Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Belfıtığı hastası Bisiklet almak istiyor.

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Sinan özçelik tarafından paylaşıldı.

1. Sinan özçelik

Sinan özçelik Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Günaydın;
    forumunuza hiç bir şey vermeden, hiç birşey katmadan bilgi istiyorum.. ve bunun kıymetinin farkındayım.. Tamamen boş olduğum ve internette "arama" ile rastlanmayan bir konuda fikrinize ihtiyacım var. Buda beni bu başlığı açmaya mecbur kılıyor.
    İstanbul-Gaziosmanpaşa da ikamet ediyorum. Her gün sultanahmetteki işime gidip geliyorum. Yaz saati uygulaması ile bu şehiriçi hatları ile gidiş-geliş tam bir cehenneme dönüşüyor. Bende bisiklet kullanmaya karar verdim.
    Bel fıtığı hastasıyım. Öyle yatalak, sürekli ağrı sancı içinde hiç bir zaman değilim. Ama kendimi zorlamamaya özen gösteriyorum, biraz zorlansam ağrılarım başlıyor çünkü. Ortopedik yastık ve yatakta yatıyorum. Ortopedik bel desteği ile bilgisayar başında çalışıyorum. Bisikleti hiç bir zaman gezi için kullanacağımı zannetmiyorum. Her gün işe gidip-gelirken 40'ar dakika kullanacağım, sıhhi konfora ihtiyacım olan bir bisiklet almalıyım. Bu tip omurga problemleri olanlar için üretilmiş sele, bisiklet iskeleti vb. modeller varmı? varsa da yoksada bahsettiğim ihtiyacım için istanbul içinde asfalt yolda kullanabileceğim ideal modeller hangileridir? cevap veren vermeyen herkese teşekkürler.

2. özgür çelikkaya

özgür çelikkaya Aktif Üye

Seviye:
    Merhabalar;

Bel fıtığından yaklaşık bir ay boyunca yataktan bile kalkamamış ve hali hazırda hala nurtopu gibi fıtıkları olan birisi olarak haftanın en az 6 günü bisiklete bindiğimi belirterek söze başlayayım..

Öncelikle bisiklet, bel fıtığını tetikleyen ya da bel fıtığına neden olan disklere baskı uygulayan bir hareket yapmanıza neden olmuyor. (sürekli öne eğik pozisyonda yol bisikleti ile performans kasılmayacağını ya da downhill parkurlarında yüksek atlamalar yapılmayacağını varsayıyorum.)

İlk bel fıtığı teşhisimden ve yukarıda bahsettiğim bir ay neredeyse hareket edememe durumundan sonra doktora sorduğum ilk soru: "bisiklete binebilecek miyim dohtur bey? :(" şeklinde idi. Doktorun verdiği cevap da bisiklete binmemde herhangi bir sorun olmadığı yönünde oldu; aksine üst bacak ve dolayısıyla bel bölgesinin çalışması sayesinde faydalı olabileceğinden bahsetti. Nitekim, fıtık sonrası yaklaşık bir yıldır sürekli bisiklet üzerindeyim, şehir içi ulaşımımın (istanbul) %90 lık bir kısmını bisiklet ile sağlıyorum, en son yaklaşık 600 km'lik bir ege turu yaptım, vs... Belimle ilgili en ufak bir problem bile yaşamadım.

Seçimler konusunda;

Nispeten dik konumda kullanacağınız modeller ve mutlaka rahat bir sele edinmelisiniz. Şehir bisikletleri tam olarak ihtiyacınızı karşılayacaktır. Özel olarak "bel fıtıklı hastalar için bisiklet" gibi bir konsept olduğunu sanmıyorum, varsa da haberim yok şahsen; ama dediğim gibi şehir bisikletleri gayet yeterli bu konuda. Hafiflik de önemli bir etken.

"Bisikleti hiç bir zaman gezi için kullanacağımı zannetmiyorum."
    Nacizane; bu kadar önyargılı olmayın diyeceğim. Tadını bir kez alın, deneyin. Seveceksiniz :)

Bütçeniz konusunda bilgi verirseniz, bisiklet tercihi konusunda daha spesifik yardımlarda bulunulabilir.

Geçmiş olsun dileklerimle...

3. yusuf tunçer

yusuf tunçer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    şehir bisikletine yönelmenizde fayda var, uygun kadro seçimi, gidon, gidon boynu ayarlamalarıyla bisiklet sizin için en rahat pozisyona getirilebilir. Bunu şuanda tecrübesiz olduğunuz siz yapamazsınız kıytırıktan bisiklet satıcısı tüccarla değide işinin ehli neyin ne olduğunu bilen iyi bi bisikletçiyle olur. Ama bundan önce 40x2 80 dakka sağlıklı bireyler için bile yorgunluk verecek düzey tabi kişiden kişiye değişir sürekli yapıldığı için kondisyon oluşur vs. doktorunuza sorduğunuzda evet yapın belinize iyi gelecektir mi diyecek yoksa bu size fazla gelir daha fazla yıpratırsınız kendinizi sizi aşar mı diyecek. Böyle bir durumda ulaşımın haricinde kulanmam demişsiniz ya kullanınca bir bisiklet aşkı doğmazsa eğer işe gidemiyorum bari küçük beni yormayacak turlar atayım demezseniz bir kenara atacaksınız ve bu sizin için gereksiz bir harcama olacak.

4. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun acil şifalar öncelikle road bike tipi bisikletler size gelmez.dik konumda kullanmanız lazım bisikleti yani kıvrık gidonlu bir bisikletin dışında olabilir ama gidon değişirse belki olabilir çünkü bugün en hafif bisikletler karbon fiber olduğu için 7-10kg arası onlarda ateş pahası onun dışında city bike bisikletler olabilir en hafifini bulup boyunuza uygun bir modelle rahat edersiniz.

5. cenktamay

cenktamay Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Eski bel fıtığı, yeni de boyun fıtığı teşhislerine sahip ve doktor bir aileye mensup biriyim. Şehir bisikleti kullanıyordum. Ön çatal karbon yani rijit. Belime hiç bir sıkıntı yaratmamıştı. Hatta bisiklete binmeden evvel, 5-6 ayda bir "kilitlenme" diye tabir ettiğimiz ve sizin de mutlaka acısını çektiğiniz o duruma düşüyordum. Bisiklete bindim bineli bu kilitlenmeler kalmadı. Ama dikkatli oluyorum sert çukurlara girmemeye çalışıyorum. Bundan 6 ay kadar evvel de boyun fıtığı teşhisi kondu. 3 aylık fizik tedaviden sonra bomba gibi oldum. Sabit maşalı bisikletler özellikle bozuk satıhta kollara ve oradan da kafaya darbe yolladığı için tedirgin oldum ve spor konusunda uzman doktoruna danıştım. bel için dert değil ama boyun için amortisör iyi olacaktır dedi. ben de şehir bisikletimi satıp çok iyi amortisöre sahip bir MTB aldım. Şimdi onu kullanıyorum bir sorun yaşamıyorum. 80-100 km lık turlar sorun değil. Dikkat etmeniz gereken husus, selenin alttan poponuz vasıtasıyla belinize darbe vurmaması. Bu omurga aralıklarını sıkıştırıyor ki bu da bize en tehlikeli durum. Ama biraz özen ile, dik kullanımlı şehir bisikletleri, veya biraz darbeleri emmesi bakımından Sedona 341- Trek DS benzeri hem şehirde hem de arazide kullanabilmek için tasarlanmış önde amortisörü olan bisikletlerle ve dikkatli sürüşlerle rahat edersiniz diye düşünüyorum.
    Sağlıklı günler dilerim.

6. A.Tahsin

A.Tahsin Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Dostum Ben bel fıtığından ameliyat oldum,Ankara bilgi hastanesinde Cem doktor a
    ne kilitlenme kaldı, ne acı ne uyuşma ne batma hepsi gitti
    bir sene sonra bisiklete geri döndüm,şu an yarış bisikletim var,3 saatten sonra ameliyat olduğum yer değil karşı tarafı biraz kas ağrısı yapıyor onun dışında bir sıkıntı olmuyor
    sen şehir bisikleti alırsan daha iyi olur, ama şikayetlerinden tamamen kurtulmak istiyorsan bence önce fıtğını aldır : )

7. gokhan.gursel

gokhan.gursel Kıdemli Üye

Seviye:
    oturma pozisyonu açısından katlanır bisikletler teleskobik gidonlarınında desteğiyle en dik oturma pozisyonuna ulaşabileceğiniz bisiklet türüdür

8. Sinan özçelik

Sinan özçelik Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yazılan her kelimeyi özenle okudum. Teşekkür ediyorum vakit ayırdığınız için.
    Özgür bey, bisikleti taksitle almayı düşünüyorum. Toplamda 600 tl yi geçmem diye hayal ediyorum. ilaveten bir kask ve dikiz aynası benzeri bir ürün almayı hedefliyorum. Bu malzemeler efektif midir?
    şehir bisikleti tavsiye etmişsiniz, istanbul da asfalt şartlarında şehir bisikleti zor olmayacak mı? İstanbul bildiğin üzerine asfalt yollar yapılmış dağ aslında :]
    Birkaç defa bende doktora gittim, ameliyatlık seviyede değilsin dediler her seferinde. Ve benimkinin yeri kronikleşti sanırım. tabi bu tahminden fazlası değil.
    Katlanır bisiklet nedir hiç bilmiyorum. Ama mümkün olduğu kadar dik otursaydım şahane olurdu.
    İlaveten bisikleti eve girip çıkarken kaldırmam gerekicek, sanırım hafif birşey de olması makbül.

9. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Sinan bey katlanır bisiklet çok çok güzel bir şey;dağ bisikleti,şehir bisikleti derken son kararım katlanır oldu ve ben çok memnun kaldım mesela bendeki bisiklet salcano folda google'aratın çıkar karşınıza farklı markalarında var yolda lastik patlasa yada başka bir problem olsa katla koy çantasına atla otobüse,trene yada başka bir araca dön evine ama şimdi değil ilerleyen zamanlarda tavsiye ederim size ben şahsen çok aşırı uzun ve ağırsanız biraz problem oluyor.

10. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    40 dakikalık yol için katlanır bisiklet çok fazla yorar. Tekerlekleri küçük olduğu için çok fazla pedal çevirmeniz gerekir. Katlanır bisiklet kısa mesafeler için idealdir. Size 28 inçlik konfor şehir bisikleti denen bisikletlerden gerekir. Amortisör olmamalı.

11. gokhan.gursel

Seviye:
    katlanan bisikletlerde maalesef şu önyargıyı bir türlü kıramadık
    tekerler küçük olduğu için daha fazla pedal çevrilmesi gerekmez
    bisiklet temel mekanik prensipleri ile çalışan bir aletdir

12. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Hiç bir alakası yok bu tamamen performansınıza bağlı ben ki günde bir paket sigara içiyorum yaşım 40 a gelmiş yokuş mokuş hikaye artık bana ve gerçekden dikmi dik yokuşlar ben oralara ne dağ nede city bike'la zor çıkardım.sonuçda performans meselesi eğer sıfırsa zaten altında karbon bisiklette olsa çıkamıyor insan.

13. Sinan özçelik

Sinan özçelik Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Şimdi katlanır bisikletlere baktım, pek ilgimi çekmedi.
    Dağ bisikleti diye adlandırılan gruba da pek kimse yanaşmamış.
    500-600 civarı ne alabilirim? direk marka/model tavsiye edebilecek varmı?
    Kron x250 ilgimi çekti biraz.. Ama bilmiyorum nedir ne değildir.

14. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bu iş hesap meselesidir. Hesap ederseniz daha fazla pedal çevirmesi gerektiğini bulacaksınız..

15. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Murat bey daha fazla pedal çevirmek düşük vites ve yüksek pedal çevirim hızı;özellikle diz kapakları eklem yerleri için biçilmiş kaftan yaniii bide bu yönden bakın.

16. Sinan özçelik

Sinan özçelik Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar kavgaya tutuşmuş :]
    Dün akşam Sirkecideki bisikletçilere uğradım. 1-2 mağaza açıktı. Birtanesinde Salcano-İstanbul vardı, dışardan güzel bir bisiklete benziyor. 630tl 12 ay taksitle dedi.. ne dersiniz? kataloğuna baktım, Salcano Flayer daha çok ilgimi çekti aslında. Malzemeden bihaberim tabi. hangisinde iyi vites, iyi fren var bilmiyorum.
    birde kadro boyu diye birşey var anladığım kadarıyla. Boyum 1.75, kilom her zaman 73. Belim-bacak boyum arasında da bir orantısızlık yok. alacağım kadro boyunun 18 mi olması gerekiyor?

17. gokhan.gursel

Seviye:
    evet hesap meselesi, temel fizik, çarklar prensibi
    a miktar enerji verdiğiniz 2r çevreli çarkla 1 devir elde ediyorsanız
    a miktar enerji verdiğiniz r çevreli çarkdan 2 devir elde edersiniz

katlanır bisikletlerde normal bisikletlerden farklı bir çark sistemi vardır, her hangi bir mekanik alet de a birim enerji verirseniz b birim yol alırsınız
    dünya düz yol hız rekoruna sahip bisikletin tekerlerini incelemenizi tavsiye ederim
    - daha önce belirtdiğim gibi teleskobik gidon sayesinde daha dik bir oturma pozisyonu elde edilir
    - sonuç olarak sağlık sorunu nedeniyle belli bir andan itibaren bisiklet kullanılamayacak duruma gelebilir bu noktada katlanır bisiklet diğer ulaşım araçları ile kombine edilebilir (sorunsuzca ve ekstra ücret ödemeden)
    - küçük teker yüksek tork demekdir tabii bu da yokuşlarda rahat bir kullanım sağlayacakdır
    - küçük teker daha az ağırlık ve daha az rüzgar türbülansı demekdir

konuyu açan arkadaşdan özür dilerim ama bel rahatsızlığı olan ve bu konuyu ileride okuyacak arkadaşlara açıklama olması açısından yazmamın uygun olacağını düşündüm

18. Ali Aktürk

Ali Aktürk Aktif Üye

Seviye:
    Peki arkadaşlar bel fıtığı ağrılarına faydası olur mu bisikletin? Ne dersiniz...

19. cenktamay

cenktamay Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Ali Bey, bunu konuyla ilgili doktora sorsanız daha iyi olur. ben bir kullanıcı olarak sadece şunu söyleyebilirim; Bisikletten sonra bel ağrılarım ve kilitlenmelerim yok denecek kadar azaldı. Ama nasıl aynı ilaç herkese iyi gelmiyorsa bu da aynı şekildedir.

Ali Aktürk bunu beğendi.
  20. halilgoksal

halilgoksal Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    ben bunu bir yerden anımsıyorum :)
    Sinan Bey, daha önce forumda benzer sıkıntısı olan bir kullanıcı doktor tavsiyesi ile FS olarak geçen çift süspansiyonlu bir bisiklet kullandığından bahsetmişti... süspansiyonlar yoldan gelebilecek darbeleri yumuşatacağı için omurlarınızdaki baskıyı azaltabilir. Ama malesef ben bir doktor değilim ve tamamen ön kabullerle farazi konuşuyorum. FS bisikletler söz konusu olursa da bütçenizi birkaç katına çıkarmanız gerekebilir ve çok hafif bisikletler değiller malesef. buradaki bir çok insanın da size söyleyeceği gibi şehir kullanımına da uygun değil. aslında bu konuyu doğrudan işinin ehli bir doktora danışmanızda fayda var.