Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Belçika'da kilometre başına 50 sent ödeniyor

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında FarukDemir tarafından paylaşıldı.

1. FarukDemir

FarukDemir Forum Bağımlısı

Seviye:
    Türkiye'de bisiklete gerekli önem verilmeyedursun, Avrupalı çoktan onu baş tacı yaptı bile. Örneğin Belçika ulaşımda bisiklet kullanılmasını teşvik etmek için işe bisikletle gidip gelenlere kilometre başına 50 sent ödüyor. Norveç'te bisikletle yokuş yukarı rahat çıkabilmek için yollarda raylı bir sistem var. Münih'te 400 kilometre, Hollanda'da ise yaklaşık 15 bin kilometre bisiklet yolu var. Amsterdam'da dört katlı bisiklet otoparkları var ve neredeyse herkes günlük ulaşım aracı olarak bisikleti kullanıyor. Avrupa'da güvenlik görevlileri de bisikleti tercih ediyor. Örneğin İngiltere'de sarayı bisikletli polisler koruyor. İsveç ordusunda ise yaklaşık 50 bin bisikletli askeri birlik bulunuyor. Avrupalı çevre dostu olduğu için bisikleti tercih ediyor. Asya ise ekonomik şartlardan dolayı kendine bisikleti çare bulmuş durumda. Asya'da 3 milyar kişi bisiklet kullanıyor. Büyük firmalar da bisikleti teşvik ediyor. Coco Cola ve Ikea firmaları toplam 16 bin bisiklet hediye etti. İsveç'teki Ericsson firmasında çalışanların yüzde 70'i de ulaşım aracı olarak bisikleti tercih ediyor.

2. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:
    FarukDemir bunu beğendi.
  3. gokhancan

gokhancan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sadece muhassır medeniyetlerin hayata bakış açısını anlatmışsınız.

Malesef bizim ülkemiz muhassır medeniyet değil hepsi bu.

celil.mayaoglu ve FarukDemir bunu beğendi.
  4. ugurcani

ugurcani Kıdemli Üye

Seviye:
    evet arkadaşlar iş biraz bize düşüyor bence herkesi bilgilendirirsek yazaş yvaş düzelebiliriz

FarukDemir bunu beğendi.
  5. HarryBlade

HarryBlade Kıdemli Üye

Seviye:
    Bizim polislerimiz arabayla yakalayamıyor suçluları güldürmede bisikletle nasıl yakalasın ..:D

Bana 50 cent ödesinler km başına dünyayı turlarım..:eek:

6. simplonmurat

simplonmurat Forum Bağımlısı

Adı:
    Murat ALTINCAN
    Bisiklet:
    Simplon
    Seviye:
    Bunlar Türkiye için hayal olan şeyler....

FarukDemir bunu beğendi.
  7. hacı

hacı Kıdemli Üye

Seviye:
    inşşallah arkadşalar Türkiye'de de olur çünkü bisiklet yoluna gerçekten ihtiyaç var ...

FarukDemir bunu beğendi.
  8. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Turkiye'de kilometre basina daha cok para odeniyor aslinda bisikletli suruculere. Neden mi? Cunku dunyanin en pahali benzinini yakiyoruz. Bisiklete binin, paraniz cebinizde kalsin, bu kadar basit.

9. Özgür Nevres

Özgür Nevres Forum Bağımlısı

Seviye:
    İşe gidip gelirken km. başına 50 cent alsaydım şimdiye zengin olmuştum :) Sarıyer-Mecidiyeköy arası gidip geliyordum. İçerden gidip dönüşü sahilden yaparak günde 40 kilometreyi aşıyordu.
    Şimdi Kağıthane'ye taşındım, iş yakınlaştı ama bazen önce Sarıyer'e kadar pedallayıp oradan işe dönüyorum. Bu şekilde yapılan fazladan kilometreler sayılıyor mu :D

Evet bu da çok güzel bir bakış açısı.

10. Faik BİLGİN

Faik BİLGİN Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bana para vermesinler gene şehir içi ulaşımlarda bisikleti tercih ederim.En iyi ulaşım araçlarından birisi bisiklet.Hem sağlıklı yaşıyorsun hemde dünyayı kirletmemiş oluyorsun.Bundan iyi bir şey varmı?

Raven_35 ve FarukDemir bunu beğendi.
  11. mehmetbaris87

mehmetbaris87 Kıdemli Üye

Seviye:
    50 cent onlara kalsın bana adam gibi bisiklet yolu yapsınlar, ben kilometre başı onların gelmişine geçmişine dua ederim
    ha derseniz ki yapmıyorlar da ne oluyo, gelmişlerine geçmişlerine kilometre başı... :D

12. kazıma

kazıma Forum Demirbaşı

Seviye:
    bizdeki moronlar market önüne bile bisiklet park yeri yapamıyolar bide sanki ülkede bisiklet yasağı var kaldırmdan geçin aa burası bisiklet yolumu.... trafikte bisikletli ezmek için sıkıştıran mı... hiç bişey yapılamıyor.Bisikleti gerçekten bir ulaşım aracı olarakta kullanabilirliğin olmasını çok isterdim

Raven_35, mehmetbaris87 ve FarukDemir bunu beğendi.
  13. HarryBlade

HarryBlade Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisikleti kış ayında kullanıcaksın ki sıcakta su tüketimi için cebini delme..

FarukDemir bunu beğendi.
  14. Crossmax

Crossmax Aktif Üye

Seviye:
    Amsterdamda zaten bisikletten fazla birsey goremezsiniz..Araba bisiklete carptimi genellikle bisikletlere hak verilir..ama okadar cok fazla bisiklet varki insan bikiyor..Birde yeni kanunlara gore bisiklet alirsaniz devlet odeyeceginiz vergiden 1500 euroya kadar bisikletin parasini cikiyor..yani bedavaya bisiklet almis oluyorsunuz..Belcika ise zaten mtb ler icin bir suru ozel arazi tahsis edip parkurlar yapti..Malmedy mesela cok mukemmel..Zaten Fransa,Isvicre hemen hemen ayni..dunya sampiyonlarida genellikle bu ulkelerden cikiyor :D

Raven_35 ve FarukDemir bunu beğendi.
  15. Tolga..

Tolga.. Üye

Seviye:
    Bunları ben türkiyede göresiye kadar ohooo yaşlanırım valla.

Raven_35, Ali AKTAŞ ve FarukDemir bunu beğendi.
  16. Ali AKTAŞ

Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

Seviye:

yaşlanırsan iyi yine be dostum, burada olacak şeyler değil,

17. Şerif Şentürk

Şerif Şentürk Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ülkemizde biisklet görünce in burdan geçmek yasak niye niyesi yok yasak örnek: ksk çarşı otogarda ve diğer birçok yerde bıktım artık hatta askeri konutların içeri girdiğimde bile biiskletle geçmek yasak deniliyor anlamış değilim

Ali AKTAŞ ve FarukDemir bunu beğendi.
  18. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bana 50cent ödeselerdi günde 25 usd, ayda 20 işgününden 500 usd kazaniyordum :) Bu Türkiye'deki askari ücretten daha fazla.

Başımda kask etrafta bisikleklet sürmeye yaklaşık 18-20 yıl önce başlamıştım. O zamanlar hatırlıyorum sokaktaki adamı geçin arkadaşlarım bile benimle dalga geçerdi. Şimdi artık trafikte full ekipmanlı bir bisikletçi görmek gayet normal karşılanıyor, "hmm acaba bisikleti ne ?" diye merak edenler haricinde kimse dönüp bakmıyor.

Yine yaklaşık 10 yıl kadar önce yaptığım bir bisiklet turunda, Kırşehir Kaman'dan geçerken yaşlı bir dede elinde tüfekle bizi taciz etmişti, nedeni yaz vakti olduğu için giydiğimiz düz üstü bisikletçi taytları :) Din-iman naraları ile bizi bir müddet kovalamıştı :D 2 yıl kadar önce başka bir turda arabalarıyla yanımıza yanaşıp elma, portakal veren, köyden geçerken kahvaltısını ikram etmeye çalışan insanlar gördük. O dededen eser yoktu bu sefer.

Bizim memlekette de bişeyler yavaş yavaş oluyor. Mevcut gelir seviyesi ve ekonomi düzeninde daha hızlı gelişmesini beklemek hayal olur. Bir 10 yıl sonra bizimde otobüslerimizde bisiklet garajları, bisiklet yollarımızda adres tabelaları olacaktır, umarım :)

19. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    harika anlatmışsınız, elinize sağlık...

FarukDemir bunu beğendi.
  20. Şahin Bulut

Şahin Bulut Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yakında ülkemızde bisiklete binenlerden vergi almaya başlarlarsa hiç şaşırmayın derım.Vergiye bağlamadıkları bir biz kaldık

arda22 ve FarukDemir bunu beğendi.