Bianchi restorasyonu

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@stfazli
Yardımcı olmayı çok isterim ve fakat yaşadığınız zorlukların aynısını yaşadıktan sonra istemeyerek çalıştığım fabrikada yapmak durumunda kaldım. Kullanılan renk tanımlı bir ürün sınıfı için özel üretilen bir malzeme. Renk kodundan öte gren tanımı da özeldir. Dışarıdan tedarik etme şansımız yok..
Diğer taraftan Ankarada toz boya uygulama için kaliteli tedarikçi araştırıyorum. Bu konuda mutlaka paylaşımım olacak.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

stfazli

Üye
Tepki
20
@aknorl

Ben de çok araştırdım ama boyamayı kabul etmiyolar. Çalıştığım yerde çok rahat ve çok güzel bi iş çıkartırım ama içeri sokabilmek için izin vermezler. Yine de birilerini bulup derdimi anlatıp bi şekilde içeri sokmayı denerim. Sanırım kullandığınız, ısı dayanımı çok yüksek olan bir metal kaplama. Geçen gün iki çeşidini görmüştüm. Malzeme tedariğinde hiç sıkıntı çekmem ama dışarıda o malzemeleri kullanamayacağım için işime yaramaz.
Büyük bi kumlama atölyesi de var. Kadroyu ilk günkü gibi yapar üzerindeki akışsızlıkları da çelik macunla kapatıp düzeltir hatta yeni şekil bile verebilirim bir iki kısmına. Güvenlik nedeniyle içeri almazlar ama. Bugün bi deniyim şansımı, belki ikna edebilirim birilerini.

• Beğen

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
20160401_135226.jpg

Kablo tutucu problemim var... bu resimdekinden daha iyi hazır ürün bileniniz çıkar mı?
20160401_135217.jpg
Yoksa koli bandıyla geçicem

20160401_152431.jpg

Bu detay sizce uygun mudur?
Hazır ürün bulamayınca yarı endüstriyel yarı ev yapımı bir detayla yürümek durumunda kaldım....

Ve bu detayla birlikte 2 numara ürün grafiği hariç bitmiştir diyebilirim. Grafik ve foto sonrası tekrar paylaşım yapmayı umuyorum...2016-04-01 18.05.44.jpg
Yorumlarınız olursa başım üstüne....

(Not: peşpeşe yazdığımız mesajlar birleşiyor mu? Hımmm evet)

Strelok

Aktif Üye
Tepki
258
İsim
Tuncay
Bisiklet
Bianchi
@aknorl İlk resimdeki aparat kadroyu çizebilir hatta paslanabilir ise aynı şekilde zarar verebilir.
Şahsi fikrim ikinci resimdeki aparat daha pratik olmuş.
Hatta bende kopya edebilirim kendim için

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Strelok
İlkini ben de beğenmedim üstad. Dediklerin bence de doğru üstelik çapı da uygun değildi. Diğer taraftan ikincisi baya zorladı beni delik açıp, avdel dübel takıp, plastik şerit kesip elde şekillendirerek yapabildim. Kadroyu çizmeden bozmadan delik açmak çok zor oldu... uzun lafın kısası pek pratik değildi. Ama prensipte suluk yerindeki detayla aynı şey oldu..

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.748
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Temizliğindeki zorluk nedeniyle grenli boyalara pek ısınamasam da sadeliğiyle çok çekici bir iş çıkmış ortaya.

Lakin iki yerde iyileştirme yapılması lazım gibi:

1- Siyah fren kablosu kadro üzerinde fazlaca sırıtıyor. Sele ve elcikler ile aynı renkte kırmızı/turuncu bir kablo çok daha şık durabilir.

2- Kablo tutucu olarak kullandığınız plastik şeridi kadroya bağlayan imbus civata kaplamalı olmadığı için kısa zamanda paslanıp ortalığı batırabilir. Hazır değiştirmişken daha kibar duran mercimek başlı imbuslardan kullanılabilir.

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Sadettin Z.

İmbus yorumu doğru.. parabaşlı tabir edilen vidalarda aldım ve fakat bunların da çapları çok büyük göründü gözüme... neyse bi şekil başka bişey bulunacak oraya...dediğiniz gibi bombe başlı da olabilir...
Ama kırmızı kablo için uygun ton yakalamak zor ama denemekte fayda var...
Teşekkürler ilgi ve desteğiniz için...

IMG_4491.JPG elcik detayı?.

Strelok

Aktif Üye
Tepki
258
İsim
Tuncay
Bisiklet
Bianchi
Dikiş detayı yere doğru baksa daha iyi olur sanki yanlış mı düşünüyorum.

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Strelok
Yine haklısın fakat o kadar uğraştım biraz görünsün be hocam

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Strelok
Grafik işi bu gece biter yarın bir iki foto çıkar.

20160403_010828.jpg
Bütün gün iki çizgi ile uğraşılır mı?
Evet....
Ve hala yapacak işi var...

2016-04-03 17.40.52.jpg
Son durum... küçük bir eksiklik sebebiyle lansman önümüzdeki haftaya kaldı....

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Cok yakisikli olmuş Akincim. Emegine saglik

• Beğen
Tepkiler: aknorl

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ÖmerMurat
Haklısınız fakat yapmak için sebep bulamadım, yani neresinden niye geçecek belli değil... aa bir de kullandığım deri elciklerde her notkada iki kat. derini katlanıp dikildiği yerlerde altta kalan dikiş fazlası yerler üst yüzeylerde belli olmasın amacı ile... bu detay selede uygulama yapmamı engelledi , çünkü iki kat deriyi sele formuna getirmek çok zor olurdu... ( bu arada elciklerin başlanğıç ve sonundaki kalınlaşmalar deri altındaki plastik elciklerden geliyor) doğru anlatabildim mi bilemiyorum...
İlginiz icin teşekkür ederim...

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@aknorl Anladığım kadarıyla uygulamayı gerçekleştirmek için neden bulamadınız, yoksa "devamlılık" ilişki kurmak açısından yeterince iyi bir neden sizinde bildiğiniz gibi, sonuçta elciklerde başlayan bir hareket var, ancak orada başlıyor ve bitiyor aksiyon, yani sizin sele için söylediğiniz gibi niye burada başlayıp bitiyor belli değil. Brooks selelerde kullanılan dikiş (ip) detayı evet işlevsel belki ancak çok şık bence öncelikle, burada da hele de elciklerde böyle bir detay gördükten sonra selede göremeyince tasarım ikiye bölünmüş gibi geldi bir an. Oldukça titiz çalıştığınızı görüyorum, keyifle takip ediyorum çalışmalarınızı, en azından görseli tamamlamak açısından bir çözüm üretilebilir miydi merak ettim sadece? Affınıza sığınarak paylaşım istedim, akıl vermek değil gaye yani, haddimde değil ayrıca, sadece fikir alışverişi üstad, saygılar.

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yorumlar her zaman başım üstüne..
Detay üzerine iki çift laf etmekte ne sıkıntı olabilir ki...
Seledeki detay konusuna dönersek : form işlevi takip eder diyeyim sadece...
Saygılarımla...

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Benim anladığım kadarıyla da "Biçim ve işlev birdir" diyeyim sadece müsaadenizle öyleyse, saygılarımla.

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Modernist literatüre yeni kavram getirdiniz.. biraz daha açar mısınız

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Ne haddime üstad, alıntı zaten o dikkat ederseniz, ve benim o alıntıdan anladığımda; önceki mesajlarımda anlatmaya çalıştığım şey ; yani seledeki dikiş/biçim başlı başlına bir işlev. "Frank Lloyd Wright / Form and Function are One" benim bahsettiğim şey, saygılarımla.

Not: Tabii ki ben yanlış anlamış, eksik biliyor olabilirim, polemik değil amacım, tartışmadan fayda sağlamak.

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ÖmerMurat

Yanlış anladığınızı hiç sanmıyorum hocam... sanırım ben biraz daha alman ekolüne yakınım sadece, tercih olarak değil yaklaşım olarak...

Üstad mimar mısınız? Ve FLW beni affetsin hatırlayamadığım için...

• Beğen