Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bike fitting

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında yucel gulesenoglu tarafından paylaşıldı.

1. yucel gulesenoglu

yucel gulesenoglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    yol bisikletime ve kendime :) bike fitting yaptırmak istiyorum, yani kadromda kullanılan ekipmanların ölçülerini vücut ölçülerime göre en rahat, en performanslı ve en aerodinamik kullanabileceğim şeklini çıkartmak istiyorum.
    ancak ülkemizde bu olay biraz yeni ve bildiğim kadarıyla sadece iki firma veya iki kişi tarafından yapılıyor. bunlardan biri specialized ın tekniği diğeride retül ün tekniği sanırım. acaba bunlar hakkında bilgisi olan yada yaptıran varmı? birde bu yapılan işlemde acaba sürücünün rahatlığınamı önem veriliyor yoksa aerodinamik duruşamı? muhtemelen birbirine ters orantılı şeyler...

2. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Specialized Body Geotmetry denen bir fitting yapiyor ama Retul en gelismis fitting. Ikiside rahatlik, etkili guc aktarimi ve aero durusu hepsini birarada hedef aliyor. Retul en az 2 saat suruyor ve yariscilarin tercih ettigi bir secenek genelde.Iki secenektede yaklasik bir ay sonra tekrar gidip bir kontrolden daha geciyorsun.Iki uygulama arasinda fiat farki cok BG $ 100, Retul $ 250'a yapiliyor burada.Sanirim Retul Turkiyede buradan daha ucuz.

3. Osman D.

Osman D. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Aktif Pedal (Specialized) ve Trek uyguluyor Türkiye'de bildiğim kadarıyla. Onlarla kendinden alınan bisikletler için uyguluyorlardı sanırım. Ama aktif pedala gidip sorabilirsiniz yapıp yapmadıklarını :)

4. yucel gulesenoglu

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    evet retül banada daha mantıklı gibi geldi çünkü sensörler yardımıyla üç boyutlu yapıyorlar fiyat konusunda dediğin gibi burada daha ekonomik ama ikinci bir seanstan bahsetmediler.

bisikleti illaki onlardan almak gerekmiyordur bence.

5. Osman D.

Osman D. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    yani alanlara uyguluyorlar isterse, ama dışarıdan gelen biri için uygulayıp uygulamadıkları meçhul çünkü kısa bir işlem değil. Bunu uygularken parça değişimi de yapıyorlar (boğaz, sele, sele borusu vs.). Tabi istek olursa para karşılığı illaki yaparlar.

6. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Aktif pedal ile konuştum, herkese fitting yapıyorlar. Trekcilere sormadım. Ama illa yapıyorlardır.

Hatta Aktif Pedal'ın ekibi bu hafta Almanya'da bike fitting eğitimine gittiler döndüler. Taze taze, öğrendiklerini unutmadan hemen yaptırmak iyi olur. :)

yucel gulesenoglu ve Osman D. bunu beğendi.
  7. Can Teker

Can Teker Aktif Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Fiyat bilgisi var mi?

8. yucel gulesenoglu

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    Aktif pedalına body geometri si 75 avroymuş

Osman D., Can Teker ve Mehmet Ser bunu beğendi.
  9. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Selam Yucel,
    Ikinci deneme muhakkak gerekiyor cunku BG veya Retul teknik olarak sana en iyi durusun nasil olacagini soyluyor fakat her kisinin esnekligi farkli oldugu icin ( fit uygulamasinin tavsiye ettigi konumda ) kendini rahat hissetmeyebilirsin bisiklet uzerinde, oranda-buranda agri-sizi, uyusmalar olabiliyor o yuzden ikinci seansa gidiyorsun agrin olsun olmasin.

Ayrica bu uygulamalara full ucret verince yazili ciktida veriyorlar sana ileride bisikleti degistirince o bisikletide gerekli olculere getirmen icin.

10. yucel gulesenoglu

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    Selam Özgür, evet bisikletin ölçülerinin bir çıktısını veriyorlarmış.. ancak benim için bir kereliğine bile İzmir den İstanbul a bike fit yaptırmak için tası tarağı toplayıp onca yolu bile gitmek zor iken ikinci kez o yolu gitmek gerçekten düşündürüyor :)

11. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    75 euro pahalı değil mi

12. yucel gulesenoglu

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    malesef piyasası o :/

13. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Yaptıranlar varsa sonuçları, nasıl yaptırdıklarını vs burada paylaşabilir mi?
    ben de yaptırmayı düşünüyorum.

SongülB. bunu beğendi.
  14. yucel gulesenoglu

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    kısmetse 2014 ün başında yaptıracağım ve o zaman paylaşacağım

15. doğan_69

doğan_69 Kıdemli Üye

Seviye:
    bu konuyu bende merakla takip edeceğim performansa etkilerini bike fittinge giren arkadaşlardan bizzat görmek için..çok önemli olarak lanse edilen bu konunun daha önceden uzmanları tarafından irdelenmemeside düşündürücü :)

16. SongülB.

SongülB. Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Yaptıran var mı acaba

17. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Konu oldukca eski, ve tekrar hortlatilmis! Bir kac gün önce baska bir topikte de üzerine yorumlar yapildi!

Sahsi kanaatim sudur ki siradan bisikletciler icin- bu sözümü kücültücü olarak almayin lütfen- oldukca pahali ve mutlaka gerekli bir sey degildir. Ancak. tamamen performansa dönük bisiklet sporu yapanlar icin belirli dercelerde faydasi olacaktir.
    Su linkte belirli bir dil secip biraz bakarsaniz, göreceksiniz ki, sadece insanin, ve bisikletinin ölcülerine bagli degil, ayni zamanda ne amacla, hangi tarz bisikletler ve hangi düzeyde binildigine de bagli olan bir durumdur. Yani benim gibi hem yol bisikleti, hem tur bisikleti, hem cyclocros,... kullanan birisi icin 3-4 tane ölcüm, neredeyse bir bisiklet fiyatina mal olur. Diger yandan bu ölcüm sonunda ortaya cikacak sorun, cok karmasik olabilir. Öyle ölcüler cikabilir ki, her marka kadroyu kullanamayabilirsiniz. Yani ölcüm sonunda eger uygulamaya kalakarsaniz, bir sürü malzeme masrafi da cikabilir! :( Bu yüzden, zaten planli antrenman yapmayan, yillik belirli hedefler koyamayan birisi icin sadece "moda" ve "hava" araci olarak kalacaktir.

18. Onur Ali İmren

Onur Ali İmren Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Senin gibi bilgili bir insanın bu forumda olması acayip hoşuma gidiyor. Demekki ben yapabilirim :)

ihtiyar bunu beğendi.
  19. clubber

clubber Forum Demirbaşı

Seviye:
    Zaten "bike fitting" yaptırıldığında bir o kadar da malzemeye para harcanacağını düşünüyorum. Dükkana girmişken parça satmadan çıkartmazlar adamı. :)

İnsan okuyarak, danışarak ve bisikletin üstünde en iyi bike fitting i kendisi yapabilir. Amatör kullanıcılar için yazıyorum.

ihtiyar bunu beğendi.
  20. yucel gulesenoglu

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    ben geçen ay retül yaptırdım... ucuza kurtuldum sanırım!
    entegre gidon kullanıyorum ve bana uygunmuş!! :) bir tek sele borusu ve sele ile oynandı birde aynakoluymun değişmesi gerekiyormuş bana biraz büyük. ama o değişince açılar bozulacağı için sele ve sele borusunun yerleri ile tekrar oynamam gerekli :(
    ha aynakol boyum 175 den 172.5 a değişincede sanırım sele borum aşağı yukarı 2.5 cm. yükselecek ve 4mm. kadar öne gelecek :D
    işlem öncesi ve işlem sonrası şeklinde fotolarımda mevcut ancak onları bu ortama atmayı becerebilseydim,merak eden arkadaşlarada bir bilgi sahibi olabilirdi sanırım.