Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Beypazarı-İnözü Vadisi gezisi...

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında optimist tarafından paylaşıldı.

1. optimist

optimist Üye

Seviye:
    Beypazarı-İnözü Vadisi gezisi...(26.08.2007)

Daha hafta başında, hafta sonunda Beypazarı'na gitmeyi kafama koymuştum... tek başıma gidecektim, ama kendi kendime de "bir yol arkadaşı olsa iyi olur" diyorum, insan uzun yolda bazen tek başına sıkılıyor, hem de yardımlaşma açısından iyi oluyor...
    Sabah erkenden kalkıp hazırlandım yola çıkıyorum, saat 06:30, her taraf henüz sessiz... Bahçedeki güle "günaydın" diyorum ama o da henüz sabah mahmurluğu içinde...:)

Ankara susuzluk çekiyor, bütün yeşillikler kurudu, sarardı. Buna karşın hala bazı yeşil kalmış köşeler de var...;)

"Haber saldım dört bir yana
    Karanfiller susuz kalmış
    Muhabbete dost aradım
    Bu şehri periler sarmış..."

Sincan kavşağına varıyorum, "Harikalar Diyarı" na şöyle bir göz atıyorum... Bugün dolar taşar burası, şimdilik kimsecikler yok!..

Yenikent'i de geçiyorum. Ekinler biçilmiş, her taraf sararmış...

Ama şu köyde biraz yeşillik var gibi...

Biraz ilerde tırmanışın başlayacağı boğaz uzaktan görünüyor...

Evden hiç bir şey yemeden çıktım, eh bir şeyler atıştırmak gerek, yol uzun. Buradaki Yeşildere mesire yerinde mola verip, kendi kamp ocağımda su ısıtıp, kahve ve bisküviyle kahvaltı yapıyorum...:D

Tam yeniden yola çıkmak üzereyken birisi "merhaba" diyor, bakıyorum bir bisikletli arkadaş, beni forumlardan tanıyormuş ismimle hitap ediyor, kendisini de ismini söyleyince ben tanıyorum, Atilla Bey...
    O da Beypazarına gidiyormuş, eh aradığım bisiklet dostunu da buldum işte...;)
    Hadi birlikte gidelim deyip yola düşüyoruz...

Az sonra da tırmanış başladı...

İnişimiz hızlı oluyor.Pedallamaya devam... Bir telefon molası...

Ayaş Beli'ni de tırmandıktan sonra, çok hızlı bir iniş gerçekleştirip Ayaş'ı transit geçiyoruz... Hatta biz inerken Ayaş Beli'ni karşı yönden tırmanmakta olan yabancı bir bisikletli çift görüyoruz ama anca el sallamak suretiyle şöylesine bir selam verebiliyoruz...
    Sabah serinliği geçti, hava sıcaklığı gittikçe artıyor, bu sefer küçük bir su ve dinlenme molası... Buradan itibaren 35 km kalmış...

Köylerde kış için hazırlıklar sürüyor, hayvanlara yemlik otlar balyalanıyor...

Öğlen oldu, Akkaya köyünde mola veriyoruz, köy kahvesinde çaylarımızı yudumluyoruz...

Yolumuz azaldı sayılır...

Bu arada bir şanssızlık; Atilla arkadaşımın ön lastik patlıyor. Her taraf çıplak, çevrede gölgesine sığınacak bir tek ağaç yok...tipik Anadolu bozkırı...:eek:
    Tarlalarda çalışanlar için konmuş bir konteynerin gölgeliğine sığınıp tamiratı orada yapıyoruz...

Kimse yok ama tarladan bir kaç kişi az sonra "kim bunlar? ne arıyorlar?" diye yanımıza geliyorlar...

Yola bir süre daha birlikte devam ettikten sonra Atilla Bey yoruluyor ve Beypazarı'na gelmiş olan yakınlarının kendisini almaları için bekliyor... Ben yola tek başıma devam ediyorum artık...
    Beypazarı'na 6 km. sonra ulaştım, oradan da 4 km. daha devam edip İnözü Vadisi'nde Atilla Bey ve yakınlarıyla buluştuk...90 km. yol gelmişim... Bu arada da saat 15:00 oldu.

Vadinin girişinden bir görünüm...

Yolun kenarında bir "hatmi çiçeği" sert esen rüzgara karşın dik durmaya çalışıyor...:)

Vadi İnözü Çayı'nın aşındırmasıyla oluşmuş...Vadideki kayalara oyulmuş mağaralar bulunmakta, ki bunlar çok yüksekte... Bu mağaraların çok eski dönemlerde mesken olarak kullanıldığı sanılmakta...

Geriye yine bisikletle döneceğimden vakit sıkıntısı yaşıyorum, bu yüzden hemen Beypazarı'nın ünlenmiş "güveç" ini yiyip ayrılıyorum... İlçe merkezine dönüp, şöylesine bir tur atıyorum ve yola çıkış...
    Bundan sonrasında karanlığa kalma kaygısıyla acele ettiğimden fotoğraf çekme fırsatım olmadı, ki zaten yol aynı yol...
    Acele etsem de aksiliklerden dolayı hiç faydası olmadı... Önce giderken mola verdiğimiz Akkaya Köyü'nün hemen yakınında arka lastiğim diken batması nedeniyle patladı. Tamir ettim, yola koyulmak üzereyken bir başka yerden bir patlağı daha olduğunu farkedip tekrar söktüm... Onu da tamir edip yola çıktım ama bana tam bir saat zaman kaybettirdi...
    Aksi gibi rüzgar da karşıdan ve sert esiyor...:mad: Ayaş'a geldiğimde saat 19:30 olmuş. Çok susadım, bir su molası. Hava kararmak üzere ve de biraz serinledi... Ünlü Ayaş Beli'nin henüz yarısını geçtim, yarısı duruyor. Karanlıkta devam edip etmeme kararsızlığı geçiriyorum...:( Çünkü, hem karanlıkta binmekten hoşlanmıyorum, hem de bundan sonra hem sıkı iniş, sonrasında da yine bir çıkış ve iniş var, dolayısıyla inişlerde o karanlıkta yolu göremeyeceğimden tehlikeli bir durum oluşacak... İnişlerde bisiklet kendiliğinden 50-60 km. hıza ulaşıyor... Böyle kararsız olarak tırmanışın epey bir bölümünü de yapıyorum ve buradaki bir çeşmenin yanında bekliyorum. Önce bir kamyon, kamyonet falan durdurup gitmeye çalışayım diyorum fakat karanlıkta duran eden yok, yarım saat kadar bekledikten sonra devam etmeye karar verip yola çıktım...
    Sözü fazla uzatmayayım, artık karanlıkta, bazen arkadan gelen araçların farları ışığında, araç gelmediğinde yolu neredeyse hiç görmeksizin inişlerde hızım bazen 50 km. yi bularak ve hafifçe yağan yağmurun ıslattığı yolda 35 km. kadar böyle pedallayarak şehire girdim, burada artık aydınlatma başladığından rahatladım...:)
    Eve girdiğimde saat 22:00 olmuştu. Gidiş dönüş toplam 183 km yol katetmişim...
    Bir Pazar günü benim için biraz maceralı bir şekilde böylece sonlanmış oldu... ;)

2. PRO|Bisiklet

PRO|Bisiklet Kıdemli Üye

Seviye:
    Gerçekten maceralı olmuş gayet güzel bir gezi olmuş daha güzellerini yapmanız dileğiyle...

3. sayinbayan

sayinbayan Yeni Üye

Seviye:
    Çoq Süpper Bi Paylaşım Olmuş Tşkler...

4. tekteker

tekteker Forum Demirbaşı

Adı:
    Volkan
    Seviye:
    gezilerinizin takipçisiyim :) yenilerini bekliorum güzel bi gezi olmuş paylaştığınız için teşekkürler

5. optimist

optimist Üye

Seviye:
    Umarım bundan sonraki gezilerimde sorun yaşamam...:cool: Çok teşekkürler!..:)

6. jamssea

jamssea Kıdemli Üye

Seviye:
    Geçen seferki gibi çok güzel bir yolculuk olmuş.Bu kezde güzel bir güzergah seçmişsiniz.Saygılarımla.

7. mehmet_svm

mehmet_svm Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Geziniz çok güzel, aksiliklerde gezilerin tuzu biberi,bir günde 183 km oldukça iyi,pedalınıza kuvvet...

8. oktay tiryakioğlu

oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    bi hayli güzel ve tehlikeli bi macera olmuş abi. keşke bi far ve flaşör edinseydin. dönüş yolu biraz tehlikeli olmuş. ayrıca 183 km yol içinde tebrik etmek lazım yani :) kondisyon bi hayli iyi tabi :) teşekkürler abim. güzel gezi yapmışsın. herkese örnek olur inşallah.

9. whistler

whistler Üye

Seviye:
    güzel ama bir o kadar yorucu bir macera olmuş. karanlıkta bisiklete binmek çok tehlikeli. özellikle bilinmeyen bir yolda. malum yollarda büyük kanyon boyutunda çatlaklar , çukurlar olabiliyor. bir iki gün önce akşam binerken benimde başıma böyle bir olay geldi, biraz şans birazda, ya aslında allah kurtardı ne yalan söyleyeyim ;)

şu mini kahve ısıtacağını pek bir sevdim. uzun yol listesine mutlaka eklenmeli ; )

10. optimist

optimist Üye

Seviye:
    Giderken güzel geçti diyebilirim, hem yanımda yol arkadaşım vardı...:) Ayaş yolunu bilenler bilir, Ayaş Beli zorlu bir geçittir hani...;) Teşekkürler...:)

Mehmet kardeşim, teşekkürler... haklısınız, yolculuklarda yaşanan bu türden aksilikler de tuzu biberi oluyor, yeterki daha kötüsü olmasın...;) Mesafeden dolayı bir sorun yaşamadım, çünkü daha uzak yerlere de gitmişliğim var :in: , tekrar teşekkürler...

11. GokhanAK

GokhanAK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    Gece sürüşü kısmı heyecanlı olmuş sanırım.
    Paylaşım için teşekkürler .

12. optimist

optimist Üye

Seviye:
    Merhaba Oktay arkadaşım, aslında çok iyi olmasa da bir farım vardı ama karanlığa kalmadan dönerim, hesabıyla almadım, tabiiki hataydı, bir daha yapmamak üzere çentik attım...:D
    Şöyle söyleyeyim, bu yolda Ayaş Beli başta olmak üzere bayağı zorlu çıkış ve dolayısıyla sıkı inişler var... Giderken neyse, gündüz gözüyle geçtik buraları ama karanlıkta (üstelik şanssızlık ay ışığı da yoktu) çizgileri de olmayan yolu seçmek bir hayli sıkıntı yarattı, bir de üstüne sizi kör eden karşıdan gelen araçların farları eklenince of ki of yani...:eek: :eek: Yazımda da belirttim, inişlerde bisiklet kendiliğinden hızlanıp 50-60 km/h hıza ulaşıyor. Asıl o zaman tedirgin oluyordum!..:(
    Kondüsyonum iyidir şükür, o yönden pek sıkıntım olmadı diyebilirim... Teşekkürler... :)

Merhabalar "whistler", karanlıkta binmekten pek hoşlanmıyorum zaten ama aksiliklerden dolayı öyle oldu... Yolun bir bölümü de bozuk ve mıcırlıydı, giderken görmüştük. Arkadan araç geldiğinde onların farlarından biraz yolu görebiliyordum, onun için de araç gelsin diye :dua: ediyordum... Ama araç geçmediğinde her yer zifiri karanlık oluyordu. Bir çukura girer miyim? falan diye fazla düşünmeden devam ettim artık, başka ne yapabilirdim ki?..:D
    Size de geçmiş olsun bu arada... Esenlikle kalınız...

Sağolasın Gökhancım, biraz öyle oldu sayılır...;)

13. oktay tiryakioğlu

oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    abi daha öncede dediğin gibi, bisikletlerimizde aynı. yanlız ben 2,3 lastikleri 2,00 a düşürdüm. traktör gibi gidiyordu :) sen onlarla iyi gidiyosun, tebrikler :)

14. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Resimler için çok teşekkürler. Dönüş biraz tehlikeli olmuş ama alınan keyifden dönüşün zorluğu unutulmuştur diye düşünüyorum. Yukarıda arkadaşların dediği gibi bir günde 183 km. oldukça iyi bir km. ayaklarınıza sağlık. Eğer böyle akşam turlarına çıkıyorsanız veya çıktığınız turdan dönmeniz akşamı buluyorsa mutlaka arkaya ve öne çakarlı lamba almak lazım. :)

15. Tugfox

Tugfox Bisikletkolik

Seviye:
    Fotograflariniz ve anlatiminiz oldukca guzel :) Isminizi, gezilerinizi devamli takip etmek icin hafizama aliyorum :)

2.3 kalinliginda yola uygun olmayan lastiklerle 180km civarlarina ulasmaniz ayri bir basari :)

Tesekkurler..

optimist bunu beğendi.
  16. optimist

optimist Üye

Seviye:
    Oktay kardeşim, aslında bende daha da ince (1.75) yol lastiği var, bir gün öncesi değiştirecektim ama açık söyleyeyim üşengeçlik yapıp değiştirmekten vazgeçtim...:D Yine de, alıştığımdan sanırım pek etkilenmedim...Sağolasın.. :)

Soner kardeşim, siz belki yaşıma bakıp söylüyorsunuz, bunda haklısınızda, ancak benim için mesafe pek sorun değildi, yani yola çıkarken yorulurda dönemem kaygım yoktu. Geçen sene de tesadüf bu günlerde çok sıcak bir havada Ankara'dan Yozgat'a bir günde gitmiştim...:D
    Maalesef lambamı almadan çıkmıştım, ama arkada reflektörüm var...Öneriniz ve yorumunuz için teşekkürler...:)

Tuğberkcim, Oktay arkadaşımıza da söylediğim gibi, yol lastiğim var ama üşenip değiştirmemiştim, teşekkürler...:)
    Gezilerimi takip edeceğini söylemişsin sağolasın, o zaman naçizane "Yayla Yayla Doğu Karadeniz" turumuza bir gözatmanı önereceğim...;)

17. datilla57

datilla57 Yeni Üye

Seviye:
    Yavuz bey.fotoğraf paylaşımın için teşekkürler.birlikte pedallamaktan büyük keyif aldım.başka bir turda aynı duyguları yaşayabilmek dileğiyle....

atilla d.

18. optimist

optimist Üye

Seviye:
    Merhaba Atilla arkadaşım, yarısına kadar da olsa yol arkadaşlığınız için ben teşekkür ederim...:)
    Umarım yine birlikte bir yerlere gitmek kısmet olur, görüşmek üzere...

19. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Güzel gezi ve güzel paylaşım için teşekkürler.
    Bisiklet gezileri kadar başka güzel hayat tecrübeleri bulmak zor bence. :)

20. optimist

optimist Üye

Seviye:
    Haklısınız Mesut arkadaşım, çıktığımız her yolculuk öncesi sanki çok düzgün gidecekmiş duygusuna kapılıyor insan, ama her seferinde de bir şeylerle karşılaşıyorsunuz ve "bir dahakinde bunu böyle yapmayım veya şunu şöyle yapayım" diyorsunuz... Her biri ayrı bir deneyim oluyor...;)