Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bende kayboldum :)

Konu, 'Şehir - Tur Bisikleti' kısmında okan özocak tarafından paylaşıldı.

1. okan özocak

okan özocak Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    erdinç beyin mesajlarını baştan sona okudum. hemen herkes benzer problemleri yaşıyor anlaşılan. okurken hah bende aynısını anlamamıştım dediğim pekçok mevzu da aydınlandım Allah razı olsun.

bisiklet seçimi kısmında önceki gün konu başlığı açmıştım. ama kafamdaki fikirler netleştiği için burdan devam etmek istiyorum. bisiklete öncelerden beri merakım var. aynı zamanda motosiklet kullanıcısıyım. ama motosikleti haftasonları gezi amaçlı kullanıyorum. şimdilerde sigarayı bırakıp spor yapmayı düşünüyorum. ev-iş arası mesafe 7,5 km. sabah akşam bu yolda bisiklet sürmek günlük yeterli spor aktivitesini sağlayacaktır diye düşünüyorum.

dağ bisikleti alıp lastikleri değiştirme fikri daha önce bana da sunuldu. hatta bu amaçla scott scale 80 alma noktasından döndüm :)

1000 tl civarı bütçe ayırmayı düşünüyorum.

scott sportster
    sedona 321
    trek fx

bunlar arasında fiyat-kalite olarak makul olanı hangisi? bütçeyi 1500 tl ye çıkarıp daha yukarı bir model mi almak daha mantıklı? bir de scott sub ile sportster in temel farkı nedir? onu anlamadım.

2. Cüneyt Kılıç

Cüneyt Kılıç Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Öncelikle dağ bisikletinden dönme konusunda doğru bir karar verdiğinizi düşünmekteyim. Sebebi ise dağ bisikletlerinin kullanım yerleri Türkiye'de tam olarak amacına ulaşmıyor. Buna ben de dahilim. Nispeten yarışlarda kullanılabilecek kadar yüksek kalitede bir bisiklete sahibim ancak sorsanız kaç kere amacına uygun kullandınız diye; şöyle uzunca düşünmem gerekir. Ancak sizin saydığınız türdeki bisikletlere yatırım yapmak bana artık daha mantıklı geliyor. Sonuçta kullanım alanları her şeye uyuyor; hafif arazi, yol vs. Kısacası şehir bisikleti tarzı bisikletlerine yapılan yatırımı, yol ve dağ bisikletine yapılandan daha mantıklı buluyorum.
    Baktığınız üç model de ihtiyacınıza uygun bisikletlerdir. Seçim yapmak gerekirse; özellikle Trek fx serisi bu iş için zaten kendini uzun yıllardır kanıtlamış ve bana göre içlerinden en popüler olanıdır. Ancak burada bahsettiğimiz Trek ve Scott gibi markalar, marka değeri açısından Sedona'ya kıyasla daha fazla yüksek maliyetlerde satılmaktadır. Dolayısıyla Trek ve Scott'un 1000 liraya aldığınız bisikleti ile Sedona'nınki arasında üzerinde parçalar açısından kalite farkı olacaktır. Yani Sedona'da daha kaliteli parçalarla donatılmış olacaktır. Ancak "bana göre" Sedona eskiye göre değişti. Bundan iki, üç sene önce olsa yüksek ihtimal Trek ve Scott derdim ancak Sedona son yıllarda kalite standartlarını inanılmaz yukarıya çıkartmış bir markadır. Pek çok kadro seçeneği sunan ve kadrolarını daha da kaliteli açılardan üreten bir firmadır ve bu oranlama olarak hala fiyat olarak müthiş bir artış yok. Yani uzun lafın kısası; Sedona almanızı tavsiye ederim. Hem diğerlerine yakın kalitede bir kadro hem de daha kaliteli parçalardan oluşmuş bir bisiklete sahip olursunuz. Bütçe olarak 1000 TL olması sizin için daha iyi olacaktır. Geri kalan parayla kask, eldiven, gerekli kıyafet, kilometre sayacı gibi ve daha saymadığım gerekli ihtiyaçlarınızı alırsınız.
    Umarım karar vermenize yardım edebilmişimdir.

3. Deniz K.

Deniz K. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Hangisini alırsanız alın yanılmazsınız, ancak deneyerek alın, örneğin ben 2 sene önce 321 alma düşüncesindeydim, bulunduğum yerde olmadığı için internetten alacaktım, sonra yakın bir şehirde olduğunu öğrendiğimde üşenmedim gittim denedim ve küçük boyu bile bana büyük gelince vazgeçtim ve başka bir city bike aldım.

4. Murat Ceyhan

Murat Ceyhan Aktif Üye

Seviye:
    merida crossway 40-v veya 20-v bence işinizi görür. Tam aradığınız fiyatlarda güzel hybrid şehir bisikletleridir. 28"lıdır. veya scott sportster bakabilirsiniz.

5. okan özocak

okan özocak Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    sedona 321 - 331 arasında kaldım. bu ikisi arasında ön amortisör ve fren farkı var sanırım. sizce hangisi? senin tercihine kalmış demeyin. forumdaki yazıların çoğunda kimi düz maşayı hafif olduğu için övmüş kimi bozuk yolda amortisörü övmüş. fren kısmında hidroilik olan daha güvenli sürüş sağlıyor ise tercihim belli olacak.

bi de kadro olarak boyum 180 hangisi uygun olur? 17" 19" 21"

6. Deniz K.

Deniz K. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Boy/ölçü olayını bilmemde ben olsam "V" fren ve düz maşayı tercih edeceğimden 321 i düşünürdüm.

7. gulcan iner

gulcan iner Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    2 aylık okuma, araştırma, inceleme, kafa karışıklığı neticesinde Sedona 341 aldım. henüz gelmedi ama denediğim pek çok bisiklet içinde en çok hoşuma giden ve ergonomik olarak rahat ettiğim oydu diyebilirim. Ben 183 boyundayım 21" kadro boyu aldım. Sanırım sizin içinde uygun olan boy o'dur.

8. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Cümleler büyük harflerle başlar.

9. Erdinç Kalay

Erdinç Kalay Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Okan Bey ben yolumu buldum, siz de bulursunuz en kısa zamanda inşaallah.

murat bey selamlar :D