Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Belediye otobüsleriyle bisiklet taşıma

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Alper Eren Ceylan tarafından paylaşıldı.

1. Alper Eren Ceylan

Alper Eren Ceylan Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar benim ve bir çoğumuzun sıkıntısı olan bir konuya değinmek istiyorum.
    Bu sorun büyük şehirler başta olmak üzere diğer şehirlerde de olduğunu düşünüyorum.
    Özellikle İstanbul için konuşmak istiyorum.(İstanbul'da yaşadığım için burada ki durumu biliyorum)
    O kadar büyük bir şehir ki bir ucundan bir ucuna gitmek bisikletle çok uzun zaman alıyor.
    Şu fotoğraflarda gördüğümüz sistemi Türkiye'ye getirsek çok güzel olmaz mı ?
    Aramızda İmza toplasak veya toplu dilekçeler şeklinde Ulaştırma Bakanına Binali Yıldırım'a ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'a ve bakanlılara göndersek nasıl olur ?
    Diğer ülkelerde böyle şeyler yapılıyor bisiklet yolları var bisiklete saygı var ama ülkemizde maalesef bunlar yok.. :(
    Biz bisikletçilerin sesi de bu ülkede duyulmalı medya ve diğer yayın organları bizlerden de bahsetmeli vefat eden arkadaşlarımızdan
    medya hiç bahsetti mi ? (Ara sıra oluyor buda bisikletçiler arasında bir anma töreni oluşturulduğunda)
    Artık buna bir dur demeli ve sesimizi duyurmalıyız.
    Böyle bir dilekçe hazırlansa ve imza toplansa kaç kişi bunu destekler sizlerden yardım ve öneriler istiyorum.
    Lütfen duyarsız kalmayalım bu başlık altında toplanalım.

2. Alper Eren Ceylan

Alper Eren Ceylan Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
  3. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Güzel bir sistem tabi ama istedikleri kadar bisiklet yoğunluğu yok ülkemizde malesef 3-5 kişi için yapamayız kafasındalar.

4. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    istanbul yada kocaeli gibi büyükşehirlerde görmeyi isteriz, ancak yapacaklarını hiç düşünmüyorum.

5. Alper Eren Ceylan

Alper Eren Ceylan Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Evet zaten öyle olduğundan dolayı bu ülkede bisiklete binen sayısında artış yok o yüzden bu ülkenin insanları obez ve hasta o yüzden sigara ve alkol kullanımı fazla bakın bu durumu bir çok olayla ilişkilendirebiliyoruz.

6. enzo

enzo Kıdemli Üye

Adı:
    Enes Çatal
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ben her an kaza yapma potansiyeli olan, trafik eğitimsiz halk otobüsü şöförlerine güvenip de oraya bisiklet koyamam :)

Cem Özenen, Ali Talip Aslan ve Sefa bunu beğendi.
  7. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Doğru ama bence ilk adımı büyükşehir atmalı çoğu insanlar bisiklet yolu olmadığı için bisiklet almaktan kaçınıyorlar

8. Alper Eren Ceylan

Alper Eren Ceylan Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Ama artık bir yerden başlamalı ve sesimizi yetkili kişilere duyurmalıyız

9. Alper Eren Ceylan

Alper Eren Ceylan Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    :D evet buda olaya başka bir bakış açısı ve katılıyorum size

10. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    evet, sesimizi duyurmalıyız ancak yeterli bir ekip oluşturmamız şart.

11. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Bende koyamam, ancak fikir güzel :D

12. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Vatandaşa hizmet adı altında, otobüslerdeki bu düzenek için yeni ihalelerin açılması, ihale açılmasa bile bunun bedelinin bir şekilde halktan çıkartılması, bir şekilde rant sağlanması derken bu işin perde arkasında çok büyük olaylar döner.

Tamam bende bisikletimle rahat bir ulaşım imkanı istiyorum ama benim keyfim/rahatım için gerçekleşecek olan uygulamanın etkilerinin kime nasıl yansıyacağını da bir düşünmek lazım.

enzo ve Alper Eren Ceylan bunu beğendi.
  13. Bilal Öz

Bilal Öz Aktif Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Kardeşim fevkalade bir konuya değinmişsin, inşallah uygulamasına geçilir, uygulamasına geçilir ama ben de uygulandığı gün yaşanacak olanlara geçmek istiyorum,

1. Bisiklet taşıtmak isteyenler çift Akbil basacak veya bulunduğu şehre göre ekstra ücretlendirme ile ödeme yapılacaktır, neticede yerel yönetimler bunu bize lüks olarak göreceklerdir.
    2. Zaten yoğun trafikten, yaşam stresinden ve çeşitli sebeplerden ruh sağlılğı bozulmuş olan ve deşarj olmak için bahane arayan binbir çeşit İstanbul insanı her durakta senin bir saat bisikletini otobüse bağlamanı bekleyemez (!) olay çıkar üzülürsün,
    3. Ola ki bisikletin otobüsten düştü, bırak bisikletin derdine düşmeyi, şehir içinde yolcu kapma yarışında formula 1 şoförlerini aratmayan halk otobüsü şöförlerini durup da bisikletinizi almaya ikna bile edemezsiniz, ola ki otobüsü durdurdunuz yukarıda bahsettiğim ruh sağlığı bozuk kalabalık tarafından linç edilme ihtimaliniz oldukça yüksek, zaten uzaylı gibi giyinmişsiniz kafanızda kask altınızda tayt falan delikanlı adam giyer mi öyle şeyler hiç (!)

14. Alper Eren Ceylan

Alper Eren Ceylan Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Çok doğru işin öbür tarafı biraz karışık ama devletin kasasından o kadar çok para boş işlerde kullanılıyor ki bu da spora insanı teşvik için yapılmalı derim

15. doguhan Gökalp

doguhan Gökalp Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bizi takicaklarini zannetmiyorum ama bi yerden başlamak gerek.

16. ErenAslan

ErenAslan Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    geçen hafta gece son 14b nin şoförüne sordum bisikleti sokabilirmiyim diye malesef dedi.tekerleri sökeyim dedim yine olmadı.şef mef görür ,cezası var dedi.
    otobüsün ortasındaki boşlukta fazla yer kaplamadan durabilirdim eve kadar.en azından buna izin verebilirler.bazı saatlerde.

17. Furkan Çınar

Furkan Çınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    Aslında olabilir bir bisiklet taşıyıcısı koymak yeterli, tabi otobüs durakta durduğunda bisikleti alıp götürme şansları da var burası Türkiye :D Kilit sistemi desek kimse bizim kilidi açıp bisikleti çıkarmamızı beklemez bisiklet kültürü maalesef o kadar gelişmedi :) Kısacası zor.

18. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bisikleti oraya kilitlemek yanlış hatırlamıyorsam 10 saniye ancak sürüyordu. Süre olarak sorun olacağını sanmam.

Fakat ben de otobüs şöförüne güvenip bisikleti oraya koymam. Dümdüz bir yolda yandan yola giren bir taksiye yol vermemek için gözümün önünde araca çarpmıştı, her gün kullandığım otobüs. Ayağını 2 saniye gazdan çekse, o araç geçip gidecekti.

Ne zaman ki otobüs-minibüs-dolmuş şöförleri özel bir eğitimden geçer, psikolojik testler yapılır ve sorunlu kişiler eğitilir, işte o zaman otobüsler kullanılabilir.

19. Emre Yazıcı

Emre Yazıcı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kayseride İldemden (toplu konut) merkeze gidecektim, gece son seferi bekledim. Otobüste sadece 3 kişi vardı ve yoldan da kimse binmiyor. 5 dakika dil döktüm adama zoraki aldı içeri.

20. suatgecer

suatgecer Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ayrıca arkadaşlar bisikleti taşımak için aparat koysalar bile otobüsden indiğinizde bisikletin çalınma riski çok yüksek :) arkanızı dönene kadar götürürler ben koymam şahsen