Bi akıl lütfen

Tepki
10
Bisiklet
Sedona
Aslında epeydir bu soruyu sormayı düşünüyorum, önce bi derece forumu okuyup sonra sormak istedim. Zaten bu okuduklarımdan sonra da kararım bi derece değişti gibi.

32 yaşındayım, boy : 179, bacak boyu : 83 SAMSUN'luyum ve bisikleti de SAMSUN ve 100-150 km çevresinde (belki ilerleyen zamanlarda daha da açılabiliriz) kullanmak amacıyla almak istiyorum.

Asfalt ağırlıklı kullanacağımı düşünerek Salcano XRS ler le meşgale oldum bir süre, sonra okudum ve izlenimlerimden Guipago 1160 almalıyım dedim, biraz daha okudum :) biz ister istemez kaplama asfaltta olsa köy yollarına, kasisli bozuk asfaltlı yollara, hatta nadiren de olsa patika yollara gireceğiz dedim, forumda yazılanlara göre de Guipago bu işe hiç gelemez. Bu sefer döndüm yine bir whistle (forumda baya methedilmiş olması ve görünüşünün hoşuma gitmesi nedeniyle) ürünü olan Miwok 1162 D ye.

Bu sefer de, yine forumda bahsedilenlerden Whistle ın artık Bianchi ile anlaşmasının bittiği ve 2012 de Türkiye'de satışının olmayacağı, yalnızca servis/yedek parça desteğinin devam edeceği bilgisine ulaştım :confused:

Üstte içinde bulunduğum durumu izah etmeye çalıştım, şimdi bunların üzerine birkaç sorum olacak;

*Bisiklet satın alırken modeli (2010-2011-2012) ne kadar önemli? Bize 2012 diye 2011 model bir bisiklet satabilirler mi? Bunu nasıl anlarız?

*Firmalar, sayfalarında neden ağırlık belirtmiyorlar?

*Uygun fiyat ve ürün çeşitliliği açısından, internet üzerinden alışveriş yapmada çok sıkıntı yaşanır mı?

*Örneğin Guipago 1160 ve Mivok 1162 D yi düşünürsek, şehirlerarası yolda aynı kişi, aynı eforu harcasa (burası mantıksız gelebilir), 100 km de ne kadar bir zaman kaybı yaşar, yada Guipago ile 3 saat te alacağı yolu Mivok la yaklaşık ne kadar zaman da alabilir?

*Bisiklet tavsiyeniz.

Teşekkürler ...

Scudo

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Tur yapacaksınız anladığım kadarıyla. Kesinlikle 28" bisikletleri öneririm. Köy yollarından yada patika tarzı basit araziden korkmayın düz maşa sorun yaratmaz. Eğer biraz daha konfor isterseniz amaortisörlü 28" hibrit bisikletler var. 26" kalın lastikli MTB'lerle şehirde ve turda çok yorulur, yavaş kalırsınız.

Aradaki farkı hesaplamak kolay 26" tekerleğin çapı. etrafını hesaplayabilirsin, böylece bir pedalda ne kadar yol gittiğini bulabilirisin. Uzun yolda fark büyük olacaktır, bir de lastik kalınlığından oluşan sürtünmeyi de hesaba katmalısın.

Deniz K.

Daimi Üye
Tepki
85
Bisiklet
Bianchi
Aynakolun dişli sayısı da cabası.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
her iki bisikletide kullanan (miwok 1162D den hiç farkı olmayan 1163D) biri olarak sana tavsiyem şu olur ki, git 1160 ı al, vay şuymuş vay buymuş deme tereddüt etmeden al. Amacın şehir içinde az enerji ile çok iş ise hiç düşünme al. Hatta git benzer modelleride incele ve işine geleni, aklına hitap edeni al. Yahu kardeşim 26 jant şehir ruhuna aykırı bir kere be.

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
firmalar artık bisikletleri satarken hangi yılın ürünü olduğunu belirtiyorlar. o nedenle satıcıya sorabilirsiniz. ancak şüpheniz olursa burada-forumda- herkes size yardımcı olur.
amortisörsüz bir bisiklet sizin gözünüzü korkutmasın. ben 10bin km (rakamla 10000) rijit maşalı bir bisiklete bindim. hiç bir sorun çıkarmadı. sabit maşalı bir yirmisekiz jant bisiklet işinizi görür. whistle madem accell bisiklet tarafından satılmayacak kadro garantisi anlamında ilerde sıkıntı çekmemek adına (link) bu ve benzeri bir ürün düşünebilirsiniz.

bisiklet firmaları bisiklet ağırlığı belirtmezler. neden? zira artık boy boy beden beden biiskletler üretiliyor bir seriden. XS-S-M-L-XL kadrolardan toparlanmış hangisinin ağırlığını versinler ki. ama ben bir bisiklet üreticisi olsam XS ebatının ağırlığını belirtirdim sitede cezbetmek için. belirtenler de muhtemelen size uygun olan L veya XL modeli değil de XS modelinin ağırlığını yazacaklardır. bu da yanıltıcı. internet sitelerinde güncelleme sorunu var. var olduğu belirtilen ürün olmayabiliyor.

mivok 1162D mi guipago mu derseniz benim şahsi önerim guipago olur.

carraro dambiez var ayrıca. bianchinin flatbar SLR300 var. aynakoldaki en büyük çarktaki dişli sayısı ile rubledeki en küçük dişli sayısı arasındaki fark büyüdükçe en az kadansla en uzağa en çabuk sürede gidersiniz ancak yol durumu, hava durumu ve kas durum gibi değişkenler etkili olur.

saygılar

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
guipago kadro ve maşa disk fren uyumlu. bunu da dikkate alın.

Tepki
10
Bisiklet
Sedona
Herkese yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum, kafamdaki soru işaretlerini çözdüm sayenizde.

Benim kullanacağım köy/taliyol un totale oranı %30 u geçmez zaten, benim sıkıntım bisiklet bu tarz yollara gelir mi, problem yaşar mıyım, rampalarda performans ne olur felan gibiydi.

Ama açıklamalardan gördüğüm kadarıyla Guipago gerektiğinde ufak tefek patika yollarda da fazla sıkıntı çektirmez.

Tercihimi bulabilirsem L beden Guipago dan yana kullanacağım, netten bir iki yere baktım en düşük fiyat 900 TL.

ASinanB

Daimi Üye
Tepki
187
Guipago çok iyi tercih bulabilirseniz kaçırmayın, amortisörlü bakarsanız; Scott Sportster 50 2011 model öneririm, 28 inch, ön amortisörlü, hybrid, bütçe uygunsa değerlendirebilirsiniz.

Ferhat Öz

Daimi Üye
Tepki
211
Bisiklet
Salcano
Trek fx 7.3 modelinide bakabilirsin.Forumda baya kullanan arkadaş var.

(link)