Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Benim adım almancı (sizlere göre)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Murat Cömez tarafından paylaşıldı.

1. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bizlere neolur almanci demeyin, bizler de en az sizler kadar türk kani tasiyoruz ve vatanimizi sizler kadar cok seviyoruz. Video'yu izleyen bizleri anlarsiniz.

Halilibrahim ve ozansefer bunu beğendi.
  2. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Almancı kelimesi zaten çok saçma ama dilimize çok fena yerleşmiş. Bir kere şiddetle uyarıldım artık kesinlikle kullanmıyorum.

3. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Almancı, Alamancı ne kadar saçma tanımlamalar. Amerika' da yaşayan birisine Amerikancı mı diyoruz. Az kaldı Murat abi ben geçen sene söylüyordum. 50 yıl var diye 1 yılı gitti geriye 49 yıl kaldı gelişmemize.

4. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    onu diyen halt etmiş dostum

5. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ali inan su ilk videoyu gördügüm de aglayasim geldi, kullanmadigina sevindim.:)

Serkan ne yazikki öyle.:(

Evet halil halt etmis ama daha gecen de, türkiye de yasadigi icin hakiki türk arkadasimiz bu kelimeyi kullandi.

Halilibrahim bunu beğendi.
  6. yasin çalış

yasin çalış Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    çok sevdiğim bi söz vardı almanyada Türk, Türkiye de almancı vatanı olmayan insanlar diyordu bir yazıda. Yıllar önce okumuştum. Hatırlarsam veya bulabilirsem paylaşırım

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  7. MertAG

MertAG TamBirTroll

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ben daha önce 2 sene Viyana'da öğrenci olarak bulunmuştum bizde türk öğrenciler kendi aramızda gurbetçilere gurbi diyorduk ama gerçekten alamancıda olsa gurbetçide olsa türkiye için gerçekten çok yarar sağlıyorlar en basitinden almanyada kazanıp yatırımı türkiyeye yapıyorlar döviz olarak yurdumuza ciddi bir getiri sağlıyorlar ama beni üzen orada yetişen yeni kuşağın konuştuğu dil mesela ben metroda şunu duymuştum bir gençten Ahmet meine beste freund ona falsch yapanı yakarım.

8. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Türkiye'de ya da Almanya'da yaşayan Türkler'in arasında neredeyse hiçbir fark yoktur. Bu insanların yerleri değiştirin, aynı olumsuz olaylar yine yaşanacaktır. Üzülmek maalesef kar etmiyor.
    Yalnız Almanyadaki Türkler biraz daha saf ve kandırılmaya müsait.

Şahsen bugün Almanya'da rahatça yaşayabildiğim için bu ortamı hazırlayan birçok gurbetçiye teşekkür ediyorum. (Kendi ailem ve akrabalarım da dahil)

9. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bulursan paylasmani isterim. :)

Yani demek istiyorsunki, neden yari almanca yari türkce konusuyorlar. O malesef öyle, ben bile türkce konusmaya basliyorum ama en fazla 10 kelime sonra otomatik olarak almancaya geciyorum, bunu önlemek cok zor hatda imkansiz. Ama bu demek degildir ki bizler türk degil de almanciyiz.
    Metroda konusulan aynen senin yazdigin gibi konusulduysa o kisi zaten almaca bilmiyormus. Bu durumda kendisini de zorlamaya gerek yokmus, cümle komple falsch. :)

10. yasin çalış

yasin çalış Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    emrin olsun murat abicim buyur detaylar linkte :) almanyadaki Türk milletinin yaşadığı kimlik sorununu anlatan güzel bir yazı. okurken düşünmeniz ve düşündükçe farkına varmanız dileğiyle
    http://www.turkishnews.com/tr/content/2010/06/23/almanya’da-yabanci-turkiye’de-almanci…/

11. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Iste bu, ben burada cok yazdim almanya hakkinda ama ben hep yanlis anladilar. Bilmeyenler linkin son kitasini okusunlar ve almanya neymis ögrensinler.

Yasin, kardesim estagfurullah emir degil ricam etmistim.:)

12. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ben sahsen her konuda Almanya ile Turkiyeyi kiyaslayan (ozellikle Turkiyeyi kucuk goren konularda)

Bilip bilmedigi her konuda ahkam kesebilen

Turkiyeyi biraktigi 20 yil oncesi veya babasinin anlattigi gibi sanan

Yaptigi yanlisi veya kotu bir olayi yurtdisinda yasamasina dayandirip kabullenmeyen

Pek cok gurbetci gordum ve dinledim.Bunlara birsey anlatmak da deveye hendek atlatmak kadar zor.Bunlarida bos beles degil köyundeki her ailenin birinci derece akrabalari(kendim dahil) Almanyada ilk nesilden beri bulunan bir memleketin evladi olarak yaziyorum.

Ortamda doktor varsa onunla saglik sektorunu tartisir muhtar varsa siyaset tartisir benim gibi asker varsa orduya girer muhendis varsa ustun Alman muhendisi olur sorarsin fabrikada bant iscisidir.

Bunlari kucumsemek icin yazmiyorum hepsini artik kabullendim.en cok kizdiklarim da biran once para kazanmasi icin lise dengi okuldan sonra universite seviyesine cikmak istemeyen gencler.en cok duymak istedigim de bu ailelerin cocuklari Almanyada doktor olsun muhendis olsun ama sayi oldukca az.

Ha bu yazdiklarimin konuyla ilgisi varmi :) cok da yok farkindayim ama bende icimi dokmek istedim.kendi adima basliktaki sekilde hitap kullanmamaya dikkat ediyorum ama yukarida yazdigim gibi bazi ornekler cok daha agirini hak ediyor.

Sonuc olarak kisi sayginligini ve kendisine edilecek hitabi kendi kapasitesiyle kisa surede karsisindakine aktarir.ihtiyar abi de yurtdisinda yasiyor ama hic aklimin ucundan bile gecmez boyle bir hitap.bu yasina hurmetimden degil tanidigim gunden beri agzindan dokulen her cumleden bilgi aktigi icin ayrica yine ilk gunden beri karsisindaki kim olursa olsun ne sorarsa sorsun saygili davrandigi icin.

13. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    benim dedem ilk Almanya'ya gidenlerden(1962) ve annem dayılarım teyzelerim Almanya'da büyümüş 2 dayım ve ailesi hala oralarda yazları Türkiye'deler ve sürekli görüşür beraber tatile gideriz dayım 57 yaşında arkadaş gibiyiz ve onlarda kendilerine almancı der laf arasında bizde almancı deriz ama hiç kızmaz veya üzülmezler çünki laflarımızda art niyet yoktur.''almancı'' lafını nereye çekerseniz oraya gider.keşke dedem kesin dönüş yapmasaydı bende almancı olsaydım.

Cem Unden, mariokaldato ve Sedat Altay bunu beğendi.
  14. Mehmet Altuğ

Mehmet Altuğ surrender.to.music

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Fatih Kısaparmak'ın eşi Şebnem Kısaparmak'ın söylediği bir şarkı vardı; "Türkiye'de Almancı, Almanya'da yabancı" şeklinde bir nakaratı olduğunu hatırlıyorum :) Gurbetteki kardeşlerimizin arada kalmışlıklarını anlatan bir şarkıydı.

Benim de bazı akrabalarım Almanya'da yaşıyor. Ayrıca 1 sene kadar Belçika'da yaşadım. Hem arkabalarımın anlattıklarına, hem de kendi gözlemlerime dayanarak şunu söyleyebilirim: Avrupa'da yaşayan Türkler, içinde yaşadıkları topluma kolayca entegre olamıyor. 30 yıl Almanya'da yaşayıp da doğru dürüst Almanca bilmeyen, Türk mahallesi adı altında oluşturdukları gettoların dışına çıkmayan ciddi bir Türk nüfus söz konusu. Bu da Alman toplumu için büyük bir sorun teşkil ediyor olmalı ki, Alman hükümeti geçtiğimiz yıllarda zorunlu Almanca dersleri vb. tedbirleri içeren bir entegrasyon programını uygulamaya sokmuştu.

mariokaldato bunu beğendi.
  15. r.ezk

r.ezk Erdem YILMAZ

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Gurbetçilerde genel olarak şöyle bir durum var, türk kültürü ve anlayışı 60-70lerin köy yaşamı şeklinde ancak tr de böyle değil artık atalarından dedelerinden öğrendikleri için o kültürü hala devam ettirmeye çalışanlar var, türkiyedeki türkler ile almanyadaki türkler arasında ilginç farklar var.. Ordakiler medeniyet ile tanışıp yaşıyorlar ama kafa yapısı eski anadolu köylüsü olarak devam edebiliyor bu yüzden, eğitim seviyeside düşük olunca kaçınılmaz bir durum...
    Ancak fark açılıyor isimleri türkçe olan son nesil gurbetçi torunları kendilerini alman hissediyor türkçe bilmiyorlar maalesef, bu da bizim suçumuz.. Onlarında çocukları da artık isimleri türkçe bile olmayacak sanırım.. Buarada hepimizin akrabaları vardır avrupada bu durumları gözlemleyebilirler..

mariokaldato ve Sedat Altay bunu beğendi.
  16. Fatih Yılmaz

Fatih Yılmaz Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ya sizlik bir durum yok aslında. Görgüsüz insanlarımızın zamanında yediği halt yüzünden o önyargı aklımızda yerleşmiş. Sözüm meclisten dışarı adam Almanyaya gidiyor, hala hiçbir kültürel, ahlaki gelişim olmadan ülkesine geri dönüyor, orda beş para etmez bi insan olmasına rağmen burada son model bmw'si ile milllete hava yapıyor, sonra da niye bizi sevmiyorlar diye üste çıkmaya çalışıyor. Önce alçakgönüllü olmayı öğrenmek lazım. Tekrar söylüyorum herkes böyle değil, ama böyle olan insanların sayısı da çok fazla. Kurunun yanında yaş da yanıyor. Kendi akrabalarımdan da biliyorum. 30 yıldır Almanyada yaşayan akrabam var görsen yıllardır köyünden ayrılmamış gibi.

17. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    Allah (c.c) yardımcınız olsun abı.Kufur denızınde bogulanlarla aynı yerde yaşamak hiç de kolay olmasa gerek ...

18. MertAG

MertAG TamBirTroll

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:

İşte başlıca sorunlardan biri.

H.Genç bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  19. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Konunun açılma sebebini bilmiyorum ama üzerine kitaplar yazılan ve tüm bir akademik kariyerin adanabileceği kadar derin bir konuyu doğru anlamak ve yorumlamak kolay olmasa gerek.

Dışarıdan bakan biri olarak Almanların -varsa- entegrasyon beklentisi ve yabancıların kendileri gibi davranması ama asla Alman olamaması istekleri bana komik geliyor. İşçi olarak binlerce km uzaktaki bir kültürden gelmeyi kabul eden, gelir gelmez tam zamanlı ağır işlerde çalışmaya başlayan ve bir arada yaşadıkları mahallelere yerleştirilen insanlardan ne bekliyorlarmış acaba. Sanki akıllanıp bizimkilerin artık geri dönmeyeceğini kabullenmişler de bu konu da adım atmaya başlamışlar gibi geliyor bana. Yavaş yavaş Türk mahallesi, Japon sokağı vb gibi oluşumları yok etmeye çalışıyorlar sanırım.
    Çok takip ettiğim ve bilgim olan bir konu değil ama bir tarafta avrupanın en güçlü devleti diğer tarafta birkaç yüz bin gariban işçi ve aileleri varken aralarındaki herhangi bir sorunda suçun kimde aranacağı belli bana göre.

20. r.ezk

r.ezk Erdem YILMAZ

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bu videonun birde uzun hali orda eczacı olmak isteyenlerde var