Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bergama-Dikili-Bademli-Çandarlı (Marmara'dan Ege'ye) 4. Gün: 21-09-2009

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında ramazankurucay tarafından paylaşıldı.

1. ramazankurucay

ramazankurucay Forum Bağımlısı

Seviye:
    4. Gün: Bergama-Dikili-Çandarlı ‏
    Uzun bir aradan sonra gezimizin 4. gününü de yayınlamanın gereğini hissetim.Gezimizin bugününde Bergama merkezinden başlayan yolculuğumuz değişen kararımızla Dikili ye uzanacak ve Çandarlı’da noktalanacak.
    İşte rotamız ve grafikler.

Sevgili tur arkadaşım ve abim Süleyman Şatır’la birlikte uzun uğraşlar sonunda yerleştiğimiz pansiyonda güzel bir kahvaltı yapıyoruz.. [​IMG]

Hazırlıklarımızı tamalayıp yola koyuluyoruz.Her zamanki gibi önden Süleyman Şatır yol alıyor.Pırıl pırıl bir Bergama sabahı.Yollarda taşıt dahi yok..Neden mi? Çünki bugün bayram. Asıl bayram ise bize. En mutlu anımız bisiklet üstündeyken..

İzmir’e aşağı yukarı100 km kalmış.

Yollar uzayıp gidiyor. Oldukça keyifli bir sürüş. Ara ara yanımızdan geçen arabalar oluyor.Yolda oldukça güzel. Yalnız rüzgar yokluyor bizleri.

Önemli bir tabela…Burada bir şeyin dikkatinizi çekmiş olması gerek..

Evet..İzmir yolunu birkaç saat içinde yırtıp atabilirdik ama turu bir gün daha uzatma kararı aldık..Ve rotamızı değiştirdik.. Dikili üzerinden yolumuzu uzatarak devam edeceğiz.

Bugün bayram sevgili Süleyman abi bir aile babası olduğundan arayanı çok. Karşılıklı selamlar sevgiler yollanıyor.. Bu arada biz de soldan devam edeceğiz. [​IMG]

Bir süre daha seyrettikten sonra tekrar yol ayrılıyor.

Eeee tabelayı gördük diye hemen vardık mı?Tabela daha yolumuz olduğunu belirtiyor. 4 km. kalmış.

Bu tabela da benim hakkım artık. Ve dikilideyiz.

Dikili merkezde yiyecek su ve diğer ihtiyaçlarımızı karşılaşacağız. İşte Dikili’nin merkezi.

Sahilde keşif yapıyoruz.Uygun bir yer bulduğumuzda dinleneceğiz.

Bulduğumuz bir gölgede yemeklerimizi yemeye karar verdik. Bu arada Süleyman ağabeynin lastiği patlamıştı. Lastiği içten bir çapağın kestiğini düşündüğün için yanımda taşıdığım flaster bant ile ince bir katman olarak janta sardım. Sonuç harikaydı..

Tabi ki benim de bayramlaşmak istediğimiz insanlar var.

Yavaş yavaş yola koyuluyoruz. İhtiyaçlarımızı temin ettik [​IMG]

Güzel manzaraları hatırlamak içinde olsa kaçırmak istemiyoruz.

İşte Dikili sahilleri.Karşıdaki evlerin ardından yükselerek yollar devam ediyor.

Sevgili Süleyman ŞATIR

Deniz kıyısından zaman zaman yükselen zaman zaman alçalan yollar bulunuyor.

Yol üzerinde muhteşem bir geleneğe tanık oluyoruz. Bayramda Davulcu harçlığını topluyor. Harçlık kullanılabilecek her şey olabiliyor. Yazma,başörtüsü, çorap, harçlık ..İnsanların gönlünden ne koparsa.. Tertemiz insanlar..

Muhteşem bir köy.. Hayran kaldık..Ortalıkta kimsecikler yokken bir anda bir merkeze çıktık ve çümbür cemaat herkes orada.. Çay içebileceğimiz bir yer.. Bir ferahlayalım diyoruz.

İşte oturduk..Ama adete uymamak olmuyor. Kahveci bey bizlere bir teklif sunuyor..Çay mı koruk şerbeti mi .. Düşünüyoruz..Çay her yerde var.. Koruk şerbetini deneyelim diyoruz..İçeri giriyorum ve yapılışını izliyorum. Biraz şerbetin özünden biraz soğuk su.Sonrasında ise kaptan kaba dökerek köpürtülen nefis içecek.
    Masamıza geldi bile.Tadınaysa doyum olmadı. Keşke yanımıza biraz alabilseydik. Buraya yolunuz düşerse ne yapın yapın.Küçük pet şişelerde satılıyor hemen alın ve çantanıza atın.Artık ona yer açmak için çorabınızı mı atarsınız matınızı mı kesersiniz bilemem.

2. ramazankurucay

Seviye:
    Amcamız bize buranın tarihini anlatıyor dikkatle dinledik ve bir hatıra fotoğrafı çekmek istedik.

Biraz daha muhabbet sonrasında Bademli Köyünden ayrılıyoruz. Süleyman abi yine önde seyrediyor.

Kalem adasının girişi.İnternetten nasıl bir yer olduğuna bakabilirsiniz çok güzel bir ada olduğunu duymuştum.

Güzelliğe bakın.Zeytin ağaçlarını çok seviyorum. [​IMG]

Bademli köyü sonrasında güneş altında pedal basarken bir şeyleri yanlış yapmış olmalıyım ki bir anda kendimi kötü hissediyorum ve sağa çekiyorum.Tansiyonumun düşmüş olduğunu düşünerek sıvı alıyorum. Süleyman ağabeyin yanında bulunan izotonik tozdan karışım yapıyoruz biraz corn flakes ve yola devam ediyoruz. İşte o anlar.

Sonrasında çabuk toparlanıyorum.Grup dinamiğimiz çok önemli..

Sürekli çıkıp iniyoruz bu bizi yoruyor ama şikayetçi değiliz. [​IMG]

Suyumuz bitmek üzere.Yolda su kaynağı pek yok. İleride olacağını umuyoruz. Küçük bir tatil kesimi olan Denizköy tabelasını görüyoruz. Sağımızda Denizköy.

Güzel kareler.İrili ufaklı adacıklar görüyoruz.

Sitelerin manzarası çok güzel.Her bir yapı denize bakıyor. Tabi biz de sitelerin baktığı diğer bir adrese markete bakıyoruz. bir şeyler atıştıralım diyoruz ama ekmek yok malum bayram bugün. Dolaptaki ekmekler granit kadar sert. Neyse ki tazeliği sertliğinden anlaşılan cipsleri gördük.Biraz atıştırdık.

Yollardayız.

Sadeliğe gömülmüş yapay bir dünya ve o yapaylığa bakan biz minik insanlar.

Çandarlı’ya doğru güzel bir inişle deniz seviyesine vardık. [​IMG]

Vardık..

Çandarlı kalesi. Çandarlı Kalesine Foça'dan taş getirtilmiş ve kölelere taşıtılmış. Bilgiye göre en çok taş taşıyan köle azat edilecek denerek işin çabuk yapılması sağlanmış. Biz onların bastığı topraklar üzerinde olağanca özgürlüğümüzle yol alıyoruz…

Evet bugün bayram.Hiçbir yerde ekmek yok. Çandarlı halkı ekmeklerini önceki günlerden almışlar. Hiçbir yerde bir dilim ekmek dahi yok. Aklıma marketlerdeki lavaşlar geldi.İçeri girdik ve sonunda bulduk.

Evet kamp atacağımız bir yer arıyoruz. Bulamıyoruz neden mi çünki Çandarlı da sahilde çadır kurmak yasak. Çandarlı’nın en ücra köşesine gidiyoruz. Marketten aldığımız besinleri rüzgara karşı korunduğumuz teknenin dibinden bulduğumuz minik kömür parçaları ve tahtalarla yaktığımız ateşte pişiriyoruz.Kendimize çıtalardan şişler yaptık.Ateş o kadar küçüktü ki birkaç kor vardı ama 2-3 dakika içinde yaktık ve işimizi hallettik. İşte o anlar.

Süleyman abi yemedi sanmayın.Fotoğrafları o çekti ama o beklediği sürede neler düşündüğünü birde ona sorun.

Hava yavaş yavaş kapanacakken Süleyman ağabeyin isteği doğrultusunda sahile birkaç metre uzaklıkta rüzgar almayan bir bölgede çadırlarımızı kuruyoruz.Havanın kararmasıyla çadırlarımızı fark eden insanlarda olmadığı için gece rahatsız edilmedik. Bu fotoğraftan sonra önümüzdeki şezlonglarda günümüzün kritiğini yaptık.Anılarımızı anlattık güldük,tebessüm ettik, düşündük,konuştuk….
    Arkadaşlığı ve ağabeyliği için sevgili Süleyman ŞATIR’ a tekrar teşekkürler.

Geziye dair notlar.

Bergama'dan çıkış: 09:45
    Dikili 11:10
    Dikili çıkış: 13:00
    Bademli Köyü: 13:30
    Bademli çıkış: 14:00
    Denizköy'den geçiş: 15:30
    Çandarlı giriş: 17:00

Yapılan km: 68,74 km.
    Bisiklet üzerinde geçen süre: 04:38:26
    Ortalama Hız: 14,81
    En Yüksek Hız: 47,42

3. Kemal Tecimen

Kemal Tecimen Kıdemli Üye

Seviye:
    ramazan merhaba ayaklarınıza sağlık harika bir gezi geçen sene yolları yıprattınız bu sene en sonunda benim bisikleti sizin yollara uydurdunuz mayıs sonu inşallah iznik yolunda deniyeceğim sen neyapıyorsun galiba zamanın yokmu 28-29mayıs yatılı gidiceğiz galiba görüşmek dileğiyle

kemaltecimen

Süleyman Şatır bunu beğendi.
  4. Tolga Gürgün

Tolga Gürgün Onursal Üye

Seviye:
  5. ramazankurucay

Seviye:

Tolga bey çok teşekkürler.. İzmir'i sizinde yaptığınızı biliyoruz. O turdaki anlatım ve performansda oldukça iyiydi.
    Güzel dilekleriniz için tekrar teşekkürler.

6. Kemal Tecimen

Kemal Tecimen Kıdemli Üye

Seviye:
    ramazan inşallah ileriki tarihlerde beraberiz ama şunuda söyliyeyim sana kirazlar nasıldır biliyormusun can erik gibi olmuştur görüşmek dileğiyle

Süleyman Şatır ve ramazankurucay bunu beğendi.
  7. serkkan

serkkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    anlatım ve fotolar için teşekkürler , süper tur olmuş , pedalınıza sağlık.

yolda fenalaşmanız içtiğiniz nefis şurup sonrasına denk gelmesi ilginç bir rastlantı.???

8. ramazankurucay

Seviye:
    Teşekkür ederim. Evet bazen yoldayken olabiliyor böyle.Bundan dolayı şeker direncimi ve diğer testlerimi yaptırdım herhangi birşey çıkmadı.O gün oldukça sıcak ve güneşliydi. Beslenmemizi de dikilide halletmiştik. Bundan dolayı olabileceğini düşünüyorum. Yolda özellikle bol su,tuz ve şeker içeren gıddalardan tüketmek gerekiyor sanırım.
    Böyle olmadığında tansiyonun düşmesi an meselesi.
    Sevgiler..

9. Aziz Özkan

Aziz Özkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    iyi tur yeni tecrubeler . paylaştgınz için tesekkurler :)

10. erdemis

erdemis Kıdemli Üye

Seviye:
    Ayaklarınıza Sağlık Çok Güzel bir Gezi olmuş

11. Süleyman Şatır

Süleyman Şatır Bisikletkolik

Seviye:
    Ramazan Merhaba...

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında gerçekleştirdiğimiz Çanakkale-Çan-Bergama-İzmir turumuzun Bergama Dikili-Çandarlı bölümünü de bir solukta okudum.. Gerçekten çok güzel bir tur olmuştu… Dikili’de soğuk suyla yaptığımız çabuk çorbanın, Bademli köyünde içtiğimiz koruk şurubunun tadı hala damağımda… Adını hatırlayamadım ama Bademli köyündeki renkli kişiliğiyle Dallas lakaplı abimizin esprilerine de çok gülmüştük… Harika deniz manzaraları eşliğinde güzel bir yolculuk yapmıştık… Çandarlı’daki fırtına gibi rüzgarda küçücük ateşteki sucuk keyfimiz ise gerçekten unutulmazdı… Umarım buralara tekrar yolumuz düşer…

Ramazan ellerine sağlık, çok teşekkür ederim… Sen de iyi bir yol arkadaşısın… Kısmet olursa Temmuz ayı içinde birlikte Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’e doğru tekrar yollara düşeceğiz… Sırada pek çok rota da bizi bekliyor…

Tekrar teşekkürler… Görüşmek üzere…

ramazankurucay bunu beğendi.
  12. kayhan1907

kayhan1907 Kıdemli Üye

Seviye:
    İbrahim abiye uğramadan geçmişsiniz bergamayıda bu yıl anca gpa da görüşebilecez gibi görülüyor temmuzda mehmet abilerle tuna nehri turu olmasa takılırdım size eğer uygun olursanız hazıran sonlarına doğru avanos kapuzbaşı feke adana mersin niyetim var haberleşelim ahmet abiyle büyük olasılıkla yolunuz düşerse mutlaka uğrayın

13. ramazankurucay

Seviye:
    Süleyman abi evet Dallas'ı hatırladım.. Hikayesi ise yurt dılşından getirdiği dallas dizisindeki kullanılan arabanın aynısına sahip olmasıydı....Sırada birçok rota var.. Sabırsızlıkla bekliyorum...
    Kayhan abi çok selamlar..Sana da uğramayı düşünmüştük ama rotamızı değiştirmiştik biliyorsun. Haziran sonrası temmuz ayında zannedersem doğu anadolu yollarında olacağız...
    Yolumuz değişirse mutlaka ama mutlaka uğrarız.. Sevgiler..

14. servet toker

servet toker Yeni Üye

merhaba , siteye yeni üye oldum , aslen istanbulluyum son 2 senedir de bergamada yaşıyorum. bergama -dikili - çandarlı gezini inceledim . çok hoş olmuş. bergamaya yolun düşerse haberleşelim tanışalım.

15. ramazankurucay

Seviye:
    Merhaba Servet. Geçtğimizhafta yolum yine bergamaya düşmüştü. Bu sefer akrapolü de gezdim. Yolumuz tekrar o coğrafyaya düşerse neden olmasın.Sevgiler..

16. Tamer Çetiner

Tamer Çetiner Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Çok güzel bir paylaşım...
    Anlatım ve güzel fotoğraflar için teşekkür ederiz.
    Belki birgün zamanlama denk düşerse böyle uzun bir yolda birlikte pedal basma imkanı buluruz... :)
    Görüşmek ümidiyle...

17. ramazankurucay

Seviye:
    Çok teşekkürler Tamer. Takip edildiğimizi ve okunduğumuzu bilmek güzel.Biz yollardayız.Turların bir kısmını yoğunluktan dolayı paylaşamıyoruz ama bu turların dahi altındaki yazıları ve yorumları görmek mutlu ediyor insanı.Aksi takdirde paylaşası gelmiyor insanın.
    Tur anlamında da neden olmasın yeterki tekerlerimiz dönsün mutlaka karşılaşırız bir yerlerde..
    Sevgiler..

18. Agamemnon

Agamemnon Kıdemli Üye

Seviye:
    Araba ile çok geçtim bu yollardan. Bu sonbahar, havalar biraz normalleşince, kesinlikle buna benzer bir tur ben de yapacağım...

Payşaım için çok teşekkürler

19. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    yine çok güzel bir tur gerçekleştirmişsiniz.turlarınızı büyük bir keyifle takip ediyorum.bu güzel anlatım ve paylaşım için teşekkürler.ayaklarınıza sağlık...

20. ramazankurucay

Seviye:
    çok güzelmiş.Nur içinde yat Süleyman Şatır

erendiz çetiner bunu beğendi.