Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bianchi veya bisan'ın cruiser modeli hakkında deneyimi olan varmı

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında kayhan tarafından paylaşıldı.

1. kayhan

kayhan Misafir

Hiç kullandınız mı? sürüşü zevklimi, tek vites deneyimi nasıl birşey? çokmu ağır?

teşekkürler

2. Özgür Nevres

Özgür Nevres Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bisan'ın Cruiser diye bir modelini bilmiyorum. Bahsettiğiniz tek vitesli modeller yanlış anlamadıysam eğer eskiden "Bisan Süper" adıyla, şu an ise "Roadstar" adıyla hala:eek: üretilen modeller. Şu bisiklet:

Çocukluğumda ilk sahip olduğum bisikletti, ki 80 li yılların Menemen'inde bisiklet deyince akla sadece bunlar gelirdi (bir de Beldesan'ın - şimdiki beldeyama) buna benzer ancak daha az tutulan bir bisikleti vardı. Boyum yetişmediği için ancak kaldırıma yanaşarak inip binebiliyordum (hey gidi günler).

Her neyse. Kadrosunun çift katlı demir oluşundan da anlayabileceğiniz gibi bu bisikletin kadrosu bir kamyonu bile çekebilir :) Zaten genelde 2 kişi binerdik bu bisikletlere. Ama maşası da bir o kadar dandik. Sürekli kırılırdı, kaynak yaptırırdık. Frenleri (arka özellikle) iyi tutmaz bunun. Çubuk frenlidir. Ağırlık konusuna gelince. 25kg dan hafif olduğunu sanmıyorum. Tek vitesli olduğu da düşünüldüğünde azıcık dik bir yokuşa gelindiğinde inip ele almaktan başka çare yok.

Bu tür bir bisiklete yıllardır binmediğim için, sürüş zevki konusunda birşey diyemeyeceğim. Pek iyi olmadığını tahmin ediyorum :) Çocukken çok zevkli gelirdi orası ayrı. Tabi o zamanlar bisikletin ne olduğu konusunda bir fikrimiz yoktu. Ege'de hala çok yaygın bu bisikletler, çiftçiler tarlaya bunlarla gidip geliyor. Arkaya sebze meyve kasası falan koyabiliyorsunuz. Ha bir de PTT memurları kullanırdı, hala da kullanır.

Hatta bir keresinde 30 km mesafeye hem de 2 kişi binip gitmiştik benim bisikletimle (aynı bisiklette 2 kişi, gidiş dönüş 60 km, deli cesareti :) sanırım en az 6-7 saat sürmüştü)

Her neyse çok uzattım, çocukluğuma gittim biraz. Sonuç olarak bence görüntü olarak çok şık bir bisiklet, tam bir klasik. Ama binmeye gelmez, müzeler için hoş bir görüntü.

poibra ve Süleyman Onur Dülger bunu beğendi.
  3. kayhan

kayhan Misafir

4. Özgür Nevres

Özgür Nevres Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bisan için ağırlık ve tek vites olması konusunda söylediklerim bu bisiklet için de aşağı yukarı geçerlidir diye düşünüyorum. Bu da demir bir bisiklet, dolayısıyla tahminimce (Bisan "Süper" kadar olmasa da) epey ağır bir bisiklet.

Yokuşu olmayan düz sahil kenarları vb. için düşünülebilir. Ama şimdi fiyatına baktım 324 YTL. Bence bu parayı buna vereceğinize, 2. el aluminyum kadrolu bir şehir/tur bisikleti (city bike - hem de 28'' jantlı, bu bisiklet 26'') almanız daha iyi olur.

5. kayhan

kayhan Misafir

çok haklısınız zaten bende bu bisikleti mahallede alışveriş için düşünüyordum