Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bel Fıtığı !

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında victory tarafından paylaşıldı.

1. victory

victory Kıdemli Üye

Seviye:
    Selam . daha önce bu konu hakkıdna konuşuldumu emin bilmiyorum fakat bel fıtıgı rahatsızlıgı olanlar olmayanlar konu ile ilgisi olan bilinçli herkezin sorunları ve yaşantılarında nelere dikkat ettiklerinden bahsedebilirmi?

bende bu rahatsızlıgın yeni oldugunu yapılan araştırmala mr emg vs. sonucu başladıgını ögrendim ve ilk tedavi yöntemi olarak fizik tedavi ve ilaç tedavisiyle başladım bisikletime eskisinden daha cok ilgi duymaya başladım ve en rahat oldugum zaman bisikletim üzerindeyken bazen ayagımdakı agrılar dayanılmaz oluyo doktorun önerdigi bel ve sırt egzersizleri ve bisikelt sayesinde rahatlıyorum. agrılarım geçiyo ve kendımı daha iyi hissediyorum agrılar ne zamn geri geliyor derseniz yanlış oturuş pozisyonu ve dengesiz agırlık kaldırmalarda . nasıl başladıgı hakkında bi fikrim yok ilk tutulma denen olay bende olmadı fakat artık oturuş yürüş ayakta duruş pozisyonlarına kadar her şeye dikkat etmeyı ögrendim meger ne kadar yanlışımız varmış :) hiç bir zaman karamsarlıga düşmedim bi gun hiç başlamamış gibi saglıklı olacagıma inanıyorum;)

2. Tunç OĞUZ

Tunç OĞUZ Aktif Üye

Seviye:
    victory bunu beğendi.
  3. harunkenan

harunkenan Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun. Bende de bel fıtığı var. Geçen sene ameliyat oldum, kurtuldum. Benim için bel fıtığı bisiklete engel olmadı. Dediğiniz gibi bisiklet üzerinde hiç bir rahatsızlık hissetmiyorum. Ağır kaldırınca, terli terli klima karşısında durunca, belden üşütünce falan biraz ağrı oluyor. Onlara da dikkat edierseniz sorun olmuyor.

victory bunu beğendi.
  4. gökhanc

gökhanc Aktif Üye

Seviye:
    bel fıtığı yüzünden yürüyemiyorum.bisiklet üzerindeyken (maşallah) tek bir ağrım kalmıyor.bisiklet olmadan nerdeyse tuvalete gidemicek duruma geldim.artık hobim dışında sağlığım içinde bisiklete muhtacım.bunada şükür...

victory bunu beğendi.
  5. victory

victory Kıdemli Üye

Seviye:
    Hayatımda hic sırt ve bel için egzersiz yapmamistim bu rahatsızlık bana bunu yapmayi ögretti. Spor yapmaya muhtaç olmak ne guzelmiş:-D

6. gökhanc

gökhanc Aktif Üye

Seviye:
    haha:D

duruma bak , yurdumun güzelliği , parçası olmak hoş:D

7. Sedat GEDİKLİ

Sedat GEDİKLİ Yeni Üye

Seviye:
    Bu konu hakkında en son tedaviden çıkıp yazan herhalde benim, Yaşım 56 yıllar öncesinin hataları ufaktan ufaktan çıkıyor, bu nedenle bazı tavsiyelerim olacak.

a- Gençliğinize bakarak sakın ağır yük altına girmeyiniz.
    b- Bilgisayar karşısında kaliyeli ve bel bölgesini koruyan koltukta oturunuz.
    c- dik oturmaya dikkat ediniz.
    d- Kültür fizik hareketlerini ihmal etmeyiniz.
    e- Bir yük taşıyacaksanız eşit ağırlık taşımaya gayret ediniz (2 Kol)

bunlar aklıma gelen tavsiyeler. Bizler malesef evimizin kömür ve diğer ağır işlerini yapamakla mükelleftik ve bu günlere geldik. Fizik tedavimin bitiminde Doktorum bana verilen tüm hareketlerin yapılmasını eğer mümkünse de bisikletle bunu pekiştirmemi tavsiye etti. Bende bu ikaza uyarak pek bilgim olmadan bir bisiklet aldım ve 6 gündür geceleri sakin saatte kendimi fazla zorlamadan çıkıp 5 km olan parkurda pedal çeviriyorum. Belki inanmayacaksınız ağrılarım kalmadı ancak aradaki boşluk beni sıkıntıya sokuyor, bisiklete bineceğim saati iple çekiyorum. Keşke daha önce başlasaymışım diye de hayıflanıyorum.

Sağlıklı kalın.

Sedat GEDİKLİ

victory bunu beğendi.
  8. victory

victory Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhabalar sedatabi.Öncelıkle hoş geldiniz
    deyinmis oldgunuz onemli noktalar ve bisiklete başlamış olmaniz beni cok memnun etti.. Umarım sizin yaşınıza geldigimdede bu gunku heycanla bısıklete bınıyor olurum saglıkla kalalım:)