Bianchi restorasyonu

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Övgü dolu sözler için teşekkür ederim ve fakat bu forumda bu işi çok daha iyi bilen ve yapanlar var. Onlara haksızlık etmeyelim. Bisiklete mesleki deneyim ekleyebilmek gibi bir avantajı kullanıyorum diyelim.
2 numara hala satılık bu arada. 3 numarayı bitirmek niyetiyle...

Scudo
Tepki
5
İsim
Bugra Ustundag
Bisiklet
Carraro
@aknorl Abi ön maşaların üzerine tam boy değilde daha ufak bir kırmızı grafik çok mu abes kaçar ? Sadeliği ile çok güzel ama öyle de fena durmaz sanki :)

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ustundagbugra
Boya konusunda dışarı bağımlı olduğum için bu tür detayları daha ileri projelerde kullanmak kararındayım. Boya işini kendim yapacak duruma gelince yaparım ama şimdilik istediğim kaliteyi yakalayamıyorum. Air brush edindim ama daha önce hiç kullanmadığım için elim gitmiyor bir türlü. Bi de boya konusu derya deniz bir konu, cahil cesareti ile yürümez.... haaa bi de kırmızı iki farklı malzeme üzerinde var zaten üçüncü malzemeyi de katınca renk ve ton tutturmak neredeyse imkansız...ilgin ve desteğin için teşekkürler...

Borntobewild

Aktif Üye
Tepki
681
Bisiklet
b'Twin
@aknorl bey merhaba, kadronun temizliğini kumlama tekniği ile yapmışsınız. Burada merak ettiğim, kumlaması henüz bitmiş olan bir metal, pas ve korozyona karşı en korumasız oldugu zamandadır. Bu sebeple kumlanmış olan metal en kısa sürede korunmalı, boyanarak metalin hava ile temasının kesilmesi gerektiğidir. Peki siz kumlama yaptıktan sonra zımpara ve tel fırça ile temizlerken herhangi bir oksidasyon veya renk değişimi gördünüz mü? Bir ikinci merak ettiğim, kadro toz boya ile boyanmadan önce astar atıldı mı? Bir üçüncü sorum ise kadro haricindeki gidon, jantlar, aynakol ve diğer tüm metal parçaların temizliği ve parlatılmasın da önerebileceğiniz kimyasallar ve teknikler var mıdır ?

Şimdiden teşekkürler.

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Hakan Özcan
Cevaplamaya çalışacağım hepsini...
Kadroyu kumlamam mümkün olmadı... kullanma imkamın olan tezgah max 1m. Limitinde olduğundan sadece komponetlerden bazılarını kumlayabildim. Ve evet yeni kumlanmış parçalar yüzey alanları arttığından ve yabancı malzemeleri daha çok tutar hale geldiklerinden daha çabuk paslanırlar. Bianchileri yaparken böyle bir sorun yaşamadım ancak şimdi çalıştığım Raleigh'de yaşıyorum. Muhtemelen yılların ve kullanılan malzemenin getirdiği bir fark var aralarında... zımpara seanslar sonunda mutlaka temiz bırakıyorum kadroyu , tiner kullanıyorum ve sürekli eldiven takıyorum. (Lekelenen yerlerin parmak izlerim olduğunu fark ettim) ve arada wd40 ile temizlediğim oldu....
Toz boya öncesi astar yok. Böyle bir uygulama yapıldığını sanmıyorum. Farklı elektrik yüklü malzeme ve boya arasında izolasyon tabakası oluşturacağından uygulanacağını sanmıyorum. Kaldı ki küçük onarımlar için kullanılan polyester macun yüzeyler bile boya kalınlığını etkiler , kalite sorunları yaratır...
Üçüncü sorunun cevabı : sabır... birkaç farklı malzeme denedim, en etkilisi bu oldu. Ev yapımı Ultrasonik temizleyici yapmaya çalıştım, ya beceremedim ya da işe yaramıyor, bilmiyorum. Henkel'in metal parlatıcısını kullanıyorum . Yüksek devirli el motoru , proxxon veya dramel olmadan bu işlerin hiç biri yapılmaz diyebilirim...
Sanırım siz de elinizi bir taşın altına doğru uzatıyorsunuz, şimdiden kolay gelsin.

Dethagorf

Forum Bağımlısı
Tepki
353
@aknorl cevap bilgi açısından bana da yol gösterdi acaba parçaların temizliğini neyle yapıyorsunuz?
metal parlatıcıyla parlatıyorsunuz ama? pas vs olan parçaları nasıl temizliyorsunuz?
elinize sağlık.

Borntobewild

Aktif Üye
Tepki
681
Bisiklet
b'Twin
Sanırım bu yolda emin adımlar atarak ilerliyor gibiyim. Annemin gençken kullandığı alman yapımı bir bisiklet duruyor bodrumda. Geçen gün tüm parçalarını inceledim. Tekrar ayağa kaldırmaya karar verdim. Olabildiğince orijinal parçalarını kullanacağım. Ve bunu yaparken de ciddi bir şekilde yapmak istiyorum. Restore edilen bisikletler hakkında bir çok yazı okudum. Şu ana kadar en kapsamlı ve açıklayıcı anlatım, yol gösterici rehber sizin yazınız. Her aşamasını gerçekten özverili bir şekilde aktarmışsınız. Tekrar teşekkür ederiz.

Peki kadronun üzerindeki boyayı ve pası kumlama yöntemiyle atmadıysanız, kimyasal ve tel fırça ile uzun süren uğraşlar sonucunda atmış olmalısınız. (Ekteki fotoğraf aşaması).Daha sonradan da kaba zımpara ve ince zımpara ile pürüzleri yok etmişsiniz. Tamamen eski boyasından ve pas lekelerinden arınan kadroyu yüksek kalitede ve düşük doygunlukta toz boya ile boyamışsınız. Aşamalar doğru mudur ?
(Ekteki fotoğraf aşaması)
@aknorl

Dosyalar

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Hakan Özcan
Burada yanlış anlaşılmışım sanırım, ya da ifade şekli tam doğru değil....düşük doygunluk boyanın renk değeri ile ilgili bir tanımlama... canlı olmayan , griye yakın bir renk tonunu ifade eder. Boyanın fiziksel özelliklerinden değil.
Sanırım bunun dışında doğruyuz... ilginiz için teşekkürler.

11 eylül 2016 ekleme

posterler-07.jpg

İlk müşterimdem mutlu mesut fotolar geldi...

Dosyalar

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@aknorl Nasil mutlu mesud olunmasin ki Akin kardesim. Cikardigin is ortada . tebrik ederim

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@MetuRider
Yine bekleriz....
İnstagram : bigcycle_akn den takip edebilirsiniz...

merttopal7

Üye
Tepki
0
İsim
Mert Topal
Bisiklet
Bianchi
Benim bisikletimi de restore etmeye karar verdim ancak boyamadan önce ortagöbeği sokmek isterken bozdum sonra kaynak ile kestim yeni gobek bulabilirmiyim eskı model ya Bisiklet:Bianchi Shark Yarış Bisikleti

@aknorl lütfen yardım et çok önemli bisikletçi yapabılırmı ?

Dosyalar