Ben de yeni başlayacağım! Ama ciddi yardım lazım.

Tepki
43
Öncelikle herkese merhaba..

Foruma yeni üye oldum ve ilk mesajımı yazmak istedim. Yıllardır Dave Mirra hastası bir adamım, 3-4 yıllık skateboard geçmişim var, extreme sporlara bayılırım kısaca..

Street style bmx'e başlamak istiyorum birkaç ay içinde, o yüzden haliyle bir bike ve bir kaska ihtiyacım olacak. Kaskı öyle böyle hallederim ama bike olayını ne yapsam diye uzun süredir düşünüyorum. İlk başta mirraco, haro, gt almam yanlış mı olur? Hani ilk olarak birkaç ay sadece bunny hop, manual falan çalışacağım, haliyle düşeceğim sanırım bol bol, boşa ziyan mı etmiş olurum frame'ini jantlarını falan? Yoksa fiyatı ve peg, frame, dişli gibi parçaları da başlangıç için uygun olduğundan herkes gibi ümit freestyle almak mı doğrudur?

Ümit'i önerecekler için de bir iki sorum var:

- Tam piyasa fiyatı nedir?
- Nereden alabilirim? (Eminönü, kadıköy vs..?? Bilgi olması açısından; Beşiktaş'ta oturuyorum.)
- Ağırlığı ve dayanıklılığı ne durumdadır? Bunny hop, 180, 360, x-up falan öğrenmemi engelleyecek kadar ağır mı? Ve pegleri ve frame'i iki üç basamak zıplayınca çatlayacak kadar zayıf mı? Veya genel olarak yapısı manual kasarken dengemi bozacak kadar bozuk mu?

Şimdiden teşekkürler. Cevaplarınızı merakla bekliyorum..

*Bora

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
sana tek yorum paran varsa gt compe
paran yoksa ümit freestyle başlangıç için gt alırsan hiç bişi olmaz kaya gibi bmx ama kaya kadar ağır değil :D

Tepki
43
"sana tek yorum paran varsa gt compe"

Street binen ve konuyla alakalı sorduğum sorulara detaylı cevaplar verebilecek arkadaşlar da vardır umarım. :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Sokak tarzı biniyorum,eğer bütçen varsa boyuna göre GT'nin modellerinden birini tercih edebilirsin,düşündüğünün aksine kaliteli bi bmx alman daha doğru olur.Mirraco da tercih edebilirsin.

Ümit ve benzeri bmxlerin kadrosuyla GT,Mirraco gibi bmxlerin kadrosu kesinlikle bir değil,kaynakları,malzemeleri(cro moly),ölçüleri çok daha kaliteli.Bu yüzden hem sağlam hem de daha rahat,dengeli hareket yapabileceğin bi bmx in olur.

Bunnyhop zaten kaykayla hemen hemen aynı mantık,hafiften bi altyapın olmuş olur yani:),başka soruların olursa yardımcı olmaya çalışırım.

• Beğen
Tepkiler: BlackDahliaMurder
Tepki
43
@burnout_54

Süpersin, beklediğim nitelikte cevap buydu :) Teşekkürler.

Yakalamışken sorayım;

(link) şurada bayağı model buldum, gri slammer ve siyah compe hoşuma gitti tip olarak.. Hangisi daha iyi? Veya diğer modeller içinde daha da iyileri var mı ? Ortalama 400 Euro gözden çıkarmam gerekecek gibi gözüküyor.. :) Bir de sanırım "Gyro" denilen barspin vs yapınca tellerin karışmaması için bir sistem var, hepsinde var mıdır? Ve de son teknik soru, 3 parça-rulman göbek arası fark yüzünden forum tartışmaları çıkmış bayağı, tam olarak o muhabbet nedir?

BursALı BMX

Aktif Üye
Tepki
110
GT' ye paran yetiyorsa GT al bence.Hem sağlam hem de üzerinde bulunan parçalar daha kaliteli.Senin yerinde olsam slammer yerine compe ' u tercih ederim.Hem 3 parçası war(daha bir sürü farklılık war ama).Slammer da iyi bi bmx ama compe daha iyi.

Tepki
43
@BursALı BMX

Para sorun değil şu an, zaten zaman var almama. Önemli olan doğru modeli seçmek ve teknik özellikleri biraz daha öğrenmek. Şu "3 Parça" muhabbeti nedir onu öğrenmek istiyorum mesela. :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Estağfurullah:). Şahsen bana kalırsa ayırabildiğin kadar çok para ayır ve en yüksek modeli al,çünkü düşük modeli aldığında parçaları değiştirip yükseltmeye kalktığında daha pahalıya geliyo. Ben bu mantıkla GT Performer aldım.:)
Bir de boyun önemli tabi,eğer kısa boyluysan küçük bi kadroda daha rahat edersin,1.70'in altındaysan GT Zone veya Slammer'ı tercih et,ama boyda sıkıntı yoksa Compe,Performer,El Centro(paran varsa:D) veya mirra co ları düşünebilirsin.
GT ve MirraCo ların hepsinde gyro sistemi var.
Compe Slammer'a göre daha üst bi model,kadro ve parça farkları var.
Valla teknik konuda çok berbatım,bu soruya başka birisi cevaplar inşallah,ama diğer konularda ve hareketlerde sor istediğin kadar:D

BF Okuru

Üye
Tepki
2
3 parça dişli,kol bide ortadaki göbeğe deniyodu galba,emin değilim.Bmx'lerde mtblere göre aynakol değil de 3 parça kullanılmasının sebebi daha sağlam olması. Hatta yurt dışında mtb ile street yapan çoğu arkadaş 3 parçayı tercih ediyor.

Tepki
43
@burnout_54

Boy 1.95cm :) O zaman fikrim değişmezse GT Compe Siyah alacağım zamanı geldiğinde.. Hepsinde gyro olması da süpermiş. Zaten ilk başta bunny hop, 180, 360, manual vs dışında çok fazla şey denemeyeceğim, o yüzden beni uzun süre götürür diye düşünüyorum..

Teşekkürler tekrardan :) Bisikleti ve kaskı aldığımda temel şeyleri beraber bile çalışırız belki.. Çevremde street yapan tanıdığım yok hiç, arada toplanmak falan lazım. Gerçi şu an bile BMX'im olmasa da tanışmak isterim street binenlerle..

• Beğen
Tepkiler: buskOne

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Boy iyiymiş,Performer da tercih edebilirsin,çok fark etmez ama performer kadro biraz daha büyük olduğundan daha iyi olur.
Kask ve eldiven,keşke İstanbul'da olsam ama Sakarya'dayım.:)

Bak bu da benim ki,ifoto ilk aldığım zanamdan,şimdiki halinde,4 peg yok,ön fren yok,reflektörler yok,ve sele 2007 gt selesiyle değişti.
(link)
(link)

BursALı BMX

Aktif Üye
Tepki
110
Abi seleyi niye değiştirdin ya :( Nesi war ki güzelim selenin ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@BlackDahliaMurder

bana laf atmışsın ama benim nerdiğim bmx i seçmişsin bu nasıl iştir:eek: :eek:

neyse herkeze iyi forumlar

Tepki
43
@HeriF

Hayır yanlış anlaşılma olmuş, laf atma vs gibi çocukça şeylerle, özellikle internette hayatta alakam olmaz. Çok kısa cevap vermiştin, ben de daha detaylı cevap arayışında olduğumdan onu söyledim. Gelmişim 21 yaşına, millete laf atacak, artistlik yapacak halim yok :) Bilgi alışverişinde bulunmaya çalışıyorum.

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru
Tepki
43
@burnout_54

Sağlammış Performer'ın :) Güle güle kullan. Ağırlıkları ne civarda bunların? MirraCo'lar gibi 12-13 kg arası mı GT'ler de ?

Kask ve eldiven olayını da buradan halledeceğim BMX'i aldıktan sonra. Kasklar zaten standart genelde, mat siyah birşey araştıracağım. Eldiven de Fox istiyorum, umarım bulurum. Olmadı eBay.com :)

İstanbul'a uğramıyor musun hiç ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
gtler 12-13 kg diil yanılmıyosam 14-16 kg arası

en yanlış anlamışım o zaman pardon

bugünden birisi msnden artistlik tasladı engelledi nedir bu ya msn havacıları :D

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Teşekkür ederim:),GT'ler Mirraco'lara göre biraz daha ağı galba,hiç mirraco kullanmadım,arkadaşların yorumlarına göre söyledim.Ama GT'nin ağırlığı insanı rahatsız edecek bi ağırlık değil,ağırlığın tek kötü yanı insanı daha çabuk yorar,yine hareketini yaparsın yani.
Eldiveni kaliteli bişey almanı tavsiye ederim,bende sedona var,bi süre sonra koku yapıyor.

İstanbul'a nadir geliyorum,Geldiğim zamanda Kadıköy Kızıltoprak'ta oluyorum,daha hiç bisikletimi getirmek nasip olmadı,inşallah ilerde olur:D

Tepki
43
@HeriF

Teşekkür ederim cevabın için :) İyi ya çok kilo farkı yokmuş MirraCo'larla.. Şu an tek kol 10kg dambıl çalıştığımı göz önüne alırsak GT=16kg bir kola 8 kg yük binmesi zorlamaz beni. Zaten alana kadar antreman ağırlığım da yükselmiş olur, daha da rahat ederim. Her gün 2 saat yaptığım şehir içi MTB antremanı da bacaklara iyi geliyor zaten, bisikleti alır almaz binaların üstünden falan uçarım artık ahahah :)

Tepki
43
@burnout_54

Doğru diyorsun, rahatsız edecek kadar çok ağırlık farkı yokmuş zaten anladığım kadarıyla, o kadar da olsun artık :)

Bunny hop öğrenmek zor mu ? Birçok yabancı DVD'de ve videolarda nasıl yapıldığını izledim, işte "önü kaldır, sonra zıplayıp kendini ileri it arkayı kaldırarak" vs diyorlar da, merak ediyorum, öğrenmesi, sonra daha yükseğe zıplaması vs ne kadar zor? Bir de bunny hop yapıp sonra sadece arka tekerleğin üstüne inip ön havada manual devam ediyorlar, ona da ayrı tapıyorum zaten :)

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
Benden sana bir tavsiye hazır beşiktaşta oturuyormuşsun :) Kadıköydeki arkadaşlarla konuş atla vapura git onlarda gt de var mirraco da süren var sanırım hem bmx leri denemiş olursun hemde birkaç bişey öğrenicek arkadaşın olur ;)