Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Belçika'dan Fransa'ya Paris-Roubaix yarışını izlemeye...

Konu, 'Yabancı bir ülkede şehirlerarası turlar' kısmında Barış Kılınç tarafından paylaşıldı.

1. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Herkese merhaba,

Bahar klasikleri olarak adlandırılan tek günlük yol bisikleti yarışları bulunduğum yere (Brüksel’in 30 km güneyi) yakın çevrelerde gerçekleştiği için, ben de geçtiğimiz 10 Nisan pazarını yerinde değerlendirip, canlı canlı Paris-Roubaix yol yarışı izlemek istedim. Üstelik bu geziyi bisikletle yapacaktım. Asıl bisikletimi Türkiye’de bıraktığımdan, burada çok cüzi bir fiyata idareten bir bisiklet almıştım. Lastiklerim kabak, frenlerim tutmuyor, ön vites değiştiricim kırık. Kaskım, eldivenim, spd pedalım falan yok. Tıpkı eski amatör zamanlardaki gibi, heyecanla fırladım yola. Bakkal bisikletiyle uluslararası tur diye buna derim.

Burası Louvain-La-Neuve kasabası. Yaklaşık 15 dakika sürecek yolculukla aktarma istasyonuna varacağım. 2 tren değiştirip bisikleti indirip bindirmekle uğraşmak istemedim, ayrıca hava çok güzel!

Zaten gideceğim yere de bisiklet yolu mevcut. Buralarda bisiklet yolundan bol bir şey yok.

Kavşaklarda sorunsuzca geçmemiz için her türlü maymunluğu düşünmüşler. Zaten bisikleti öteden fark eden araçlar hemen frenlere abanıyor. Siz yavaşlar ya da geçmezseniz ayıplanıyorsunuz. Yol veren bisikletliyi dövüyorlar hatta :)

Tek aktarmamı yapacağım Brüksel Kuzey Garı. Şehir içindeki diğer garlarda bisiklet transferi yasakmış. Tabii kağıt üzerinde yasak ;)

Günübirlik istediğim yere bisiklet taşıma biletimin seleye bağlanan kısmı. Bu da çok üstünde durulmayan bir prosedür. Madem parasını verdik takalım diye taktım.

İşte çift dilli ülke uygulaması. Belçika’da bazı şehirlerin Flaman/Valon karışık olması nedeniyle bu var. Brüksel’de de sıklıkla görülen bir durum.

Trenle vardığım yer Tournai. Buradan 15 km uzaklıkta bulunan Fransa’daki Paris-Roubaix yoluna pedallayacağım.

Şimdi haritamıza bir göz atalım, tıklayınca açılıyor.

Şehri turluyorum. Yuvarlak tasarımlı, ortasından dere geçen, tipik ve küçük bir Avrupa kenti.

Hava güzel, günlerden de pazar olduğu için restoranlar masaları dışarıya atmış.

Heykel filan...

Fransa’ya giden yol. Lille Şosesi. Normal asfalt yol bile olsa kenarlarında bisiklet kısmı mevcut.

Etrafta hayvancılık yaygın.

Cort diye kendimizi Fransa sınırında buluyoruz. Duvarmış, kapıymış, tokmakmış, kontrolmüş... hiçbir engel yok.

Hem Fransa kısmındaki bisiklet yolu anayoldan ayrı ve duble. Canlarım benim.

Yarışı izleyeceğim pave kısma geliyorum. Burada bisikletler zorlandığı için seyir zevki ve toz duman katlanmakta.

Diğer izleyenler kadar büyük bayrak taşıyamasam da, bizim de bir desteğimiz bulunsun istiyorum.

Çevreye saygı bâbında çok yaratıcı bir afiş çalışması olmuş. Paris-Roubaix turunun sembolü parke taşından çöp tenekesi.

15 km kapısında bir hatıra fotoğrafı :)

Aman tanrım, uzaklarda bir toz bulutu, geliyorlar!

Geçiyorlar...

Öhö öhö!

İki saat beklememe rağmen 15 dakikada peletonun büyük bir kısmının geçmesinden sonra, oradan ayrılıp finiş noktası Roubaix velodromunun yolunu tutuyorum.

Ben vardığımda dahi yarışı bitirmek üzere olan bisikletçiler vardı. Ancak şampiyon Van Summeren, ikinci ise Fabien Cancellara olmuştu. Podyumu tabii ki kaçırmıştım.

Son yüz metreye bu manzaradan giriyor bisikletçiler. Bu fotoğraftan yarım saat kadar önce dananın kuyruğu kopmuştu. Şimdi belki birilerini görürüm diye takım arabalarının olduğu kısma geçeceğim.

Öncesinde orijinal forma satış reyonunu ziyaret edelim ;)

Yarışın hoş bir afişi daha.

Takım arabalarının olduğu yerdeyim. Birazdan bisikletçi avına çıkacağım.

Yarış sonrası hummalı temizlik çalışmaları sürüyor.

Objektifime yakalanan ilk ünlü Sylvain Chavanel oluyor. Bugün kötü düştü, talihsiz bir yarış geçirdi.

Arada Euskatel-Euskadi takım otobüsünü yakalıyorum. Sempati duyduğum Basklar. Tam oradayken birden herkes “kançelara” diye diye bir tarafa hücum ediyor.

Veee karşınızda Fabien Cancellara, nâmı diğer Spartaküs. Aslında poposu. Ama bize o bile yeter.

Onu gördükten sonra daha önemli bir şeye tanık olacağımı düşünmediğim için, Roubaix tesislerini arkamda bırakarak merkeze doğru ilerliyorum. Hedefim başka bir Belçika sınır şehri olan Mouscron’a gidip, orada yine trene atlamak.

Roubaix çevresinde hayata kazandırılmayı bekleyen işlevsiz endüstri siteleri.

Yaklaşık yarım saat pedallama sonucunda Mouscron’a varıyorum. Burada sınırı belirten bir tabela dahi yok. Sokağın kavşağını geçerken bir anda Belçika’da buluyorum kendimi.

Trenle dönerken gün batıyor ve ben 23 derece sıcaklıkta parlayan güneşin kurbanı olan ensem ve yüzümle evin yolunu tutuyorum. Yaklaşık elli kilometrelik bir tur yapmış oldum, ancak yüzlerce kilometreye bedel hatırası kaldı :)

Gezinin detaylı hikayesine ulaşmak isteyenler bu linke göz atabilir:
    http://babamasoylemedim.com/2011/04/18/paris-roubaix-gezisi/
    Herkese selamlar, izleyenlere teşekkürler.

babamasoylemedim.com

2. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sevgili Barış, ayaklarına sağlık.

Uzaktan buffalo yada fil sürüsü geliyormuş gibi toz bulutu görünen fotoyu çok beğendim. İsviçre saatinide ( cancellara ) farklı bir açıdan çekmişsin , çok güldüm.

Teşekkürler, selamlar

Barış Kılınç bunu beğendi.
  3. Tolga Yücel

Tolga Yücel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Güzel kareler,yollar gerçekten müthiş,çevreye verdikleri önem ayrıca çok hoşuma gitti,yollar sanırım kalabalık değil o kadar,ayağına sağlık daha fotoğraflar bekleriz..

4. Barış Kılınç

Seviye:
    Teşekkür ederim. Orada beklerken etraftaki hanımlar Cancellara'ya laf atıyorlardı zaten. Garip bir ambians vardı :)

Evet, pazar günü olması nedeniyle yollar gayet tenhaydı. Ancak parkurun geçtiği bölgelerde birçok insan olduğunu söyleyebilirim.

Bu arada büyük bir hata yaparak, yarışı kazanan koskoca Van Summeren'i Chavanel'e benzettim. Kusura bakmayın :eek:

babamasoylemedim.com

ulaş kaya bunu beğendi.
  5. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    Güzel bir gün geçirmişsiniz.
    Sınırlar olmadan ülkeleri dolaşmak baya hoş olsa gerek.
    Paylaşım için tşkler

6. LEVENT AYDOĞAR

LEVENT AYDOĞAR Üye

Seviye:
    belgesel tadında olmuş.emeğine sağlık arkadaşım.candan teşekkür

7. özgür bağdatlıoğlu

özgür bağdatlıoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Çok güzel ve komik bir paylaşım:) teşekkürler! Tv de göremedik seni ama olsun,sen bizim yerimize harika şeyler görmüşsün koskoca(195cm) Van Zummeren ve Spartacus'un poposu:)

8. Ahmet Salih Özenir

Ahmet Salih Özenir Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yarıştan ziyade oralardaki bisiklet olayının sunumu olmuş, çok güzel kareler ve anlatım. İyi ki gittiniz yarışı izlemeye... İmkanınız ölçüsünde, kiralık da olsa bisikletiniz turlarsanız oraları, çok memnun olurum...

9. devilsadvocate

devilsadvocate Yeni Üye

Seviye:
    o muhteşem bisiklet yollarını görüp de iç geçirmemek ne mümkün. muhteşem bir paylaşım olmuş.

10. RECEP İŞLEK

RECEP İŞLEK Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba.:)
    Çok güzel bir paylaşım olmuş.
    Ayaklarına sağlık.:in:

11. memre

memre Üye

Seviye:
    bisiklet yollarına bakıp bakıp hayal kurdurdunuz bana..iyi ki gitmişsiniz. paylaşım için çok teşekkürler...

12. adem er

adem er Kıdemli Üye

Seviye:
    ellerine sağlık. anlatım ve resimler çok güzeldi. ahlarla vahlarla belgeselmiş gibi! seyrettim.
    www.bisikletyarenleri.com

13. burak adalı

burak adalı Yeni Üye

Seviye:
    Çok bomba bi tur olmuş. Bu arada Türk Bayrağını yere koyacağına göğsüne koysan daha iyi olurdu gibi geldi bana...

14. Barış Kılınç

Seviye:
    Teşekkürler. O fotoğrafın amacı tura özel parke taşlarıyla beraber bayrağın da göründüğü bir kare yakalamaktı. :)

15. Burak Açıl

Burak Açıl Forum Demirbaşı

Seviye:
    Türk bayrağını yere koymanız hiç hoş olmamış.
    Açıklama yapmışsınız ama ayrı ayrı da çekebilirdiniz.

16. Zerrin_

Zerrin_ Yeni Üye

Seviye:
    Kutlarım ! Harikaydı !

Bayrağa gelince ! çok anlamlı olmuş !!! Orda yansıtmak istediğin duyguyu çoook çoook iyi anlıyorum !

avrupa da yeni bisiklet yolları yapılmakta, demir ağlar gibi örüyorlar Bisiklet yollarını !

17. irfancan

irfancan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Güzel ve heyecanlı bir gün olmuş.

18. ulaş kaya

ulaş kaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    harika bir anlatım güzel detaylar.