimi çeker . :)

• Beğen

kobalamin

Daimi Üye
Tepki
446
İsim
H.Onur
Bisiklet
b'Twin
@fthugr23 guzel bir dusunce.Bence madem bisiklet konseptli bir sey yapiyorsunuz masa sandalye alacaksaniz masayi janttan sandalyeyi de rahat yumusak bir seleden yapabilirsiniz,boylece konsepte daha uygun olur.Bence burada tek sikinti biraz seyyar gorunumlu olmasinda.Eger bu sekilde bir is yapacaksaniz insanlarin sizi tipik seyyarlar gibi gormemesi adina biraz fikir yurutmelisiniz.

• Beğen

Fakir Kemancı

Daimi Üye
Tepki
275
İsim
Serkan G.
Bisiklet
Salcano
hocam düşük hızda yapılan turlara katıl molalarda kahve satarsın

ATTy

Daimi Üye
Tepki
345
İsim
Atalay HAN
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Aloha

Only steel is real
Tepki
437
İsim
Ergün
Bisiklet
Fuji
@ATTy

Insanin aklina ister istemez o geliyor Bikecafe adini duyunca :D

Fikir iyi, fazla sermaye de gerektirmez sanirsam, yalniz belediyeden izin alma konusu nasil bir sürec haline dönüsür onu bilmiyorum.
Seyyar islerde izne mizne fazla takilmadan direkt baslamak nasil olur acaba, cezasi var mi?

Sonra inadina Starbucks gibi yerlerin yakinlarinda tezgahi acacaksin...

ali baykal

Üye
Tepki
70
Bisiklet
Fuji
ben de öyle zannettim. hatta okul harçlığımı çıkaracağım deyince de ne oluyoruz dedim:) avcılar, yeşilköy, zeytinburnu, bebek, sarıyer... bölgesinde duman dumana,yayıla yayıla çay satan abilerden belediyeden nasıl izin alındığına dair net bilgi alabilirsin diye düşünüyorum:)))

ventiol

Aktif Üye
Tepki
334
İsim
Ventiol
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Aloha Zabıtadan hızlı giderim bu aletle diyorsan neden olmasın. :ckskc:

serdarsezgin

Aktif Üye
Tepki
265
İsim
Serdar Sezgin
Bisiklet
Kron
Dostum bir fikir üretmek, bu fikri aklında tutmak yerine girişimde bulunmak takdiri hak eden hareketler. Böyle bir işe kalkıştığında tabii ki tüm bisiklet severler destek olacaktır. Ben de.

Konu ile ilgili düşüncelerimizi öğrenmek istediğin için yazıyorum. Ben her türlü girişimin cesaretlendiricisi ve destekçisiyimdir. Planında beni tek korkutan şey ise kredi konusu. Söz konusu bisiklet olunca soğuk sezonda (3-4 ay) işlerin oldukça düşer, belki hiç olmaz. Bu durumda kredini yönetecek planın var mı? Belki kredini bu şekilde yapılandırırsın. Bu sadece dikkatini çekmek istediğim bir fikir. Durman için değil, şimdiden bir çözüm bulup seni durdurmasına izin vermemen için.

Genç yaşta bir girişimde bulunmak sana çok büyük katkı sağlar. Bu tecrübeyi para ile satın alamazsın. Sadece eğer işler kötü giderse çok fazla zarar etmeyeceğin şekilde plan yaptığından emin ol o kadar. Şimdiden başarılar diliyorum.

mervan kızıl

Aktif Üye
Tepki
297
İsim
Mervan K.
Bisiklet
Giant
@fthugr23 Çok ilgimi çekti ve çok hoş.
İzmir Güzelbahçe'de yaşıyorum, kıyı şeridindeyim yani.. Burdan öte Urla, Seferihisar ve Çeşme var... Ve yarımada projesi kapsamında bu bölgede köylerden geçen onlarca bisiklet ve yürüyüş parkuru var. Öğretmenim kendim ve yazın 2 ayım boş.. Kıyı boyunca turizm, iç kesimlerde de bu bisiklet ve yürüyüş rotalarını düşününce, böylesi seyyar bir fikrin çok güzel ve potansiyelinin olduğunu düşünüyorum..

Yukarıda bir arkadaşın bahsettiği gibi, jantlardan mini masalar, sele kullanılarak yapılabilecek tabureler iyi fikirler... (Tabii bunlar mobil olacak şekilde dizayn edilmeli.)

Bunların yanında, belki müşterilerin orada okuyabileceği bisiklet temalı kitaplar-dergiler bulundurmak, hatta gidilen yerlerde insanların bisikletlerini getirip küçük tamir-bakım işlerini beraber yapabileceğimiz tamir-bakım alet-malzemeleri bulundurmak, özellikle de bu işi köylerdeki çocuklara yönelik yapmak da kendimce düşündüğüm fikirler. ("İş mi yapacağız, hayır mı yapacağız?" diyebilirsiniz. Bu da, iş olarak günün sakin zamanlarını öngörüp o saatlerde yapmak üzere planlanabilir. Örneğin "tamir-bakım saatleri 11.00-13.00 arasıdır" diye...) Tabii işin içine yedek parça gibi maddi külfetler girmediği sürece bu tamir-bakımların şahsen ücretsiz olmasını savunmaktayım. Zaten bisikleti olan ve genellikle de seven ve onu kullanmak isteyen insanlardan bahsediyoruz burada. O insanların da öyle ya da böyle (sizden alışveriş yaparak, ya da iş yükünüze yardım ederek, ya da olmadı güzel bir muhabbetle)karşılıksız koymayacağına eminim. O an olmasa da bir gün mutlaka..

Esası unutmayalım ama. Her ne ikram ediyorsanız (çay, kahve, kurabiye vs) masraftan ve zahmetten kaçınmayın, en güzelini yapın, yapmaya çalışın. Çay kötü olmuşsa, gerekirse yok deyin, bekleyin deyin, ama o çayı vermeyin.. :) Zaten maddi anlamda tek kazancınız birkaç kalem ürün, o da güzel olsun ki, orta ve uzun vadede işiniz karlı ve tatmin edici olsun.
(Gecenin bu vaktinde uyku vaktimde, heyecanla oturdum, yazıyorum böyle uzun.. )

Tamir-bakım olayını neden yazdığımı kısaca açmak istiyorum. Bu bölgede, yarımada rotaları boyunca çok güzel köyler bulunuyor. Öğretmen olduğumu belirtmiştim. Her çalıştığım okulda bisiklet adına mutlaka etkinlikler yaparım, uğraşırım. (Eldeki tüm malzemeleri yığarım okula, peyderpey öğrencilerin bisikletlerini, bu işlerden anlayan öğrencilerle beraber elden geçiririz, tamirlerini-bakımlarını yaparız. Sonra da potansiyellerine göre kısa-uzun bisiklet gezileri yaparız.) Ama aklımda hep, merkezden öğrencilerimle atlayıp bisikletlerimize, alıp malzemelerimizi köylerdeki çocuklarla da aynı olayı paylaşarak-dayanışarak yapmak fikri vardı. Hatta tek başıma da çıkıp yapmak istiyordum, birkaç defa da yaptım çok keyifli oldu. Bir çok bisikleti ortak emeklerimizle çalışır duruma getirip beraber sürmek çok güzellikler yaşattı bana ve çocuklara... Bu fikre, içinde geçimime yardımcı olabilecek şekilde para da kazanabileceğim bir fikirle motivasyon sağlamış olmak, hoşuma gitti, o yüzden böyle uzun uzun yazıyorum. :)
Bir de çayı-kahveyi çok sevdiğimi, özellikle de çay demleme konusunda hassas ve becerikli olduğumu da düşününce...

Buradan-bu konudan, çok daha iyi ve farklı güzel fikirler çıkabileceğini biliyorum ve bekliyorum ben de...

Ha bi de, bizzat kendinizin yaptığı ya da yapandan temin edeceğiniz bisiklet temalı el yapımı, orijinal tasarım ürünler (kitap ayracı, kolye, bileklik, küpe, yüzük, maskot, anahtarlık, not defteri, buff gibi taşıması kolay ürünler de) bulundurulup satılabilir. Hatta işi arada abartıp gezdiğiniz (nispeten bu tür bisiklet ürünlerinin bulunamadığı) yerlerdeki insanlardan bisiklet parça, aksesuar siparişleri dahi alabilirsiniz.