Biber gazı kullanan var mı?

Serhan E.

Üye
Tepki
65
Bisiklet
Giant
Geçen gün düz yolda karşı şeritten gidip benzinlikte tekerleği şişirecektim. Benzinliğe gelmeden tofaşçı diye tabir ettiğimiz şahıslardan biri denk geldi. Son ses müziği açmış ara gaz falan yapıyor. Sinyal vermeden ve arabayı kaydırarak ilerideki yola sapmaya çalıştı. Son anda fren sıktım ki o da son anda beni gördü ve frenledi. Hızlı gitmediğim için şanslıydım birazda. Arabanın önünden sıyrılıp yoluma devam ettim. Ancak arkamdan bağırmaya ve küfretmeye başladı. Bende durup döndüm ve saydırdım daha sonra da yoluma devam ettim. Hem suçlu hem güçlü birşey denmiyor bunlara birde. Arkamdan aragaz yaparak yoluna devam etti. Amacı neydi onu da anlamadım. Böylelerinden savunma amaçlı biber gazı kullanılabilir mi? Sadece savunma amaçlı mesela üstüme yürümeye başladı bende sıktım suçlu durumuna düşer miyim? Kavga etsem bu sefer suçlu ben olurum onun yerine bu şey kullanılır mı?

Scudo

Selami53

O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !
Tepki
963
Bisiklet
Specialized
Nato biber gazı,10 liraya bulursunuz. Bu tiplere biber gazı az bile ama neyse.Hatta hareket halindeyken falan sıkın.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
üstüne yürüyene sıkarsan suçlu olursun; karşılıklı kavgada değişken çok, karşı tarafın sayısı? sopa bıçak vs?

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
Bisikletle ters şeritten gitmeniz doğru da karşı tarafın size verdiği tepkimi yanlış

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Selami53

Yazık değil mi? O 10TL lik biber gazını öyle adamlara harcamak, israf bence..

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@halil ibrahim duran

Bu konu tartışılır.. Mahkemede bile..

Serhan E.

Üye
Tepki
65
Bisiklet
Giant
@ebubekir sözbir

Dediğim gibi benzinliğe gidecektim karşı şeritten gitmemin sebebi budur.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Serkan HODANCI
dediğim gibi değişken çok

arkanda kaçacak açık alan varsa meşru müdafa halleri doğmaz mesela

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
@Serhan E.

Zaten normalde düz şeritte giderken kim niye size sözlü tacizde bulunsun ki biber gazına ihtiyaç duyasınız

Selami53

Tepki
963
Bisiklet
Specialized
@halil ibrahim duran

Öyle biber gazıyla mahkemelik bir durum olması kolay değil. Kişi olay anında hakkınızda tutanak tutturacak da kimlik tespitiniz yapılacakta...
EE sonra ne olacak kalıcı bir hasar var mı ? Ya da darp raporu gibisinden bir belge ?

Selami53

Tepki
963
Bisiklet
Specialized
@ebubekir sözbir

Kardeşim burada yazılanlar çok detaylıca,istisnai durumları da kapsıyor. Yani bir suçu kanunda nitelemek gerekirse her türlü bir yere yamayabiliriz. Mesela zehirlenmekten bahsetmiş,bu gazların organik olanları da mevcut kimyasal olanları da mevcut. Astım hastasıyla kalbi olan yaşlı olan birine gazı yedirmek var,açık alanda normal bir kişiye organik gaz ile müdahale etmek var. Bu yazıda ki örnekler biraz çatışma/yürüyüş atmosferini kapsar nitelikte olmuş.

Efecan UZUN

Daimi Üye
Tepki
72
Bisiklet
Corratec
Hmmmm öfkemi sayfalarca yazabileceğim bir durumu yaşamışsınız. Sizi benden iyi anlayan olamaz...

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Kanun kanundur ha araba ha bisiklet, karsidaki benzinlige sapma seridi yoksa oraya karsi seritden girmek yastir ve siz de ters yön de gidiyormusunuz bu da yanlis bir harekettir.
Ama nedense bu forumda ne olursa olsun ben simdiye kadar hic bisikletlinin suclu oldugunu görmedim, hep nedense karsi taraf suclu oluyor. Hatdaha calilara carpan bir arkadas calilari bile suclamisti uzadi diye.

Gelelim gaz meselesine, burasi savasmak icin hangi aletleri kullana bilirim forumu degildir, bisiklet forumudur ki bisikletciler de dürüst kisilerdir öyle gaz tabanca bicak ile hal etmez mseselelerini, güzelce anlasarak haleder.
Sizin burada böyle bir sey sormaniz bence cok yanlis, bu forumda 13-14 yasinda üye olan cocuklarda var onlara bu tür sorular yanlis örnek olabilir.

Bence bu konuyu yöneticilerin kapatmasi gerekiyor.

Bu konuda beni yanlis anlamayin demiyecem, yanlis anlayan anlasin hic umrumda degil, cocuk olan bir toplumda böyle seyler yanlisdir ve o cocuklarin gelecegile oynamaktir.

:eek:ut: :eek:ut: :eek:ut: :eek:ut: :eek:ut: :eek:ut: :eek:ut: :eek:ut: :eek:ut: :eek:ut:

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
@Selami53

Almanya ,İtalya ve İsviçrede biber gazı sadece ve sadece meşru savunma amacıyla kullanılabılıyor. Maalesef bizim ülkemizde serbestmiş (link) Not: Eğer kuralara uyarsak kimse zaten bizimle sözlü tacize girmez.Bu yüzden biber gazı alınmasını gereklı bulmuyorum

Selami53

Tepki
963
Bisiklet
Specialized
@ebubekir sözbir

Herhangi bir zor durum,sıkıştırılma çaresizlik durumu olmadan kullanmak zaten saldırıdan farksız. Fakat böyle bir şey başıma gelse (ters şeritten gitmiyorsam),bu benim şahsi davranışımdır ki o adamı zehirlerim. Trafikte başına gelmeyen bilmez nasıl bir hal olduğunu.Düşününce bile düşmanlık besleyebilirsiniz.

Emre O.

Aktif Üye
Tepki
26
Bisiklet
b'Twin
Aslında bisikletliyken ters yönden gitmek bana göre daha mantıklı önden gelen aracı rahat bir şekilde görebiliyorsunuz ama öbür türlü arkanızdaki aracı göremiyorsunuz.

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Her ülkenin insanı, trafikte bisiklete binene farklı tepkiler veriyor. Bizim ülkemizde de durum bu! Senin Tofaşçı dediğin insanlarla dolu bir trafikte olduğumuzu bilmemiz lazım. Biber gazı yerine G3 ya da Kalaşnikof da kullansan, kalıcı bir çözüm bulamazsın. En iyi yöntem diyalog ve empati. Öncelikle, karşı şeritten gitmen büyük hata! Zamanında ben de yaptım ama, adamlara küfretmek, bağırmak, çağırmak da büyük hata. Ne olursa olsun, kavga ortamının hazırlanmasına müsaade etmemeliyiz. Trafikteyken, Türkiye'ye yeni gelmiş bir yabancı turist gibi davranırım. Karşımdaki maganda, beni kendisine rakip olarak görmediği için benimle dikleşmez. Önüme çıkmaya, şeridime girmeye meyilli bir magandayla göz teması kurar, ona selam veririm, gülümserim, bana yol vermesini sağlarım. Yol verdikten sonra da elimi kaldırarak ya da başımı sallayarak ona teşekkür ederim. Onun da selamını alana kadar uğraşırım. Onu onore ederek, adamın gardını düşürürüm ve kendisini iyi bir şey yaptığına inandırırım. Bisikletle şehir içi, şehirler arası ve ülkeler arası gezerek, yılda yaklaşık 10bin km yol yapan ve başına bir şey gelmeyen birisi olarak yazdım bunları.

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
@Emre O.
Kask aynası ya da gidon aynası diye bir şeyler icat edilmiş.(link)(link)