Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Benzincide lastik şişirmek

Konu, 'Tekerlekler' kısmında zeynep eki tarafından paylaşıldı.

1. zeynep eki

zeynep eki Yeni Üye

Seviye:
    saçmalılyor olabılırım.benzıncıdekı lastık pompalarında 50 psı hava bassam tekerlere patlarmı..benzıncıdekı adam 35 den fazla bastrtmadı,bende korktum.patlar dedı...sonucta psı her yerde aynı degılmıdır.tekerın ustundekı alt deger 50 psı..sımdıden tesekkurler...

2. akifberkant

akifberkant Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Merhaba,

Psı heryerde aynıdır evet. Altdeğer 50 iken siz 35 psı hava bastıysanız zaten lastiğinizin inik olduğunu hissetmişsinizdir. Alt değer 50 psı ise patlamaz.

3. Can_517

Can_517 Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    : ))) Benzinci işte.

4. semih59

semih59 Forum Bağımlısı

Adı:
    Semih Saygın
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Normal olarak her hangi bir benzin istasyonunda hava ayarını siz yapacaksınız Sizden önce kullanan yüksek ayarda bırakmış olabilir 32 e Ayarlayıp lastiklerinizi şişirebilirsiniz.Bisikletinizdeki dış lastiğiniz Kaliteli bir dış lastik ise lastiğin dışında min.max hava basılacağı yazar.Ona göre Hava makinasına ayar yapıp lastiğinizi şişireceksiniz Yanlız iç lastiğiniz ince sibop ise benzincilerde şişiremezsiniz aparat almanız gerekir.Fakat genelde kalın siboplu lastikler kullanılıyor yol bisikleti haricinde:)

5. engin ku

engin ku Aktif Üye

Seviye:
    ben 7200 kullanıyorum. lastik basınc max 60 psi. 58 bastığımda yeterli oluyor. ve her sürüşten önce mutlaka 58 psi ile lastiklerimi şişiririm. Dağ bisikletlerinde bu değer sanırım max 50 psi yani sizin 48 veya 49 psi basmanız yeterli olur. bu değerler butun benzincilerde aynıdır, değişmez. herhangi bir benzincide pompayı, basmak istediğiniz psi a getirip gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz..

erkan yurttas bunu beğendi.
  6. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    kapaca bi tabir vardır elleyerek karar vermek arka lastik elle sıkılır ve ayarlanır eskiden öyleydi ama şimdi bu makinelere nazik davranmak lazım yoksa küser :Do yüzden en doğru olanı yapın ancak inik bi tekerde sizi çok yorar siz kendinize göre en doğru ayarı belirlemelisiniz ...

Uğur Recep AKGÜL bunu beğendi.
  7. Emin Zeki Tok

Emin Zeki Tok Yeni Üye

Seviye:
    Pompacılar psi yi lastikteki hava miktarı olarak algılıyor.Onun içinde "arabaya 30 basıyoruz buna 10-15 yeter"falan diyorlar.
    Siz lastiğin üstündeki min değerin altına inmeyin bence.Yanakları çatlatırsınız

8. Soner SAĞ

Soner SAĞ Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Lastik üzerinde max psi değeri yazar. Max 50 psi yazıyorsa bu degeri görene kadar basmanız gerekmiyor. Max değeri aşmadan kendi konforunuzu bozmayacak bir degerde basın.

misli1 bunu beğendi.
  9. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    O benzinciye fikrini sorduysanız cevap vermesi normal. Aksi takdirde, "tipik yurdum insanı" kavramı gündeme gelir. Ayrıca bir patlama olacaksa, patlayan sizin lastiğiniz olacaktır, onların kompresörü, hortumu, hava saati, vs. değil. Kaldı ki, patlama falan olmayacaktır.

10. Aziz Özkan

Aziz Özkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    lastiğin cinsine göre psi değeri değişir. optimum değer genelde lastik yanaklarında yazar. şişirme yapılırken hiç bir bilgisi olmadıgı halde kendini her şeyi bilen biri sanan yurdum insanına değil, lastiğe danışmak gerekir ;) pompacının 35 demesi araçlara genelde o miktarda hava basılır ondandır. zira araca bu kadar basılırsa bisiklete 35 fazla bile diye düşünmüştür. ben lastiklerime 110psi basıyorum. cinse göre değişir dediğim gibi.

11. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Amma saçmalamışsınız,benzincideki pompalar yeterli olan havayı basınca hava vermeyi kesiyor...

12. Aziz Özkan

Aziz Özkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    bana mı dedin bilmiyorum ama ben yinede kendi açımdam cevaplayayım. ben benzincide hava basmıyorum kendi pompam var onu kullanıyorum. lastiğimdeki hava miktarını sadece örnek olarak verdim. yol bisikleti kullanıyorum zaten ben , o kadar havayı mtb lastiğine basarsan patlar.

13. Volkan Aykul

Volkan Aykul Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Benim tekerde en fazla 60 yazıyor ben benzinciye de gitsem pompaylada şişirsem 55 basıyorum. Bir de lastiğin yere değdiği alan genişledikçe lastiğin içine basılan hava basıncı azalır. Teker inceldikçe basınç artar. Bundan dolayı araba tekerlerindeki basınç bisiklettekilerden azdır.

14. tayfun sezer

tayfun sezer Misafir

Adamın biri yeni bir traktör almış Benzinciye girmiş mazot almak için O arada traktörün sağını solunu kurcalayayım demiş.Lastiğe ilişmiş gözü.Benzinciye sormuş "bunun lastiğine kaç hava basacağım"Benzincide cevap vermiş "Valla abi arabalara 35 falan basılıyo Sen buna bi 100-150 falan bas"Ve sonunda ne olmuş...GÜÜÜÜÜMMMM:D :D :D aklıma gelmişken anlatayım dedim.

15. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Saç, malanmaz, taranır...

offom ve sametutuncu bunu beğendi.
  16. Çağatay TURHAN

Çağatay TURHAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    arkadaşlar lastiğin yanagında yazan max değerin %10 altında kalmanızı tavsiye ederim mtbler için yani max 60 yazıyorsa 55 iyi olacaktır hem virajlarda yol tutusunun dusmemesi hemde sarsıntılarda vibrasyon saglaması acısından

17. mustafa apçin

mustafa apçin Aktif Üye

Seviye:
    Maksimum değerin de hikaye olduğunu düşünüyorum bazen. İnsanlar yanlışıkla üstüne çıkabilir diye 5-10 aşağı yazmışlardır kanısındayım:)
    O yüzden max un altında değil de tam max değerde kalırsanız sıkıntı olmaz.

Benim lastikte 40 yazıyor. Dün 40 bastım oturdum. Lastik yassılaşıyordu hala. Gözümü kararttım bastım 45 e. Muhteşem oldu:)

Tabi benim lastiğim için geçerli bu durum.

18. mustafa akman

mustafa akman Onursal Üye

Seviye:
    bence yılın esprisi şimdiden belli oldu
    :)

ben de tam max kadar şişiriyorum
    maxda kalmak lazım

19. Atıl Güven

Atıl Güven Forum Demirbaşı

Adı:
    Atıl Güven
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ben benzincide 55 ayarliyorum sonra kontrol ederek hava basiyorum taş gibi oluncada çekiyorum en iyi yöntem bu bence :)

20. ramirez

ramirez Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    kesinlikle katılıyorum.
    ayrıca arkadaslar; şunu söylemeden geçemiyeceğim:
    ne yazıkki, bizim ülkemizde "hava" işiyle ugrasan insanların büyük çoğunluğu bile herhangi bir malzemeye basılan havanın PSI degerini havanın miktarı zannediyor. oysa "BİZ BİLİNÇLİ BİSİKLET KULLANICILARI" biliyoruz ki; bir lastiğe basılacak havanın miktarı o lastiğin hacmiyle alakalı olarak dış yüzeye yapacagı baskı göz önünde bulundurularak hesaplanır. yani bu şu demektir: incecik tekerlekli bir yol bisikletinin lastiği 80 - 100 psi basıncı ( kendi ebatına göre) kaldırabildiği gibi, dev gibi bir dozer lastiğine 20-30 psı basınc yeterli gelebilir. kısacası havanın miktarı değil, basılan yerin hacmine oranı önemlidir.
    o yüzden en iyisi elle şişirip kontrol edip, kafamızıda böyle garip hesaplara takmamak bence. bas pompayı ne güzel... eskiden kompresör mü vardı yav...:):)