Bianchi restorasyonu

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@mariokaldato
1972-76 arası doğumlusun sen di mi üstad...

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

iowa

Üye
Tepki
3
İsim
İlker
Bisiklet
Carraro
Bende aynı sorunla uğraşıyorum ve bende bianchi topluyorum. Üni zamanımda aldığım bianchi leopard mtb. Renklerim mat nissan turuncu ve mat siyah olacak. Bir kere boyandı ama sanırım altta birşeyler kaldığı için bazı yerlerde boya akma yaptı. Tekrar soyuldu ve zımparalandı. Şimdi boyacıda. 4k+1 (sanırım) astar atılacak. Üzerine turuncuyu onlar yapıp ikinci kat mat siyahı ben atıcam. Ama inanılmaz sabır istiyor. Allah kolaylık versin ;)

• Beğen

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@iowa
Araya bii kat joe cocker gerekiyomuş... fotosu var mı ? Boyada akmalar uygulama hatasıdır genelde.. size de kolay gele...

• Beğen

iowa

Üye
Tepki
3
İsim
İlker
Bisiklet
Carraro
Sıkıntı astarı attıktan sonra siyahı atmak için astarın üstüne maskeleme bantlarıyla kaplama yaptım. Büyük ihtimal o bantlardan kalıntı kaldı astar üzerinde. Neyse şimdi hallolsun da ikinci kat siyahı rahatlıkla atarım şimdi. İlk foto orjinal hali. 3. foto ise istediğim turuncunun tonu.

Dosyalar

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Jeo cocker değil ama dire straits, pink floyd ordan biraz dolanıp massive attack a kadar geldim hala bitmedi zımpara işi. Ben abartıyor olabilir miyim? Zımpara nereye kadar? Referans olabilecek görsel paylaşan olur mu ya da sözle tarif edebilecek üstad...

• Beğen

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
PSX_20151219_090235.jpg
Gün itibari ile zımpara işi bitmiştir.
Neler öğrendik;
Zımpara sabır işidir. Kimyasal malzeme kullanarak başlamak en iyisi, hatta derin yerlerde boya kalırsa üşenmeden yine kullanmak lazım. Tel fırça ve üzerine el motoru ( dramel veya proxxon vb.) ucuna takılan küçük fırçalar olmadan bu iş olmaz. En azzından bende olmuyor yapan hobi olarak yine yapsın. Derin çizikler için avuç içi zımpara makinesi bile kullandım. Dikkatlı kullanılmazsa profil formunu çok bozar aman dikkat. Yüksek değeri olan bir kadro yaparken kullanılmamalıdır bence. Çok yerde el motoru ucunda silindirik zımpara kullandım. Nazikçe kullanılmazsa final zımpara işini uzatıyor. 400 lük zımpara şerit halında çekerek kullanırken özellikle kurt ağazı geçmelerin keskin yerlerini çok yumuşatıyor. Bu kadro için iyi bir durum düzgün yapmamış italyalar... yani değerli bir kadroda kabul edilir değil. 1200lük zımpara ile çalışırken planlı gitmek gerekli... çalışacağın alan ve kullandığın zımparanın miktarı arasındaki oranı öğrenmek lazım. Sanayideki çırak gibi takılamazsın... amaç işi bitirip gitmek değil. Hassasiyet, yüksek çözünürlük önemli...
Kadro hakkında öğrendiklerimiz;
Yapılan işin hassasiyeti kadronun hassasiyetinden çok olamaz... şöyle ki chain stay profilleri üretim sırasında boğumlanmış, yani kusursuz bir konik profil değil. Muhtemelen tornada sıvamaya benzer bir metodla şekillendirilmiş ardından ekzentrik pres ile bitirmişler... her ne ise bu boğumlanmalar işin bütün tadını kaçırdı. Fotoda görünüyor zaten.
Sonuç olarak ilk iş , ilk aşama budur. Sırada boya işi var...
Yorumlar yine başım üstüne...
İyi hafta sonları ve starwars a gidin gayet iyi olmuş....

.

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Ben zimpara icin matkapin ucuna temizlik teli baglayip epey ugrastim , yaklasik 10 a yakin teli bitirdim :) gercekten sadece elle yapilabilecek bir iş degil . ama malzemesi olmayanlar icin matkap ve temizlik teli ikilisini onerebilirim .

Siz tabi cok daha profesyonel bir is cikarmissiniz , kolay gelsin

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@furkan.zaman

Söz ettiğim ince fırça ve zımpara uçlar yapı marketlerde satılır. dramel veya benzeri markaların sarf malzemeleri için ayrılan reyonlarda bulabilirsiniz. Standart mandrene sahip matkaplar ile kullanılabilir. Ancak devir düşük olacağı için mutluluk garantili değil.

• Beğen

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
mach 01 001-1.jpg
Boyadan şimdi geldik. Küçük tefek kusurları önemsemiyoruz. Boyacı da ilk kez bisiklet boyadı, çok özendiğini biliyorum. Eski amerikan arabaları jeepler falan toplayan bir usta bu, zaman ayırması bile süper bişey. Bir nevi "el verdi" üstad, yaptığım işe özenime onay verdi. Ama var bir iki kusur . Bir daha kadro daha iyi olcak.

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Fotografin beyaz dengesi dogru mu gosteriyor ? Var mı renk kodu , internetten tam rengine bakalım. Burdaki renk cok guzel , krema gibi :)

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@furkan.zaman
Tespit doğru zaten tarif de o idi. Fotoğraf için evde doğru donanım yok sadece photoshop da tonu biraz düzelttim. Renk kodu yok elde karıştırdık.

• Beğen

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@enes dökmen
Sağol Enes, ama turuncu olan tekrar boyanacak olmadı o...

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
elinize sağlık çok guzel calısma ve tıtız sekılde ısyapmıssıız calısmanın devamını beklıyoruz

mustafa üzümcü

Aktif Üye
Tepki
148
İsim
ÜZÜMCÜ
Bisiklet
Merida
elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş devamı bekliyoruz.