Belçika'da kilometre başına 50 sent ödeniyor

FarukDemir

Forum Bağımlısı
Tepki
397
Türkiye'de bisiklete gerekli önem verilmeyedursun, Avrupalı çoktan onu baş tacı yaptı bile. Örneğin Belçika ulaşımda bisiklet kullanılmasını teşvik etmek için işe bisikletle gidip gelenlere kilometre başına 50 sent ödüyor. Norveç'te bisikletle yokuş yukarı rahat çıkabilmek için yollarda raylı bir sistem var. Münih'te 400 kilometre, Hollanda'da ise yaklaşık 15 bin kilometre bisiklet yolu var. Amsterdam'da dört katlı bisiklet otoparkları var ve neredeyse herkes günlük ulaşım aracı olarak bisikleti kullanıyor. Avrupa'da güvenlik görevlileri de bisikleti tercih ediyor. Örneğin İngiltere'de sarayı bisikletli polisler koruyor. İsveç ordusunda ise yaklaşık 50 bin bisikletli askeri birlik bulunuyor. Avrupalı çevre dostu olduğu için bisikleti tercih ediyor. Asya ise ekonomik şartlardan dolayı kendine bisikleti çare bulmuş durumda. Asya'da 3 milyar kişi bisiklet kullanıyor. Büyük firmalar da bisikleti teşvik ediyor. Coco Cola ve Ikea firmaları toplam 16 bin bisiklet hediye etti. İsveç'teki Ericsson firmasında çalışanların yüzde 70'i de ulaşım aracı olarak bisikleti tercih ediyor.

Scudo

hacı

Daimi Üye
Tepki
172
inşşallah arkadşalar Türkiye'de de olur çünkü bisiklet yoluna gerçekten ihtiyaç var ...

• Beğen
Tepkiler: FarukDemir

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Turkiye'de kilometre basina daha cok para odeniyor aslinda bisikletli suruculere. Neden mi? Cunku dunyanin en pahali benzinini yakiyoruz. Bisiklete binin, paraniz cebinizde kalsin, bu kadar basit.

Özgür Nevres

Forum Bağımlısı
Tepki
1.287
İşe gidip gelirken km. başına 50 cent alsaydım şimdiye zengin olmuştum :) Sarıyer-Mecidiyeköy arası gidip geliyordum. İçerden gidip dönüşü sahilden yaparak günde 40 kilometreyi aşıyordu.
Şimdi Kağıthane'ye taşındım, iş yakınlaştı ama bazen önce Sarıyer'e kadar pedallayıp oradan işe dönüyorum. Bu şekilde yapılan fazladan kilometreler sayılıyor mu :D

@HaliliOzturk

Evet bu da çok güzel bir bakış açısı.

Faik BİLGİN

Forum Demirbaşı
Tepki
170
Bana para vermesinler gene şehir içi ulaşımlarda bisikleti tercih ederim.En iyi ulaşım araçlarından birisi bisiklet.Hem sağlıklı yaşıyorsun hemde dünyayı kirletmemiş oluyorsun.Bundan iyi bir şey varmı?

kazıma

Forum Demirbaşı
Tepki
65
bizdeki moronlar market önüne bile bisiklet park yeri yapamıyolar bide sanki ülkede bisiklet yasağı var kaldırmdan geçin aa burası bisiklet yolumu.... trafikte bisikletli ezmek için sıkıştıran mı... hiç bişey yapılamıyor.Bisikleti gerçekten bir ulaşım aracı olarakta kullanabilirliğin olmasını çok isterdim

Crossmax

Aktif Üye
Tepki
27
Amsterdamda zaten bisikletten fazla birsey goremezsiniz..Araba bisiklete carptimi genellikle bisikletlere hak verilir..ama okadar cok fazla bisiklet varki insan bikiyor..Birde yeni kanunlara gore bisiklet alirsaniz devlet odeyeceginiz vergiden 1500 euroya kadar bisikletin parasini cikiyor..yani bedavaya bisiklet almis oluyorsunuz..Belcika ise zaten mtb ler icin bir suru ozel arazi tahsis edip parkurlar yapti..Malmedy mesela cok mukemmel..Zaten Fransa,Isvicre hemen hemen ayni..dunya sampiyonlarida genellikle bu ulkelerden cikiyor :D

Şerif Şentürk

Forum Bağımlısı
Tepki
756
Bisiklet
Scott
ülkemizde biisklet görünce in burdan geçmek yasak niye niyesi yok yasak örnek: ksk çarşı otogarda ve diğer birçok yerde bıktım artık hatta askeri konutların içeri girdiğimde bile biiskletle geçmek yasak deniliyor anlamış değilim

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
@Tech. Türk

Bana 50cent ödeselerdi günde 25 usd, ayda 20 işgününden 500 usd kazaniyordum :) Bu Türkiye'deki askari ücretten daha fazla.

Başımda kask etrafta bisikleklet sürmeye yaklaşık 18-20 yıl önce başlamıştım. O zamanlar hatırlıyorum sokaktaki adamı geçin arkadaşlarım bile benimle dalga geçerdi. Şimdi artık trafikte full ekipmanlı bir bisikletçi görmek gayet normal karşılanıyor, "hmm acaba bisikleti ne ?" diye merak edenler haricinde kimse dönüp bakmıyor.

Yine yaklaşık 10 yıl kadar önce yaptığım bir bisiklet turunda, Kırşehir Kaman'dan geçerken yaşlı bir dede elinde tüfekle bizi taciz etmişti, nedeni yaz vakti olduğu için giydiğimiz düz üstü bisikletçi taytları :) Din-iman naraları ile bizi bir müddet kovalamıştı :D 2 yıl kadar önce başka bir turda arabalarıyla yanımıza yanaşıp elma, portakal veren, köyden geçerken kahvaltısını ikram etmeye çalışan insanlar gördük. O dededen eser yoktu bu sefer.

Bizim memlekette de bişeyler yavaş yavaş oluyor. Mevcut gelir seviyesi ve ekonomi düzeninde daha hızlı gelişmesini beklemek hayal olur. Bir 10 yıl sonra bizimde otobüslerimizde bisiklet garajları, bisiklet yollarımızda adres tabelaları olacaktır, umarım :)