Beldesan Rabbit Yeniden Doğuyor

omrceylan

Üye
Tepki
33
İsim
Ömer
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Herkese iyi hafta sonları diliyorum...

Bisiklet merakım aslında hep vardı. İlk bisikletim bir pinokyo idi... Uzun yıllar kullandım. Sonra ilkokuldan mezun olduğumda karne hediyesi olarak "Bianchi Wolf" pinokyonun yerini aldı. Liseye hep bisikletle gittim. Ama hiç bisikletin kıymetini bilemedim. Hor kullandım ve bugün hala duran o bisikletin üzerinde orjinal kalan tek parçası sanırım gövdesidir. Sonra aradan yıllar geçti ve youtube'de bisiklet turları yapan birinin videosuna denk geldim. Ve o gün bisiklet ile gelen özgürlüğün kokusunu tekrar almaya başladım. İşe otobüsle gitmek yerine bisikleti tercih etmeliydim. Hemen araştırmaya başladım. O arada da bisiklet araştırırken bisiklet forumu farkettim. Birde baktım ki bisiklet aşığı binlerce insan varmış. Hiç bisikletin bu denli kıymetli olabileceği aklıma gelmezdi.

Derken; Bisikletle tura çıkmaya başladım. Önce şehir içi turla, sonra biraz daha uzattık derken şehirler arası gidip gelmeye başladım. Ancak bu yetti mi ? Yetmedi... Şehir içi turlardatur bisikleti yerine bir yol bisikleti arayışı başladı. Malum herşeyde olduğu gibi bisiklet fiyatları da almış başını gitmiş. Bizde ne yapalım, bütçe dostu eski ama üzerindeki her bir parçası ( pedallar ve sele dışında ) orjinal Beldesan Rabbit aldık... Ama yetti mi yetmedi. Pembe ve Siyah uyumu beni sarmadı. Bisikleti getirir getirmez dağıttım. Boyasını tamamen kaldırıp bir güzel zımpara ettim.

Şimdi ise kara kara düşünüyorum. Ben bu bisikletin rengini ne yapacağım ? Kafamda bir kaç renk var. Elimde ise amazondan satın aldığım kahverengi sele ve gidon sargısı var. Şimdi eksiklerim ise bu bisiklete gidecek bir çift pedal, boyasına uygun vites ve fren kabloları...

Birde sizin tecrübelerinize dayanarak sormak istediğim bir kaç soru;

1. Bisikleti Konya'da boyatabilecek bir yer bulamadım. Statik boya yapanlar renk için beklemem gerektiğini söylüyor. Otoboyacılar ise yoğunluk olduğunu ( Sinek avlıyorlar ) söylüyor. Sprey boya için ise dayanıksız olduğu söyleniyor. Aslında ben sprey boya ile boyamak istiyordum. Ama forumda okuduklarım ve kendi çapımda yaptığım araştırmalarda pek sağlıklı olmayacağı yönünde... Ama hala sprey boya ile boyamaktan yana bir fikir var kafamda. Burada ise boya kalitesi konusunda tereddütlerim var. Bir kaç bilindik markanın boyalarını önerdiler. Özellikle de polisan ve akçalı boyaları tavsiye ediliyor. Burada sizden yardım bekliyorum. Acaba bu konuda tecrübe sahibi arkadaşlar boya markası ve önerisinde bulunabilir mi ?

2. Benim frenlerde sanırım fren kollarının yanından çıkan gidonu üstten tutarken freni kullanabilmek için eklenen parçaları sökmüşler. Aşağıya görselini ekledim. Bu parçaları bulabilir miyim ? Birde frenin üzerindeki lastikler beyaz... Ve çok kirlenmiş ve yıpranmışlar. Onları da farklı renklerde bulup değiştirme imkanım var mı ?

3. Birde seçtiğim bir kaç renkte kararsız kaldım. Onları da aşağıya ekliyorum. Gidon sargısı ve sele henüz elime ulaşmadı ama onların renkleri bal sarısı ve bu renge uyumlu bir kadro rengi belirlemek istiyorum. Renk seçiminde de yardımlarınızı bekliyorum :)

Şimdilik bu kadar... Gelişmeler oldukça başlığı güncellemeye devam edeceğim. Herkese mutlu pazarlar...

Dosyalar

Scudo

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.941
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Sizdeki fren kollarını resimde tam seçemiyorum ama bunların faydası olur mu:
(link)
(link)
(link)
(link)

omrceylan

Üye
Tepki
33
İsim
Ömer
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sizdeki fren kollarını resimde tam seçemiyorum ama bunların faydası olur mu:
(link)
(link)
(link)
(link)
Barış abi bendeki fren kollarının fotoğraflarını koymayı unutmuşum. Şimdi ekledim. Aslında bunlar orjinal kollar. Lakin şu parmağımla işaret ettiğim yere takılan uzantılardan bulmaya çalışıyorum.

Dosyalar

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.941
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Hood'ları bulunabiliyormuş:
(link)
(link)

Lazım olan uzantılar da bu yanlardakiler herhalde:

(link)

Tek olarak uzantıları satan göremedim ama böyle bir temiz set bulup alınabilir, koyu koyu ama sargı ve seleye uygun rengi olsa daha tatlı olur tabii.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.202
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Barış abi bendeki fren kollarının fotoğraflarını koymayı unutmuşum. Şimdi ekledim. Aslında bunlar orjinal kollar. Lakin şu parmağımla işaret ettiğim yere takılan uzantılardan bulmaya çalışıyorum.
Şimdiden kolay gelsin. Öncelikle renk olarak kahve tonları ile yeşili ve koyu tonlarda maviyi yakıştıran birisiyim ama yeşilin bendeki yeri başka. Klasik İngiliz Yarış Yeşili renkli araba ve kahverengi iç döşeme kombini gibi.
Öte yandan frende yanlış tahmin etmiyorsam "suicide brake lever" dedikleri fren sistemindeki iç tarafa gelen fren kollarının bağlantı noktası olması lazım boşluklar. Benim eski bisiklette de bu kollardan vardı. Aradığını parçanın bu olması lazım (link)
EChEE.jpg

Bendeki fren kolları biraz daha eski tip gibi yada marka modelden dolayı bağlantı yeri farklı.

Dosyalar

omrceylan

Üye
Tepki
33
İsim
Ömer
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
(link)
(link)

(link)

Tek olarak uzantıları satan göremedim ama böyle bir temiz set bulup alınabilir, koyu koyu ama sargı ve seleye uygun rengi olsa daha tatlı olur tabii.
Çok teşekkür ederim Barış abi. Dediğiniz gibi sargı ile uyumlu olması çok daha iyi olurdu. Ama biraz araştırayım belki bulurum. Sizin boya konusunda bir tavsiyeniz olur mu ? :) Sprey boya hakkındaki düşüncenizi daha önce sanki okudum diye hatırlıyorum. Şu araç boyalarını sprey kutulara doldurup satan yerler varmış. Onlar iş görür mü acaba ?

Şimdiden kolay gelsin. Öncelikle renk olarak kahve tonları ile yeşili ve koyu tonlarda maviyi yakıştıran birisiyim ama yeşilin bendeki yeri başka. Klasik İngiliz Yarış Yeşili renkli araba ve kahverengi iç döşeme kombini gibi.
Öte yandan frende yanlış tahmin etmiyorsam "suicide brake lever" dedikleri fren sistemindeki iç tarafa gelen fren kollarının bağlantı noktası olması lazım boşluklar. Benim eski bisiklette de bu kollardan vardı. Aradığını parçanın bu olması lazım (link)
295827 dosyayı görüntüle
Çok teşekkür ederim. Ebay'de muhtemelen bulunabilir parçalarmış. Orayı iyice bir kolaçan etmek gerekecek o halde. Ama uygun fiyatlı bulunabilir mi bilemedim şimdi. Yeşil benimde çok sevdiğim bir renk... Şu cam göbeği rengi ile kahve uyumu bence güzel olacak gibi...

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.995
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Orjinal hood'unu bulursun ama iki kauçuk parçası için gereksiz para olur. Uzun ömürlü de değiller. 3-4mm kalınlığında sünger alıp oraya göre şekilli kesip üstünü beyaz elektrik bandıyla sararsan makul bir çözüm olur gibime geliyor.

Üstten tutarken fren sıkmak için gereken kollar ise drop kolları kadar iyi fren sağlamaz. Ayrıca kullandığın dropbarın reachine uymazsa konforlu bir tutuşu da olmaz. Bence o kolları kovalamaya gerek yok.

• Beğen
Tepkiler: omrceylan ve MakRo

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.134
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kolay gelsin ve hayırlı olsun.

Ben toplanmış bir tanesini aldım.
Screenshot_20221016_205643_com.google.android.apps.photos.jpgScreenshot_20221016_205732_com.google.android.apps.photos.jpg

Sonra kafama göre kişiselleştirdim.

Son hali böyle.
Screenshot_20221016_210112_com.google.android.apps.photos.jpgScreenshot_20221016_210118_com.google.android.apps.photos.jpg

Malesef çıkarttığım parçaları tutmadım elimde yoksa size verirdim.

Rengi için fikir verir diye de foto paylaşmak istedim.

🖐🏻

omrceylan

Üye
Tepki
33
İsim
Ömer
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Orjinal hood'unu bulursun ama iki kauçuk parçası için gereksiz para olur. Uzun ömürlü de değiller. 3-4mm kalınlığında sünger alıp oraya göre şekilli kesip üstünü beyaz elektrik bandıyla sararsan makul bir çözüm olur gibime geliyor.

Üstten tutarken fren sıkmak için gereken kollar ise drop kolları kadar iyi fren sağlamaz. Ayrıca kullandığın dropbarın reachine uymazsa konforlu bir tutuşu da olmaz. Bence o kolları kovalamaya gerek yok.
Haklısınız hocam. İlk defa yol bisikleti kullandım :) Biraz garipsedim orada fren olmayınca tehlikeli gibi geldi bana o yüzden o droplardan istiyorum ama olmasada olur. Zamanla alışırız :)
Kolay gelsin ve hayırlı olsun.

Ben toplanmış bir tanesini aldım.
295829 dosyayı görüntüle295830 dosyayı görüntüle

Sonra kafama göre kişiselleştirdim.

Son hali böyle.
295831 dosyayı görüntüle295832 dosyayı görüntüle

Malesef çıkarttığım parçaları tutmadım elimde yoksa size verirdim.

Rengi için fikir verir diye de foto paylaşmak istedim.

🖐🏻
Çok şık olmuş gerçekten. Boya rengide sanırım benim hayal ettiğim renge çok yakın. Boyası sprey boyamı acaba bilginiz var mı ? Yada özel olarak mı boyatılmış ?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.941
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Çok teşekkür ederim Barış abi. Dediğiniz gibi sargı ile uyumlu olması çok daha iyi olurdu. Ama biraz araştırayım belki bulurum. Sizin boya konusunda bir tavsiyeniz olur mu ? :) Sprey boya hakkındaki düşüncenizi daha önce sanki okudum diye hatırlıyorum. Şu araç boyalarını sprey kutulara doldurup satan yerler varmış. Onlar iş görür mü acaba ?
...
Oto sanayi sitelerinde hazır renk ya da istenilen rengi sprey olarak satan yerler var. Bazısı verilen herhangi bir nesneden rengi alıp o renkte sprey hazırlayabiliyor. Bu boyanın ne kadar dayanıklı olabileceğini bilmiyorum. Eskiden spreyle bisiklet boyayan bir arkadaşım vardı, işin sırrının astar ve vernik olduğunu söylerdi. Forumda boyadan anlayan kişiler görüyorum, birileri güncel ve pratik bir çözüm önerebilir.

Edit: eski bir konuda da benzer öneriler var: (link)
Aynı konuda hala aktif olan bir arkadaşımızın da detaylı yorumu var: (link)

• Beğen
Tepkiler: MakRo

omrceylan

Üye
Tepki
33
İsim
Ömer
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Oto sanayi sitelerinde hazır renk ya da istenilen rengi sprey olarak satan yerler var. Bazısı verilen herhangi bir nesneden rengi alıp o renkte sprey hazırlayabiliyor. Bu boyanın ne kadar dayanıklı olabileceğini bilmiyorum. Eskiden spreyle bisiklet boyayan bir arkadaşım vardı, işin sırrının astar ve vernik olduğunu söylerdi. Forumda boyadan anlayan kişiler görüyorum, birileri güncel ve pratik bir çözüm önerebilir.

Edit: eski bir konuda da benzer öneriler var: (link)
Aynı konuda hala aktif olan bir arkadaşımızın da detaylı yorumu var: (link)
Neyse artık bir bilen arkadaş yol gösterir umarım. Evet dediğiniz gibi oto boyacısı bir arkadaşta kadroyu iyice yıka ve kurula ( eğer zımparayı iyice yaptıysan ) dedi. Sonra mutlaka astar atmamı söyledi. Deneyip görelim o halde :)

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Salda mavisi diyorum. Şimdiden emeğinize sağlık çok güzel olacağa benziyor
(link)
(link)

(link)

Bede olsam set alır gerekirse kendi kollarımı tek kol ihtiyacı olan birine satabilirdim.
Neyse artık bir bilen arkadaş yol gösterir umarım. Evet dediğiniz gibi oto boyacısı bir arkadaşta kadroyu iyice yıka ve kurula ( eğer zımparayı iyice yaptıysan ) dedi. Sonra mutlaka astar atmamı söyledi. Deneyip görelim o halde :)
youtube'da çok fazla klasik bisikletleri yenileme videoları var ve çok başarılılar. Hepsi önce boyayı söküyor, zımpara yapıyor, astar atıyor ve tekrar zımpara yapıyor sonra iki kat sprey boya yapıyor, sticker ile orjinal marka ve logosunu bastıranda var. Sonra en son vernik atıyorlar. Fıstık gibi oluyor. Bir çok video var böyle bence fıstık gibi olur ama rüzgar almayan, toz kalkıp kadroya yapışmadığı, kuruma esnasında da tozsuz rüzgarsız bir yerde durursa süper olur.

Bence öyle süngerle elektrik bantıyla güzel olmaz. Çok basit olur, orjinal durmaz. Amaç antika bisiklet güncellemekse orjinal gibi yapmak lazım. Diğer türlü bi çokomele benzemez. Klasik bisikleti yenilemiş gibi değilde emanet bir şeyler ile yapılmış gibi durur.

Son düzenleme:

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar. Kolay gelsin önce. Statik boya öneririm şayet tek kat çok zayıf oluyor. İki kat, hatta üç kat boyatabilirseniz memnun kalırsınız. Önce ilk katı boyuyorlar, fırından çıkartıp bir kat daha atıyorlar, tekrar fırına veriyorlar. Bu şekilde sağlam ve pürüzsüz oluyor. Tek kat boyattıklarımda hep sorunlar çıktı. Metalin tamamen pürüzsüz olması gerekiyor. Milimetrenin bilmem kaçta biri bir yükseklikte bile boya yetersiz kalıyor ve kuruduğunda o bölgelerde dökülmeler başlıyor. Dolayısıyla boyayı birkaç kat attırın.

• Beğen
Tepkiler: omrceylan ve MakRo

omrceylan

Üye
Tepki
33
İsim
Ömer
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar. Kolay gelsin önce. Statik boya öneririm şayet tek kat çok zayıf oluyor. İki kat, hatta üç kat boyatabilirseniz memnun kalırsınız. Önce ilk katı boyuyorlar, fırından çıkartıp bir kat daha atıyorlar, tekrar fırına veriyorlar. Bu şekilde sağlam ve pürüzsüz oluyor. Tek kat boyattıklarımda hep sorunlar çıktı. Metalin tamamen pürüzsüz olması gerekiyor. Milimetrenin bilmem kaçta biri bir yükseklikte bile boya yetersiz kalıyor ve kuruduğunda o bölgelerde dökülmeler başlıyor. Dolayısıyla boyayı birkaç kat attırın.
Statik boyayı bende istiyorum aslında ama maalesef Konya'da bir kaç yerle görüştüm. Yapamayacaklarını söylediler. Bakalım son bir yer daha kaldı hafta içi orası ile de görüşeceğim şayet yaparlarsa dediğiniz gibi 2 kat yaptıtırım. Çok teşekkür ederim tavsiyeniz için.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.551
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@omrceylan

Bisiklet kadro boyama konusunda Almanya'dan Martin Grey üstad kabul edilebilir. Kendisi profesyonel olarak bu işle uğraşmanın yanında youtube kanalında işin teknik detayları konusunda çok detaylı bilgiler de paylaşmakta. Muhtemelen fazla boya koklamaktan hafif kırık da olsa yabancı diliniz yeterliyse mutlaka izleyin derim. Aşağıya sprey boya ile yaptığı DIY çalışmasına ilişkin videoyu ekliyorum.

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Statik boyayı bende istiyorum aslında ama maalesef Konya'da bir kaç yerle görüştüm. Yapamayacaklarını söylediler. Bakalım son bir yer daha kaldı hafta içi orası ile de görüşeceğim şayet yaparlarsa dediğiniz gibi 2 kat yaptıtırım. Çok teşekkür ederim tavsiyeniz için.
Ankara yakın. Giderseniz Ostim'de yer öneririm.

omrceylan

Üye
Tepki
33
İsim
Ömer
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba... Bisikleti statik boyaya verdim muhtemelen pazartesi - salı alacağım. Bugün haftasonu olması nedeniyle biraz jantlara odaklanmak istedim. ama başıma çok kötü birşey geldi. Şu toz kapağını çıkarmak için uğraşırken perişan ettim. Diğer ön kapaklar zahmetsizce çıktı amabu arka göbekteki maalesef heba oldu... bunlardan ebay'da buldum ama 25 - 30 euro diyorlar. Acaba uyumlu bir parça bulunabilir mi ? Yada bu göbekten elinde olan varsa komple alabilirim uygun bir fiyata

Dosyalar

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.551
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Merhaba... Bisikleti statik boyaya verdim muhtemelen pazartesi - salı alacağım. Bugün haftasonu olması nedeniyle biraz jantlara odaklanmak istedim. ama başıma çok kötü birşey geldi. Şu toz kapağını çıkarmak için uğraşırken perişan ettim. Diğer ön kapaklar zahmetsizce çıktı amabu arka göbekteki maalesef heba oldu... bunlardan ebay'da buldum ama 25 - 30 euro diyorlar. Acaba uyumlu bir parça bulunabilir mi ? Yada bu göbekten elinde olan varsa komple alabilirim uygun bir fiyata
Eğer ölçüleri üzerinde yazıyorsa endüstriyel versiyonu ile çok uyguna değiştirebilirsiniz. Herhangi bir rulman satıcısından ölçülere uygun toz keçesi tedarik edilebilir.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.995
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@omrceylan Düzlenmeyecek gibi durmuyor. Düz ve vurunca zarar görmeyecek bir yüzey üzerinde biraz zaman vererek düz tornavida + çekiç ikilisiyle düzlenir. Bildiğim kadarıyla Konya'da eski bisiklet kullanımı çok fazla. Eski toprak bir bisikletçide bu kapaklardan bolca vardır, para bile almaz.

@Sadettin Z. Maalesef bu ölçülerde standart kapak/keçe/pul bulunmuyor. Tornada büyük pulu işleyerek yaptırmıştım kendime.

• Beğen
Tepkiler: MakRo