Benim adım almancı (sizlere göre)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@ERCAN CEBECİ

Ha geyik ha tartışma benim için ikisi de aynı değerde. Yerine göre geyik mesajlar konuların içinde çok rahatsız edici olabiliyor. Tartışmalar tersine öğretici olabiliyor. Geyik mesajları başlığı açan kişiye saygısızlık olarak görüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez
Scudo

Özgür Türker

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Bianchi
Tanımadığı, garip davranan insanlara hapçı, esrarcı denildiğini duydum. Bu sözcükler biraz hakaret, biraz hor görme taşıyor.
Ama Almancı sözcüğü çok da hor görme veya hakaret içermiyor sanki. Hatta benim çocukluğumda, 80 sonları 90 başları gibi Almanya'dan kesin dönüp de Türkiye'ye gelirken getirdikleri kaliteli elektronik aletleri, güzel bisikletleri görünce hayranlıkla vay be Almancılardaki bisiklete bak dediğimi hatırlıyorum. Bu sözcüğü hor görme olarak kullanan da olabilir ama ben Almancı sözcüğünü hiç hor görmek için kullanmadım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Almancı sıfatı, bizzat Almanya da çalışan kişiler tarafından KENDİLERİNE takılmış bir isimdir, memleketteki insanlar tarafından değil. Çünkü ilk zamanlarda oradan gelenler kendilerini bizlerin biraz üzerinde görüyorlardı. Normaldir zira bizden 30-40 yıl ileri medeniyette bir ülkede çalışıyorlardı, birazcık farkları olsun. Biz bu farkı onlara seve seve verdik çünkü biliyorduk ki Onlar gurbette zor şartlar altında çalışıp, yemeyip biriktirip memleketteki ailelerini besliyorlardı.

Şimdi ise memleket zihinsel olarak değişti, Almanya ile aramızdaki kültürel fark makası aynı kalsa da(açılsa da) bizim için daha önemli olan oyuncak sektörü, sigara, Audi ve Levis 501 farkı kalmayınca artık Almancı veya fransızca deyimle Alamancı esprisini, önemini kaybetti. Almanyadan yurda tatile gelenlere ilgi azaldı, getirdiği çikolatanın aynısı veya benzeri köy bakkalında satılıyordu çünkü.

Gurbetçi kelimesi ise Avrupa da çalışanlar için geliştirilmiş bir kavram. Mesela ben bin yıl Kazakistan da çalışayım, kimse bana "gurbetçi" demez veya Amerika da veya Afrika da.

Yurtdışında çalışanlara ilgi o kadar azaldı ki kendimizi savunmak zorunda kaldık. Vize, oturma izni, çalışma izni, göçmen polisi, rüşvet kimsenin aklına gelmiyor artık. Neler çekiyoruz ya.
Bisikletleri üç kuruş daha ucuza alıyoruz diye çok şanslı sanıyorsunuz bizleri ama ben ne sizin gibi beyaz peynir veya tulum yiyebiliyorum (tulum neydi nasıldı neye benzerdi tamamen unuttuk), ne sucuk var ne pastırma ne salam ne de sosisli, yoğurt yok, ayran yok, kefir var, iç miden kaldırırsa. Zeytin? Marmara birliğin en dandikleri buraya postalanmış, fiyatı 40 TL nin üzerinde. Ekmek desen kerpiç (gerçek adı da kerpiç, rusca), gelenler söylüyor, kolanın fantanın bile tadı farklıymış memleketten, su iyi değil çünkü.

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
@Ali Uzel
Haklisiniz. Benim tartismaktan kastim insanlarin birbirini kiracak hakaret seviyesine ulasacak sekilde tartismasiydi. Bu sekilde tartismaktansa biraz geyik yapip ortami yumusatmak daha iyi olabilir. Keske herkes karsisindakinin fikrine saygi gosterip haddini asmadan medenice tartisabilse.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Murat Cömez Rap muzik dinlerdik gençken ( hala da severim ) Karakan ı çok severdik Berlinde ve diğer şehirlerde yaşayan Türk kardeşlerimiz arasında çok yaygındı rap muzik...Çünkü ezilen , hor görülen dışlanan afroamerikan insanların muziğidi rap muzik. Acı olan sa Almanyada yaşayan Türklerin Almanyadan çok kendi vatanında dışlanmasıydı...Üzücü durum ve cahillik başka bşşey değil ( cahillikten kastım bu düşünce yapısı )..Sevgiler saygılar

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.300
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
@Murat Cömez

İlginçtir ki, "almancı" arkadaşımız @Murat Cömez dahi anlamındaki "de" yi ve "ki" ekini birleşik ya da ayrı yazma konusunda hiç hata yapmıyor:harika:. Oysa bunu başarabilen Türkiye'lilerin bile sayısı hayret verecek kadar azdır.

ERDİNÇ DURAN

Forum Demirbaşı
Tepki
928
İsim
ERDİNÇ DURAN
Bisiklet
Peugeot
...
Yüreği kan kustu, sızladı burun direği,
Cız etti içi ve bir anda, bir anda,
Ataşe vermek istedi geçmişi.
Almanya´da “Yabancı”, Türkiye´de “Almancı”
Bir anda yaşlar boşandı gözünden.
Biz kimdik?
Kendi vatanında bile yabancı mıydık yani...

Şebnem KISAPARMAK "Almanya Treni" şiirinden alıntıdır...

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İlginç bir milletiz biz.
Bir arkadaşımdan yıllarca Almanya'da yaşayıp da tek kelime Almanca öğrenemeden kesin dönüş yapanların olduğunu duymuştum. Neyse, bu konu ile çok alakalı değil.
Ancak eğitim ve iş nedeniyle 4 sene İngiltere'de kaldığım için köyde bana bile "Almancı" diyenler oldu ya?

Bu durum aslında bizim halkımızın cehalet ve görgüsüzlük seviyesini açıkça ortaya koyuyor. Sana "İngiltere" diyorum, bana "Almancı" diyorsun. var mı ötesi?
Türkiye haricindeki tüm batı ülkelerini Almanya mı sanıyorlardır, nedir?
Bakış açıları şu demek ki, "Bize her yer Almanya"...

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
En çok göç Almanyaya yapıldığı için o yıllarda dilimize oturmuş bir kelimedir. O zaman göç eden insanlar bu kelimeye bu kadar takılmamışlar şimdiki nesilin takılmasının sebebide jargondan uzak kalmalarıdır. Bana göre aşağılayıcı, itici bir kelime olmak yerine sevimli ve sıcak gelmektedir. Bu bir kültürdür, dilimizin ve insanımızın farkıdır.

Ayrıca dilimizde bunun gibi çok örnek var markayı ürün genel adı olarak kullanılan. Misal, sana yağı - margarin, pvc pencere - pimapen. Buna cahillik demek biraz yanlış oluyor @Kuzey Ege :)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@ERDİNÇ DURAN
Evet erdinc, sebnem kisaparmagin güzel bir siiri. Bunu zaman zaman dinlerim.

@Kuzey Ege
Buna cok güldüm ya, demek her yer almanya olmusda bizim haberimiz yok.:koptum:

@mehmet.ali
Dikkatini cekerim bizler birer marka degiliz, böylece almancida degiliz. Düsününkü bizler size türk degilde baska bir sey diyoruz. Sizler kendinizi nasil hisedersiniz?
Bu kelimeyi ayiplayan sadece yeni nesil degil, babam 1969da gelmis almanyaya ve rahmetlide bu kelimeyi cok ayiplardi. Babam gibi ilk gelenlerin cogu ayipliyor.

• Beğen
Tepkiler: Halilibrahim

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Almancı,alamancı 68 kuşağı işçi ve gurbetci.bunlar çok duyulan kulak ve dil aşinası olduğumuz kelimeler doğru yanlış orası tartışılır elbet'de ama iyiki 'nazici' denmemiş belkide vardır aaa!!! sen almansın kesin nazisin gibi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Murat bey siz almanya doğumlumusunuz yoksa sonradan'mı gittiniz.

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@1967chevy
Ora dogumlu olsam yada olmasam, fark eden nedir?
Orada doganlarla türkiyede sonradan gidenlerin arasinda bir farkmi var? Biri türk biri almanmi oluyor?

• Beğen

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@1967chevy
Evet ben 18.03.1973 almanya dogumluyum. simdi neden sordugunuzu sorabilirmiyim?

• Beğen

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@1967chevy
Ben sakinim sadece sorunuzun nedenini ögrenmek istiyorum. Hic bir soru nedensiz olmaz. ;)

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Murat Cömez Size sorulan her soruda veya danışılan bir konuda hep arkasından böyle neden,niye,diye düşünüyorsanızzz ohooo vay milletin haline.;);)