Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

BF TEST: Geotech Life 28 Acera Tur ve Şehir Bisikleti

Konu, 'Bisiklet ve Ekipmanları Test Köşesi' kısmında ulas tarafından paylaşıldı.

1. Kamil BULUT

Kamil BULUT Kıdemli Üye

Seviye:
    Test ve paylaşım için teşekkürler.

2. Volkan Ceyhan

Volkan Ceyhan Aktif Üye

Seviye:
    bu test beni oldukça etkilesede seçimimi scott sportsterden yana kullandım

3. Mustafa Kocabaş

Mustafa Kocabaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    çok güzel bir bisikletmiş.
    benim merak ettiğim bir şey var. biraz saçma gelebilir ama, 29er mtb bisiklet de ince lastiklerle çift amortisörlü olsa, konforuyla, büyük, ince tekerleriyle güzel bir yolculuk bisikleti olamaz mı? Olamazsa neden olmaz? Mesele ağırlıksa 3-4 kg yi bisikletten değilden kendimizden kaldırsak?

4. dalyan öner

dalyan öner Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Pedala basacağınız kuvvetin bi kısmını amortisörler geri alır. O yüzden sizi daha çok yorar...

5. Mustafa Kocabaş

Mustafa Kocabaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    bu tam olarak nasıl oluyor açıklayabilir misiniz?

6. Berkhan Bayraktar

Berkhan Bayraktar Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Pedala bastığında pedalı aşağı indirirken biraz da kendini yukarı kaldırıyorsun. Tam alta gelip anlık serbest bırakmada tekrar aşağı iniyorsun ve diğer ayakla pedala bastığında yeniden yukarı kalkıyorsun. Yani kendini sürekli gereksiz yere yukarı kaldırıyorsun. Kısa yolda pek etkilemese de uzun yollarda veya hızlanmalarda çok büyük enerji boşa gidiyor.

Mustafa Kocabaş bunu beğendi.
  7. Kadir Sağlam

Kadir Sağlam Yeni Üye

Seviye:
    Gerçekten Güzelmiş Keyifli pedallamalar Favorilerime şimdiden ekledim Ama 1 Sorum olacak Kaç KG Şİmdiden teşekkürler

8. Emre Çavuş1

Emre Çavuş1 Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok güzel eline sağlık inşallah devamıda gelir

9. zafer ataalp

zafer ataalp Yeni Üye

Seviye:
    çok güzel bir çalışma alacağım bisiklet için bir öngörü oluşturuyor .Teşekkürler

10. yalçın pak

yalçın pak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    güzel paylaşım

11. osman vasi

osman vasi Aktif Üye

Seviye:
    emeğinize sağlık vakit ayırdığınız için teşekkürler sizede daha uzun sorunsuz yollar

12. tunckuyel

tunckuyel Kıdemli Üye

Seviye:
    * Bisikletin adında "acera" diyeceksen bisiklet üzerinde acera olacak. Bir arka attırıcı ile olmuyor. O zaman yazmayacaksın bisikletin adına onu.
    * Bisiklet üzerinde para edecek parça neredeyse yok "Alloy" pazarı gibi. Satmak istesen o alloyların hepsi çöp olarak düşünülür.
    * Kadro malzemesi alü de alüminyumdan alüminyuma fark var materyal kodu nedir? Kadro alü alaşım...Neyin alaşımı belli değil
    * Delta bisikleti severim ama para konusunda "a kredi kartından alamıyoruz çekin de nakit getirin"leri bir anda hepimiz unuttuk mu? İşte o nedenle de bisikletin fiyatı 700tl yoksa ederi 450-500 maximum. Yani gümrük vs beni ilgilendirmiyor.
    * Herkese saygı duyuyorum yazan hazırlayan uğraşan önayak olan... Ama böyle test olmaz. 4000tllik bisikletleri nereye koyarsınız buna 9ları bastıktan sonra. Ha fiyattan kırarsınız notu da parçalar aynı mı? Bu yazı kusura bakmayın ama sadece delta bisiklet sponsorluğundaki bir gezi tur yazısıdır benim için.
    * Bu arada bisikletin üzerinde illa slx set olması lazım demeyen nadir insandanımdır. Ama her parçanın da bir ederi vardır. Eski bir bisikletçi bulursanız 10tlye bütün ayarlarınızı yapar. Yada v fren seti takar. O set sizi değil belki çocuklarınızı götürür sadece pabuçlarını değişirsiniz. Ama ederi de 10 TLdir!!!
    * Gezi ve tur yapan arkadaşımı kutluyorum çok güzel işler yapıyor. Keyifle de okuyorum kendisini, herkes üstünde kmlerce gezdiği bisikletini sever. Yenisini almaya karar verene kadar en iyi bisiklet insanın altındakidir hatta... Eğer bu yazdıklarımı okursa beni anlayacağına, kendisine kişisel bir yargılama yapmadığımı vs anlayacaktır diye umuyorum.

Yukarıda yazmış olduğum şeyleri sürekli görmekten bıktım. Kimsenin pahalı semtlerde açtığı mağazaların parasını ben ödemek durumunda değilim. Kar edin ama güleryüzünüzle edin, kalitenizle edin, servisinizle edin, sürümden kazansanız şu an şehirlerde 10 katı bisiklet olacaktı. Bu bahsettiklerim taban, fiyatlar ve kendini "dükkana girenden hep üstün görmeler" tavan! "Neyse" diyorum heyecanla açtığım bu inceleme denemesine

13. akn

akn Üye

Seviye:
    ben bu alanda çok yeniyim ve tunckuyel'in dediklerini tartamıyorum fakat söyledikleri doğru ise bu yazıda emeği geçip benim gibi tecrübesizleri yanıltanları kınıyorum..

ekin.yegül bunu beğendi.
  14. Murat Tural

Murat Tural Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ben de yeniyim dostum. Ama ne dediğini çok iyi anladım tunckuyel arkadaşın. Ön yargısız şunu denemek ve fikirleri paylaşmak mantıklı. Bisikletin üzerindeki parçalara bak. Gir internette parçaların fiyatlarına bak, diğer markaların taktığı parçalarla kıyasla, böylece niyetlendiğin herhangi bir biskletin fiyat performans skalasında nerde olduğuyla ilgili bir fikrin olabilir. Bir de git bizzat gör. BENCE doğru olan yol budur.

15. Ahmet SARI

Ahmet SARI Kıdemli Üye

Seviye:
    tunçkuyel'e hak vermemek elde değil.

Lakin hemen her sektörde bu tip paylaşımlar var. Tabi kişi bunu hakikaten 2teker sevenlere tanıtma amaçlı yapsa dahi, asıl amacı bazı kişiler aradan cımbızlayarak asıl mevzuyu çözebiliyor.

Aslında test sürüşünü yapmış kişi ne düşünür ne der bilmiyorum ama zevkle okuduğum hemen herşeyde bi bit yeniği de aramıyor değilim.

Bu testi üyelerden biri yapsa belki böyle düşünmeyeceğiz ama admin yapınca danışıklı dövüş gibi algılanmasıda ayrı bir muamma!!

Test haricinde olumusz söylenen şeylerde art niyet veyahut enaniyet olmadığını söylemek gereklidir.

Yinede içerisinde emek olduğundan teşekkür ediyorum.

16. suat06

suat06 Aktif Üye

Seviye:
    çok güzel. durmak yok yola devam bisikletseverler :D

17. Gürkan Ç.

Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    tüm hepsini dikkatle okudum, güzel bir anlatım olmuş.

18. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Aynı bisiklet ile
    Üzerinde tur yükleri ile birlikte oğlumuzla ilk turumuzda 7 ülkeyi ( 3486 km )geçti eşim
    bu bisiklet ile. Sonraki yıl sadece fren pabuçlarını değiştirerek
    Hollanda'dan Türkiye'ye geldi aynı bisiklet ile. ( 3660 km )
    Delta Bisiklet, uzun tur yapan çok sayıda insanın yanında
    yer aldı, alıyor, alacak.
    Hasan Söylemez objektif bir değerlendirme yapmış.
    Burada yazılanlar bu bisikletin kendi içindeki değerlendirmesi,
    başka bir bisiklet ile kıyaslanmıyor.

MehmetAliB. bunu beğendi.
  19. Safa Arslaner

Safa Arslaner Forum Demirbaşı

Seviye:
    Öncelikle inceleme için teşekkürler bisikleti kendi içinde değerlendirme konusu kafama biraz takılsa da fiyatına göre iyi olduğunu öğrendim. Ancak;

Bisiklet 100 puan üzerinden 83 almış görünmesine rağmen ölçme de bir sapma söz konusu gibi

Çünkü bisikletin alacağı en düşük puan zaten 10
    en yüksek ise 100 yani

100-10= 90 sayı değeri alıyor (10 ile 100 arası)

Eğer en kötü özelliklerine 0 verilseydi belki güvenirlik artardı diye düşünüyorum 1den başlayınca 5 kötü bir değer gibi görünüyor ancak 0 dan başlansa 5 tam orta diye düşünebilir buna göre puanlama yapabilirdi inceleyen arkadaş:)

Her neyse daha fazla kafa karıştırmayalım devamını bekleriz.

20. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Kıymetli arkadaşlar bu testi yorumlamak için önce Hasan Söylemez'i tanımak gerekiyor. Sonra da bu testteki ana fikri görmek gerekiyor. Bilindiği gibi H. Söylemez sadece çalışarak, yanına hiç para almadan Türkiye turu yapmış biridir. Bu idealist gazeteci bu turunu tamamlamış ve bisikleti TV ve gazetelerde yer aldırarak gündeme taşımıştır. Tura başlamadan önce bisiklet hakkında bilgisi çok azdı. 15 gün kadar bir bisikletçide çalışarak tamir gibi meseleleri çözmüş sonrasında da yola çıkmıştır. Dolayısıyla bisikletin adına yanlışlıkla Acera yazması falan mesele yapılacak şeyler değildir. Kendisiyle ilgili Google amacadan bolca bilgi alabilirsiniz. Şuradan da bakılabilir:
    Hasan Söylemez/Bisikletle Türkiye Fotoğrafları Turu Yazı ve Resim Serisi - BisikletForum

Bir diğer mesele de verilen puanlama. Bisiklet incelemesi ve diğer incelemelerde tek bir obje inceleniyorsa değerlendirme öznel, kişiye göre, olur. Bu konuda ben de naçizane inceleme yapmıştım. Trek DS Kulanıcıları adı altında bulabilirsiniz. Bu durumda puanlama falan size kalmıştır. Başka bisikletlerle karşılaştırma yapılsaydı objektiflik beklenebilirdi. Ancak burada tek bir bisiklet incelenmekte. Kendim bisiklet kadroları ve incelemelerini yabancı forumlardan bolca okuyan biriyim. Ayrıca bilindiği gibi Alloy alaşım demektir ve bisiklet kadroları alüminyum denilip geçilse de bir çok maddenin bir araya getirilmesinden oluşmuş (alloy) alaşımlardır. Firmalar kadro materyalinin adını tam olarak belirtmeyebilirler. Zaten 6061, 7005 vs hangisi olursa olsun materyalden çok firmanın bilgi ve yetenekleri ön plandadır. Aynı materyalden 1900 gr esneyen kadro da yapılır, 1500 gr esnemeyen kadro da yapılır.

Son olarak bu incelemede verilen ana fikir şudur. Bisikletiniz 700 liralık Geotech Life bilmem ne de olsa, benimki gibi 2300 liralık bilmem ne de olsa turu gerçekleştirecek olan sizsiniz. Bisiklet sadece yardımcı. Mühim olan sizin yüreğiniz ve bacaklarınızdır. Nitekim adam afedersiniz benim pahalı bisikletlerimden daha çok km yapmış, daha çok yer görmüş:) Üstelik medyada yer buldurup bisiklet kültürüne katkıda bulunmuş biri. Sürçülisanı varsa da devede kulaktır.