Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Belki güleceksiniz ama içeri bir girin :)

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Burak Aydemir tarafından paylaşıldı.

1. Burak Aydemir

Burak Aydemir Yeni Üye

Bianchi SLR 100 bisikletim var ve 6 aydır kullanıyorum, bu süreç içerisinde bisikletten gayet memnun kaldım, asfalttan çok nadir indim ancak, yollardaki yamalar yüzünden(ne kadar dikkat etsem de sert olmayan darbelerle karşılaştım) maşa kadro bağlantısında boşluk oluştu. Bunu yaptıracağım sorun değil, ancak asıl problem bunun nasıl önüne geçebileceğim? Sürekli kaymak asfaltta kullanmıyorum/kullanamıyorum, maşayı değiştirmem mümkün müdür? Yardımlarınıza ihtiyacım var. Nasıl bir maşa almalıyım? Bütçem 150 liraya kadar esneyebilir. Başka çözümünüz varsa da paylaşın lütfen..:)

2. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bisikletin üzerindeki maşa,üretim itibariyle bu şekilde tasarlanmıştır.Bisikletinize amortisörlü maşa ne yazıkki olmaz.Şu andaki arıza da normal bir arızadır.Zaten altı ayda bir bisikletinizin her türlü aksamını kontrol ettirmeniz,size hem para,hem de zaman kazandırır.
    Bu konu içinde gülünecek bir husus yoktur.O konuda rahat olun ve istediğiniz şekilde sorununuzu yazın.

Burak Aydemir ve MuhammedErkan bunu beğendi.
  3. Burak Aydemir

Burak Aydemir Yeni Üye

Yol/yarış kadrosuna süspansiyonlu maşa takmaktan bahsedince garip karşılayanlar oluyor, o açıdan öyle yazdım. :) 28" 700C süspansiyonlu maşalar var, bisikletime uyumlu. Bisikletime amortisörlü maşa takamamamın sebebi nedir? Ayrıyeten bu boşluk olası bir durum diyorsunuz yani, ben de hor kullanmış gibi hissediyordum kendimi.. :)

4. Sefa Ayrılmaz

Sefa Ayrılmaz Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bende Slr 100 alacagım.bende cogu zaman kaymak gibi asvaltta kullanamaycagım.Bisikleti anlatırmısın.karsılasagım sorunlar ne olabilir.

5. Oğuzcan Gedik

Oğuzcan Gedik Aktif Üye

Seviye:
    aslında genelde dağ bisikletlerinde hor kullananlarda görülen sorundur arka kaldıran kaldırıma ön tekerlekle çarpanlarda görülür ama sizin yol bisikletiniz türkiye yollarına çok bile dayanmış boşluğu kendiniz sıkabiliyorsanız gevşedikçe sıkın eğer sıkmaya yeri yoksa servisine götürüp içindeki sistemi yenilemelisiniz ki siz zaten öyle yapacaksınız sanırsam en güzeli :)

6. Burak Aydemir

Burak Aydemir Yeni Üye

Bisikletimi geçen hafta 6 ayın dolması sebebiyle bakıma götürdüm. Göbekler temizlendi yağlandı, genel bakım yapıldı, maşa kadro birleşimindeki boşluk da vidaların sıkılmasıyla ortadan kalktı. Şu anda ilk günkü kondisyonunda..:)

@Sefa Ayrılmaz

900km'den fazla yol teptim şimdiye kadar SLR100'le genel anlamda memnunum, yormuyor kesinlikle. Tek sıkıntısı darbeyi emememesi. Çukurlardan, asfalttaki yamalardan sürekli kaçmak zorundasın. Ama kaymak asfaltta da tadı başka oluyor, iki pedallıyorsun 30-40 km'ye ulaşıyorsun, düz yolda kendimi yırtarcasına pedalladığımda 55km'yi aştım. Çok keyifli oluyor. Tekrar bisiklet alacak olsam önde süspansiyonu olan şehir bisikleti tarzındaki bisikletleri değerlendirirdim mutlaka. Rahatça gezebilmek için.:D Sen de hep kaymak asfaltta kullanamayağım demişsin. Bence önde süspansiyonu olan modellere bak:

http://www.bianchi.com.tr/urunler.aspx?kat=2&akat=3&urunid=222

Karar sana kalmış..:in:

@Oğuzcan Gedik
    Son zamanlarda çok dikkat edemedim pat küt girdiğim oldu maalesef. 900 küsür km Türkiye yollarına iyi dayanmış o zaman, şu anda problem yok. Sıkacağız arada demek ki..:)

7. yucel gulesenoglu

yucel gulesenoglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    sizin çözümünüz için değil belki, ancak buna benzer bir sorundaamortisörlü bir maşa yerine karbon bir maşa kullanılsa büyük bir oranda çözüme ulaşılırmı acaba?

8. uğur yılmaz

uğur yılmaz Bisikletkolik

Seviye:
    Karbon da olsa değişen bir şey olmaz. Yollarımızdan dolayı sıkıntılı bir durum maalesef. Mtbleri bile etkiliyor yol bisikletlerini düşünemiyorum.

9. Faruk TURKER

Faruk TURKER Yeni Üye

Seviye:
    bisikletine amortisörlü maşa takamamamın sebebi nedir diye bir soru yöneltmişsin. ben de bianchi champion(italya üretim)uma amortisörlü maşa takmayı planlıyor ve bisikletimi citybike a çevirmek istiyordum. ancak amortisörlü maşa taktığımız zaman kadronun ön tarafı yükselir. yükselince de kadronun açısı değişir ve kadronun "kafa stünu" dediğimiz kısmında fazladan bi gerilme kuvveti oluşur. kadronun üretiminde bu gerilme kuvvetine dayanacak materyal kullanılmamışsa zamanla darbelere maruz kalan kadro çatlayabilir. bu yüzden dolayı ben hiç riske girmedim. ancak bianchi champion'umun kadrosu 7005 alu olmasına rağmen göze alamadım.
    selamlar