Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Belen kahvesi (Ormancı Türküsü ve hikayesi)Gezimiz

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında H.Can DEMİREL tarafından paylaşıldı.

1. H.Can DEMİREL

H.Can DEMİREL Bisikletkolik

Seviye:
    Değerli forum dostlarım,

18/11/2006 Cumartesi günü Mustafa hocam ile birlikte Muğla'ya 25 km. uzaklıktası Yatağan ilçesine bağlı şimdiki adıyla Çaybükü (Gevenez) Köyüne ve Ormacı türküsünün konu geçtiği Belen kahvesine bir gezi düzenledik.Elimizden geldiğince fotoğraflayıp siz değerli forum dostlarımızla paylaşmak istedim.Gece çektiğimiz fotoğraflar makinanın ayarlarından dolayı istediğimiz gibi çıkmamış şimdiden özür dilerim...
    Muğla çıkışında Mustafa hocam ile birlikteyiz.
    Muğla çıkışında ben deniz.
    Yaklaşık 17 km sonra Belen kahvesi sapağındayız.
    Yolumuza Bahçeyaka köyünün içerisinden davam ediyoruz.Muğla'dan bu yana 650 m yükseklikten 350 m ye kadar inişli rahat bir yolculukla geldik.Bahçeyeka köyü yol ayrımından sonra bizi yaklaşık 1,5 km lik baba bir rampa bekliyordu.
    Rampa çıkarken hem sizler için fotoğraflar alalım hemde nefeslenelim istedik.
    Hava şansımız güneşli ve çok güzeldi.
    Belen kahvesine yavaş yavaş yaklaşıyoruz.
    Köyün girişinde Yatağan termik santralına , kömür ocaklarından kömür taşıyan raylı sistemi karşılıyor bizi.
    Arka planda tam tepede iki çam ağacının hemen sağında köyün en yüksek tepesinde Belen kahvesi görülüyor.
    İşte sonunda Ormancı türküsünün yapılmasına konu olan Belen kahvesindeyiz.
    İşte Ormancı türküsünün hikayesi ve sonrada kahveden fotoğraflar.
    Gevenes Köyü’nde 1922 yılında dünyaya gelen Mustafa Şahbudak, ağa çocuğudur. Mustafa’nın en yakın arkadaşı Köy Muhtarı Tevfik Cezayirlidir. Her akşam köy kahvesinde “dama” maçı düzenleyen iki arkadaşın iddialı ve dostça karşılaşmaları kahvehanedekiler tarafından da ilgi ile izlenir. 1946 yılının bir Temmuz gününde, Mustafa Şahbudak ve Muhtar Tevfik Cezayirli, yine dama tahtasının başına otururlar. Oyunun yarısında “Sarı Memet” lakaplı Orman Memuru Mehmet İn, çıkagelir. Mehmet, sarhoştur.
    Bir gün önce, komşu olan Çiftlik Köyü’nde yangın çıkmıştır. 1946 seçimlerinin evrakı Yatağan’a gönderilecektir. Seçim evrakını Yatağan’a, köy bekçisinin götürmesi zorunludur. Ormancı, yangın evrakının bir an önce ilçeye götürülmesi için bekçiyi muhtardan ister. Muhtar Cezayirli, “Olmaz, daha acil olan seçim sonuçlarının ulaştırılması gerekiyor. Bekçiyi gönderemem” diye cevap verir. Bunun üzerine ormancı ile muhtar arasında tartışma başlar. Muhtar Tevfik Cezayirli, “Ayıp ediyorsun Mehmet, bize müsaade et” der.
    Ormancı kahveye geri döner, dama masasını bir yumruk atar. Mustafa Şahbudak, bu davranışa tahammül edemez ve ormancıyı tokatlar. Olayın büyüyeceğini anlayan köylüler, ormancıyı sakinleşmesi için kahvenin arka tarafına götürürler. Ormancı bağırarak küfürler savurmaktadır. Küfürler Mustafa Şahbudak’ın tahammül sınırını daha da zorlar. Şahbudak, yerinden kalkar, ormancının üzerine yürür.

Ormancı Mehmet, kamasını çıkarıp Mustafa Şahbudak’ı kolundan yaralar. O zaman, Mustafa Şahbudak ormancıyı korkutmak için, belindeki tabancayı çıkarır, yere doğru ateş eder. Muhtar, ormancının ikinci kez kama vurmaması için elini tutar. Fakat Mustafa tetiği çoktan çekmiştir... Ormancı Mehmet İn, bunun üzerine kaçmaya başlar. Mustafa Şahbudak kaçmasın diye, bir el daha ateş eder. Bu ateş de öldürmek için değil, kaçmasına engel olmak içindir. İkinci atışta Mehmet İn, yere düşer. Arka cebinde tabaka olduğu için, ona bir şey olmaz. Ama Mustafa Şahbudak, kaza kurşunu ile dostu Tevfik’i vurmuştur.
    O günlerin imkânsızlıkları içerisinde Tevfik’i, tahta bir sal üzerinde köyden 25 kilometre uzaklıktaki Muğla Devlet Hastanesi’ne götürürler. Tevfik, çok kan kaybetmektedir. Mustafa, Doktor Veli Bey’e, “Babamın selamı var, bu adamı iyileştir” diye yalvarır. Doktor Veli Bey, “O ölecek, önce senin kolunu saralım” diye yanıt verir. O sırada Tevfik eliyle işaret edip Mustafa’yı yanına çağırarak,”Ben ölüyorum, hakkını helal et” dedikten sonra can verir.

“BAY MUSTAFA” CEZAEVİNDE
    Mustafa, en yakın arkadaşını öldürdüğü için teslim olur, 4 yıl ceza alır. Cezaevindeyken her gece Tevfik rüyasına girer. Ancak ormancıya kini gittikçe artar.
    Bu acı olaydan sonra köyde kalamayacağını anlayan Mehmet İn, tayin ister, Kavaklıdere Orman Müdürlüğü’ne atanır. Aslen Marmarisli’dir. Emekliliğinden sonra oraya yerleşir. Doksanlı yılların başında da ölür.
    Mustafa Şahbudak, cezaevinden çıktıktan sonra, anılarla dolu o köyde yaşayamayacağını anlayıp, Muğla’ya yerleşir. Çok sevdiği, günlerini birlikte geçirdiği arkadaşı Muhtar Tevfik Cezayirli’yi öldürdüğünde, arkada 25 yaşında bir eş ve 3 çocuk bırakır. Muhtar’ın eşi Pembe, bu acıya dayanamayıp birkaç yıl sonra akli dengesini yitirir. Oğlunun biri İzmir’e yerleşir. Diğer oğlu ile kızı, köyde evlenirler ve hayatlarını orada sürdürmeye devam ederler.

Yıllardır her şeyi unutmaya çalışan Mustafa’ya bir gün arkadaşları, Tahir Usta adında bir değirmenciden bahsederler. Bu değirmenci, annesinin akrabasıdır. Değirmenci Tahir Usta aynı zamanda türkü de bestelemektedir. Gevenes Köyü’nde yaşanan bu acı olay, Tahir Usta tarafından bestelenmiştir. Düğünlerde okunan, herkesin diline düşen türkü, ORMANCI’dır...”

Çıktım Belen Kahvesine Baktım Ovaya
    Muğla-Yöre Ekibi-Nazmi Yükselen
    Çıktım Belen Kahvesine Baktım Ovaya,
    Bay Mustafa Çağırdı Da Dam'Oynamaya.
    Ormancı Da Gelir Gelmez Yıkar Masaya,
    Söz Anlamaz Ormancı Çekmiş Kafaya.
    Aman Ormancı Yaktın Ormancı,
    Köyümüze Getirdin Yoktan Bir Acı.
    Köyümüzün Suları Hoştur İçmeye
    Üstünde Köprüsü Var, Gelip Geçmeye.
    Ormancı Da Beni Vurdu Hiç Mi Hiçine
    Yazık Ettin Ormancı Köyün İki Gencine,
    Gireniz'in Ortasında Değirmen Döner,
    Değirmenin Suları Dağından İner.
    Mustafa'ya Atılan Kurşun Tevfik'e Değer
    Tevfik'imin Acıları Yürekler Deler

O yıllardaki adı Gevenes şimdiki adı ise Çaybükü olan Köyde bulunan Belen Kahvesi orijinal mimarisine uygun olarak restore edildi. Yörede çok sevilen ve söylenen ormancı türküsü artık ölümsüzleşiyor.
    Muğla merkeze 25 km mesafede bulunan ve 59 yıl önce türkünün doğmasına neden olayın meydana geldiği Çaybükü Köyü, bundan böyle Belen Kahvesini görmeye gelen ziyaretçilere ev sahipliği yapacak.
    Kahvenin girişi
    Kahvenin içerisinden bazı resimler.
    Mustafa hocam belen kahvesini görmeye gelen ve bize çay ısmarlayan aile ile çay içerken bende sizler için kahvenin dışında fotğraflar almaya çalıştım.
    Türküde geçen "Çıktım belen kahveye baktım ovaya" Gevenez ovası.
    Baktım Mustafa hocamın rahatı iyi çaylar gelip gidiyor.Hocam hadi bakalım bu kadar muhabbet yeter daha bizi bekleyen uzun rampalar var dedim hava kararmadan varalım Muğla'ya dedim ve kaldırdım hocamı masadan.
    Dama oynayamadan son bir kare daha olarak ayrıldık kahveden.
    Hemen yola koyulduk zira hava kararmaya başlamıştı ana yolda seyrettiğimiz için daha dikkatli olmamız gerekiyordu.Malesef sadece bizim değil trafikteki her sürücünün dikkatli olması gerekir diye düşünüyorum.
    Sonunda Muğla'ya gelmiştik.Muğla bisiklet platformu ve Muğla belediyesinin beraber katkılarıyla şehrin muhtelif yerlerinde oluşturulan bir bisiklet park yeri sizlerle paylaşmak istetik.
    Fotoğraf çok net çıkmamış ama benim için çok önemli bir kare yine Muğla bisiklet platformu ile Belediye işbirliği ile hazırlanan şehir içerisinde bulunan Yollar hepimizin lütfen paylaşalım levhası.
    Sevgili forum dostlarım gezimiz akşam karanlığında son buldu.Çok keyifli kültürel bir gezi oldu.Katılımından dolayı Mustafa hocama teşekkür ediyorum.Muğla'ya yolu düşen tüm dostlarımızın Belen kahvesini görmesini çay içerken Ormancının türküsünü dinlemelerini isterim...

2. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Of ülen of... :D
    Ne kadar güzel bir gezi abilerim. Ellerinize ayaklarınıza sağlık. Çok özledim Muğla Türkülerini. Ormancı Türküsünüde şimdi indirdim onunla birlikte bir çırpıda okudum gezinizi. Sanki o an oradaymışım gibi. Bana gitmek nasip olmamıştı.
    Tekrar çok teşekkürler paylaşımınız için.

Sevgiler...

H.Can DEMİREL bunu beğendi.
  3. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Can'cım merhaba

İnan senin gezini okurken, o ormancı türküsünün hikayesini okurken , inan tüylerim diken diken oldu. Anlatımın süper. Ben hep bu türküyü dinlerim, bayağıda sık. Nedenmi eşim ve babam ormancı da ondan. Her orman toplantılarında söylenir bu türkü. Ama inan, bunun böyle yaşanmış bir türkü olduğunu şimdi çok net olarak senden öğrendim. Çok teşekkür ederim sana. Bak insan neler öğreniyor birbirinden.

Resimlerin ve geziniz çok güzelmiş. Mustafa hocamada selamlar.
    Birde şu tabelaya bayıldım. ''Yollar hepimizin paylaşalım''. Bu yazıyı stikır yapıl araçların ön camına tam sürücünün göz hizasına yapıştırmak lazım gibi geliyor.

Verdiğin bilgiler ve güzel resimler ve anlatımın için çok teşekkür ederim.
    Selamlar ve sevgiler sunarım.
    Hoşçakal

4. H.Can DEMİREL

Seviye:
    Sevgili Ender abicim gezimizi beğendiğine çok memnun oldum.Seninde belirtdiğin gibi Ormancı türküsünün hikayesi çok üzücü ve hazin bir hikaye.Yaklaşık 3-4 yıl önce Muğla valiliği ve özel il idaresi tarafından Belen kahvesi aslına sadık kalınarak restore edildi ve ziyarete açıldı.Daha önce arabamla ailecek iki defa gelip gezme fırsatı bulmuştum.

Ama siz değerli forum dostlarımla paylaşmak bana dahada mutluluk verdi.Güzel dileklerin için tekrar teşekkür ederim...

Ender Alıcıoğlu bunu beğendi.
  5. H.Can DEMİREL

Seviye:
    Sevgili Serkan güzel dileklerin için teşekkür ederim.Umarım Muğla'dan geçerken beraber Belen kahvesine uğrar ve çay içeriz.

6. Ergün Gündoğar

Ergün Gündoğar Forum Bağımlısı

Seviye:
    Gezi ve anlatım için ben de teşekkür ederim, bir ormancı olarak türkünün hikayesini daha önceden okumuştum, hüzünlü bir hikayesi olsa da söylendiğinde hep iyi bir anı olarak düşünülür bu türkü, o yönden daha da çok severim ormancı türküsünü.

7. İsmail Ağıllı

İsmail Ağıllı Onursal Üye

Seviye:
    h.can abi şanşlısınız bu güzel yeşillik içinde yaşıyorsunuz fotograflar ve anlatım çok şahane teşekkürler :)

8. Erkut Yiğit

Erkut Yiğit Forum Bağımlısı

Seviye:
    Paylaşımınız için teşekkürler, yüreğinize sağlık...

9. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Buram buram kültür ve ezgi kokan yazınız, mis gibi çam kokan fotolarınız ve güzel bisiklet geziniz için tebrik ve teşekkürler..
    Selam ve saygılar..

10. Mustafa Yeniçeri

Mustafa Yeniçeri Üye

Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar;
    Bizim Can Belen kahvesi bisiklet muhabbetimizi ballandırmış. Sağolsun o olmasa bu satırlar ve resimler sizlere ulaşmayacak. Tabii biz bu işi canlı yaşamak gibi bir şansa sahip olduk. "Gönül ne çay ister ne de çayhane, gönül muhabbet ister çay kahve bahane" demişler. Maksat Türkiye'nin her tarafına dağılmış doğa sever dostlarla bir şekilde görüşmek. Sağolsun bu forumda bunu bize sağlıyor. Bana ayrıca selam ve sevgilerini gönderen arkadaşlarla beraber tüm arkadaşları sevgi ve saygıyla selamlıyorum . Sağlıklı ve pedallı günler dileğimle hoşça kalın.

Mustafa YENİÇERİ (Hoca)

candede ve H.Can DEMİREL bunu beğendi.
  11. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    can hocam ayaklarınıza sağlık güzel gezi olmuş

12. H.Can DEMİREL

Seviye:
    Sevgili Dostlarım.
    Başta güzel dileklerinden dolayı:Ergün'e,İsmail'e,Erkuty'e,Mesut'a,Mustafa hocama ve Henüz birlikte pedallayamadığımız Felis911'e çok çok teşekkürler ederim.Kış boyunca havaların müsait ettiği ölçüde siz değerli forum dostlarımızla yaptığımız gezilerimizi paylaşmaya devam edeceğiz.Ayrıca bir teşekkürümde BİSİKLETFORUM yöneticilerine.Forum'un oluşturulmasında emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler...

13. a-simetri

a-simetri Kıdemli Üye

Seviye:
    can hocam, ist'ten sevgiler. boyle goruntuleri, yazilari gorunce bir diger memleketim olan bodrum ve civarini tekrar ozlemeye basladim. surekli duydugumuz bu turkunun hikayesini ve mugla bolgesine ait oldugunu ben de gecen sene ogrendim. bodrum'dan dalaman'a gecen yaz araba ile giderken yolda gordugum "belen kahvesi" tabelasina kayitsiz kalmayarak iceri girdim. hem de kac km iceri girecegimi bilmeden... ama bu gorme istegi insanin aklini celiyor. dalaman'da isim olmasina ragmen 45 dk.ligina ugramistim kahveye. 2 cay ve muhabbetten sonra ayrilmistim. restore edilmis kahvede calisanlardan biri gecen sene benim gitmemden bikac ay evvel kultur bakaninin resmi acilis yaptigini soylemisti. ama iyi olmayan bir sey var. kahvede surekli ormanci turkusu caliniyor. biri sozlu, digeri enstrumantal. surekli basa don-tekrar cal olayi... hem gelen misafirlerin hem de calisanlarin bu turkuden sıkılabilecegini daha dogrusu zevk vermeyecegini, surekli ayni turkuyu calmak yerine mugla yoresine ait baska turkulere de yer vermeleri gerektigini, arada da "ormanci" turkusune yer vermelerinin daha mantikli olabilecegini kahvenin isletmecisine soylemistim. ama ne kadar dikkate alindi bilmiyorum. can hocam durumda var miydi degisiklik?:)

bunun yaninda manzara ve fotograflar gayet iyi. ama eminim ki oraya bisikletle gitmek ayri bir keyif olmustur. gezilerinin devamini dilerim. gorusmek uzere...

14. H.Can DEMİREL

Seviye:
    Sevgili Çağrı merhaba.

Belen kahvesine uğraman ve çay içmen bence isabetli olmuş.Bizim gittiğimizde Ormancı türküsü çalmıyordu.Daha doğrusu o esnada müzik yayını yoktu.Haklısın Muğla yöremizin daha nice hepsi tarihte yıllar önce yaşanmış birer hikayesi olan onlarca türküsü var.Kahveye ziyarete gelenlere diğer türkülerde dinletilebilir.Birdaha ziyaretimde dileğini işletmeci arkadaşımıza ileteceğim.
    Güzel dileklerin için tekrar teşekkür ederim...

a-simetri bunu beğendi.
  15. candede

candede Bisikletkolik

Seviye:
    Hocam allak bullak oldum.İnan tüylerim diken diken oldu.Öyküyü inanılmaz güzel betimlemişsin,yüreğine saglık.Fotoğrafları görüce bir kez daha içime oturdu.Sizden ayrıldıktan sonra,anlatımlarınızla da aklımda kaldığından Kahverengi tabelası ile ben burdayım diyerek bağıran Belen kahvesi işaretine dogru gidememem Şimdi beni birkez daha üzdü.

Alahaşkına siz güzel insanlar dillendirin bunu,yoksa deliricem.Yahu bu güzel memlektin hangi bir noktasını seyre dalıp gezmeye zaman yeter.

'''Oltanın ucundaki balık olmak isterdim.'''

16. H.Can DEMİREL

Seviye:
    Sevgili Can merhaba.

Ben sana demiştim eğer hafta sonu Muğla'da kalsaydın seninle beraber hem pedallar hemde birkaç küçük kültürel gezi yapabilirdik.Senin izninin kısıtlı olması ve Balıkesir'e yetişip sağlık sorunlarını halletmen gerektiği için bende fazla ısrarcı olmadım.

Umarım birdahaki sefere geldiğinde beraber meşhur Sakar geçidinden muhteşem Gökova körfezine (Akyaka'ya) iner Gökova körfezini pedallarız.Sonrada Belen kahvesine gider dama oynarız.

Sevgili Can ben ve Mustafa hocam elimizden geldiğince Muğlamızın güzel yerlerine pedal basıp siz değerli dostlarımızla paylaşmaya çalışıyoruz.Güzel dileklerin için teşekkür eder sağlıklı ve neşeli günler dilerim...

17. tırt kaptan

tırt kaptan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sevgili Can, harika bir geziyi nefis bir anlatımla sunmuşsun teşekkür ederiz. Haftasonu Ürgüp'te olduğum için ne yazık ki size katılamadım. Ama Muğlaya geldiğim bir haftasonu mutlaka bu geziyi tekrar yapalım oldu mu?

18. H.Can DEMİREL

Seviye:
    Sevgili Fırat merhaba.

Belen kahvesi gezisi malesef senin burada olmadığın bir hafta sonuna denk geldi kusurumuza bakma.Hafta sonu hava çok güzeldi ve bizde değerlendirelim istedik.Güzel dileklerin için teşekkür ederim.Senin için tekrar gideriz zira bizde çok keyif aldık.Görüşmek üzere...

19. Tolga Gürgün

Tolga Gürgün Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba Can,

Geziniz mükemmel , anlatım harika her şey çok güzel.Sindire sindire okudum ve seyrettim ..

Çok Teşekkürler..

Tolga Gürgün

20. H.Can DEMİREL

Seviye:
    Sevgili Tolga güzel dileklerin için teşekkür ederim.