Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Benim için bisiklet (yerel bir dergi için hazırlanmış bir yazı)

Konu, 'Köşe Yazarlarımız' kısmında Alperen ERTEN tarafından paylaşıldı.

1. Alperen ERTEN

Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Özgürlüğün, sağlığın ve eğlencenin birleştiği nokta: BİSİKLET

‘‘ Bisiklet nedir? ’’ diye başlamak istiyorum. Bisiklet bir karne hediyesi değildir. Çocukların ulaşım aracı değildir. Büyüyünce vazgeçilecek bir şey hiç değildir. Bisiklet; özgürlüğün, sağlığın ve eğlencenin birleştiği noktadır. Vergisi, borcu, harcı yoktur. Benzin değil su yakar. Park sorunu yoktur. Hem insan sağlığına hem de çevreye saygılı bir araçtır. En basit ve verimli makinedir.

Bisikletle ilişkilerimiz birçoğumuzda küçükken mahalle aralarında başlamıştır. Genelde beyaz eşyacılardan şekline bakarak beğendiğimiz bisikletler elimiz, ayağımız, oyuncağımız olmuştur. Rüzgârın yüzümüze vuruşu bize özgürlüğü hatırlatır. Küçükken yaptığımız ufak tefek artistik hareketler hava attığımızın ve eğlendiğimizin göstergesidir. Burada bildiğimiz bisikletten bahsediyorum başka bir şeyden değil. Ne yazık ki Türkiye’de bisiklet çocuk oyuncağı, karne hediyesi vb. şeyler sanılıyor. Oysaki gelişmiş ülkelere bakınca rollerin değiştiğini, arabanın yerini bisikletin aldığını, uzak veya yakın mesafe ulaşımlarında daha çok yer verilen bir araç olarak bisikleti görüyoruz.

Türkiye’de bisiklet yeni yeni yaygınlaşmaya başladı. Yaşadığımız yer olarak bile bakarsak kaç senedir sokaklarda, caddelerde bu kadar çok kullanıcı görüyoruz ki? Bisiklet kullanımı her geçen gün artsa da istenilen seviyeyi yakalayamadık; ama bu yolda girişimler devam ediyor. Yurt genelinde toplumun bisikletle tanışmasını, trafikte yok sayılmamasını, karşılıklı saygı görmeyi amaçlayan birçok sivil oluşum, yollarına küçük ama emin adımlarla devam ediyorlar. Bisiklet Federasyonu da eskisi gibi duyarsız değil. Onlar da sivil oluşumların seslerini duydular; ancak verimli bir çalışmaya geçemediler. Yaşadığımız yer olan Fethiye’de ise Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü bu işin başını çekiyor. Fethiye’de yakın zamanda bisiklet adına çok şeylerin değiştiğini göreceksiniz. Çalışmalarımız sonucu bisiklet adına birçok alanda yol kat ettik.

Fethiye’de bisiklet yolları ile ilgili Fethiye Belediye Başkanı Behçet SAATCI: Fethiyelilere yeni hizmetin daha müjdesini verdi. Haberlere göre Fethiye’ye AB standartlarında bisiklet yolu geliyor. Böylece Fethiye’nin yeşil bir şehir olarak kalacağını, otomobil kullanımını yerine bisiklet kullanımıyla karbondioksit salınımının en aza indirileceğini ve gürültü kirliliği ile trafik sıkışıklığından kurtulacağını belirten Başkan Saatcı, bisiklet yollarının da ilçeye kazandıracaklarının müjdesini verdi. Behçet SAATCI : “ Saygıdeğer Fethiyeliler, tabi olay sadece bir park açmayla bitmiyor. Çalışmalarımız her konuda devam ediyor. Ancak ben şimdiden sizlere bir müjdeyi de vermek istiyorum. Tüm Fethiye’de ilk etapta belli alanlarda Avrupa Birliği standartlarında bisiklet yolları yapmaya başlıyoruz. Bu, her anlamda bize büyük bir artı getirecek. Yeşil bir şehir olacağız. Karbondioksit salımı en az seviyeye inecek. Gürültü kirliliğinden ve trafik sıkışıklığından kurtulacağız. İnşallah ben de dahil, herkes artık iş yerlerine bisiklet ile gidip gelecek. Bu da bir öncülük olacak. Fethiye’de şu an 800 metrekarelik bir alanda sıkışmış bir trafik sıkıntısı var. Yeni cami ve eski cami arasında… Bu tedbirler ile bu tür sıkıntıların da ortadan kalkacağına inanıyorum. ” diye konuştu.

Bu ve bunun gibi haberler sadece Fethiye’miz için değil ülkemiz için büyük önem teşkil ediyor.

Bisikletçilerle devlet arasında birçok görüşme, toplantı, sanal veya reel hayatta diyaloglar kuruluyor başarılı da olanlar var ama yine de bisikletin yaygınlaştırılması için önümüzde ciddi engeller var.

Kendinizi her gün yarım saatlik mesafedeki bir yere bisikletle gitmek isteyen birinin yerine koymanızı isteyip aklınızda bir senaryo canlandırmaya çalışacağım:
    Sabah uyandınız, hazırlandınız, bisikletinizi evden çıkartıyorsunuz. Tabi elinizde eldiven, kafanızda kask, gözlüğünüzü çekmiş, bisiklete uygun kıyafetler giymiş olarak merdivenden iniyorsunuz. Halkımızın bu spora ne kadar uzak olduğu buradan kendini belli etmeye başlıyor. Kafanızdaki kaskınızdan dolayı size uzaylı gibi bakıyorlar. Evinizin önünde arabanız varken niye bisikletle gidiyor, diye kendi kendilerine soruyorlar ve sizin affedersiniz aptal olduğunuzu düşünüyorlar. Siz bunları umursamadığınız ve yola koyuldunuz diyelim. Ülkemizde bisiklet yolları yeterince yaygın olmadığı için anayolda gitmek zorunda kalıyorsunuz. Motorlu araç trafiği açık olan yollara düşmek bu noktada gözünüzü korkutuyor; siz spor yapmak amacıyla bu durumu da göz ardı ediyorsunuz. O trafiğin içinde spor mu yapıyoruz yoksa egzoz dumanı mı yutuyoruz belli değil. Duyarsız, yolun kullanım hakkını yalnızca kendisinde gören, başka araçları görmezden gelen, çok tekerleği olan motorlu araçlara karşı etten bir kaportayla pedallı gladyatörlük yapıyorsunuz. Sadece araçlarla da değil yol üzerindeki cam kırıkları, mazgallar size kaza yaptırmak için konulmuş gibi. Bir bakıyorsunuz havadasınız. Sebepse mazgalların yola paralel döşenmesi ve mazgala giren lastik... Bu sayılanlar yaşanabilecek olumsuzlukların yanında hafif kalacaktır. Yurt genelinde internet üzerinden de olsa sürekli iletişimde olduğum bazı kişilerin başına gelen olaylar var. Adam arabayla geçerken bira şisesi atıyor, küfür ediyor, sıkıştırıyor; hatta bu daha da kötüsü silah çekiyor. Bu ortamda spor yapmak gladyatörlük değil de ne?

Hep olumsuz yanlarını saydık diye sakın ha bu spordan soğumayın. Olumlu tarafından da bakarsak sağlıklı bir yaşam bizi bekliyor. Üstelik çevreniz de değişiyor. Bilinçli, toplumda seçkin birçok insanla tanışmanız mümkün. Üstelik bisiklet cebinizi de korur. Vergisi, borcu, yakıtı yoktur. Kendiniz tamir edebilirsiniz. Bisiklet engel tanımaz. Park sorunu yoktur. Spor salonlarında filan uğraşmaya gerek bırakmaz. Doğanın içinde yapılan bir spordur. Stres atmaya birebirdir, rahatlatır. Sadece fit bir görünüm kazanmayı sağlamakla kalmaz, kişinin kendine güven duymasını; dolaşım, sinir ve sindirim sistemlerinin düzenlenmesini, dikkat, denge ve koordinasyon ve kondisyon kazanmasını sağlar. Doğru yapılırsa metabolizma hastalıklarına, sırt ve eklem ağrılarına da birebir olduğu kanıtlanmış bir spordur.

Bu yazının sonunda umarım bisikletle ilgili zihninizde bir şeyler canlandırmaya başlamışımdır. Eğer bisikleti sevdirmek için faaliyet gösteren gruplara, kulüplere ve derneklere katılmak istiyorsanız, Fethiye’deki tek adres Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübüdür. Fethiye ve yakın çevresinde resmi olarak faaliyet gösteren tek oluşumdur. Ben de bu kulübün içerisindeyim ve bizimle beraber bu sporu yapmak istiyorsanız her türlü yardımı yapacağımızı bilmenizi istiyoruz. Ne kadar fazla ve bilinçli kişiden oluşan bir topluluk oluşturabilirsek; bisikletin şehir içi ve şehirlerarası kullanımının artırılmasına katkıda bulunabiliriz. Bunun için şehirlerin bisikletli yaşama göre düzenlenmesini, bisiklet ve çevre ilişkisini kurarak yaygınlaşmasını, trafikte karşılıklı saygı ve sevgi adına her geçen dakika daha da gelişen bisiklet sevdamızı tüm halkımızla buluşturmayı hedefliyoruz. Günümüz dünyasının karşısındaki en büyük tehlikelerden olan küresel ısınmaya, trafik sorunlarına, kişisel ve toplumsal daha bir çok soruna en iyi çözüm olan bisikleti sosyal yaşamın en önemli değerlerinden biri haline getirme amacımıza o kadar hızlı ve emin adımlarla ilerleriz. Bizle beraber vakit geçirip, destek verip, bu sporu yapmak istiyorsanız öncelikle kendinize frenleri, lastikleri, mekanik aksamı iyi durumda, bakımı ve ayarları düzgün yapılmış bir bisiklet edinmeniz gerekiyor. Daha sonra olmazsa olmaz bisikletçiler arasında KEG olarak adlandırılan, kask, eldiven, gözlük gibi koruyucu ekipmanlar, gece sürüşleri yapacaksanız trafikte farkındalığınızı arttıracak ön ve arka aydınlatmalar, açık renkli ve reflektörlü kıyafetler edinmeniz gerekiyor. Eğer bu imkânlarınız varsa gelin hep birlikte bisikleti yaşamımızın bir parçası haline getirelim. Teşekkürler...

Alperen ERTEN
    11/A 746

2. ali tekintüre

ali tekintüre Kıdemli Üye

Seviye:
    Araştırmak güzeldir,işte bunu yapmadığımız içinde vd... bisiklet güzelim ülkede yok maalesef.Araştırıp öğrenmek ve uygulamak daha güzeldir ayrıca <sığ>olmaktan kurtarır...

3. Alperen ERTEN

Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    2 aydır tek yorum yapan sizsiniz Teşekkürler :)

4. aertan

aertan Kıdemli Üye

Adı:
    ali ertan noyan
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    guzel bir yazi olmus, tesekkur ederim.
    bisikletle bir yere ulasmak kadar insana ozguven veren seyler azdir eminim. cok buyuk fiziksel yeteneklere ihtiyac duymayan bir aktivite bisiklet. ben is-ev yapiyorum. ise gidisim 50 dakika, eve gidisim 70 dakika suruyor. insanlar once manyak dediler :). simdi isten bir arkadasimiz daha bisiklet aldi (katlanir), 5 km uzaktaki evine araba kullaniyordu. artik yavas yavas bisiklete gecti. :)
    etten bir kaporta lafinizda gulumsetti.

5. Bahadır Ulusoy

Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    çok güzel yazı olmuş.tebrikler benim için en büyük sorun bisiklet bataklığı olarak adlandırdıgım yola paralel mazgallar.

6. Tolga Can

Tolga Can Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.
    Benim motosikletim var. 1 aydır kısa mesafelerde kendimi alıştırdım. Bugün ilk defa işe bisiklet ile geldim.
    Gidiş-Geliş : 20 km, haftaiçi her gün gidip gelmek istiyorum.

En nefret ettiğim şey ise yamalı yollar, Çakıl taşları, emniyet şeridinde kırılmış bira ve soda şişeleri, bunlar olmasa bisiklet daha eğlenceli hale gelecektir.
    Umarım benimde şehrimde bisiklet yolu olur. Gerçi depremden bu yana 14 sene geçti, hala yamalı yollara sahibiz.
    Temiz bir asfalt atıp 50 defa aç kapa yapıyorlar.
    Elektirik, su, telefon, kanalizasyon şirketleri birlikte çalışmayı öğrenemediler gitti.
    Sakarya da 100 mt kare alan içinde 10 adet logar kapağı görmek mümkün.
    Bence rekor. bir yerlere başvurmak lazım. :eek:ha:

Dün haftasonu başıma gelen olayı da kısaca anlatmak istiyorum.
    Araçlar için kırmızı ışık yandı. çift şeritli çevre yolu, bende emniyet şeridinde giden bisikletli bir vatandaşım.
    Işıklarda duracak araba hemen benim sağ tarafımda ilerliyor. Hop birden aracının yarısını benim şeridime soktu. ve yolumu kapatmaya çalıştı.
    Aynadan da bana bakıyor. Ben motosiklet sürerkende bir alışkanlık yapmıştım. Belki beni yargılarsınız ama ben huyumdan vazgeçmem.
    Ayağımı kaldırdım bunun aynasına tepiği vurdum ve geçtim. Ondan sonra şehir merkezine yöneldim.
    Kendisi beni ya bulamadı yada takip etmek istemedi. Bu konuda biraz agresif biriyim. Bu tür pislikleri midem kaldırmıyor.

Paylaşımın için teşekkür ederim.

7. niyazi akarken

niyazi akarken Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    hocam çok uzun yazı... kısa kısa bir kaç tane yazmakta fayda var bence...

8. aertan

aertan Kıdemli Üye

Adı:
    ali ertan noyan
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    aman hocam,
    yapma böyle şeyler, bisikletlileri zaten çok seven bir topluma sahip değiliz.
    senden hırsını alamaz, başka bir arkadaşımıza belki de bana zarar verir.
    her zaman bisiklete binen diğer dostlarımızı da düşünelim.
    ne olursa olsun arkamızda bıraktığımız intibanın çok önemli olduğuna inanıyorum.
    saygılar,

Tolga Can bunu beğendi.
  9. Bahadır Ulusoy

Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    hocam iyi yapmışsın ama sonrasıda var bunun yarın bir gün sana zarar vermeye kalkar dikkat et kendine.birde bisiklet te bisikletforum neyse mototsiklet te motosiklet.net odır.ben o forumdada aktifim motorum yok ama öyle geziniyorum gezi fotograflarına falan bakıyorum sende bir bak oraya dedigim gibi bisikletforum=motosiklet.net

Tolga Can bunu beğendi.
  10. Tolga Can

Tolga Can Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Aynı anda orda aktif biriyim. Motosiklet bölümlerinde, Mondial 150 X-treme Max Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı benden sorulur. :in: