Berat Kandili

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bence her konunun ve mesajin ilgili oldugu platformda verilmesi gerekir.
Aksi takdirde bu toplum baskisi, mahalle baskisi veya propagandaya girer.

Her ne kadar "serbest kursu" bolumu bulunsa da mesajlar siyasi ve dini oldugunda ve ozellikle acilan konular siyasi ve dini oldugunda problem cikmasi dogaldir. Zaten forum kurallarinda bu konuda bir madde olmasina ragmen kimse dikkate almiyor ve yeterince denetlenmiyor...

Dunyada pek cok din var ve en yaygin 3 ruhani din one cikmis durumda gunumuzde. Bu dinler bile kendi aralarinda onlarca mezhebe ayrilarak inanclari, inananlari ve inanc liderleri (inanc lideri de tuhaf bir durum aslinda kitabi olan bir dinin tanrisindan baska lideri olmamalidir) acisindan farkli yorumlaniyor. Hatta bu mezhep uyeleri cehalet ve gaflet icerisinde ise catisiyor ve dinin ongordugun aksine, hasmina psikolojik fiziksel siddet uygulamaninda otesine gecerek, canina kastetmeye kadar gidiyor :(

Din, inanan ve inandigi tanri arasindadir! Bu nedenle her kisi tarafindan farkli algilanabilir. Telkin edebilirsiniz ama uygun yer ve sartlarda uygun bir dille. Yoksa baskasinin haklarina tecavuze baslar, rahatsiz edici olursunuz!

Bir kandil mesajinin "bisiklet" ile ilgili bir platformda olmamasi gerektigini dusunuyorum. Yayinlayanlarin ise hosgoru veya elestirilere ayni mesafede duramamasi uzucu...
Cogunluk musluman olabilir ama; bir hiristiyan, bir musevi, bir budist, bir sintoist vb. kendi kutsal gununu burada yayinlasa ve kutlama mesaji gonderse ayni hosgoruyu gosterecek mi cogunluk? Yoksa hemen elestiri telkin ve kendi dinine cekme tartismalari mi baslayacak?

Lutfen bu tip konularda empati yapin ve bu tip mesajlari ve yorumlari ilgili sitelerde paylasin arkadaslar!
Sonucta her din icin onlarca yuzlerce forum var ;)

NOT: Saldirganlasacak arkadaslarla laf yarisina girmeyecegim. Ateist veya baska bir din mensubu oldugumu dusunen pek cok kiside olacaktir. Hicte sanildigi gibi degildir pek cok gorusum ve inancim. Islamiyetin hosgoru dini oldugunu ve herkesin hesabinin kendisine ait oldugunu unutmamak gerekir :srnsml:

Baska dinlere inananlar basarili - basarisiz gibi bir durumda soz konusu degildir! Once insan olmak, insan gibi yasamak, calismak ve basariya odaklanmak esastir. Ornek mi?
Japonya! Shintoizm milli inancina sahip Japonlar son yillardaki kapitalizm ve misyoner istilalrindan once ve halen bunlara ragmen en basarili toplumlardandir. Kulturel ve sosyal degerlerini koruyabildikleri olcude halen en dusuk suc oranina sahip ulkelerden biridir.

• Beğen
Tepkiler: pilot ve Yusufclp
Scudo

M.A.Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
508
Bisiklet
Diğer
@A.Sinan
1400 yıllık İslam tarihine baktığınızda her zaman böyle olmadığını göreceksiniz. "Nasılsanız öyle idare olunursunuz" Hadis-i Şerif'i tabiat kanunu gibidir. İsterseniz bu konuyu özelden konuşalım, çünkü buradan çok farklı yerlere gidebilir.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
DÜNYA-DİNLERİ-530x288.gif

Dunyadaki inanclarin en yayginlari bu tabloda. Elbette guncellendikce oranlar degisiyordur. Ancak bu kadar cesitlilik varsa, bu kadar din icerisinde mezheplere ayrildigi gibi, bu din ve mezheplerinin herbirisinin kendi icerisinde farkli bakış ve yorumlari varsa...
Gerisini siz dusunun! Birakin inanc, inanan ve inandigi tanri arasinda kalsin!
Bunu devletlere, yonetimlere, toplumlara entegre edip zorlamalara baslarsaniz sorunlarin onu arkasi kesilmeyecektir. Su an global ve mahalli olarak provokasyonlarin, kluplesmelerin, kayirmalarin ve sonuc olarak butun poroblemlerin ana sebeplerinden biride budur.
Dinler ve inanclar cikar odakli kullanilmaya baslamissa artik bir ticari unsur olmustur. Safligi ve ruhaniligi kalmamistir :(

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Müslüman arap ülkelerinde ve avrupada yıllarca çalışdım, yaşadım. Ben müslüman olmayan bir ülkede daha insani duygularla yaşadığımı gördüm.
Bu benim kendi hissettiğimdir. Başkalarına göre doğrudur veya yanlışdır onu bilmem. Bence insanlık için çalışan, insanlık için üreten, faydalı olan bu gelişmiş ülkelerdir. Bunun dinle de bir ilgisi yok eğitim, kültür, çalışma, ahlak en önemli faktörler. Hayvanlara, çocuklara, kadınlar, doğaya karşı zalimlik, suistimal müslüman ülkelerde gelişmiş ülkelerden çok fazla. Bunun neden olduğu beni ilgilendirmiyor ben sonuca bakıyorum ve çıkardığım da budur. Geçmiş de beni hiç ilgilendirmiyor çünkü ben geçmiş de yaşamıyorum. Osmanlının, onun bunun eskiden ne olduğu, ne yaptığının şu anki yaşamımda bana hiçbir yararı yok. Ben şu anda önümde insan gibi yaşayan toplumları ve diğerlerini görüyorum.

Örneğin biri hayvana Allahın sunduğu karnınızı doyuracağınız bir nimet olarak bakıyor, diğeri onun da Allahın bir yaratığı ve ilgiye, bakıma, sevgiye muhtaç olduğuna bakıyor. Ben yaşadığım müslüman ülkelerde hayvana bu kadar merhametli olunduğunu görmedim. Artık kadına, çocuğa, yaşlıya, doğaya nasıl yaklaşıldığını siz tahmin edin. Ülkemizdeki doğa katliamı zaten gözler önünde.

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
@A.Sinan Bu yazdıklarınızın din ile alakası yok. Neden bu konuya yazma gereği duyuyorsunuz bunları bunu anlamıyorum?

Dinsiz biri de insancıl olabilir doğayı sevebilir hayvanları sevebilir bunları bu konuda dile getirmeniz bence saçma olmuş, bunların kandil ile alakası nedir ya da İslamın özü ile alakası nedir?

• Beğen
Tepkiler: pilot ve M.A.Y.

M.A.Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
508
Bisiklet
Diğer
Büyük çoğunluğunun Müslüman olduğu, hergün 5 vakit ezanların okunduğu, halkın ekserisinin İslam dini üzere olduğu bu ülkede, dinen önemli bir günün hatırlatılması, karşılıklı kutlanması gayet normaldir. Rahatsız olan kişilere biz zorla telkinde bulunmuyoruz. İsteyen inanır, isteyen inanmaz. Berat gecesi hakkında çok sayıda Hadis-i Şerif nakledilmiştir, İmam Gazali gibi büyük Alimlerin eserlerinde görülebilir. Berat gecesini inkar eden arkadaşların kaynağı nedir?

Konu başlığı Berat Gecesi ise, bu gecenin alakalı olduğu dine mensup kişileri ilgilendirir. Yol bisikletinden nefret eden biri olsam ve yol bisikleti başlığına girip "yol bisikleti en kötü bisiklet, şöyle kötü, böyle kötü, frenleri tutmaz, konforsuz, ben dağ bisikletine biniyorum, hadi sizde değiştirin bisikletlerinizi! Bir daha da yol bisikleti hakkında yazı yazılmasın" benzeri bir davranış ne kadar saçma ve akıl mantık dışı ise, Müslüman olmayanların da Müslümanların konuştuğu bir ortama gelip "şu yanlış, bu uydurma, din konuşmayın rahatsız oluyorum!" tavrında olması en başta saygısızlıktır. Benim tercihim beni, senin tercihin seni ilgilendirir. Kendi inancının daha doğru olduğunu zannediyorsan tavsiyede bulunur davet edersin, o kadar.

Peygamber Efendimiz(Sallalahu Aleyhi ve Sellem);
"... Ümmetim yetmiş üç fırkaya ayrılacak, kurtuluşa eren fırka dışında kalan yetmiş iki fırka cehenneme gidecektir."
buyurmuşlardır. Ayrıca bu türden olan hadislerin devamında sahabîlerin, kurtuluşa eren fırkayı sormaları üzerine Hz. Peygamber (s.a.s):
"Benim yürüdüğüm yola ve bu yolda beni takip eden ashabımın yoluna uyanlardır." buyurmuşlardır.

Yine Veda Hutbesi'nde;
"Ey müminler! "Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler Allahın kitabı Kur an-ı Kerim ve Peygamberinin sünnetidir."

Buyurulmaktadır. Ahir zaman Müslümanları olarak bugün bu fırkaların çıkışına şahit oluyoruz. vehhabilik, şia, diyalogçular, Hadis inkarcıları v.s.
Hüküm, ancak Allah'a aittir. Fakat her Mümin kula verilmiş bir yetki vardır; Emri Bil Maruf Nehyi Anil Münker(iyiliği emretmek kötülükten menetmek). Bu yetkiye dayanarak beyan ederim ki; Bir ve Tek olan, hiçbir ortağı bulunmayan Allah'a, Resuluna ve Ahirete inanan, din olarak İslam'ı kabul eden Mümin için dosdoğru yol, Ehli Sünnet Vel Cemaat yoludur.

Tepki
131
Maalesef kandil tebrik konusu, inanmayan, inanan ama çok ta emin olmayan, inandığını zanneden ama aslında inançsız olan, gerçekten inanan ve neye inandığına hala karar verememiş olanlarca trollenmiş. Yazık çok yazık.

Saygı, hoşgörü, anlayış, empati ve sempatiden bahsedenlerin, Müslümanların kutsal kabul ettiği gün ve gecelerle alakalı olarak (forum kurallarını çiğnemediği halde) açılmış olan bir konuya ve konu içerisindeki yazışmalara bu denli tahammülsüz yaklaşıp, hatta hatta konu ile alakalı güzel dileklerini paylaşan arkadaşları suçlayıcı tarzda paylaşımlarının konudan silinmesini, bisiklet forumunda dini paylaşım yapılamaz diyenlerin de, dini paylaşım yapıldığı adından dahi anlaşılabilen bir konuyu sabote etmelerinden dolayı uyarılmalarını rica ediyorum yönetici arkadaşlardan.

Bütün inanan kardeşlerimin Berat gecesi kutlu olsun, Allah (C.C.) bizleri hakkıyla kulluk eden, hakkıyla tövbe eden, tövbesinde sebatkar olan, mahkeme-i kübrada hayır amelleri şerlerine galebe çalan kullarından eylesin inşallah.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@elbruz

Bunların dinle ilgisinin olmadığını yazmışdım zaten.

Bu konuya neden yazma gereği duydum? Ben ne yaptığımı biliyormuyum ki? Saçmalık işte başka ne olacak. -:)))

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
@suat akman bey bence hatırlatma, kutlama yapılmasında bir sıkıntı yok. Sıkıntı böyle basit gidişatı olan herhangi bir saldırı amacı gütmeyen basit bir tebriği kabul edemeyen insanlarda. Bizim ülkemizde Noel kutlanmakta, hatta Müslümanlar buna iştirak etmekte. Bence empati yapmakla kalmıyor, uyguluyoruzda :) Bence sorun bu değil. Ben İslam dininin başından sonuna kalpleri fetheden bir din olduğu kanaatindeyim. O yüzden polemik başlatan arkadaşlara dikkat edin, söylemek istediğim anlaşılacaktır. Sizin düşünceniz din üzerinden tartışma olmaması gerektiği yönünde ben bunu anlıyorum ve size katılıyorum. Fakat buna sebep olan bizler değiliz, buna tahammül edemeyenlerdir.

Tekrardan herkesin Berat gecesini tebrik eder, hayırlara vesile olmasını dilerim. Ve unutmayın, inansanız da inanmasanız da Allah herkesin tek tek Rabbidir.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Atilla Gobel
Demek istedigim, tam olarak sizin anladiginiz sekilde ozetlersek ve tesekkur ederim mesajiniza :) :harika:
Ancak kutsal inanclarin olur olmaz heryere yerlestirilmesi, masumane bir sekilde de yapilsa rahatsiz ediyor beni ve gunumuz kosullarinda kimin art niyetle kimin kalpten yaptigi ayrimsanamaz hale donustugunden, herkesin daha dogru mecralarada bunu yapmasi gerektigini dusunuyorum.
Ornegin TBMM de veya miting kursusunde alet olmamali Kur'an-i Kerim.
Hıristiyan ulke mahkemelerinde dogruluk kaniti sayilmamali incil'e el basmak. O mahkemeye baska din mensubuda cikabilir vb.

Benim demek istedigim;
Kandil tebrigimizi islami forumlarda yapalim, aile buyuklerimizle, mahallelimizle, camilerde tebrikleselim.
Siyasi tartismalarimizi siyaet ve partilerin forumlarinda yapalim.
Veya sahsi sosyal ag platformlarimizda bu konularla ugrasalim.
Bisiklete dair olan seylerin disina burada pek cikilmamasi taraftariyim...

Yoksa bu forumda;
4 Haziran'da bir hiristiyan bisikletci kardesimiz "Corpus Christi" ile İsa'yi anmak isterse
2 Temmuz'da bir Budist pedalsever "Asala-Dharma Day" ile Budha ogretilerinin baslangicini kutlarsa
6 Aralık'ta musevi bir bisikletci kardesimiz "Hanukah" Kutlamaları için mesajlar atarsa

Ben hic zannetmiyorum istenen beklenen ozlenen hosgoru mesajlari yayinlansin! Hemen her din mensubu kendi inanc birikimi ve potasina gore elestirilerine ve gorus aciklamalarina degisen doz ve saygi-saygisizlik seviyesinde baslayacak ve ipin ucu kacacaktir.

Ola ki bu kadar muslumanin oldugu bir ulke ve platformda "Ateist" goruslu bir bisikletci arkadas gorus mesaj aciklamaya kalksin bakalim :krktm:

Anlatmaya calistigim seylerin arkasinda bunlarida dusunmek gerektigini soylemeye calisiyorum :kötü:

• Beğen
Tepkiler: pilot

Carel

Forum Demirbaşı
Tepki
743
Bisiklet
Sedona
@A.Sinan

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/s720x720/1511079_811009448996205_9108018480202867081_n.jpg?oh=48a09cc5bd48e0a51abf5e65939621eb&oe=55FABD43&__gda__=1442837956_366edce574434d68bed4e7007348aced

Aklıma bu geldi nedense. Çok yazık boşa gidecek yaptıkları :)

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
@suat akman bey yolda yürürken Allah kelamı eden iki Müslüman tasavvur edin, hemen karşılarından gelen ve farklı dine mensup bir insan hayal edin. Eğer karşıdan gelen bu durumdan rahatsız olacak ve Müslümanlara bunun yeri burası değil diyecek olurlarsa kavga çıkar. Şimdi sizin tarifinize karşılık bu örneği vermek istedim. Bu konu başlığını gören diğer dine mensup insanlar veya hiç inanmayanlar girip bakmazlar ki zaten. Yani siz ilgilenmediğiniz bir husus hakkında atıp tutmaya başlarsanız elbette insanlar sizin niyetinizi sorgulamaya başlarlar. O yüzden bu mesele zaman ve mekan meselesi değildir.

Gelelim diğer dine mensup arkadaşların gün kutlamasına, yüzyıllardır bu topraklar üzerinde özgürce yaşamaktalar. Yaşamlarını olumsuz derecede kısıtlayacak bir eziyet görmediler, çoğu zaman İstiklal harbi esnasında bize ihanet edenleri çok olsa da yine büyük işkenceler yaşamadılar. Hatta zulümden kurtardıklarımız da çok olmuştur. Fakat Müslüman topraklarında yaşamanın bir bedeli vardır, onlar buna canı gönülden 1000 yıldan beri iştirak ederek yaşadılar, kimileri bizim din kardeşimiz oldu, kimileri olmadı. Hatta Latin çarığını, Müslüman sarığına tercih edenler oldu. Yani sizin kavrayamadığınız şey 1000 yıl önce bunların bir kurala bağlanmış olmasıdır. O yüzden o insanlar Müslüman mahallesinde salyangoz satılmayacağını bilirler ve özgürce yaşarlar.

Ben sizin yerinizde olsam Müslümanların sosyal hayatını inceleyen ve incelemiş bir çok seyyahın yazdığı kitapları okurdum. Oralarda gerek Klasik çağ Osmanlı döneminde, gerek yakın dönem Osmanlı tarihinde hayatın nasıl aktığını ve neleri miras aldığımızı çok iyi öğrenirdim.

Beklentileriniz bence sönük kalıyor. Çünkü İslam dininin yapısında bazı şeyler uygulanabilir değildir.

Klasikci

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Yavuz.O.YILMAZ.
Bisiklet
Diğer
Benim babam senin babanı döver benim dinimde senin dinini döver modun'dan kurtulsak beyler kim neyi kutlar yada kutlamaz boşverin yaaa.sonuçda herkesin gideceği yer belli neyi tartışıyorsunuz!

CanerG

Aktif Üye
Tepki
27
İsim
Caner G.
Bisiklet
Salcano
Berat kandiliniz mübarek olsun. Hayırlı günler :)

• Beğen
Tepkiler: M.A.Y.

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
tartışmalar büyüyeceğe benziyor. bisiklet forumuyla bağdaşmayan paylaşımlar yapılmadan adminler konuyu kilitlesin. bu tarz konuların konuşulması en yakın arkadaşları bile birbirine düşürür. insanlar buraya bisiklet hakkında bilgi paylaşmak için geliyorlar. kandil kutlayacak olan islam forumunda kutlasın. imza: kilitlensin de kilitlensinciler hareketi.
şaka bir yana herkesin hoşgörülü olduğu (tek taraflı hoşgörü ve imtiyaz beklemediği), kendini bilen, başkasının malında, canında, ırzında gözü olmayan, riyadan, nefretten, israftan ve haramdan uzak bir medeniyet olmamız için sırf bugün değil her gün dua edelim. dualar sözle değil karakter ve davranışlarla hayata geçer.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Onur İlker Gündoğdu

insanların sizin inandığınız veya inanmadığınız şeye laf etmemesini isterken bu kadar güzel niyetlerle iyi temennilerde bulunan insanlara laf sokma gayretiniz neden?
sizin inandığınız size bizim inandığımız bize!

bizim inandığımız dine inanmıyorsanız zaten sizi ilgilendiren bir durum yok. hoş inanmıyorsanız zaten aslınıza göre hareket ediyorsunuz. bu yazdıklarım beyhude.

Allah size de hidayet etsin. ne diyelim.

son olarak, sizin cümlenizle yazayım:
doğru bir tanedir on tane değil, beğenmiyorsanız konuyu engelleyin.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Atilla Gobel
Islam, islam kulturu, gecmisteki - tarihteki islamiyet guzel seyler. Keske halen o temizlik, saflik, hosgoru ve dogrulukla uygulansa hersey! Ama artik "sen-ben" "siz-biz" "azinlik-cogunluk" bolunmesi aldi basini yurudu. Ben inandigim seylerin dahi yerli yersiz karsima cikarilmasindan rahatsiz olmaya basladim sonucta.
Hz. Omer adaleti ile buyuduk, okuduk ogrendik biz. Aksam mesai bitince hani devlet mumunu sondurur kendininkini yakardi. Bakiyorumda inanc nasil yozlastirilmis. Nasil reklam ve ticaret malzemesi edilmis. Ve nasilda yuce tutulmasi gerekirken degerler paspasa cevrilip gosteris ve propaganda aracina cevrilmis. O yuzden herseyin gerektigi yerde, zamanda olmasi gerektigi sekilde yapilmasini gormek istiyorum...
Dogruya dogru, egriye egri denmesini istiyorum. Bu yapilirken de kimin neye inandigi, irki, dili, cinsi tartisilmasin istiyorum. Olur olmaz yerde hersey gozumuze sokulup "seni baglamiyorsa bakmayiver" denmesin istiyorum!
Zaten bu dunya bu haliyle bana gore degil, ben Peter Pan misali varolmayan ulke hayaliyle yasiyorum :p

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
@suat akman yok yahu o kadar yüklenmeyin kendinize :) İnsanlarla sohbet edebilmek güzel bir duygudur ve bizim yaptığımız tam olarak bu. Kimse kimseyi köşeye sıkıştırmayınca geniş ve rahat bir şekilde sohbet edebiliyoruz. Bence en güzeli de bu zaten.

• Beğen
Tepkiler: suat akman