Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Beta endorfin bağımlılığı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Cengiz Parlakgül tarafından paylaşıldı.

1. Cengiz Parlakgül

Cengiz Parlakgül Bisikletkolik

Adı:
    cengiz parlakgül
    Seviye:
    Geçen günlerde bende de olduğunu öğrendiğim beta endorfin bağımlılığı hakkında size anladığım kadarıyla bilgi vermek istedim. Mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin beyinde hipofiz bezinde salgılanır. Örnek olarak aşık olduğumuzda, çikolata yediğimizde ve çok su kaybettiğimiz ve kaslarımızın çok fazla laktik asit biriktirdiği sporlar yaptığmızda. Bizi ilgilendiren kısmı bisiklet. Forumda eminim ki bisiklete binmediğinde kendini huzursuz hisseden bir sürü arkadaş vardır. Bunun nedeni beta endorfin bağımlılığı olabilir.

Şöyle ki, kaslarımız çok çalıştığında laktik asit birikir. Biriken laktik asit kaslarda inanılmaz ağrılara neden olabilir. Ancak vicut bu ağrıları dindirmek başka bir deyişle kasları uyuşturmak için endorfin salgılar. Başta da belirtiğim gibi mutluluk hormonu olan endorfin biz acı çekerken aynı zamanda mutlu olmamızı ve duygusal açıdan da rahatlamamızı sağlamaktadır. Çok spor yaptığımızda endorfin seviyesi git gide artar ve vicut buna alışır.

Sporu bıraktığımızda ya da ara verdiğimizde hormonal olarak yetersizlik duyacağımız için depresif ya da saldırgan insanlar olabiliriz. Bu yüzden buna bağımlılık adını veriyorlar. Elimden geldiğince paylaştım okuduğunuz için teşekkürler.

2. 42FY

42FY Kıdemli Üye

Seviye:
    Umarım bu bağımlılık bende mevcut değildir:)

3. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    endorfin bağımlılığı her vücudta daha farklı şekillerde mutlaka vardır.
    Bu istem dışıdır.Sadece endorfini vucutu salgıladığında engel olmaya çalışırsınız ama bunu becermeniz mümkün değil.Birkaç örnek var,onalrıda bu arada paylaşmak isterdim.

7.sigara bağımlılığı ile aynı şeydir..Sigara önce vücudun normal zamanlarda endorfin (ödül hormonu) salgilayan hücrelerini duyarsızlaştırır. sonra da içince bit, beş on dakikalıgına endorfin salgilattırır.Siz de ulan su sigarayı içmeyenler nasil rahatlıyorlar dersiniz..

İyi Forumlar..Sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Erol KOLAS ve Cengiz Parlakgül bunu beğendi.
  4. Cengiz Parlakgül

Adı:
    cengiz parlakgül
    Seviye:
    ama bunda sigarada bulunan nikotin maddesinin büyük ölçüde payı var tabi.uyuşturucuyla aynı kategoriye sokabiliriz hatta sigarayı
    ancak beta endorfin bağımlılığı sporla ortaya çıkan bağımlılık çeşidi aynı zamanda spor yapmayı bırakmadığınız takdirde bir zararı yok ancak spor yaparken fazla abartmanıza neden olabiliyor.sporu bıraktığınız zamanda ise emin olun sigarı bırakmaktan daha kötü etkileri var.

Erol KOLAS bunu beğendi.
  5. mehmet sevinc

mehmet sevinc Kıdemli Üye

Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler...

6. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Çok yararlı bir bilgi olmuş, gerçekten kendimi bisiklete binemediğim zaman inanılmaz mutsuz hissediyorum. Merhaba arkadaşlar Ben Alp ve ben bir endorfin bağımlısıyım:)

sonEr´´ ve Tolga Gürgün bunu beğendi.
  7. Cengiz Parlakgül

Adı:
    cengiz parlakgül
    Seviye:
    abi naptın hemen öle anlayamayız beta endorfin bağımlısı olup olmadığını.aramızda pskyatrist yok sonuçta peşin hükümlü olmayalım doktora gitmeden.unutmayalımki araba yolculukları da ağlayan bebekleri susturur sinirli insanları sakinleştirir.bisiklette bir araçtır.bu yönden de bakmak lazım.

ve en önemlisi pskoloğa yada pskyatriye deli doktoru olarak bakmamalıyız bunuda burda tekrar belirtmek isterim fırsat geçmişken bence herkesin hayatında en az bikere uğraması gereken bir yer.insan beyni ve pskolojisi altında anlaşılmıcak hastalıklar barındırabilir.
    saygılar sevgiler

sonEr´´ ve Alp Aslan bunu beğendi.
  8. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Ben de geçenlerde 2-3 gün bisiklete binememiştim, o kadar bunalıma girdimki yapamadığım için, dünyaya küstüm neredeyse dokunsan ağlayacak hale geldim iyice :) Sonra sağlam bir antrenmanla yeniden dünyaya gelmiş gibi oldum . Sanırım tüm seneyi sele üzerinde geçirdiğim için tam bir endorfin (ve aynı zamanda yarışlardan dolayı adrenalin) bağımlısı (jankisi :D) haline geldim ;)

sadana ve Alp Aslan bunu beğendi.
  9. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Evet çok haklıısn,Bunu sigara içtiğim zamanlarda bende yaşamıştım.Şimdi çok şükür öyle bir şeye ihtiyaç duymuyorum.Demekki istersek ibırakılıyormuş.Umarım herkes bırakır..Sağlıklı bir yaşam diliyorum.İyi forumlar.

İlyas ŞANLI bunu beğendi.
  10. Burç Deniz

Burç Deniz Yeni Üye

Seviye:
    Gençken bende öyleydim galiba.Toplu antremanlar uzun ve yorucu olursa rahatlıyordum.140 km den aşağı antreman beni mutlu etmiyordu.Hafta arası kendim 70 km falan biniyordum ama rahatlamıyordum.Nezaman çok zorlanıp yoruldum ozaman inanılmaz rahatlıyordum...:)

11. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Güzel bir paylaşım :in: Bende 1-2 saat önce biraz turladım.Yokuşta cektıgım acıların bana neden mutluluk verdıgını dusurdum bazen...Şimdi kafamda soru işareti kalmadı :eek: Sigara , alkol vb kotu bagımlıkların yerıne psıkolojıkte olsa bu tur bagımlılıklar katkat iyidir belkide :rolleyes: Bol pedallar herkese

12. Cemal KUŞ

Cemal KUŞ Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    antrenman sonrası açıları çok severim laktik asit birikince quadriceps yanmaları çok hoşuma gider. Sanırım ben beta endorfin bağımılısıyım. Hatta kaslarımı acıtmak için sık sık static kuvvet çalışırım. Antermanlara ara verdiğim zamanlarda ise hep kullandığım katrana bulanarak kirlenmiş olma tabiri ile etrafıma antrenman yaparken ki halimden farklı davranırım.

13. Cihan A.

Cihan A. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Arkadaşlar insanları spora sevk etmek için ben çok uğraşıyorum.Çok başarılı olamıyorum.Çünkü insanımız alışmış hareketsiz yaşamaya.Hareket etmeye üşeniyor.Bence sigara,alkol,uyuşturucu bağımlılığındansa Endorfin Hormonu bağımlısı olmayı tercih ederim.Bende Endorfin bağımlısıyım.Yaklaşık 15 yıldır düzenli spor yapıyorum.Spor yapmadığım zaman huzursuz oluyorum...Fitness beni rahatlatıyor.Hafta 4-5 kez ağır antreman yapıyorum ağırlık çalışması olarak.Ayrıca Ağırlık antremanları bitiminde de mutlaka 30 dk cardio yapıyorum.Spor çalışmam bittiği zaman kendimi bir tüy kadar hafif hissediyorum.
    Endorfin bağımlılığı iyidir herkese tavsiye ederim.Yaşam standartınız inanılmaz bir şekilde yükseliyor bu hormon sayesinde:)

Northmoon bunu beğendi.
  14. Cengiz Parlakgül

Adı:
    cengiz parlakgül
    Seviye:
    abilerim yanlış anlamayın her mutlu olan endorfin bağımlısı değildir.kendimizi tüy kadar hafif hissederiz çünkü salonda çalıştığımız kilolar kendimizden ağırdır.çalışmayı bırakınca vicut, kaslara hafif gelir.ayrıca unutmayalımki ne olursa olsun bağımlılık zayıflık göstergesidir ve tedavi edilmelidir. yada pskyatri kontrolünde dewam edilmelidir.olası bir felç yada sakatlık sinir sisteminizi harap edebilir.vicudumuzu yöneten herkes beyin desede hormonlardır bence.ve en tehlikeliside onlardır.endorfin bağımlılığı ileri aşamalarında mazoşist eylemlere dönüşebilirmiş.bu açıdan tehlikeli.ama hemen bağımlı olduğunuzu düşünmeyiniz.çareside tek bir hap zaten alınca tutarlı dawranıyosunuz dengesiz olmuyosunuz.(ilaç kırmızı reçete ile satılmaktadır)

15. Cihan A.

Cihan A. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Yanlış anlaşılacak bi durum yok.Kötü alışkanlıklkardan iyidir...Ben uç noktalarda bir endorfin bağımlılığından söz etmedim.Olumlu,pozitif olan,insanları rahatlatan bir endorfinden bahsettim.Bunun uç noktaları kötüdür o ayrı konu.Yıllarımı spora vemiş biri olarak herkesin spor yapmasını öneririm.Spor sevgim mesleğimide etkiledi.Spor üzerine lisans eğitimi aldım.Hem profesyonel hem bilimsel olarak bilmek çok daha iyi oldu benim için...Bu yüzden günlük streseten sinizrden ve psikolojik yorgunluktan kurtulmanın birebir reçetesi spor + Endorfin hormonu= rahatlama:)Herkese bol sporlu günler dilerim...

Cengiz Parlakgül bunu beğendi.
  16. 42FY

42FY Kıdemli Üye

Seviye:
    Beni kaçtan aşağısı mutlu etmiyor hala çözemedim

17. bkaan

bkaan Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    sporda endorfin bağımlılığı ciddiye alınmalı
    http://www.saglikvakfi.org.tr/html/zyy.asp?id=366

Bu belirtiler var ise uzmana danışın!
    • Antrenman için karşı cinsle randevuları geri çeviriyorsanız

• Fazla yemek yemenin idmanının ilerlemesine engel olacağı korkusuyla, bazı sosyal ortamların içerisine girmekten kaçınıyorsanız

• Sosyal izolasyon içerisine giriyorsanız

• Günlük antrenmanınızı tamamlayamadığınızda genel bir değersizlik hissi yaşıyorsanız

• Kendine sadece egzersiz yaptıktan sonra yeme izni veriyorsanız

• Depresyon halindeyseniz

• Önceden hoşlandığınız etkinliklere katılmakta isteğiniz azaldıysa

• Gün içinde egzersiz süresini uzatıyorsanız

• Bir antrenmanı kaçırdığınızda kaygı hissediyorsanız

• Günlük olayları antrenmanlarınıza göre planlıyorsanız

• Yaralanma sebebiyle bir antrenmanı kaçırmaktan korkuyorsanız

* Kasların yeterince hacimli olmadığını düşünme

http://www.menshealth.com.tr/fitness-bagimlisi-misiniz/#.U9CffLCKDcs

18. öner yıldırım

öner yıldırım Aktif Üye

Seviye:
    Hiperaktiviteyle övünen insanlara sahip bir milletiz. Bu bakımdan Endorfin bağımlılığı ile övünmek de normal.

19. bkaan

bkaan Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    övünmek değil de makaleleri okuduysanız dikkatinizi çekmiştir..
    kendi çapınızda da olsa antremanlarınızı artırmaya yani işi biraz daha ciddiye almaya başladıysanız yazılanlar ilgi çekici oluyor gerçekten..

20. sercan akan

sercan akan Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Muhtemelen Bende Müptelası Oldum : ))

Geçen Gece 2 Tane Sivri Sinek İçin Evi Ayağa Kaldırdım " Kim Alıyo Bunları İçeri Falan " (( :