Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Benim ölçülerime göre kompenentler arası uzaklık nasıl olmalı ?

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında mfurkanacar tarafından paylaşıldı.

1. mfurkanacar

mfurkanacar Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaşlar öncelikle merhabalar.

Bisikletten yeterli verimi alamıyorum gibime geliyor. Çabuk yoruluyorum ve çevirdiğim pedalın karşılığını alamıyorum. Bunun Bisiklet ayarlarıyla alakalı olabileceğini düşündüm ve izninizle size danışmaya karar verdim.
    Onun için bisiklet ayarlarıyla alakalı bi kaç sorum olacak.
    Boyum 180 cm bacak iç boyum ise 77 cm.
    Bisikletim Salcano City Sport 40 modeli. Bisikleti alalı 2 hafta kadar oldu. 2 tür kadro boyu vardı 18 inç ve 20 inç. Orda ikisinide deneme imkanım oldu.
    Kadro üstünde dururken baçak içinden en az 2 3 cm kadar boşluk olmalı düşüncesine bağlı kalarak 18 inç bisikleti aldım. 20 inç de boşluğu geçtim rahatsız bile ediyordu.
    Almaya gitmeden önce bu forumda çok araştrdım benm boy ve bacak iç uzunluguma uygun olan 20 inçe karar vermiştim. Fakat deneyince onun olmayacagını anladım. Burda bi şüphe kaldı içimde. Diğerini alsaydım daha rahat mı ederdim diye ? (1)
    Diğer nokta ise bisikletteki aparatların birbirine olan uzunlukları. (2)
    Bisikleti uzun zamandır kullanmıyordum yeni başlamak nasip oldu ve çok anlamıyorum . Onun için sizden yardım bekliyorum. Neler yapabilirim nasıl sorunlarla karşılaşmış olabilirim ?
    Bisiklet ölçülerini resim şeklinde paylaşıyorum. Tekrardan boyum 180 cm bacak iç boyum 77 cm.

[​IMG][/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
    Sevgiler saygılar şimdiden teşekkürler. :alkis:

2. Murat Saygin

Murat Saygin Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    sele yüksekliği doğru ama daha çok uzun yol gezme amaçlı kullanıyorsan sana uygun kadro boyu 50cm

edit: buda 19-20" arasına denk geliyor

mfurkanacar bunu beğendi.
  3. mfurkanacar

mfurkanacar Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hocam şimdilik iş-ev , havuz-ev arası kullanıyorum. O da gidiş geliş 10 km felan dekkeliyor.
    Yukarda da dediğim gibi 20 inç büyük gibime geldi ordaki yetkili de önermedi.:confused:
    Eğer kadro boyu seçimim yanlış ise baştan kaybettim demektir :rolleyes:

4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Öncelikle bisikletiniz hayırlı olsun. Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin.
    Bu şekilde ölçülerle yardımcı olmak zor, çünkü her markanın, kadronun ölçüleri farklıdır bu konuda yardımcı olamam.
    Bisikletten istediğiniz verimi alamamanızın bir çok nedeni olabilir, ilk olarak bisiklete oturduğunuzda sele borusu, sele, gidon ve fren kolu ayarları tam size göre ayarlanmalı ve bisiklet üzerindeki duruşunuzda en büyük etkendir ve çok önemlidir. İkincisi, vites sistemi ve hangi yol durumunda hangi vites kombinasyonunda sürüyorsunuz (örn: ön 2 / arka 5 vb.) yanlış kullanılan vites kombinasyonu sizi yorabilir. Birde imkanınız var ise SPD pedal ve SPD ayakkabı kullanırsanız bisiklet sürüşünüzde ortalama %40'lık bir oranında artış olacaktır, yazmakla nekadar yardımcı olabildim bilmiyorum ama internette bisiklet ile ilgili videolar araştırıp izlerseniz daha sağlıklı bir yol olacaktır.

5. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Kadro boyun yanlış değil. En iyi kadro boyu deneyerek alınandır. Zaten sen de denemiş almışsın ve 20 inç büyük gelmiş. Bu konuda içinde şüphe olmasın.

Çabuk yorulma, çevirdiğin pedalın karşılığını alamama gibi şeyler senin atletik kondisyonunla alakalıdır. Zamanla düzelecektir. Sele boyunu doğru ayarlamak için youtubedaki videoları izle.

6. mfurkanacar

mfurkanacar Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ali hocam güzel dilekleriniz için teşekkür ediyorum aynıları sizin içinde geçerli olur inş. Dediklerinizi dikkate alacağım. SPD pedal ve ayakkabıyı araştırmam gerekecek. Hiç bi bilgim yok.
    Yüzde 40 artış kulağa çok hoş geliyor. Teşekkür ediyorum. :alkis:

Cenk hocam içimi rahatlattınız. Yeni olduğum için bu tip telaşlar olmuyor değil. Haklısınız kondisyon da bu sebebler arasında. Onu da geliştirmeye çalışacağım.
    Sizede içten teşekkürlerimi iletiyorum.

7. Mert-Demir

Mert-Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    sele ayarını doğru yapmamış olabilirsiniz bunun için seleye otururun topuğunuzla pedala basın diziniz hiç kırılmıyorsa doğru sele yüksekliğidir bunun dışında lastik hava basıncını arttırırsanız daha iyi olabilir maşayı kitleyin esneme payını mümkün olduğu kadar düşürün ki sizin enerjinizi emmesin şimdilik aklıma gelenler :)

8. mfurkanacar

mfurkanacar Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Dediklerinizi ve yukardaki arkadaşların dediklerini dikkate aldım seleyi biraz daha kaldırdım. Bugün sanki daha iyiydim ve daha az yoruldum. Hava basıncı iyi gibi gözüküyor maşayı da sizinde bahsettiğiniz gibi düz yollarda kilitlitliyorum ona dikkat ediyorum.
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Mert kardeşim.

9. ersinkyrk

ersinkyrk Yeni Üye

Seviye: