Bike of The Year 2014/15

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Road.cc tarafından yapılan yılın bisikleti sonuçları açıklanmış. Bisikletler turdan cyclocrossa, endurance'den sadece kadrosete kadar çeşitli kategorilerde en iyi yol bisikleti seçilmeye çalışılmış. Bu yapılırken de sadece kadro klitesi değil donanımıyla beraber bütünüyle bisiklet ele alınmış. Sıralama yapılırken özellikle fiyatlandırmaya dikkat edilmiş. Fiyatlandırma önemli, zira iyi addedilen bir bisikletin daima daha iyisi, daha pahalısı var. Ama işin içine fiyat girince parasının karşılığını verecek bir bisiklet elbette fiyat/fayda bakımından daha önde olacaktır.

En iyi dendiği zaman yapılan iş kolay değil. Hele hele yol bisikleti olsa da farklı kategorilerdeki bisikletleri karşılaştırmak hiç kolay değil. Bir sürü bisiklet. Bu yüzden fiyatın yanında test yapılırken performans, haififlik, sertlik, hız gibi bir çok parametre gözetilmiş. Türkiye'de olmayan modellerin fotoğrafını koymayacağım ve açıklamalarını kısa tutacağım.
10'dan 1. bisiklete kadar sıralama şu şekilde

10. (link) £8,000
Specialized%20S-Works%20Tarmac%20Disc.jpg
8000 Sterlincik, üstün performansıyla sıralamaya girmeye hak kazanan hız makinesi. Ben almiyim kalsın. Specialized'in aero kadrosu Venge Forumdaki Günün Bisikleti başlığının daimi üyesi oluyor. Demekki seveni çok. Disk frenli olması dikkat çekici. Zaten sıralamaya dikkatle bakıldığında çoğu modelin disk frenli olduğu görülüyor. Bu yıl yol bisikletlerinde özellikle cyclocross ve endurance'lerde disk freni sıkça görüyoruz. Yine de Tarmac'a disk freni yakıştıramadım ben.

9. (link)£7,999
Giant%20Defy%20Advanced%20SL.jpg
Giant bu yıl endurance modelini güncelledi ve yeni bir kadroyla piyasaya sürdü. Yine kompakt hatta başka markalara göre fazlaca kompakt bir kadro. Bütün modellerinde disk fren var. En üst modelin fiyatı yüksek ama alt modellerin fiyatları alınabilir seviyede. D-fuse özelliğine dikkat çekilmiş.

8. (link) £2,506
Canyon%20Endurance%20CF%209_0%20SL.jpg
8. sırada beni hiç şaşırtmayan bir model var. Canyon'un endurance makinesi piyasaya yeni çıktı. Çıkar çıkmazda düşük fiyat etiketiyle dikkat çekti. Yeni çıktığı için güven duymakla ilgili belki şüpheyle yaklaşılan bu model piyasadaki yerini bulmaya başladı. 1090 (+ %18) euro'ya 105 setli karbon bisiklet. Ödüllü sele borusu standart olarak veriliyor. Dediğim gibi beni hiç şaşırtmadı. Yazıda VCLS özelliğine ve rahatlık odaklı geniş jantlarına dikkat çekilmiş.

7. (link) £9,499 (Süper bike of the year)
Storck'un aero özellikli makinesi. Eğer yol bisikletlerini kategorilere ayırırsak bir çok tür adı verebiliriz. O yüzden superbike adlandırmasına takılmamak lazım.

6. (link) £2,799
Bu model üstteki model gibi ülkemizde bulunmuyor. Bu yüzden fotoğrafını ve açıklamalarını es geçiyorum. Titanyum olduğunu ekleyelim.

5. (link)£650 (Best Frameset - joint)
Alüminyum kadro ve maşasıyla sıralamaya girmiş bir model. 6069 tripple butted (üç kez inceltilmiş) kadrosu çok beğenilmiş. 1200 gram ağırlığıyla, kalitesiyle ve fiyatlandırmasıyla yılın bisikletinde kendine yer bulmuş. İyi bir alüminyum kadrodan söz edildiğinde Cannondale'nin Caad10 kadrosu mutlaka anılır. Burada da Caad10'la bir karşılaştırma yapılmış. (Caad10'un ağırlığı 1150 gram.)

4. (link) £1,499.99 (Best Cross and Adventure Bike)
Sıralamada kadro ve donanımla beraber fiyatlandırmanın da etkili olduğunu söylemiştim. Fiyatlar düşmeye başladı. Sram Rival vites seti ve iyi frenleriyle göz alıcı bir cyclocross.

3. (link)£1,350 (Best Touring & Audax, Best Frameset - joint winner)
İlk üçte bir tur makinesi. Kadrosu başarılı bulunmuş. Jantları yanılmıyorsam özel örüm yapan bir markanındı. Columbus borularıyla Steel is Real diyenler için kişiye özel üretilebilen çelikten bir güzellik.

2. (link) (Best Budget Bike, Best Commuting Bike)
BTwin%20Triban.jpg
Sürpriz. Forumun en çok tavsiye edilen giriş seviyesi yol bisikleti 2. sırada. Triban kullanıcılarını ve tavsiye isteyenlere bu modeli önerenleri kutluyorum. Evet kadrosu biraz ağır ve güncel özellikler içermiyor. Ama üzerindeki donanımla, görsel güzelliğiyle, zarifliğiyle, hele hele fiyatıyla, bisikletten isteneni veren on numara bir model.

1. (link) £2,499.99 (Best Sportive Bike)

Cannondale%20Synapse%20Carbon%20Ultegra%20Disc%2015_05_03.jpg
Bir numara. İşte Yılın Bisikleti. Cannondale Synapse. Nesiyle? Her şeyiyle. Cycling Plus dergisi tarafından da Yılın Bisikleti seçilen Synapse zirvediki yerinden yine gülümsemeye devam ediyor. Sportive adlandırması geometrisinden ötürü endurance makinelere deniyor. Yılın Bisikleti elbette Yılın Endurance Bisikleti payesini de beraberinde alıyor. Gidon boğazında o kadar halkaya gerek var mıydı be Synapse?

Bisiklet adlarının üzerine tıklarsanız ayrıntılı incelemelerine ulaşabilirsiniz;)

kaynak:
(link)

Scudo

serkkan

Forum Demirbaşı
Tepki
240
Güzel inceleme olmuş sizde bizimle paylaşmışsınız tşk , yinede TARMAC hepsinden daha iyi demek durumundayım [emoji4]

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

Alpaslan.Savacı

Aktif Üye
Tepki
181
Bisiklet
Canyon
Mehmetali hocam eline sağlık.
Gerçekten de endurance veya sportive bisikletlerle cyclocrosslar bu aralar cok populer.

Hem hizli gitsin hem rahat olsun hem oyle hem boyle deyince bunlar öne çıkıyor doğal olarak.

• Beğen

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mehmet Ali beyinde mütevaziliği ile (bazen iyi bir şeyde olmayabiliyor) yardımseverliği ile ilgisi ile 2014 yılının en iyi sürücüsü ilan ediyorum.
Yazı içinde eline sağlık.

OnurA

Aktif Üye
Tepki
200
Bisiklet
Trek
Bikeradar da aynı modelin başka versiyonunu seçmişti.

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
Bike Radar bu ay 2015'in en iyisi seçimlerine başlayacak. Geçen ayki Cycling Plus'ta yazdılar. İlk adaylar bu ayki dergide ama ayın 4'ü oldu hala gelmedi dergim bekliyorum bakalım -.-
Synapse'in seçilmesine ise hiç şaşırmadım. Geçen sene Bike Radar/Cycling Plus Carbon 5 105'i seçmişti bu sene de muhtemelen onlar da Synapse Disc'i seçecekler.
Acaba işin içinde pazarlama hiç mi yok diye düşünmeden edemiyor insan.

• Beğen

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Selamlar, şu yol bisikletlerine "disk freni yakıştırmamak" durumunu açıklayabilir misiniz? Yanlış anlaşılmasın bilmediğim için soruyorum. Ağırlık mı yapar? Yol bisikleti sürüş dinamiklerine aykırı bir çalışma prensibi mi vardır? neden tercih edilmez? Edildiği zaman neden eleştirilebilir? Son olarak disk frenlerin belki arada bir bakımı yapılırken çıkabilecek potansiyel sıkıntılarının dışında v frene göre güvenlik anlamında daha avantajlı konumda değil midir?
Epey bir soru sormuşum yorumumda :)
teşekkürler

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Favorilerim bowman ın ful alü yol bisikleti ile hewitt denilen yol karakterli tur bisikletidir. Biri hafif kadroseti ile cad10 in liderliğini sallamış diğeri ise tur bisikletinde yeni bir çığır açmış.

özcan yılmaz

Daimi Üye
Tepki
390
Bisiklet
Specialized
Tarmacı sona koymaları pahalı olduğu için mi? synapse enduro, tarmac elit race karşılaştırma ne derece doğru tartışmaya açık.

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar Bizde Türkiye'de Satılan Fiyat-Performans ve Tip Bakımından En İyi 2015 Model (Yol-Mtb-Şehir) Bisikletlerini Seçelim...Ama herkes seçtiği bisikletin avantajlarını dezavantajlarını yazacak...Adamlar Bilmem Kaç Sterlinlik Bisikletle 300 400 Sterlinlik Malı Karşılaştırmış Biz Daha İyisini Yaparız:D

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
@Kerem Özbayrak
1 kilo kadar fazla ağırlığı var. Başka da problemi yok. Ağırlık takıntısı yoksa normal fren almak mantıksız artık.

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@Kerem Özbayrak
Sadece yol yarışlarındaki (race) bisikletlere yakıştıramıyorum. Yoksa diğer cyclocross gibi türlere gayet güzel yakışıyor.
Disk fren veya diğer fren türleri hepsinin de kendine göre küçük avantajları var. Disk frenlerin yarım kilo kadar ağırlık farkları ve basit tamir edilememesi dezavantajları. Fren yaparken ölçülü durdurmaları ise avantajı. Frenleme dendiğinde zaten hepsi de yeterince işini görüyor. Sizin zevkinize kalmış.

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@MehmetAliB.

Son olarak her tip bisiklette neredeyse hidrolik fren kullanılırken neden yol tipi bisikletleri hidrolik disk frene dönüştürmek için 1000'lerce tlden bahsediliyor fikriniz var mı? Yakın zamanda hibrid bisikletimi (focus planet) drop bar'a cevirmek için araştırma yapmıştım ve dönüştürme sürecinde bisikletimin üzerindeki disk frenleri kullanabilmem için cok ciddi masraf yapmam gerektiği söylendi. neyse konu dışı oldu sanırım.

teşekkürler cevap için

KuzuBoyz

Daimi Üye
Tepki
392
İsim
Bülent Kuzu
Bisiklet
Trek
Bir BMW M3 görmüştüm. 400.000 Euro'ya. 500-600 beygir falandı. İçinde 1 tane koltuk vardı. Kliması yoktu, müzik sistemi yoktu, konsolu yoktu, yedek tekerleği bile yoktu. Üstelik plastik gibi bir kaportaydı (carbon fiber vs. değildi). Bu arabayı alan (toplayan diyelim) Adamın derdi yarışacağı pisti 1 dakika 28 saniyede turlamaktı. Çünkü yarışmanın şampiyonu bu süreyi yApıyordu. Bisiklette de olay bunu gibi. Bisikleti Gram gram hafifletip, kilo ile harcama yapmanın amacı bu. Benim görüşüm böyle.

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
Cycling Plus dergim geldi. Onların da bu seneki adayları bu şekilde. Bisikletler 1500-2500 pound aralığında.

https://i.hizliresim.com/7YQ5Jr.jpg

@Kerem Özbayrak
Çünkü bir kere kafadan hidrolik fren yağı hazneli fren kolu/vites değiştirici almanız gerekir. Bu sistem de zaten kaliperleriyle birlikte 400 euro'dan fazla
(link)