Bepro s pedal bazlı powermeter hakkında..

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Yeni aldığım power meter'i bir kaç ativitede denedim şuan için verilerin yüksek olduğunu düşünüyorum,

Bu 135kmlik dünki nabzımın %65'inde yaptığım rahat tempo turumdan değerler

kayseri.jpg

Bu ise rahat olduğunu düşündüğüm tempoda aynı aktivitenin 1 saat 361 watt ftp verdiğimin iddia edilmesi

kays pwr.jpg

Buda evimizin yakınlarında %8 eğimli bir yokuş

% 8 eğimli bir tırmanış.jpg

Buda yine garminin pedal bazlı Powermeter'ini kullanan @Bahadır Gürel arkadaşımızında benimle bulunduğu aynı yarışta hıza göre ben power meter kullanmazken strava power değerlerimle karşılaştırıldığında onunkininde stravaya göre ve ortalama hızlara göre ben dahi gözüken herkesinkinden düşük olduğu..

Bahadır gürelle karşılaştırma strava power değerleri.png

Bu durumda stravaya göre bahadır bey'in power meterli değerleri düşük benim powermeterli değerlerim yüksek oluyor..

Şimdi gelelim cihazın kalibrasyonuna; Cihazın update programında krank boyumu seçtim, single yani tek pedal olarakta işaretledim..

Kendi update programında %15'e kadar (+) ve (-) olmak üzere elle girilebilir kalibre imkanı tanıyor, ayrıca cihazın 3 farklı kalibrasyon şekli olduğunu öğrendim..

1. dinamik kalibrasyon
hafif inişli bir yolda giderken 2 kere denemeye çalıştım ama benim timex cihazımda kadans değeri o sırada gittiği için tam olarak emin olamadım, hatda daha sonra yaklaşık 15dk cihaza bağlanamadım, cihazın update programında yazdığına göre %-0.5 calibre etmiş şuanda kendini yani nerdeyse %1 fazla gösterdiğini düşünüp değeri düşük kalibre etmiş..

2.Statik kalibrasyon bunuda benim timex cihazımda powermeter kalibrasyonuna ait bilgi bulamadığım için yapamadım

3. ağırlık tartımı ile doğru veya yanlış ölçtüğünü gösteren ve yanlış ise değeri eksi artı olarak cihazın update programına yüzde şeklinde yazarak verileri düzeltmek..

Timex bilgisayarın ise ekranda gösterdiği veriler öylemi olur bilmiyorum ama normalized power değerleriyle örtüşüyor..
Timexde anlık değerler, ortalama ve maksimum değerler var anlık değerler saniyede 2-3 kere değişiyor veriler 3sn ve 5sn ayarı sanırım yok.. ayrıca lap ekranında lap power verileride yok..

Konuyla ilgili hepinizden bilgi bekliyorum özellikle bu tarz konularda forumun en araştırmacı ve bilgili kişileri @Bahadır Gürel , @Murat B. ve @Hüseyin Çelebi den cevap bekliyorum..

Scudo

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Ben de powermetrenizin gerçekte olandan yüksek değerler verdiğini düşünüyorum. 5 saatten uzun bir süre için ortalamanızı 347W olarak ölçmüş, bahar klasiklerinde profesyonellerin performansları da bu seviyelerde...

Anladığım kadarıyla Timex Cycle Trainer kullanıyorsunuz, dcrainmaker'ın yazdığına göre ( (link) ) bu cihaz powermetreyi kalibre edemiyor; paylaştığınız videolardaki dynamic calibration yöntemini kullanmanız gerekli.

Bu da benim 800 metrelik ve %5 eğimli bir segmentteki derecelerim, powermetre ölçümleri ile strava'nın tahminleri birbirleri ile son derece tutarlı:
2016-11-16.png

• Beğen
Tepkiler: fahrettin akansu

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Evet @Murat B. bey cihazı kalibre etmek ve yanlış değeri çözmek için paylaştığım son videoda gösterildiği şekilde ağırlıkla gözüken değeri doğru değere düşürüp çıkarma işlemi ile kalibre etmek yanlış değere göre en kesin çözüm olur görüşündeyim,

ziraa örnek verecek olursak; dijital tartı ile tartarak 5kilo çıkardığımız bir ağırlık, hassas kantar çalışma prensibinde çalışan; power meter cihazın verilerini, 5 kiloya karşı gelen değerin ne kadar altında ise o kadar yüzde oranında artırım,

yada olması gerekenin ne kadar üzerinde bir değer ise o kadar yüzde oranında düşürebilme imkanı sunuyor olması, bepro s power meter'in update programı sayesinde power'ı kabloyla bilgisayara bağlayıp yapılabiliyor olması bepro s'in iyi bir yönü olduğunu düşünüyorum..

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Bununla ilgili olarak aşağıdaki linkte yanıt vermiştim.

(link)

Küçük yapılı insanların daha az güç ürettikleri doğrudur. Ama işin içine kilolar ve boylar da girdiğinden mutlak watt iyi bir gösterge olmaz. Bunun yerine watt/kg almak daha doğru. Düz yolda ve yokuş aşağı yolda boy önemli çünkü ne kadar küçülmeye-saklanmaya çalışsanız da yeterli aerodinami yaratamıyorsunuz. Bu açıdan kısa boylular avantajlı. Ben bu avantajı rüzgara karşı yollarda ve yokuş inişlerde yaşıyorum. Düz yolda işin içine yavaşlama ve hızlanma -yani ivmelenme- girdiğinden ağırlık önem kazanıyor. Ağır bir vücudu hızlandırmakla hafif bir vücudu hızlandırmak arasında güç açısından fark var. Yokuş çıkışlarını hepimiz biliyoruz, kilo önem taşıyor.

Bunların ötesinde, benim güç ölçerin bir hayli düşük değer gösterdiğinden şüpheleniyorum. Strava'dan izlediğim kadarıyla, güç ölçeri olan çoğu kişi benden fazla güç üretiyor (buna kadınlar da dahil). Ancak benim boyumun Türkiye şartlarında ortalama bir kadından bile kısa olduğunu hatırlamam yeterli. Ya az güçle çok yol alıyorum, ekonomiyi iyi öğrenmişim ya da yol yarışlarını sadece güçle değerlendirmemek lazım.

Bana göre tutarlılık önemli. Kalibrasyon hatalarını da giderdikten sonra çıkan değerleri referans alıp güç bölgelerini ve antrenman programını buna göre ayarlaman yeterli olacaktır. Sonuçta kimin fazla güç ürettiği değil, bitiş noktasına ne kadar sürede vardığımız önemli.

Not: Ağırlık testini ben de deneyeceğim. Ancak Garmin Vector'de elle kalibrasyon yok. Zaten ağırlık uyguladığımda uygulanan torku yani Newton cinsinden kuvveti gösterecek. Gücü bulmak için pedalın da dönmesi gerekir.

NKurtuldu

Forum Bağımlısı
Tepki
1.205
Bisiklet
Canyon
Bunlar da benim bir segment için verilerim.

upload_2016-11-16_17-17-34.png

upload_2016-11-16_17-17-55.png

Powermetre yi yeni kullanmaya başlamış olsam da, sonuçlar öncekiler ile tutarlı görünüyor.

Garmin Vector 2S kullanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
@emrah9700 pedalı torkmetre ile takmadıysanız pedal ve krank bazlı powermetre leri doğru torkta sıkmak gerekiyor doğru tork uygulanmazsa doğruluğu etkileyebiliyor.

• Beğen

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Pedalı bu takılış video'sunda gösterdiği gibi takmaya çalıştım ama videoda gösterildiği gibi 35-40nm güç ile sıkmam gerekirken, ne kadar sıktığımı torkmetre cihazım olmadığı için tam bilemiyorum,

hatda bir kere gevşedi sensör hizalama etiketinden pedal çizgisi dönünce sapdı ve sonra düzeltip bir daha gevşemesin diye daha çok sıktım arayada kendi içinden çıkan pullardan 1 tanesini koydum, bu nedenle fazla gösteriyorsa bile eğer son haline göre yine ağırlık yöntemi ile bir kereye mahsus son haliyle kalibre edilmesi mantıklı..

Yanında 2 adet hizalama stickerı adı altında satılan bu üründen (link) çıktı, çift pedalda da zaten 4 tane çıkıyor, yanılmıyorsam o stickerın diğeri boş pedal tarafı için değil ikinci bir bisiklet için tek sensörlüde 2 adet, çift sensörlüde 4 adet konuyordur kutusuna..

@Bahadır Gürel bey pedal bazlı powermeterinize ağırlık kalibresi işlemini yaptıktan sonra, düşük değerleriniz normale dönecekmi, gelişmeleri merakla bekliyoruz..

Akabinde bende timex ile yapamadığım kalibreyi, geçicide olsa bir garmin cihaz temin edip yapmayı deneyebilirim..

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@emrah9700

Henüz bu testi nasıl yapacağımı çözemedim.

Aşağıdaki video, ilk kalibrasyon işlemini anlatıyor (günlük kalibrasyondan tek farkı, öncesinde kadans yapmaya gerek duyması). 1:10'da tork kısmını gösteriyor. Kalibrasyonun doğruluğu için, bu noktada torkun sıfır olması gerekiyor (pod yere bakar şekilde, pedallar yatay olacak). Eğer farklı bir değer varsa (eksi veya artı, fark etmez), kalibrasyon olmamış demektir. Ben bu noktada, bisiklet trainer üzerinde ve arka lastiği sabit tutarken, pedala ağırlık koyabilirim. Pedal dönmeyecek ama bir tork gösterecek. Bu tork değerini Newton cinsine dönüştürmem lazım (aynakol uzunluğu 170 mm). Buradan, doğru ölçüp ölçmediğini görebilirim. Bu yöntem doğruysa, bir düzeltme yapamam ama, uyguladığım gücün doğru olup olmadığını tahmin edebilirim.

upload_2016-11-18_14-6-57.png

Garmin Vector'ün ölçme mantığıyla ilgili en detaylı yazıyı burada buldum:

(link)

Aslında Garmin doğrudan uygulanan kuvveti ölçüyor ama önemli olan yapılan iş. Bu durumda, mesela saatin 10 yönünde veya saatin 6 yönünde aynı kuvveti uygulasanız, Garmin her ikisi kuvvetin aynı olduğunu görüyor ama, iş açısından 10 yönündeki kuvvetin en yüksek gücü ürettiğini hesaplayarak buluyor. Bu durumda, güç hesabı biraz da tahmin üzerine kurulu. Mesela pedala uyguladığınız kuvvet tam dik değilse, sağa veya sola ise, bu durumda Garmin fazla güç değeri yazacak.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Be pro'nun takılışı ile ilgili ayrıntılı videolar buldum,

video 1

video 2

bu videoda dipteki pulun ne kadar sıkılacağını gösteriyor ama tam anlayamadım bitişikmi olacak yoksa sıkıldıktan sonraki ilk çizgiyemi sabitlenecek, kitapçığındada 1mm'den az boşluk olacağı yazıyor..
Video no 3

Video 4

Video 5

Video 6

Video 7

Video 8

Video 9

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Bahadır Gürel

Yanılmıyorsam, Garmin Vector, gücün yönünü de belirleyip ona göre ölçüm yapıyor. Hatta bu sayede Torque Effectiveness yani tork etkinliği diye bir metrik sunuyor. Bu da pedala uyguladığınız gücün ne kadarının harekete çevrilebileceğini gösteriyor.

Hangi tür powermetre alacağı konusunda düşünenler için yardımcı olabilmesi için yazıyorum; benim kullandığım power2max, spider (aynakol dişlilerinin takıldığı parça) ölçüm yaptığı için bu şekilde veri sunamıyor. Fakat hiç bir kalibrasyon gerektirmiyor. Sıcaklık değişimlerinden kaynaklanan hataları bile pedal çevirmeye ara verdiğiniz zaman kendini sıfırlayarak otomatik düzeltiyor.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Nihayet ağırlık kullanarak tork ölçümü yaptım. Zor olan ağırlık bulmaktı. Alet çantasını kullanmaya karar verdim. Alet çantasına bir kaç şey koyduktan sonra, hassas askıyla ölçerek 4,995 kg hassasiyette bir ağırlık hazırladım. Bisikleti trainer'a yerleştirdikten sonra, arka tekeri, oynamayacak şekilde sabitledim. Pedalları yatay duruma getirip kalibrasyonu açınca Tork değerini 0 yazdı. Ağırlığı pedala astığımda Tork = 8,47-8,50 Nm arasında dolaştı.

8,50 Nm'den hesaplayınca kuvveti 50 N buluyorum. N-kg dönüştürünce ağırlığı 5,0985 kg buluyorum; bu doğru değil.

8,47 Nm'den hesaplayınca kuvveti 49,8235 buluyorum. N-kg dönüştürünce ağırlığı 5,0806 kg buluyorum; bu da doğru değil.

Aslında bir çok kez deneme yapmam lazım ama, şu an gördüğüm kadarıyla tork hatalı çıkıyor. 5 kg'lık ağırlık koymama karşın sanki daha fazla ağırlık kullanıyorum gibi ölçüyor. Her durumda %1 fazla ölçüyor gibi. Çrneğin 20 dk'lık 177 watt gücüm aslında 175 watt olmalı vb.

Tabii, bir de buna sol bacağımın sağ bacağıma göre güçlü olmasını da katarsam; aslında bu değerin biraz daha düşük olması lazım.

upload_2016-11-20_19-45-33.png
upload_2016-11-20_19-52-22.png

upload_2016-11-20_19-47-0.png
upload_2016-11-20_19-54-35.png

Dosyalar

• Beğen

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Çok şükür, Be pro single power meter pedalımın fazla ölçüm hatasını bir garmin cihaz bulup static calibre ile çözdüm en sonunda,

dynamic calibre hiç bir çare olmamıştı sanırım anladığım kadarıyla dynamic kalibre pedalın hizalama etiketine göre doğru konumda olup olmadığını ölçüyor, belkide kadansı sayıyordur, çünkü static kalibre öncesindede kadans değerleri yine aynı normaldi, sadece watt değerleri yüksekdi..

@Murat B. @Bahadır Gürel @Hüseyin Çelebi @Ertan M. , @NKurtuldu ...
15182438_10154803338634850_369184524_o.jpg

Değerler stravanınkine çok yakın hatda uzun yokuşlarda daha bi yakın, Eski değerim 480 ölçülürken yeni 294 ölçülmüş, ve sonrasında bir 20dk ftp sürüşü yaptım 20dklık değerim 400 çıkıyorduki şimdi doğrusu 250watt çıkıyor.. (Bu arada resimde stravanın hesapladıkları arasında fazla fark olan sürüşler aynı yokuşu dağ ve yol bisikletim ile çıkınca oluşan hesap farkı)

Şuanki korkum garmin cihazım olmadığı için sık sık kalibre etmek zorunda kalırmıyım bu ayar ne kadar gider vs..

CAM00043.jpg (Silinen Be pro s Hizalama çizgisi ölçümü)

@Ali Demir bey eğer be pro s power pedalınızın ışığı sürekli yanıp sönüyorsa büyük ihtimalle siz pedal geri tur attırılarak başlatılan dynamic kalibreyi tamamlayamamışsınız, bende bir ara pedalı 10 kere geri çevirdim sonra bir garminle takip edemediğim için pedal kalibre olurken kadansını timexle göremediğim için doğru kadansı tutturup cihazı normale döndürene kadar epey uğraştım hemde bir kaç kere (niye bir kaç kere derseniz power yüksek ölçme sorununu çözmeye çalıştım) düz yolda tahminle yapamadım geriye 60 ileri 80 kadansa çok yakın olması gerekiyor, sonra ikinci bir kadans yardımıyla trainer üzerinde 80 kadansı tutturunca ancak düzeltebildim..

Bu arada power meterim %35 civarı yüksek ölçüyordu onu yok etmek için garmin cihazım olmayınca dynamıc kalibre ettim ama power değerlerini hiç etkilemedi, sonra bir arkadaşın garmini ile pedalı aşağı getirip kalibre tuşuna basılarak yapılan static kalibreyi yapınca power değerlerim normale döndü..

Anladığım kadarıyla static kalibre hizalama etiketiyle kadansı, dynamic kalibrede power'i yönetiyor, tabii doğal olarak pedalın hizası doğru olmazsa kadans doğru olmaz ve pedalı aşağı getirerek ayarlanan ve power değerleride dynamic kalibre ile yanlış olacaktır.. Sanırım benimkide kalibre yarım kaldığında kendi programına bağlanmıyor, ayarlandıktan sonrada kalibre işlemini doğru kadansda yönettiyseniz program - yada + şeklinde açı farkınıda söylüyor size..

Yani sırasıyla özetlersek yapacağınızı

pedalı doğru olduğunu inandığınız şekilde önce hizalamak
sonra bir garmin yardımıyla doğru kadansda dynamic kalibre
Sonrada static kalibre

Bu arada @Ali Demir size hizalama etiketi bilgilerini vereli çok zaman oldu o zamandır bu sorundan power kullanamıyormusunuz?

Ali Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.572
Bisiklet
Specialized
Merhabalar hocam. maalesef sinirlenip çıkardım, koydum kenara pedalı. kaç aydır yatıyor. sezon da başladı artık, bir ayarlayayım dedim ama yine sinir etti. :p

sizin anlattığınıza göre hizada bir sıkıntı yok o zaman. asıl problem dinamik kalibrede. kadansı tutturamıyorum sanırım. bir kaç kez garmine bakarak kadansı tutturabilmek adına elle çevirerek yapmaya çalıştım ama çok manasız tabii. :)
doğru kalibre etmek için trainerda yapmam lazım o vakit. çok teşekkürler hocam, zahmet verdim.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@Ali Demir

Evet bende kaç aydır aktivitelerinizde power kaydı olmayınca merak etmiştim, satacağınıza ihtimal vermemiştim, keşke daha önce sorsaydınız sonuçta bende aynısını kullanıyorum, dynamıc kalibreyi bende bir kere tutturdum pedalın programı çok az bir %de açık hatası var diyordu timexle cadansı görmeden bir daha kalibre macerasına girmemek için tekrar yapmamıştım.. :D

Sonuçları burdan bildirirsiniz..

• Beğen
Tepkiler: Ali Demir

Ali Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.572
Bisiklet
Specialized
"Her sensör ayrı ayrı kalibre edildiği için hizalamanın tam yerini bilmemize imkan yok.
Bu durumda eğer bize ürünü göndermen mümkün değilse bir kaç adımı izleyerek hizalama çizgisinin nerede olduğunu bulabilirsin.
Mesela sensörün çevresini 3 sektöre bölebilirsin. Sonra bir kalem ile bu sektörleri işaretleyip her sektörde dinamik kalibrasyon hizalamasını yapmayı deneyebilirsin.
Eğer bu 3 pozisyondan hiç biri düzgün çalışmazsa(açı ayarlanmaz ve gücü göremezsin) bu bölmüş olduğun her 3 sektörü ayrıca 2şer sektöre daha böler ve bir daha bulana kadar denersin.(Lütfen hizalamanın aşağı yukarı 18 derece içinde olduğu zaman dinamik kalibrasyonun tamamlanacağını hesaba kat)
Doğru çalışan pozisyonu bulduktan sonra lütfen bize sensörün rapor dosyasını gönder ki ben içerideki verileri kontrol edip sana sensörü doğru hizalamış mısın söyleyeyim."

cevap yazmışlar. Her sensör ayrı ayrı kalibre edildiği için hizalamanın tam yerini bilmemize imkan yok demişler ama sizden ve başka bir arkadaştan aldığım ölçüler aynı çıktı.

Çarşamba günü Ertuğrul ile el atacağız. sizinde vermiş olduğunuz bilgilerle yapacağımızı düşünüyorum :)

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@Ali Demir

Bencede paylaştığım ölçülü resime göre hesaplanabilecek yaklaşık konumda aynı işi görür, ziraa belirli bir yanılma payı hakkın var, onuda kalibre bitince program gösteriyor, sonra çıkan değere göre örnek +yada-%3 se deneme yanılma ile onu %0 yapınca o noktaya artık sağlam bir işaret koyarsın..

Benimde ilerde silinmeden yapmam lazım, bu arada silinen kısma pedalı takmadan iç lastik kesip halka şeklinde örnek 3cm genişlğinde kılıf gibi takıp be proyu korumaya aldıklarını gördüm, hatda resimleri bulup burada paylaşayım.. zaten ilerde pedalı sökersem benimde yapmam lazım..

b1.jpg

Yıpranmış bir pedal
b2.jpg

bahsettiğim iç lastikden yapılan kılıf
b3.jpg

b4.jpg

b5.jpg

Yakına konumlandırılan kal sonrası pedala değerek hem power pedalı hemde kendini aşındıran bir ayakkabı
b6.jpg

.

04.09.2017 tarihli açıklama

Arkadaşlar 10,5 aydır kullandğım be pro s Power meter'den şimdilik memnun olduğumu söyleyim..

Ürün'le ilgili dikkat edilmesi gereken nokta hava sıcaklık farkından ve işaret çizgisinin yerinde olmazsa ölçümde hatalar oluyor, sıcaklık farkı dolayısıyla güncel hava sıcaklığına göre arada bir kalibre edilmeli, pedal konumlandırma çizgiside pedal iyi sıkılandıktan sonra arada bir yerinde olup olmadığı kontrol edilmeli..

• Beğen
Tepkiler: Ali Demir

Ali Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.572
Bisiklet
Specialized
yeni versiyonu çıkmış, böyle çizgi mizgi uğraşmadan sıkıp bırakıyorsun. :) keşke biz almadan önce yapsalardı bu iyiliği:p

• Beğen