beslenme programı

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
beslenma programı olarak şunu kullancam nasıldır?

Sabah kahvaltısı :3 - 4 dilim kızarmış ekmek; beyaz peynir, az pişmiş
yumurta; az miktarda tereyağı veya zeytinyağı; bol reçel veya bal; şekerli çay veya ıhlamur; süt veya taze sıkılmış doğal meyve suyu.

Ara öğün :1 bardak süt veya meyve suyu; tost, sandviç veya bisküvi.

Öğle yemeği :Ekmek; etli veya yumurtalı sebze yemeği; pilav veya makarna; meyve veya komposto.

Ara öğün :1 bardak süt veya meyve suyu; tost, sandviç veya bisküvi.

Akşam yemeği :Ekmek; haşlama ya da ızgara et, balık veya tavuk; mevsim salatası (tuzlu ve bol limonlu); sebze yemeği; sütlü tatlı veya meyve.

bide roller trainer yok bisiklette süremiyorum havalardan annemler izin vermiyor ne yapmalıyım?

Scudo

Selim Esener

Forum Bağımlısı
Tepki
392
bu beslenme programını öncelikle hangimize soruyorsun doktor ahmet beyemi? diyetisyen zeynep hanımamı yada beslenme uzmanı hüseyin beyemi:) abicim az sonra herkez yorum yapar kimisi doktor olur kimisi diyetisyen eger ciddi bir program yapıcaksan git en yetkili agızlardan tavsiye al:)))

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
peki antrenman ne yapıyorsun şu an.ayrıca kaç yaşındasın ,bir şeyler sorarken biraz kendinizden bilgi verirseniz daha iyi olur.birde bunlar basma kalıp değil,evet genelleme olur ancak araçlarda örneğin a marka aracının yaptığı hız,beygir gücü ağırlığı vs aynıdır fabrikasyon ,yakacağı yakıtta,euro dizel veya 95 oktan benzin ,ama bizde farklı birisi süt içer,diğerine gaz yapar,biri beyaz unla hayatını geçirir,diğeri glutenli ürün tüketince krize girer.anlatabiliyormuyum
,kısaca yorumum şu yaş boy kilo orantın varsa,sağlam spor yapıyorsan birşey dokunmuyorsa,alerjilerin yoksa,dedelerinin yediklerini bulabiliyorsan herşey ye
afiyet olsun.

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
Senin bu beslenme programın bayağı iyi.. :)

Akşam yemeği: Ekmek; haşlama ya da ızgara et, balık veya tavuk; mevsim salatası (tuzlu ve bol limonlu); sebze yemeği; sütlü tatlı veya meyve.
Özellikle bu kısım..Et yerine farklı bir gıda önersen daha mantıklı olurdu.. Biliyorsun maddiyat her kesin ortak sorunu.

Birde beslenme bence bu kadar daraltılmamalı ve kişiselleştirmemeli.
Beslenme özellikle bu dönemde çok dikkat edilmesi gereken bir konu. En mantıklısı bilirkişi tarafından bilgi alınıp ona göre hareket edilmelidir.

Paylaşımın için teşekkürler.

galipulusoy

Aktif Üye
Tepki
133
bu beslenme programı şeker ağırlıklı değil mi? sabahtan akşama kadar meyve suyu yazıyor. sabah kahvaltısı bol şekerli çay reçel bal demişsin. ayrıca bu konuda forumda daha önce çok şey yazıldı. bende forumda gezinirken bir internet adresine rastladım.

(link)

beslenme de glisemik indekse dikkat edin diyorlar,benden söylemesi.

Onur Kahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
853
yaşın kaç ? düzenli antreman yapıyormusun, yada yaptığın antremanlar günde kaç saat . bunlara göre oluşturulur program , antreman yapmadan , bilgisayar başında otururken istersen dünyanın whey proteinini al yinede kondisyonun olmaz. düzenli antreman + düzenli yemek programı.

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
yaş 13 düzenli
yapamıyorum hatta hiç hem aordlarda sorun var hemde dışarı çıkmama izin yok ama basketbol oynuyorum fb kulübündeyim antremanlar daima çok sert geçiyor..

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Valla ben haftada 5 gün rollerda 2 saat kadar antrenman yapıyorum bu 5 günün 2 günü çift antrenman şeklinde salon ağırlık antrenmanını da içeriyor ama yine de senin kadar kalori almıyorum açıkcası :)
Ben bu sıralar yağ yakımı için yaktığımdan biraz daha az kalori alıyorum bu yüzden senin beslenme programı bana biraz fazla geldi. Ben 78kgyim ve senin bu planındaki gibi beslensem sanırım kilo hemen alırım..
Örnek olması açısından benim günlük beslenmemi ortalama olarak yazayım..

Sabah 6'da kalkış.
6-6.30 arası; Bir kase yarım yağlı sütlü biraz ballı tam tahıl gevreği + sert bir kahve.
06.30 evden çıkış, 20dk bisiketle tesislere yolculuk ortalama 200-250kcal
7.30 antrenman başlangıcı (sadece bisiklet olduğunda 700-1200kcal arası harcıyorum, Salon antrenmanı da varsa 1700-2300kcal arası)
Bazen antrenmanlardan sonra yarım saat bir saat arası basketbol oynuyoruz.
10.30'da ; 200ml çikolatalı süt + fındık krokan veya fındıklı tadımca
12.30 öğle yemeği ; Tesislerde çıkan yemeklerden birer porsiyon. Genellikle etli sebzeli yemek , makarna veya pilav , çorba , salata bazen tatlı öğle yemeğinde belki bir küçük dilim ekmek
13.00 tesislerden çıkış eve bisikletle yolculuk 200-250kcal

15.00 Ara öğün olarak büyük kase maraş usulü dondurma veya biraz kuruyemiş
18.30-19.00 akşam yemeği. Mümkün olduğunca küçük porsiyonlar ile evde ne pişmişse onu yiyorum. Bol salata ve yoğurt yemeye özen gösteriyorum. Ekmek yok.
21.00-22.00 gibi, şekersiz bitki veya meyve çayı. Belki çok az sütlü tatlı veya kuruyemiş.

23.00 gibi yatmadan önce bir bardak yarım yağlı süt.

Bu program ile bir ayda yaklaşık 3 kg verdim ve pazar günü kas yağ indeksim ölçüldüğünde kas kütlemde herhangi bir azalma olmadığını ancak 3kg yağ yaktığımı gördüm.
Metabolizma hızım 1800 çıktı testte ve günlük yaklaşık kalori gereksinimim 2400kcal olarak ölçüldü. Doktor şu an ki beslenme programımı inceledi ve gayet iyi olduğunu söyledi. Bu şekilde devam ederek önümüzdeki ay sonuna kadar 2-3kg arası daha yağ kaybetmem öngörüldü.

Umarım verdiğim bilgiler yardımcı olmuştur..

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
benim zaten kilo almam lazım ama hamlaşmadankarbonhidrat+protein şeklinde 39 kiloydum 5 güdür hastayım şimdi düzeldi gibi ama kilom baya düştü 36.7 falan çıkıyorum çok yemek yersem bile 38 olmuyor vede 45 kilo normal kilom

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Senin yaşın çok küçükmüş zaten.. Boşver programı falan :) Annen evde ne pişiriyorsa ye bol bol :) Ben senin yaşındayken şu an ki yediğimin sanırım en az iki katını falan yerdim..

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@d.berkay
berkay ben yazmadan sen demişsin ,evet antrenman yapmayan biri için arkadaşın beslenme programı fazla,ama benim düşüncem,senin kahvaltı biraz az geldi bana.ayrıca başka testler yaptırdınmı ,kan testlerinden bahsediyorum.

• Beğen
Tepkiler: d.berkay

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
bana arkadaş demek pek uygun olmuyor yaş 13 :D en iyisi kontrol paneline yazıyım adım gözüksün herkes büyük sanıyo beni

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@emircan Başbuğ06

emircan sanırım bana demek istedin,bilirsin yaş nüfus cüzdanında vardır ,yakvim yaşı vardır,farklı nedenlerle farklı yerlerde kullanılır,insanlar bazen yaş farkı olmaksızın arkadaş vs olur.bazende arkadaş ,abi gibi kelimeler farklı kullanabilir.yani yaşımdan küçük kişileri yeri gelir cümlenin durumuna göre abi ifadesi kullanırım.ama sen arkadaş olmak istemiyorsan başka

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
@Fırat Dizman

Kan testlerini yaptırmıştım ama biraz zaman geçti üzerinden. Önümüzde ki hafta içi hem kan ve idrar tahlilleri hem de laktat testi yapılacak. Tabi ki testlerden sonra herşer daha net olarak ortaya çıkacak. Kahvaltı konusunda haklısın az görünüyor ancak sabah çok erken başka bişey yiyemiyorum. Tam tahıl gevreğini normal porsiyonundan fazla yiyorum, dolayısı ile pek sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar.
Saol ilgin için.

Selim Esener

Forum Bağımlısı
Tepki
392
abilerinin dedikleri dogru emircan yasın henüz çok küçük yemek konusunda ne bulursa ye gitsin sakın affetme:)

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
@emircan Başbuğ06

Hiçbirini alma.Powerade izotonik.Spor sorasında kaybettiğin mineralleri geri kazanman için.Poweradenin gücünü hissedebilmen için biraz fazla spor yapman lazım.Şöyle ki:
Bisikletle yaptığım 100 km yoldan sonra içtiğimde ancak değerini anladım poweradein.Onun haricinde 1-1.5 saat süren antremanlarda çok hissetmessin farkını.Kaldıki gerçekten bizim yaşlarımızda izotoniklere falan kolay kolay gerek olmuyor.Çünkü depoları kolay kolay boşaltmıyorsun.Burn benim yorgunluk uyku halime iyi geliyor.Bazen çok yorulduğum zamanlarda da fiziksel aktivite göstereceksem alıyorum.Yani ben senin yerinde olsam illaki alacaksam spordan sonra alırım.

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
@Fırat Dizman

Abi
Emircanın öyle bir takıntısı var :D
Bende genelde hitaplarımda abi derim.Niye bana abi diyon bea dediydi bana bir keresinde :D

• Beğen
Tepkiler: Fırat Dizman

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Selİm Abİ Mesaj Kutun DolmuŞ!!!

Selim Esener

Forum Bağımlısı
Tepki
392
@emircan Başbuğ06

emircan 13 yaşımdayım demiştin kontrol panelinde 14 yazıyor 1 yaş büyüdün sanırım:)