Ben ne alacağım?

Tepki
2
Herkese selam; tanışma bölümünde de anlattığım gibi 20 yıl önce columbus borulu, full campagnolo bisiklete binen biriyim.(bisiklet hala duruyor) Zaman içerisinde iş durumu sebebiyle çok sevdiğim spordan ve arkadaşlardan uzak kaldım. İnşallah eski arkadaşlarımdan birkaçını burada görebilirim. Şimdi yaş ile birlikte kilo da tavan yapınca beni bisikletten başka bir şeyin kurtaramayacağını denediğim başarısız bir kaç spor dalı ile daha çok anladım. Çünkü sevmediğim şeyi yapmak bir süre sonra bıktırıyor. Kısa zaman önce de her yerde rahatça binebileceğim bir bisiklet bakmaya başladım. Fakat o 20 yıl içinde çok şey değişmiş. Şimdi 170 boyunda olduğumu düşünürsek benim uygun bir bisikleti en kısa zamanda belirlemem lazım.
Kriterler ise;

1. Bütçe önemli ama çok da önemli değil
2. İşten biraz anladığım için alt seviye bir şey almak istemiyorum
3. Her yerde binebilmek için mtb almamın doğru olacağını düşünüyorum
4. Okuduğum kadarı ile 29' jantlı almak daha mantıklı

Takıldığım konular ise;

1. Mutlaka karbon olmalı mı kadrosu?
2. Marka bir bisiklet mi yoksa eski yaptığım gibi parçaları mı toplayayım (bu şekilde iş çıkmaza girebilir)
3. İyi bir bisikleti kış sezonunda indirimli alacağımı düşünüyorum ama nereden?
4. Bisiklet üzerindeki dğer ekipmanlar en az ne düzeyde olmalı yani marka ve model?

Bu arayışlar içinde linkteki bisikleti gördüm acaba doğru seçim mi?

(link)

Herkese çok teşekkürler.

Scudo

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
593
Bisiklet
Scott
amaç fitness ise, bu amaç doğrultusunda öncelikle şehir bisikleti öneririm.
çünkü MTB çabuk bıktırır, bu yüzden kondisyon yapmak için çok daha fazla motivasyona ihtiyaç duyulur.
ama şehir bisikletleri daha kolay aktığı için daha geç yorar ve bıktırır, dolayısıyla daha çok kondisyon yapmış olunur.
eğer ağır araziye girilmeyecekse, ufak tefek arazide şehir ve yol bisikletleride iş görür.

toplama iyidir, ama parçalar hakkında çok bilgili olmak gerekir. zira parçalar arası uyumsuzluk olasılığı vardır.
ve toplama zaman alır.

karbon kadrolar alaşım kadrolara göre biraz daha hafiftirler ve sarsıntıyı biraz daha iyi emerler ama bisiklet dünyasına giriş yapacak birisi için bence pek bir farkları olmaz.

verilen linkteki bisikletde güzel. ama birçok yere girebilsin, gerektiğinde tura dahi çıkabilsin gibi bir amaç varsa (link) bunun gibi bir tur bisikleti daha hoş olur.

ama AMA gidilecek yolların %90 asfalt ise, önerim her daim yol bisikleti olur. (link)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Öncelikle hoşgeldiniz ve bisiklete dönüşünüz hayırlı olsun.

Karbonun avantajları var ama şart değil, oldukça üst düzey bir bisiklet almıyorsanız karbon-aluminyum farkını parçalara ve ekipmana harcayarak hem performans hem de keyif olarak daha iyi sonuç alırsınız bence. 29" mtb alacaksanız linkini verdiğiniz Scott'ın iyi bir seçim olduğunu düşünüyorum; Scott iyi bir marka, XT ve SLX donanım yarışlara katılma düşüncesi olmayanlara çok iyi performans ve makul fiyat sunar.

"Her yerde binebilmek" için tek bisiklet maalesef biraz zor, hem asfalt hem toprak yolda binilecek bir bisiklet bakıyorsanız cyclocross daha mantıklı olabilir, ancak arazide/patikalarda zorlanırsınız, amortisörü olmadığı için belli bir boydan büyük taşların olduğu yerlere giremezsiniz.

Diğer mesajınızda Bostancı'da yaşadığınızı yazmışsınız, Kadıköy ilçesinde Bostancı'dan Kızıltoprağa kadar pek çok bisikletçi var; ben onları dolaşmanızı öneririm. Gözünüze de hoş gelen bir bisikleti biraz da pazarlıkla alabilirsiniz.

Donanım seviyesi olarak bütçenin çok da önemli olmadığını söylediğiniz için Shimano Deore'nin altını önermem. Onun bir üstü SLX, onun da üstü Deore XT'dir (düşündüğünüz Scott'ta bunlar var); daha da üstü lükse girer, onları da önermem. Sram'ın bunlara karşılık gelen serileri X5, X7 ve X9'dur.

• Beğen
Tepkiler: Ömer KARAN

maraz emre

Üye
Tepki
5
İsim
Emre Tükenmez
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Düşündüğünüz model gayet performanslı duruyor buna benzer öneriler gelecektir.

Merida'nın ve bir çok firmanın 2014 modellerine de göz atabilirsiniz ama alt serilerin fiyatları düştü daha donanımlı bir ürünü daha düşük fiyatlara alabilirsiniz indirimler gayet güzel

Fiyatları henüz belli değil ama sizin seçiminize yakın bir fiyattan piyasaya gireceklerdir

(link)

full deore xt set var

Tepki
2
Cevapları dikkatlice okudum ellerinize sağlık. Şimdi ben bu bisikleti parça parça alsam daha mı ucuza malolur? Parça parça alınca daha çok içime sineceğini düşünüyorum. Çünkü tam set takılı model pek yok,varsa bile pahalı. 29'' Jant için kadro baktım ama bulamadım. Ne dersiniz eskiden olduğu gibi toplama işine mi gideyim? BU arada toplama işine girersem başınıza bela olurum şimdiden uyarayım :)

Tepki
3
Bisiklet
Specialized
Dağ bisikletini bırak. O kilo ve fitness için hibrid/şehir. Hiç kullanmayacağın amortisöre para verme!

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
bulabilirseniz ve alabilirseniz sedona istanbul öneririm. aldıktan sonra bana değil ama Annem ve Babam için dua etmeniz yeterli.

• Beğen
Tepkiler: Uğur KALKAN
Tepki
2
(link)

Peki bu mantıklı mı? Ya da buna alternatif daha mantıklı ne alabilirim. Kendim toplayıp daha kaliteli (full set slx ya da deore xt) yapabilir miyim aynı fiyatlara?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
sedona 321(2011) öneririm gerçi benimki eski modeli yeni modelleri biraz garip geldi sanki city bike değiller gibi (link)